15 آذر 1402

سمفونی آخر الزمان از آناتولی لیادوف

مینیاتوری در موسیقی

"از آخرالزمان" از آخرین آثار تکمیل شده آناتولی لیادوف است . مضامین آن ، به دور از منابع عامیانه، به طیف تصاویر هنر مدرنیستی نزدیکتر است. نقاشی سمفونیک "از آخرالزمان"، که در آن لیادوف به منبع "مکاشفه ایوان متکلم" روی آورد، جایگاه استثنایی در میراث آهنگساز دارد. در مقایسه با سایر آثار سمفونیک، به دلیل پیچیدگی بیشتر ساختار رسمی و زبان مودال- هارمونیک و گسترش قابل توجه وسایل ارکسترال متمایز است. تعدادی از اپیزودهای متناوب و کاملاً متضاد با لحظات فیگوراتیو برنامه مطابقت دارد. «و دیدم فرشته‌ی نیرومند دیگری که مانند ابری پوشیده از آسمان نازل می‌شد، بر سرش رنگین کمان بود و صورتش مانند خورشید و پاهایش مانند ستون‌های آتش بود. کتابی باز در دست داشت. و پای راست خود را بر دریا و پای چپ خود را بر خشکی گذاشت. و با صدای بلند مانند شیری که غرش می کند فریاد زد. و چون فریاد زد، آن هفت رعد با صدای خود سخن گفتند...» این اثر توسط ارکستر سمفونیک آکادمیک دولتی اتحاد جماهیر شوروی به رهبری اوگنی سوتلانوف اجرا گردیده است.

تبریز امروز:

 از آخر الزمان - آناتولی لیادوف

"از آخرالزمان" از آخرین آثار تکمیل شده آناتولی لیادوف است . مضامین آن ، به دور از منابع عامیانه، به طیف تصاویر هنر مدرنیستی نزدیکتر است.
نقاشی سمفونیک "از آخرالزمان"، که در آن لیادوف به منبع "مکاشفه ایوان متکلم" روی آورد، جایگاه استثنایی در میراث آهنگساز دارد. در مقایسه با سایر آثار سمفونیک، به دلیل پیچیدگی بیشتر ساختار رسمی و زبان مودال- هارمونیک و گسترش قابل توجه وسایل ارکسترال متمایز است. تعدادی از اپیزودهای متناوب و کاملاً متضاد با لحظات فیگوراتیو برنامه مطابقت دارد.

«و دیدم فرشته‌ی نیرومند دیگری که مانند ابری بزرگ از آسمان نازل می‌شد، بر سرش رنگین کمان بود و صورتش مانند خورشید و پاهایش مانند ستون‌های آتش بود.
کتابی باز در دست داشت. و پای راست خود را بر دریا و پای چپ خود را بر خشکی گذاشت.
و با صدای بلند مانند شیری که غرش می کند فریاد زد. و چون فریاد زد، آن هفت رعد با صدای خود سخن گفتند...»

این اثر توسط ارکستر سمفونیک آکادمیک دولتی اتحاد جماهیر شوروی به رهبری اوگنی سوتلانوف اجرا گردیده است.

***

آناتولی کنستانتینوویچ لیادوف آهنگساز، رهبر ارکستر و مربی موسیقی روسی، استاد مینیاتور، استاد آکادمی موسیقی سن پترزبورگ است. او همچنین به عنوان یک فولکلوریست شناخته می شود و مجموعه های متعددی از تنظیم ترانه های فولکلور روسیه را گردآوری کرده است.


آناتولی لیادوف در 11 مه 1855 در سن پترزبورگ در خانواده ای اهل موسیقی به دنیا آمد. در میان اجداد او کمتر از 10 نوازنده حرفه ای وجود دارد و بسیاری از آنها استعداد آهنگسازی دارند. پدربزرگ او، نیکولای لیادوف، رهبر ارکستر انجمن فیلارمونیک سن پترزبورگ بود. پدرش، آهنگساز کنستانتین لیادوف، به عنوان کاپل مایستر در اپرای امپراتوری روسیه و رهبر ارکستر تئاتر ماریینسکی خدمت کرد. فعالیت موسیقایی-آموزشی او برای ایجاد و بسط موسیقی کلاسیک روسی اهمیت زیادی داشت و عاشقانه ها و رقص های متعدد او از محبوبیت زیادی برخوردار بود. مادر آناتولی پیانیست است.

موسیقی از سنین پایین آناتولی کوچک را احاطه کرده است. مادر خیلی جوان می میرد و پسر و خواهرش اغلب با پدر «سرکار» هستند. بنابراین، اپرا به یکی از اولین منابع تأثیرات موسیقی برای این دو کودک تبدیل شد. به قول نیکولای ریمسکی-کورساکوف، همه، از اولین خواننده تا آخرین نوازنده، آنها را سرگرم می کنند و از آنها مراقبت می کنند. هنگامی که آنها کمی بیشتر بزرگ شدند، آنها شروع به شرکت در تولیدات اپرا به عنوان در "زندگی برای تزار" اثر میخائیل گلینکا و "جودیت" اثر الکساندر سرو کردند  .

هنگامی که الکسی 11 ساله شد، با یک بورس تحصیلی شخصی افتخاری به نام پدرش وارد کلاس مقدماتی هنرستان شد. در اینجا او ابتدا در کلاس پیانو و ویولن تحصیل کرد و بعداً به بخش تئوری رفت، جایی که معلمان او ریمسکی-کورساکوف و نظریه‌پرداز معروف دانمارکی یوری یوهانسن بودند. روابط او با ریمسکی-کورساکوف همیشه ساده و صاف نبود. در سال 1876، او حتی، با حمایت رئیس، لیادوف را به دلیل "تنبلی باور نکردنی و شرکت نکردن در کلاس ها" از هنرستان اخراج کرد، اگرچه او اعتراف کرد که بسیار با استعداد است.

دو سال بعد  پسر کوچک تغییر پیدا کرد و روابط او با ریمسکی-کورساکوف به طور قابل توجهی بهبود یافت. او حتی شروع به کمک به او و میلی بالاکیرف در تهیه نسخه جدیدی از موسیقی اپرای "روسلان و لیودمیلا" اثر گلینکا کرد. به زودی لیادوف به رشته های نظری علاقه نشان داد و به طور فشرده شروع به مطالعه کنترپوان و فوگ کرد. اولین تلاش های آهنگسازی او نیز متعلق به این زمان است. لیادوف در طول اقامت خود در کنسرواتوار، در سال 1876، اولین آثار خود را خلق کرد که در حلقه نوازندگان مورد تحسین قرار گرفت. اینها 4 عاشقانه از چرخه "بیرولکی" هستند، مجموعه ای از 14 قطعه مینیاتوری برای پیانو، که قطعه اول و دوم، به عنوان یک پایان، بر اساس یک موضوع موسیقی ساخته شده است. در نامه ای به استاسوف، موسورگسکی در مورد او خاطرنشان کرد: "... یک استعداد جوان جدید، بدون شک و اصیل روسی ظاهر شد...".

 

چایکوفسکی و اعضای حلقه بلیایفسکی - ریمسکی-کورساکوف، گلازونوف و لیادوف
در سال 1878، لیادوف با درجه ممتاز از کنسرواتوار سن پترزبورگ فارغ التحصیل شد و بلافاصله در آنجا به عنوان استاد هارمونی و آهنگسازی شروع به تدریس کرد. فعالیت تدریس او تا زمان مرگش ادامه یافت و شاگردان او در طول سالیان متمادی بوریس آصفیف، میخائیل گنسین، نیکولای میاسکوفسکی، سرگئی پروکوفیف، ویکتور بلیایف، الکساندر اوسفسکی و بسیاری دیگر بودند. یوگنی برودو موسیقی شناس روسی درباره نگرش لیادوف نسبت به شاگردانش نوشت: «...مشاهده و احساس روانی به لیادوف اجازه داد تا فردیت موسیقایی شاگردانش را کاملاً بی تردید تعیین کند. و هیچ کس نمی تواند آنچنان حس ظرافت و نجابت ذائقه خود را توسعه دهد»

در سال 1885، لیادوف شروع به تدریس موضوعات نظری در کلیسای آواز دربار کرد. لیادوف در دهه های 1880 و 1890، به موازات فعالیت های آهنگسازی و تدریس خود، بارها کنسرت های سمفونی روسی را در محفل عاشقان موسیقی پترزبورگ اجرا کرد. او همچنین اولین کسی بود که ایده کنسرت بزرگی را به یاد مودست موسورگسکی ارائه کرد. آهنگساز روابط دوستانه ای با معلم سابق خود ریمسکی-کورساکوف و همچنین با کل "پنج قدرتمند" داشت و آثار او ردپای آشکاری از تأثیر اعضای آن را نشان می دهد. لیادوف یکی از اعضای حلقه Belyaevsky شد و پیروان "پنج مقتدر" را متحد کرد.

در اصل، لیادوف از حضور در انظار اجتناب می کرد، اما وقایع انقلابی 1905 باعث ناآرامی دانشجویان در هنرستان شد که آهنگساز را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. لیادوف به نشانه اعتراض به اخراج ریمسکی-کورساکوف که در کنار دانش آموزان ایستاده بود، موسسه آموزشی را ترک کرد. او به همراه معلمان مترقی هنرستان از ایده خودمختاری مؤسسه آموزشی دفاع کرد که تحت نظارت بوروکراتیک انجمن موسیقی روسیه نبود. او تنها زمانی به هنرستان بازگشت که الکساندر گلازونف به عنوان مدیر آن منصوب شد و ریمسکی-کورساکوف به عنوان معلم مجدداً برگزیده شد.

آخرین ماه های زندگی آهنگساز با بیماری سختی همراه بود که او را مجبور به ترک خانه کرد و ارتباط او با مردم را محدود کرد. آناتولی لیادوف در 28 اوت 1914 در روستای پولینوفکا در نزدیکی شهر بوروویچی در منطقه نووگورود درگذشت.

خلاقیت
به درخواست انجمن جغرافیایی امپراتوری، لیادوف با آهنگ‌های عامیانه جمع‌آوری شده توسط اکسپدیشن‌های مختلف سروکار داشت و مجموعه‌های متعددی را منتشر کرد که مورد استقبال محققان فولکلور روسی قرار گرفت. این آهنگساز به شدت جذب تصاویر عامیانه افسانه‌ای شد، که او به وضوح در آثار متأخر خود تجسم یافت. او سال ها قصد داشت اپرای افسانه ای "زوریوشکا" را بر اساس نمایشنامه ای از ولادیمیر دال بنویسد، اما هرگز موفق نشد. او بعدها از موسیقی نوشته شده برای این اپرا در تصویر سمفونیک «دریاچه جادویی» و برخی آثار دیگر استفاده کرد.

او در اوایل دهه 1890 چندین اثر جالب خلق کرد، از جمله نمایشنامه "فانوس موسیقی" و نمایشنامه برنامه "برای روزهای قدیم" که نمونه ای از آمیختگی موسیقی محلی با موسیقی کلاسیک بود. در سال 1889، در نمایشگاه جهانی پاریس، دو کنسرت سمفونیک متشکل از آثار آهنگسازان روسی نیز توسط لیادوف اجرا شد.

آناتولی لیادوف
پرتره آنتونی لیادوف (1902)
در اوایل دهه 1900، لیادوف بسیاری از بازسازی و هماهنگ کردن آهنگ های محلی جمع آوری شده توسط انجمن جغرافیایی روسیه را انجام داد. قسمت اصلی یک هارمونی برای یک صدا با همراهی پیانو است و بقیه تنظیم های کرال آهنگ های هماهنگ است. نوع خاصی از پردازش در مجموعه آوازی-ارکستری عجیب «پنج آهنگ روسی برای صدای زن و ارکستر» قابل توجه است.

آهنگساز با هماهنگی خود می کوشد تا تصویر موسیقایی- شاعرانه و ویژگی ژانری آهنگ را تعمیق بخشد. در ترانه‌های غنایی، او بر گستردگی ملودی تأکید می‌کند، در تصنیف‌ها و کف زدن‌ها - مبنای ریتمیک روشن. مشخصه برخی از آهنگ‌ها شفافیت آرام است و لیادوف برای آنها گاهی از رجیسترهای بالا استفاده می‌کند و ملودی‌های کوتاه و متلاطم یک شخصیت عامیانه را معرفی می‌کند و صدای سازهای محلی - بوق یا نوحه را بازتولید می‌کند. اگرچه ژانر آوازی آهنگساز را جذب نمی کند ، اما او دستاوردهای جدی در آن دارد - ترانه های کودکان که اشعار آنها از جوک های عامیانه ، داستان های خنده دار فقط از چند بیت تشکیل شده است. در میان 18 آهنگ کودکانه ای که او خلق کرد می توان به طنز، بازی، خنده دار، غزلی ملایم، لالایی و حتی افسون های عامیانه قدیمی اشاره کرد

آناتولی لیادوف به خاطر کار بسیار کند روی آثارش معروف است. در سال 1909، سرگئی دیاگیلف، امپرساریو باله، باله پاریسی "فصل روسیه" را بر اساس افسانه "پرنده آتشین" به او سفارش داد. با این حال، آهنگساز آنقدر با اجرای خود دیر کرد که طرح به ایگور استراوینسکی جوان واگذار شد.

لیادوف در آخرین سالهای زندگی خود عمدتاً در زمینه سمفونی فعالیت می کرد. با ارزش ترین آثار سمفونیک برنامه ای که در دهه آخر کار او ایجاد شد، به هر شکلی، به خلاقیت عامیانه و سنت های کلاسیک روسی مربوط می شود. محتوای آن‌ها یا به نمایش «پرتره» شخصیت‌های افسانه‌ای خلاصه می‌شود یا به مناظر موسیقایی مانند «دریاچه جادویی» که آهنگساز آن را یکی از بهترین آثار خود می‌داند. بی جسم بودن تصاویر موجود در آن مشخصه ویژگی ابزار بیان در اثر است. هارمونی، بافت، تن و فقدان یک موضوع به وضوح بیان شده اهمیت زیادی پیدا می کند. ارکستر در "دریاچه جادویی" نشان دهنده یکی از بهترین دستاوردهای استاد ارکستر این آهنگساز است. رنگ آمیزی تن از ترکیبی از خش خش و کوبیدن سیم های خفه شده، زنگ نرم چنگ و سلستا ایجاد می شود. صدای موسیقی در بیشتر موارد با رنگ پیانو و پیانیسیمو است و فقط برای مدت کوتاهی به فورته می رسد.

در دو تابلوی افسانه‌ای اصلی «بابا یاگا» و «کیکیمورا»، تصاویر شیطانی به اندازه‌ی کافی غم‌انگیز هستند و رنگ‌ها تاریک و شوم هستند. این آثار همراه با حرکات تند و سریع و ماهیت تند ریتم، به ژانر شرزو نزدیک می شوند.

اثر سمفونیک "هشت آهنگ روسی برای ارکستر" حجم نسبتاً بیشتری دارد. این مجموعه ای از مجموعه ای از مینیاتورها است که هر یک به خودی خود نمونه ای واضح از یک یا آن سبک ترانه های محلی است. بخش دوم چرخه متعلق به سرودهای کریسمس از شعارهای آیینی-تقویم آیینی باستانی است. آهنگ "Kolyada-maleda" است و بر اساس دو سرود کریسمس متفاوت است. 

قطعه غزلیات "پروتیاژنا " است، نمونه ای شگفت انگیز از ترانه های عامیانه گسترده. سازهای زهی نقش اصلی را در آن ایفا می کنند که فقط با ویولن سل شروع می شود و به 4 قسمت تقسیم می شود. قسمت چهارم کاملاً مخالف پروتیاژنا است. این یک اسکرو شوخ و شاد به نام "من با پشه رقصیدم". می باشد .کل صداها در رجیسترهای بالای سازهای بادی چوبی، در پس زمینه سیم های آرام. تریل های ویولن در ابتدا و انتها به طرز زیرکانه ای زمزمه یک پشه را تقلید می کند. «بیلینی برای پرندگان» قسمت پنجم است که ترکیبی از عناصر آغاز حماسی، طنز و فانتزی است. دو قسمت بعدی دو میان‌آهنگ در مقابل هم هستند. اینها ترانه "آهنگ لیولچینا" و "پلیاسوایا" شاد هستند. سوئیت با هشتمین موومان، بزرگترین موومان از نظر حجم - "Horovodna"، که یک تصویر ژانر روشن از شادی جشن عامیانه است، به پایان می رسد.

در دهه 1900 ویژگی های جدیدی در آثار این آهنگساز احساس شد. او مجموعه سمفونیک «افسانه ها» را تحت تأثیر موریس مترلینک نمایشنامه نویس-سمبولیست بلژیکی ساخت. اما کار به پایان نرسید و تنها قسمت مرکزی آن با نام «آهنگ غمگین» منتشر شد.

با کنار گذاشتن نمایندگان بزرگ هنر موسیقی ، لیادوف با این وجود کمک زیادی به توسعه موسیقی روسیه کرد. او اولین کسی بود که مقدمه ژانر موسیقی روسی را پایه گذاری کرد که بعدها در آثار اسکریابین و راخمانینف پیشرفت کرد. او با مینیاتورهای سمفونیک برنامه ای خود شاخه ای کاملاً مستقل از سمفونیزم روسی ایجاد کرد. آهنگ‌های کودکانه منحصربه‌فرد این آهنگساز، و همچنین تنظیم‌های آهنگ‌های محلی، در کنار تنظیم‌های کلاسیک موسیقی محلی بالاکیرف و ریمسکی-کورساکوف قرار گرفته‌اند.

تمبر اتحاد جماهیر شوروی با چهره آناتولی لیادوف
تمبر اتحاد جماهیر شوروی با چهره آناتولی لیادوف
یکی از ستایشگران بزرگ آثار لیادوف و متخصص در میراث موسیقی او آهنگساز و معلم اوکراینی میکولا ویلینسکی است. او در سال 1956 تصنیف «چهار مینیاتور به یاد آناتولی لیادوف» را نوشت
در سال 1955، تمبر پستی اختصاص داده شده به یکصدمین سالگرد تولد لیادوف در اتحاد جماهیر شوروی منتشر شد.
یک مدرسه موسیقی کودکان در شهر بوروویچی به نام لیادوف است.
میراث ترکیبی لیادوف حجم زیادی ندارد و عمدتاً از آثاری در قالب کوچک تشکیل شده است. معروف ترین اشعار سمفونیک زیبا «بابا یاگا»، «دریاچه جادویی» و «کیکیمورا» است. بخش بزرگی از آثار او قطعات، پیش درآمد، والس برای پیانو نوشته شده است  . او استاد مینیاتور است، بسیاری از آثارش به صورت ساده سروده شده و چند دقیقه طول می کشد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت