خبر های ویژه

یولیا ناوالنایا اکنون جدیدترین رهبر اپوزیسیون روسیه است

4 اسفند 1402

اسکی شهیر، اولین سکونت گاه ملا نصرالدین

2 اسفند 1402

ناوالنی در زندان می میرد - اما طرح او برای فعالیت های ضد پوتین زنده خواهد ماند

29 بهمن 1402

سنگ قبر برای مهاجران گمنام

26 بهمن 1402

سیل در آنتالیا

25 بهمن 1402

رییس جمهور گفت " من اشتباه کردم" و استعفا داد!

22 بهمن 1402

تغییر فرمانده محبوب ارتش توسط رییس جمهور

22 بهمن 1402

یک سال بعد از زلزله ، بازمانده زلزله ترکیه تلفات جانی و اعضای بدن خود را شمارش می کند

16 بهمن 1402

دادگاه جنایات جنگی با اکثریت قاطع تصمیم گرفت

6 بهمن 1402

خانکندی پایتخت متروک قره باغ تحت حاکمیت آذربایجان دگرگون می شود+ ویدئویی از آرته

1 بهمن 1402

طراحی پایگاه روسیه در آبخازیا می تواند رویاهای کریدور میانی گرجستان را تهدید کند

1 بهمن 1402

آذربایجان تقاضا برای کریدور از طریق ارمنستان را احیا می کند

1 بهمن 1402

هدر دادن شرم آور پول؟ پرتره جدید پادشاه انگلیس چارلز جنجال برانگیخت

28 دی 1402

زیبایی تالار موسیقی کاتالان در بارسلون کاتالونیا

24 دی 1402

قطع برق در منطقه نصر

23 دی 1402

پوستری از دوران شوروی

22 دی 1402

30 آبان 1402

ایالات متحده در حال تلاش برای افزایش حمایت از ارمنستان است

امریکا در تدارک نفوذ بیشتر در قفقاز

جیمز اوبراین، دستیار وزیر خارجه آمریکا در روز گذشته در جلسه استماع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با عنوان «آینده قره‌باغ» بود. او به کمیته گفت که ایالات متحده در حال کار بر روی ایجاد یک پرونده "جامع، کامل و شفاف" از آنچه در منطقه ارمنی‌نشین سابق قبل و در خلال تسلط نظامی آذربایجان در سپتامبر گذشته رخ داده ، است. ما بازرسان مستقلی را مأمور کرده‌ایم، بازرسان خودمان را داریم که در میدان کار می‌کنند. اطلاعاتی از سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی و دیگر بازرس‌ها در دسترس است. و همانطور که سوابق اتفاقات رخ داده را توسعه می‌دهیم، کاملاً در مورد آنچه هستیم صحبت خواهیم کرد. من نمی‌توانم جدول زمانی برای این تحقیقات تعیین کنم، اما در ادامه به شما اطلاع خواهیم داد." اوبراین در ادامه حمایت خود را از ارمنستان ابراز کرد، ارمنستانی که تلاش می‌کند از روسیه دور شود و در تلاش است تا 100000 نفر را که در ماه سپتامبر از قره باغ آواره شده‌اند، اسکان دهد. وی گفت: "من از تعهد دولت ارمنستان به اصلاحات و تنوع بخشیدن به روابط - اقتصادی، سیاسی، انرژی و امنیتی - به ویژه در جامعه ترانس آتلانتیک بسیار متاثر هستم." و من فکر می‌کنم که ما مدیون مردم ارمنستان هستیم که به آنها کمک کنیم تا از این وضعیت دشوار عبور کنند تا این انتخاب‌هایی که آنها شجاعانه انجام داده‌اند بتوانند به آنها کمک کنند تا آینده ای امن، باثبات و مرفه داشته باشند.» ...............در روز جلسه استماع، سنای ایالات متحده نیز لایحه ای تحت عنوان "قانون حفاظت از ارمنستان 2023" را تصویب کرد. در صورت تبدیل شدن به قانون، این لایحه تمام کمک های نظامی به آذربایجان را با لغو قانون حمایت از آزادی در بخش 907 مرجع معافیت دولت در رابطه با کمک به آذربایجان برای سال های 2024 و 2025 به حالت تعلیق در می آورد.

تبریز امروز:

آذربایجان انتقادات خود را از میانجی های غربی در مذاکرات صلح با ارمنستان تشدید کرده و آنها را به جانبداری به نفع ایروان متهم می کند.
حیدر ایسایف 17 نوامبر 2023
O'Brien told the House Foreign Affairs Committee that Armenia deserves U.S. support (C-SPAN screengrab)

اوبراین به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان گفت که ارمنستان مستحق حمایت ایالات متحده است 
آذربایجان همچنان از شرکت در مذاکرات صلح با ارمنستان با استناد به آنچه که رویکرد مغرضانه کشورهای میانجی غربی می نامد، خودداری می کند. این بار آمریکا بود که آذربایجان را ناراضی کرد.

در 16 نوامبر، وزارت امور خارجه آذربایجان با انتشار بیانیه ای از تصمیم این کشور برای عدم شرکت در نشست وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان در واشنگتن که قرار است چهار روز بعد برگزار شود، خبر داد.

این بی‌اعتنایی تا حد زیادی پاسخی به شهادت جیمز اوبراین، دستیار وزیر خارجه آمریکا در روز گذشته در جلسه استماع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با عنوان «آینده قره‌باغ» بود. او به کمیته گفت که ایالات متحده در حال کار بر روی ایجاد یک پرونده "جامع، کامل و شفاف" از آنچه در منطقه ارمنی‌نشین سابق قبل و در خلال تسلط نظامی آذربایجان در سپتامبر گذشته رخ داده ، است.

ما بازرسان مستقلی را مأمور کرده‌ایم، بازرسان خودمان را داریم که در میدان کار می‌کنند. اطلاعاتی از سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی و دیگر بازرس‌ها در دسترس است. و همانطور که سوابق اتفاقات رخ داده را توسعه می‌دهیم، کاملاً در مورد آنچه هستیم صحبت خواهیم کرد. من نمی‌توانم جدول زمانی برای این تحقیقات تعیین کنم، اما در ادامه به شما اطلاع خواهیم داد."

اوبراین در ادامه حمایت خود را از ارمنستان ابراز کرد، ارمنستانی که تلاش می‌کند از روسیه دور شود و در تلاش است تا 100000 نفر را که در ماه سپتامبر از قره باغ آواره شده‌اند، اسکان دهد.

وی گفت: "من از تعهد دولت ارمنستان به اصلاحات و تنوع بخشیدن به روابط - اقتصادی، سیاسی، انرژی و امنیتی - به ویژه در جامعه ترانس آتلانتیک بسیار متاثر هستم." و من فکر می‌کنم که ما مدیون مردم ارمنستان هستیم که به آنها کمک کنیم تا از این وضعیت دشوار عبور کنند تا این انتخاب‌هایی که آنها شجاعانه انجام داده‌اند بتوانند به آنها کمک کنند تا آینده ای امن، باثبات و مرفه داشته باشند.»

اوبرایان همچنین گفت که ایالات متحده دیدارها و تعاملات دوجانبه در سطح بالا با آذربایجان (بدون مشخص کردن زمان دقیق) را لغو کرده است و همچنان از باکو می خواهد تا "بازگشت ارمنی های قره باغ کوهستانی را که ممکن است بخواهند به خانه های خود بازگردند یا برگردند تسهیل کند. بازدید از مکان‌های فرهنگی منطقه و بازگرداندن ترافیک بی‌مانند تجاری، بشردوستانه و عابران پیاده به منطقه».

وزارت امور خارجه آذربایجان در بیانیه خود این نشست را ضربه ای به روابط آذربایجان و آمریکا در قالب های دوجانبه و چندجانبه خواند.

در این بیانیه آمده است: اتهامات بی‌اساسی که علیه جمهوری آذربایجان مطرح می‌شود، بی‌ربط است و صلح و امنیت منطقه را تضعیف می‌کند.

در روز جلسه استماع، سنای ایالات متحده نیز لایحه ای تحت عنوان "قانون حفاظت از ارمنستان 2023" را تصویب کرد. در صورت تبدیل شدن به قانون، این لایحه تمام کمک های نظامی به آذربایجان را با لغو قانون حمایت از آزادی در بخش 907 مرجع معافیت دولت در رابطه با کمک به آذربایجان برای سال های 2024 و 2025 به حالت تعلیق در می آورد.

در آن جبهه، هیئت دیپلماتیک آذربایجان استدلال کرد که ایالات متحده «همان اشتباه» خود را در سال 1992، زمانی که آذربایجان با این اصلاحیه تحریم شد، «علیرغم اینکه کشوری با تجاوز و اشغال» توسط نیروهای ارمنی بود، تکرار می‌کند.

همچنین در 16 نوامبر، ایالات متحده حمایت خود را از نزدیکی ارمنستان و آذربایجان صرف نظر از اینکه چه کسی میانجیگری کند، تایید کرد. متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست توجیهی گفت: «ما دو طرف را تشویق می‌کنیم که در این گفتگوها شرکت کنند، چه در اینجا باشند، چه در جای دیگر، و این سیاست ما خواهد بود.»

باکو به نوبه خود به نظر نمی رسد که ایالات متحده نقش فعالی در این مذاکرات داشته باشد. چند ماه است که از مذاکرات با میانجیگری غرب ابراز نارضایتی می کند و در عوض ترجیح می دهد میانجیگران منطقه ای مانند روسیه، ترکیه و ایران در ماجرا دخالت داشته باشند.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در آخرین بیانیه خود هشدار داد که «چنین رویکرد یکجانبه آمریکا می‌تواند به از دست دادن نقش میانجیگری آمریکا منجر شود».

حیدر ایسایف روزنامه نگار اهل باکو است.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت