10 آبان 1402

دروازه های جهنم ؛ ترکمنستان

یک دهانه آتشین از سال 1971 در صحرای قاراقوم می سوزد.

در صحرای گرم و وسیع کاراکوم در ترکمنستان، در نزدیکی روستای 350 نفری دروازه، حفره ای به عرض 230 فوت وجود دارد که بیش از 50 سال است که در آتش سوخته است. اگرچه از نظر فنی دهانه گازی دروازه دروازا نامیده می شود، اما مردم محلی این دهانه را به عنوان "دروازه های جهنم" می شناسند. درخشش آتشین آن را می توان کیلومترها در اطراف دید. دهانه دروازه جهنم در سال 1971 زمانی که یک دکل حفاری شوروی به طور تصادفی به یک غار عظیم گاز طبیعی زیرزمینی برخورد کرد، باعث فروریختن زمین و سقوط کل دکل حفاری شد.

تبریز امروز:


گودال آتشین ترکمنستان، دروازه جهنم، ممکن است پس از چندین دهه سوختن خاموش شود.
دروازه های جهنم
آیا درهای جهنم برای همیشه بسته خواهد شد؟


در صحرای گرم و وسیع کاراکوم در ترکمنستان، در نزدیکی روستای 350 نفری دروازه، حفره ای به عرض 230 فوت وجود دارد که بیش از 50 سال است که در آتش سوخته است. اگرچه از نظر فنی دهانه گازی دروازه دروازا نامیده می شود، اما مردم محلی این دهانه را به عنوان "دروازه های جهنم" می شناسند. درخشش آتشین آن را می توان کیلومترها در اطراف دید.

دهانه دروازه جهنم در سال 1971 زمانی که یک دکل حفاری شوروی به طور تصادفی به یک غار عظیم گاز طبیعی زیرزمینی برخورد کرد، باعث فروریختن زمین و سقوط کل دکل حفاری شد. پس از سوراخ کردن یک جیب گاز، بخارهای سمی شروع به نشت در آن کردند. نرخ هشدار دهنده


برای جلوگیری از یک فاجعه زیست محیطی بالقوه، شوروی این حفره را آتش زد و تصور کرد که در عرض چند هفته دیگر نمی سوزد. ده ها سال بعد، و گودال آتشین هنوز قوی است. اعتقاد بر این است که دکل حفاری شوروی هنوز در جایی، در سمت دیگر "دروازه های جهنم" وجود دارد.

به طرز شگفت انگیزی، علیرغم نام پیشگویی دهانه و شعله های آتش همیشه حاضر، مردم همچنان به صحرا سفر می کنند تا شاهد این مکان در تمام شکوه فروزان آن باشند. صحرای نزدیک به مکانی محبوب برای کمپینگ وحشی تبدیل شده است.

اما ممکن است سرنوشت دهانه در حال سوختن در هاله ای از ابهام باشد. در ژانویه 2022، رئیس جمهور قربانقلی بردی محمداف به دولت ترکمنستان دستور داد تا تحقیق در مورد چگونگی خاموش کردن آتش را آغاز کند.

پادکست Atlas Obscura جشنی کوتاه و روزانه از تمام مکان‌های عجیب و شگفت‌انگیز جهان است. این قسمت در مورد دروازه های جهنم را ببینید.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت