خبر های ویژه

یولیا ناوالنایا اکنون جدیدترین رهبر اپوزیسیون روسیه است

4 اسفند 1402

اسکی شهیر، اولین سکونت گاه ملا نصرالدین

2 اسفند 1402

ناوالنی در زندان می میرد - اما طرح او برای فعالیت های ضد پوتین زنده خواهد ماند

29 بهمن 1402

سنگ قبر برای مهاجران گمنام

26 بهمن 1402

سیل در آنتالیا

25 بهمن 1402

رییس جمهور گفت " من اشتباه کردم" و استعفا داد!

22 بهمن 1402

تغییر فرمانده محبوب ارتش توسط رییس جمهور

22 بهمن 1402

یک سال بعد از زلزله ، بازمانده زلزله ترکیه تلفات جانی و اعضای بدن خود را شمارش می کند

16 بهمن 1402

دادگاه جنایات جنگی با اکثریت قاطع تصمیم گرفت

6 بهمن 1402

خانکندی پایتخت متروک قره باغ تحت حاکمیت آذربایجان دگرگون می شود+ ویدئویی از آرته

1 بهمن 1402

طراحی پایگاه روسیه در آبخازیا می تواند رویاهای کریدور میانی گرجستان را تهدید کند

1 بهمن 1402

آذربایجان تقاضا برای کریدور از طریق ارمنستان را احیا می کند

1 بهمن 1402

هدر دادن شرم آور پول؟ پرتره جدید پادشاه انگلیس چارلز جنجال برانگیخت

28 دی 1402

زیبایی تالار موسیقی کاتالان در بارسلون کاتالونیا

24 دی 1402

قطع برق در منطقه نصر

23 دی 1402

پوستری از دوران شوروی

22 دی 1402

1 بهمن 1402

طراحی پایگاه روسیه در آبخازیا می تواند رویاهای کریدور میانی گرجستان را تهدید کند

گرجستان و کریدور میانی

علاوه بر خطر گسترش جنگ اوکراین به خاک گرجستان، پایگاه دریایی روسیه در آبخازیا می تواند وضعیت گرجستان را به عنوان یک مرکز ارتباطی بین شرق و غرب در جهان تهدید کند.

تبریز امروز:

علاوه بر خطر گسترش جنگ اوکراین به خاک گرجستان، پایگاه دریایی روسیه در آبخازیا می تواند وضعیت گرجستان را به عنوان یک مرکز ارتباطی بین شرق و غرب در جهان تهدید کند.
تورنیک مانداریا 19 ژانویه 2024
Abkhazia's de facto president Aslan Bzhania (front right) tours construction on the Ochamchire port (Ochamchire District government website)رئیس جمهور آبخازیا اصلان بژانیا (جلو سمت راست) از ساخت و ساز در بندر اوچامچیره بازدید می کند
هنگامی که کشتی موشکی کوچک ناوگان دریای سیاه روسیه، Tsiklon، در سپتامبر گذشته وارد بندر سوخومی، شهر اصلی منطقه جداشده گرجستان در آبخازیا شد، با آغوش باز مورد استقبال قرار گرفت. اما تعداد کمی در آن زمان فهمیدند که این خبر از طوفانی برای گرجستان است.

چند هفته بعد، رهبران آبخاز برنامه‌هایی را برای روسیه برای ایجاد یک پایگاه دریایی در اوچامچیره، تنها در 30 کیلومتری خط مرزی گرجستان، اعلام کردند که احتمالاً تا سال 2024 عملیاتی می‌شود.

حضور کشتی‌های جنگی روسیه نه تنها ردپای نظامی روسیه را تقویت می‌کند، بلکه به کرملین اهرم‌های بیشتری در ارتباط تجاری و حمل‌ونقل در دریای سیاه می‌دهد. تحلیلگران پیشنهاد می کنند که این یک چالش مستقیم برای جاه طلبی های گرجستان در رابطه با مسیر تجاری "راهروی میانی" شرق به غرب است.

ناتیا سسکوریا، تحلیلگر امنیتی در موسسه رویال خدمات متحد (RUSI) به اوراسیانت گفت: "من فکر می کنم هدف اصلی پایگاه دریایی استفاده از آن علیه اوکراین است. اما در عین حال، مطمئن هستم که روسیه فرصت های بیشتری را می بیند." .

مشخصات اوچامچیره

در 4 اکتبر، اصلان بژانیا، رهبر آبخاز، از قصد روسیه برای ایجاد پایگاه دریایی در اوچامچیره خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دولتی روسیه ریا، سرگئی شامبا، دبیر شورای امنیت آبخازیا، بعداً گفت که اگرچه ساخت و ساز آغاز نشده است، اما ممکن است این پایگاه در سال 2024 عملیاتی شود.

این اعلامیه در حالی منتشر می شود که روسیه به دنبال راه هایی برای تأمین امنیت ناوگان دریای سیاه خود است که از زمان تهاجم تمام عیار مسکو به اوکراین، بارها از کیف در کریمه مورد حمله قرار گرفته است.

ماه گذشته، ارتش اوکراین اعلام کرد که از زمان آغاز جنگ، 15 کشتی نیروی دریایی روسیه را منهدم کرده و به 12 کشتی دیگر آسیب رسانده است. پس از حمله موشکی به مقر ناوگان دریای سیاه در سواستوپل در سپتامبر گذشته، تصاویر ماهواره ای نشان داد که نیروی دریایی روسیه بخش قابل توجهی از ناوگان خود را از کریمه به شهر بندری نووروسیسک در دریای سیاه منتقل می کند.

روسیه قبلا از اوچامچیره برای عملیات دریایی استفاده کرده است.

در طول جنگ سال 2008 روسیه و گرجستان، کشتی‌های ناوگان دریای سیاه روسیه به آنجا رسیدند و از آن به عنوان سکوی پرتاب برای پیشروی در قلمرو تحت کنترل گرجستان استفاده کردند. پس از آن جنگ، روسیه آبخازیا را مستقل به رسمیت شناخت و با حاکمان بالفعل آن قراردادی امضا کرد تا نیروهای خود را در آنجا مستقر کند. مسکو از سال 2009 کنترل مستقیم بندر اوچامچیره را در دست دارد.

بر اساس داده‌های سال 2022 بنیاد Rondeli، در حال حاضر، عمق بندر به 9 متر محدود شده است و کشتی‌های گشتی کوچک‌تری مانند قایق‌های گارد ساحلی کلاس Sobol و Mangust را در خود جای می‌دهد.

در بخش شمالی بندر نیز یک اسکله با زیرساخت برای بار و تعمیر کشتی وجود دارد که به خط آهنی که آبخازیا را از طول می‌پیماید متصل است.

تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره ای بی بی سی حاکی از تلاش روسیه برای گسترش قابلیت های خود در بندر است.

ناتیا سسکوریا از روسیه می‌گوید: «تغییرات جزئی وجود دارد - حداقل از آنچه در تصاویر ماهواره‌ای دیده می‌شود - دسترسی به بندر افزایش یافته است، که نشان می‌دهد برخی از کارهای ساخت‌وساز در حال انجام برای تبدیل این بندر به یک پایگاه دریایی وجود دارد.» .

تبدیل اوچامچیره به یک پایگاه اصلی ناوگان روسیه مستلزم نوسازی گسترده است. با این وجود، زیرساخت‌های موجود همچنان به روسیه اجازه می‌دهد تا عملیات تاکتیکی و ویژه انجام دهد و آن را به هدف بالقوه گلوله باران اوکراین تبدیل می‌کند. مشارکت فعال این کشور در جنگ روسیه و اوکراین می تواند تأثیر بی ثبات کننده ای بر گرجستان داشته باشد.

رویاهای راهروی میانی

گرجستان مدتهاست که خود را به عنوان پل ارتباطی بین اروپا و آسیا قرار داده است و به عنوان یک مسیر جایگزین برای روسیه عمل می کند.

در اواسط دهه 1990، گرجستان از پروژه خط لوله باکو-تفلیس-جیهان (BTC) به رهبری غرب برای انتقال انرژی دریای خزر از طریق گرجستان به بندر جیهان ترکیه در دریای مدیترانه، با دور زدن خاک روسیه استقبال کرد.

با اوج گیری بحث ها در مورد خط لوله، رئیس جمهور ادوارد شواردنادزه به سختی از سه تلاش برای ترور جان سالم به در برد.

او بعداً علناً اعلام کرد که روسیه پشت یکی از حملات در 9 فوریه 1998 بوده است.

او چندین سال بعد در مصاحبه ای به یاد می آورد که بلافاصله پس از حمله با بوریس یلتسین رئیس جمهور وقت روسیه صحبت کرده بود. شواردنادزه به نقل از یلتسین گفت: «درباره نفت خزر صحبت نکنید، علاقه روسیه به عبور نفت خزر از خاک روسیه است».

زمانی که خط لوله BTC در سال 2006 به بهره برداری رسید، نقطه عطفی در تاریخ گرجستان پس از شوروی بود. این نشان دهنده ظهور کشور از وضعیت خود به عنوان "حیاط خلوت روسیه" t

o یکی از اهمیت استراتژیک برای اتصال جهانی.

بندر آناکلیا

پروژه بندر اعماق دریای آناکلیا همچنین برای گرجستان که اکنون تنها کشور دریای سیاه بدون بندر دریای عمیق است، از اهمیت بالقوه زیادی برخوردار است.

ایده بندر - سنگ بنای آرزوهای کریدور میانی گرجستان - به 30 سال قبل بازمی گردد، اما پس از تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین، زمانی که غرب به طور فعال به دنبال مسیرهایی برای دور زدن روسیه بود، شتاب بیشتری گرفت. بانک جهانی تخمین زده است که این کریدور می تواند به طور قابل توجهی زمان سفر و حجم تجارت را تا سال 2030 سه برابر کند.

(TTIR)
در سال 2017، ساخت و ساز آغاز شد، و کنترل آن توسط سرمایه گذاران خصوصی به رهبری ماموکا خزارادزه، بانکدار برجسته، که بعداً به یک سیاستمدار مخالف تبدیل شد، آغاز شد.

اما دولت گرجستان این پروژه را در سال 2020 لغو کرد و دلیل آن عدم اجرای تعهدات کنسرسیوم ناظر بر آن بود.

با این حال، منتقدان تصمیم دولت را به تمایل مسکو که با بندر مخالفت کرده بود، نسبت دادند. (در مقطعی وزیر خارجه روسیه ابراز ظن کرد که از آن برای میزبانی زیردریایی های نیروی دریایی ایالات متحده استفاده شود.)

دولت گرجستان این پروژه را در سال 2022 احیا کرد. با مشارکت چین، نخست وزیر ایراکلی گاریباشویلی، آناکلیا را در یک مجمع تجاری چین-گرجستان در پکن اعلام کرد.

علاقه فزاینده تفلیس به پکن که با بیانیه شراکت استراتژیک گاریباشویلی در سفر تابستان گذشته وی به چنگدو نشان داده شد، بعد دیگری به فتنه ژئوپلیتیکی اضافه می کند.

دولت 51 درصد از سهام را حفظ خواهد کرد. برای مشارکت خصوصی، دولت باید بین کنسرسیوم های چین-سنگاپور و سوئیس-لوگزامبورگ یکی را انتخاب کند.

نخست وزیر گاریباشویلی می گوید ساخت و ساز در بهار امسال آغاز می شود.

روابط تفلیس با بروکسل و واشنگتن به دلیل لفاظی های اخیر ضدغربی دولت گرجستان، افزایش تجارت با روسیه و عقب نشینی دموکراتیک توسط دولت رویای گرجستان تیره شده است. با وجود نگرانی ها، گرجستان همچنان به عنوان نامزد عضویت در اتحادیه اروپا اعطا شد.

کورنلی کاکاچیا، رئیس موسسه سیاست گرجستان، یک اندیشکده تفلیس، توضیح می دهد که خیلی چیزها به این بستگی دارد که چه کسی برای ساخت بندر انتخاب می شود.

کاکاچیا به Eurasianet گفت: "اگر چین برنده باشد، با توجه به اتحاد بین دو کشور، بعید است که روسیه منافع استراتژیک چین را تهدید کند. با این حال، اگر یک شرکت غربی درگیر شود، می تواند خطرات را افزایش دهد."

میزبانی از کشتی‌های روسی در آبخازیا نگرانی‌هایی را در مورد حملات احتمالی روسیه از خاک گرجستان یا انتقام‌جویی اوکراین در خاک گرجستان افزایش می‌دهد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور آمریکا، با بیان اینکه اوکراین از حمله به کشتی‌های روسی در آبخازیا خودداری نخواهد کرد، گفت: «ما همه جا به آنها خواهیم رسید».

ناتیا سسکوریا هشدار داد: "وجود یک پایگاه دریایی در آبخازیا در نهایت به این معنی است که روسیه از آن برای اهداف جنگی استفاده خواهد کرد. این یک خطر بسیار جدی است." این می تواند به طور غیرمستقیم گرجستان را وارد جنگ کند».

تورنیک مانداریا  روزنامه نگار اهل تفلیس 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت