خبر های ویژه

تنبیه دانش آموز به دلیل آرایش موی نامتعارف

4 اسفند 1402

«پسرم تو همیشه یک احمق بودی»

1 اسفند 1402

برزیل اظهارات لولا در غزه را در مناقشه دیپلماتیک با اسرائیل پس نخواهد گرفت

1 اسفند 1402

اتهامات کودتا برای رییس جمهور سابق

22 بهمن 1402

ترامپ پادشاه نبود و می توان به خاطر جنایاتی که در زمان ریاست جمهوری مرتکب شده ، او را محاکمه کرد، در برابر جرم ؛رئیس جمهور ترامپ به شهروند ترامپ تبدیل شده است

17 بهمن 1402

جنگ در یک سو ، تلاش برای صلح در سوی دیگر

14 بهمن 1402

رودخانه اتمسفریک وارد ایالات متحده شد

12 بهمن 1402

شاهکار جدید بایدن: من قاطی کردم!

29 دی 1402

برزیل نگرانی خود را با انتقاد ونزوئلا از کشتی جنگی بریتانیایی که به گویان فرستاده شده است، نشان می دهد

9 دی 1402

دستگیری کشیش های کاتولیک در نیکاراگوئه ادامه می یابد

9 دی 1402

گوستاوو سیسنروس، غول رسانه ای ونزوئلا در سن 78 سالگی درگذشت

9 دی 1402

تعداد زیادی از آمریکایی ها خواهان یک رهبر قوی، خشن و ضد دموکراتیک هستند

5 دی 1402

کاهش تورم در ایالات متحده برای تقویت اقتصاد

2 دی 1402

دیوان عالی حکم سریع در مورد اینکه آیا می توان دونالد ترامپ را در پرونده براندازی انتخاباتی تحت پیگرد قرار داد یا خیر، صادر نخواهد کرد.

1 دی 1402

ترامپ از رای گیری در کلرادو منع شد - حالا چه می شود؟

1 دی 1402

کمپین بمب گذاری هنری کیسینجر احتمالاً صدها هزار کامبوجیایی را کشته است - و مسیری را برای ویرانی خمرهای سرخ آماده کرده است.

30 آذر 1402

17 بهمن 1402

ترامپ پادشاه نبود و می توان به خاطر جنایاتی که در زمان ریاست جمهوری مرتکب شده ، او را محاکمه کرد، در برابر جرم ؛رئیس جمهور ترامپ به شهروند ترامپ تبدیل شده است

کلر ووفورد دانشیار علوم سیاسی، کالج چارلستون - برگردان به فارسی توفیق وحیدی آذر

در یک نظر 57 صفحه ای که در 6 فوریه 2024 صادر شد، یک دادگاه استیناف فدرال علیه دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا حکم داد و تصمیم گرفت که روسای جمهور از تعقیب کیفری برای اقداماتی که در زمان ریاست جمهوری انجام داده اند مصون نباشند. این تصمیم به پیگرد قانونی فدرال ترامپ به دلیل تلاش برای تضعیف انتخابات 2020 اجازه می دهد تا ادامه یابد. هیئتی متشکل از سه قاضی از دادگاه استیناف ایالات متحده برای منطقه کلمبیا - دو نفر توسط روسای جمهور دموکرات و یک نفر توسط یک جمهوری خواه منصوب شدند - حکم اول دسامبر 2023 قاضی دادگاه منطقه ای تونیا چوتکان را تأیید کردند که در آن او گفت که رئیس جمهور سابق از مصونیت کامل در برابر تعقیب کیفری برای اقدامات انجام شده در زمان ریاست جمهوری برخوردار نیست. هیل گزارش داد که استیون چونگ، سخنگوی ترامپ در پاسخ به حکم دادگاه استیناف گفت: «رئیس‌جمهور ترامپ محترمانه با تصمیم دادگاه استیناف مخالف است و به منظور حفاظت از ریاست‌جمهوری و قانون اساسی، از آن درخواست تجدیدنظر خواهد کرد.» چئونگ گفت این تصمیم "پایه های جمهوری ما را تهدید می کند." هیئت دادگاه استیناف استدلال ترامپ مبنی بر اینکه ساختار دولت ایالات متحده و خواسته های ریاست جمهوری مستلزم مصونیت است را رد کرد، در عوض اظهار داشت که ادعاهای او مبنی بر "اختیارات نامحدود برای ارتکاب جنایت" "سیستم قدرت های ما را از هم می پاشد." به گفته آنها، "رئیس جمهور ترامپ به شهروند ترامپ تبدیل شده است" و بنابراین تنها دفاعیات در اختیار هر متهم جنایتکاری است، نه یک امتیاز مصونیت ویژه که برای دیگران در دسترس نیست.

تبریز امروز:

ترامپ پادشاه نبود

کلر ووفورد
دانشیار علوم سیاسی، کالج چارلستون

در یک نظر 57 صفحه ای که در 6 فوریه 2024 صادر شد، یک دادگاه استیناف فدرال علیه دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا حکم داد و تصمیم گرفت که روسای جمهور از تعقیب کیفری برای اقداماتی که در زمان ریاست جمهوری انجام داده اند مصون نباشند.

این تصمیم به پیگرد قانونی فدرال ترامپ به دلیل تلاش برای تضعیف انتخابات 2020 اجازه می دهد تا ادامه یابد.

هیئتی متشکل از سه قاضی از دادگاه استیناف ایالات متحده برای منطقه کلمبیا - دو نفر توسط روسای جمهور دموکرات و یک نفر توسط یک جمهوری خواه منصوب شدند - حکم اول دسامبر 2023 قاضی دادگاه منطقه ای تونیا چوتکان را تأیید کردند که در آن او گفت که رئیس جمهور سابق از مصونیت کامل در برابر تعقیب کیفری برای اقدامات انجام شده در زمان ریاست جمهوری برخوردار نیست.

هیل گزارش داد که استیون چونگ، سخنگوی ترامپ در پاسخ به حکم دادگاه استیناف گفت: «رئیس‌جمهور ترامپ محترمانه با تصمیم دادگاه استیناف مخالف است و به منظور حفاظت از ریاست‌جمهوری و قانون اساسی، از آن درخواست تجدیدنظر خواهد کرد.» چئونگ گفت این تصمیم "پایه های جمهوری ما را تهدید می کند."

هیئت دادگاه استیناف استدلال ترامپ مبنی بر اینکه ساختار دولت ایالات متحده و خواسته های ریاست جمهوری مستلزم مصونیت است را رد کرد، در عوض اظهار داشت که ادعاهای او مبنی بر "اختیارات نامحدود برای ارتکاب جنایت" "سیستم قدرت های ما را از هم می پاشد." به گفته آنها، "رئیس جمهور ترامپ به شهروند ترامپ تبدیل شده است" و بنابراین تنها دفاعیات در اختیار هر متهم جنایتکاری است، نه یک امتیاز مصونیت ویژه که برای دیگران در دسترس نیست.

من به عنوان یک محقق رفتار قضایی و سیاست آمریکا، این پرونده را از نزدیک دنبال کرده ام. تصمیم دادگاه، به‌ویژه اگر دیوان عالی به آن اجازه دهد، احتمالاً برای چندین دهه در سراسر سیستم‌های حقوقی و سیاسی ایالات متحده تأثیر خواهد داشت.

"حق الهی پادشاهان"
ترامپ موضوع چندین پرونده مدنی و جنایی در دادگاه های ایالتی و فدرال است. او در حال حاضر در حال تجدیدنظرخواهی از چندین مورد از آنها، از جمله یکی مربوط به حضورش در برگه رای کلرادو است، که دادگاه عالی قبلاً با شنیدن آن موافقت کرده است.

در اواسط دسامبر 2023، دولت فدرال از دیوان عالی درخواست کرد تا در مورد مناقشه مصونیت نیز بررسی کند، اما دادگاه از انجام این کار خودداری کرد، حداقل تا زمانی که دادگاه استیناف ایالات متحده برای منطقه کلمبیا به آن رسیدگی کرد.

جمعیتی با بنرها و پرچم هایی که از پله های ساختمان دولتی بزرگ با ستون های سفید بالا می روند.

معترضان طرفدار ترامپ در 6 ژانویه 2021، تلاش کردند تا تأییدیه کنگره برای پیروزی جو بایدن در ریاست جمهوری را مختل کنند. 
این پرونده خاص شامل پیگرد قانونی ترامپ توسط بازرس ویژه جک اسمیت است. در 1 اوت 2023، اسمیت ترامپ را به چهار مورد نقض قوانین فدرال به دلیل رفتارش در رابطه با انتخابات 2020 متهم کرد، از جمله توطئه برای فریب دادن ایالات متحده، توطئه برای جلوگیری از روند رسمی، ممانعت از روند رسمی و تلاش برای ممانعت از روند رسیدگی رسمی. و توطئه علیه حقوق روند رسیدگی در دادگاه تجدیدنظر در مورد این نبود که آیا ترامپ این جنایات را مرتکب شده است یا خیر، بلکه این بود که آیا اصلاً می توان او را به خاطر آنها تحت تعقیب قرار داد.

استدلال ترامپ بر ادعای مصونیت رئیس جمهور متمرکز بود - این تصور که یک رئیس جمهور نمی تواند تحت پیگرد قانونی برای رفتار رسمی یا اقدامات انجام شده به عنوان بخشی از کار قرار گیرد. در حالی که هیچ زبان صریحی در قانون اساسی ایالات متحده در مورد چنین مصونیتی وجود ندارد، دادگاه عالی قبلاً در مورد نیکسون علیه فیتزجرالد حکم داده بود که رؤسای جمهور می توانند از دعاوی مدنی به دلیل «اقدامات رسمی» خود محافظت شوند.

با این حال، تصمیم نیکسون نتیجه را در اینجا کنترل نکرد، زیرا آن پرونده به جای پیگرد کیفری، شامل یک دعوای مدنی بود. همانطور که در طول بحث شفاهی در درخواست ترامپ برجسته شد، این تمایز - در مورد پرونده مدنی یا جنایی - دنیای متفاوتی را ایجاد می کند.

محافظت از رئیس جمهور در برابر مشکلات دعاوی مدنی یک چیز است. اجازه دادن به رئیس جمهور که در اصل 2 قانون اساسی به اجرای صادقانه قوانین متهم شده است تا بتواند همان قوانین را بدون مصونیت از مجازات زیر پا بگذارد چیز دیگری است.

این نوع دنیای وارونه دقیقاً همان چیزی است که دادگاه ناحیه جو را رهبری کرد تا  حکم فراگیر خود را در 1 دسامبر 2023 صادر کند که رؤسای جمهور از تعقیب قضایی برای جنایات ارتکابی در زمان تصدی مصون نیستند. همانطور که او گفت، ترامپ "حق الهی پادشاهان برای فرار از مسئولیت جنایی" را نداشت. دادگاه امروز با این نظر موافقت کرد. ریسک بالا بحث شفاهی در دادگاه تجدیدنظر در 9 ژانویه 2024 نیز به همین ترتیب چشمگیر بود. سه قاضی بیش از یک ساعت به طور جدی از هر دو طرف سؤال کردند و زبان اغلب فراگیر بود. وکیل ترامپ از نیاز رئیس جمهور به انجام اقدامات اجرایی «جسورانه و بی باک» صحبت کرد، تا مجبور نباشد دائماً به دلیل ترس از پیگرد قانونی و پیامدهای «شکستن جمهوری» حکم علیه رئیس جمهور سابق، «از روی شانه خود نگاه کند». قاضی فلورانس وای پان فرضیه های قابل توجهی را در مورد ترور مخالفان سیاسی توسط روسای جمهور یا فروش اسرار امنیت ملی به دولت های خارجی مطرح کرد. وکیل دولت فدرال به "آینده ترسناک" اشاره کرد اگر روسای جمهور آزاد باشند که قانون را در حین قدرت نقض کنند. نظر دادگاه به استدلال ترامپ مبنی بر اینکه روسای جمهور آینده به دلیل ترس از پیگرد قانونی قادر به انجام اقدامات قاطع نیستند، پرداخته است. قضات تصمیم گرفتند که خطر "سرسخت کردن... به نظر می رسد اقدامات ریاست جمهوری کم باشد" و با توجه به علاقه عمومی به پاسخگویی غلبه کرده است. قضات دادگاه تجدیدنظر در تصمیم خود قسمتی از نظر دیوان عالی کشور را ذکر کردند: هیچ مردی در این کشور آنقدر بالا نیست که بالاتر از قانون باشد. هیچ مأمور قانونی نمی‌تواند آن قانون را بدون مجازات نقض کند. همه مأموران حکومت، از بالاترین تا پست‌ترین، مخلوق قانون هستند و ملزم به اطاعت از آن هستند.» هیئت دادگاه تجدید نظر نوشت که این اصل، «البته در مورد رئیس جمهور صدق می کند». تصمیم دادگاه در 6 فوریه 2024، حداقل تا زمانی که حکم نهایی توسط دیوان عالی صادر نشود، تأثیر قابل توجهی خواهد داشت. ترامپ به دلیل اقداماتی که برای براندازی انتخابات 2020 انجام داده است، می تواند مورد پیگرد کیفری قرار گیرد. اینکه آیا این پرونده به محاکمه می‌رود یا منجر به محکومیت می‌شود، چه اتفاقی برای همه پرونده‌های معلق دیگر درباره ترامپ می‌افتد، و اینکه آیا رئیس‌جمهور سابق به کاخ سفید بازگردانده می‌شود، تا کنون سوالاتی بی‌پاسخ هستند. مطمئناً از دیوان عالی خواسته می شود تا برخی از این پاسخ ها را ارائه کند.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت