خبر های ویژه

تنها 1.8 درصد از پزشکان ایالات متحده در سال 1906 سیاه پوست بودند - و میراث نابرابری در آموزش پزشکی هنوز پاک نشده است.

19 خرداد 1403

ترامپ در محاکمه پول حق السکوت مجرم شناخته شد، اما آیا در نظرسنجی ها به او آسیب می رساند؟  رای دهندگان اغلب نارسایی های اخلاقی سیاستمداران را نادیده می گیرند

13 خرداد 1403

رییس جمهورآرژانتین هنوز با سگ مرده اش صحبت می کند

6 خرداد 1403

مهاجرانی که به دنبال پناهندگی هستند، اجازه ورود به ایالات متحده را می خواهند.

21 اردیبهشت 1403

در آخرین "اعلان واضح ببرای نسل کشی" حزب جمهوری خواه، سناتور خواستار بمباران هسته ای غزه شد

12 فروردین 1403

حمله غافلگیرانه پلیس به منزل رئیس‌جمهوری ؛ ساعت‌های رولکس خانم بولوآرته جنجال‌برانگیز شد

12 فروردین 1403

روسیه و چین قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای آتش‌بس در غزه را در شورای امنیت سازمان ملل وتو کردند

5 فروردین 1403

گروه های بومی روی گنجینه ای از لیتیوم نشسته اند. اکنون معادن آب، فرهنگ و ثروت آنها را تهدید می کند

23 اسفند 1402

تنبیه دانش آموز به دلیل آرایش موی نامتعارف

4 اسفند 1402

«پسرم تو همیشه یک احمق بودی»

1 اسفند 1402

برزیل اظهارات لولا در غزه را در مناقشه دیپلماتیک با اسرائیل پس نخواهد گرفت

1 اسفند 1402

اتهامات کودتا برای رییس جمهور سابق

22 بهمن 1402

ترامپ پادشاه نبود و می توان به خاطر جنایاتی که در زمان ریاست جمهوری مرتکب شده ، او را محاکمه کرد، در برابر جرم ؛رئیس جمهور ترامپ به شهروند ترامپ تبدیل شده است

17 بهمن 1402

جنگ در یک سو ، تلاش برای صلح در سوی دیگر

14 بهمن 1402

رودخانه اتمسفریک وارد ایالات متحده شد

12 بهمن 1402

شاهکار جدید بایدن: من قاطی کردم!

29 دی 1402

25 آبان 1402

مذاکرات بی‌پرده بایدن و شی به توافقاتی در مورد فنتانیل وموضوعات نظامی منجر شد

روابط چین و امریکا گرم تر می شود

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و شی جین پینگ، رهبر چین، روز چهارشنبه توافق کردند که خط تلفن مستقیم ریاست جمهوری را باز کنند، ارتباطات نظامی را از سر بگیرند و برای محدود کردن تولید فنتانیل تلاش کنند، که نشان دهنده پیشرفت ملموس در اولین گفتگوهای حضوری در یک سال آنها است. بایدن و شی به مدت چهار ساعت در حومه سانفرانسیسکو ملاقات کردند تا در مورد موضوعاتی که روابط آمریکا و چین را تیره کرده است گفتگو کنند. اختلافات در حال رشد، به ویژه در مورد تایوان، همچنان باقی است. در یک پیشرفت قابل توجه، دو دولت قصد دارند روابط نظامی را که چین پس از دیدار نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان وقت مجلس نمایندگان آمریکا در آگوست 2022 از تایوان قطع کرد، از سر بگیرند. بایدن گفت: «ما به ارتباطات مستقیم و شفاف و مستقیم بر مبنای مستقیم بازگشته‌ایم. علاوه بر این، بایدن گفت که او و شی با ارتباطات سطح بالا موافقت کردند. من و او توافق کردیم که هر یک از ما می‌توانیم مستقیماً تماس تلفنی را بگیریم و بلافاصله صدای ما شنیده می‌شود.» اما بایدن در اظهارنظری که احتمالاً چینی‌ها را عصبانی می‌کند، بعداً به خبرنگاران گفت که دیدگاه خود را مبنی بر اینکه شی یک دیکتاتور است تغییر نداده است. بایدن گفت: "خب، ببینید، او هست. منظورم این است که او یک دیکتاتور است به این معنا که او فردی است که کشوری را اداره می کند که یک کشور کمونیستی است." یک مقام آمریکایی پس از این دیدار به خبرنگاران گفت: شی به بایدن گفت که دیدگاه های منفی در مورد حزب کمونیست در ایالات متحده ناعادلانه است. بایدن و شی به دنبال هموار کردن یک دوره دشوار در روابط بودند که پس از عبور یک بالون نظارتی مشکوک چینی از ایالات متحده و ساقط شدن آن توسط یک جت جنگنده آمریکایی در ماه فوریه، رو به وخامت گذاشت.

تبریز امروز:

 

  وودساید، کالیفرنیا، 15 نوامبر (رویترز) - جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و شی جین پینگ، رهبر چین، روز چهارشنبه توافق کردند که خط تلفن مستقیم ریاست جمهوری را باز کنند، ارتباطات نظامی را از سر بگیرند و برای محدود کردن تولید فنتانیل تلاش کنند، که نشان دهنده پیشرفت ملموس در اولین گفتگوهای حضوری در یک سال آنها است. 

بایدن و شی به مدت چهار ساعت در حومه سانفرانسیسکو ملاقات کردند تا در مورد موضوعاتی که روابط آمریکا و چین را تیره کرده است گفتگو کنند. اختلافات در حال رشد، به ویژه در مورد تایوان، همچنان باقی است.

در یک پیشرفت قابل توجه، دو دولت قصد دارند روابط نظامی را که چین پس از دیدار نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان وقت مجلس نمایندگان آمریکا در آگوست 2022 از تایوان قطع کرد، از سر بگیرند.

بایدن گفت: «ما به ارتباطات مستقیم و شفاف و مستقیم بر مبنای مستقیم بازگشته‌ایم.

علاوه بر این، بایدن گفت که او و شی با ارتباطات سطح بالا موافقت کردند. من و او توافق کردیم که هر یک از ما می‌توانیم مستقیماً تماس تلفنی را بگیریم و بلافاصله صدای ما شنیده می‌شود.»

اما بایدن در اظهارنظری که احتمالاً چینی‌ها را عصبانی می‌کند، بعداً به خبرنگاران گفت که دیدگاه خود را مبنی بر اینکه شی یک دیکتاتور است تغییر نداده است.

بایدن گفت: "خب، ببینید، او هست. منظورم این است که او یک دیکتاتور است به این معنا که او فردی است که کشوری را اداره می کند که یک کشور کمونیستی است."

یک مقام آمریکایی پس از این دیدار به خبرنگاران گفت: شی به بایدن گفت که دیدگاه های منفی در مورد حزب کمونیست در ایالات متحده ناعادلانه است.

بایدن و شی به دنبال هموار کردن یک دوره دشوار در روابط بودند که پس از عبور یک بالون نظارتی مشکوک چینی از ایالات متحده و ساقط شدن آن توسط یک جت جنگنده آمریکایی در ماه فوریه، رو به وخامت گذاشت.

کاخ سفید گفت بایدن مناطقی را که واشنگتن در آن نگرانی دارد، از جمله شهروندان آمریکایی بازداشت شده، حقوق بشر در سین کیانگ، تبت و هنگ کنگ و فعالیت های تهاجمی پکن در دریای چین جنوبی را مطرح کرد.

بایدن گفت: «فقط صحبت کردن، فقط رک بودن با یکدیگر تا سوءتفاهم پیش نیاید.»

ارتش ایالات متحده و چین در طول یک سال گذشته تعدادی از مبادلات تقریباً ناگوار و شدید داشته اند. یک مقام ارشد آمریکایی گفت، پس از تعهد برای تجدید ارتباطات، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده با همتای چینی خود با نامش ملاقات خواهد کرد.

بایدن و شی توافق کردند که چین صادرات اقلام مربوط به تولید ماده افیونی فنتانیل را که یکی از دلایل اصلی مصرف بیش از حد مواد مخدر در ایالات متحده است، متوقف کند. بایدن با قدردانی از «تعهد» شی به این موضوع، گفت: «این باعث نجات جان انسان‌ها می‌شود».

یک مقام ارشد آمریکایی به خبرنگاران گفت که بر اساس این توافق، چین مستقیماً دنبال شرکت های شیمیایی خاصی که پیش سازهای فنتانیل را تولید می کنند، خواهد رفت. او متعهد شد که به اقدامات چین در مورد این دارو «اعتماد کند اما تأیید کند».

دو رهبر همچنین توافق کردند که کارشناسان را دور هم جمع کنند تا در مورد خطرات هوش مصنوعی بحث کنند.

یک مقام آمریکایی مبادله ای را بر سر تایوان، جزیره دموکراتیکی که چین ادعا می کند سرزمین خود است، توصیف کرد. به گفته این مقام آمریکایی، شی به بایدن گفت که ترجیح چین برای اتحاد مجدد مسالمت آمیز با جزیره مورد ادعای چین تایوان است، اما شی در ادامه درباره شرایطی صحبت کرد که در آن می توان از زور استفاده کرد.

بایدن گفت که بر نیاز به صلح و ثبات در تنگه تایوان تاکید کرده است. این مقام آمریکایی گفت بایدن برای حفظ وضعیت موجود و احترام چین به روند انتخابات تایوان استدلال می کند.

این مقام به نقل از شی گفت: «رئیس‌جمهور شی پاسخ داد: «ببینید، صلح همه چیز خوب است، اما در مقطعی باید به سمت حل و فصل کلی‌تر حرکت کنیم».

رسانه دولتی چین اعلام کرد شی همچنین از ایالات متحده خواسته است که ارسال تسلیحات به تایوان را متوقف کند و از "اتحاد مجدد" صلح آمیز چین با تایوان حمایت کند.

بانی گلاسر، کارشناس تایوان در صندوق آلمان مارشال ایالات متحده، گفت که به نظر می رسد شی هم تهدیدات و هم تضمین هایی را به تایوان داده است.

او گفت: «این پیشنهاد که باید در کوتاه‌مدت راه‌حلی پیدا شود، نشانه‌ای نگران‌کننده است، حتی اگر او تاکید کند که هیچ برنامه‌ای برای اقدام نظامی علیه تایوان در سال‌های آینده وجود ندارد».

بایدن گفت که از شی جینپینگ خواسته است تا از نفوذ خود بر ایران استفاده کند تا از تهران بخواهد تا با ادامه درگیری اسرائیل و حماس در غزه، حملات نیابتی به اهداف آمریکا در خاورمیانه انجام ندهد.

احترام و گرما
بایدن از رهبر چین در املاک فیولی، یک خانه روستایی و باغ های آراسته در حدود 30 مایلی (48 کیلومتری) جنوب سانفرانسیسکو استقبال کرد، جایی که آنها بعداً برای اجلاس سران همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه حرکت خواهند کرد.

 

گروه اپک در بحبوحه ضعف اقتصادی نسبی چین، اختلافات ارضی پکن با همسایگان و درگیری در خاورمیانه که ایالات متحده را از متحدانش جدا می کند، تشکیل جلسه می دهد.

شی به دنبال احترام از سوی ایالات متحده در حالی که اقتصاد چین برای بهبود از رشد کند تلاش می کند، وارد این نشست شد.

بایدن که مدت ها به دنبال این دیدار بود، لحن گرم و خوشامدگویی داشت. ویدئوی دو دست به هم زدن پس از وداع پس از جلسه توسط گلوبال تایمز، روزنامه دولتی چین، در X منتشر شد.

 

شی به بایدن گفت: سیاره زمین به اندازه کافی بزرگ است که دو کشور موفق شوند.

بایدن گفت که ایالات متحده و چین باید اطمینان حاصل کنند که رقابت بین آنها "به درگیری منحرف نشود" و روابط خود را "مسئولانه" مدیریت کنند.

پس از صرف ناهار، رهبران پس از تعاملی که حدود چهار ساعت به طول انجامید، با هم در باغ آراسته عمارت قدم زدند. بایدن برای خبرنگاران دست تکان داد و وقتی از او پرسیده شد که مذاکرات چگونه پیش می رود، یک علامت دو شست به سمت بالا نشان داد. گفت: خب.

شی در آغاز مذاکرات خود به بایدن گفت که از آخرین دیدار آنها در بالی که یک سال پیش در بالی استناد کرده و روابط ایالات متحده و چین را "مهم ترین رابطه دوجانبه در جهان" نامید، بسیار اتفاق افتاده است.

وی گفت: برای دو کشور بزرگ مانند چین و ایالات متحده، پشت کردن به یکدیگر یک گزینه نیست. این غیرواقعی است که یک طرف طرف دیگر را بازسازی کند.»

پس از دیدار این دو، بایدن از رهبران جهانی در نشست APEC در سانفرانسیسکو استقبال کرد، جایی که وی گفت شی این دیدار را با توجه به جمعیت بزرگ چین در شهر به عنوان یک بازگشت به خانه تلقی می کند.

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت