29 مهر 1402

کشته شدن هنرمندان فلسطینی در غزه در بحبوحه جنگ اسرائیل و حماس

رنگ سرخ خون در تابلویی بزرگ بنام غزه

از زمان آغاز حملات تلافی جویانه اسرائیل پس از حمله 7 اکتبر توسط حماس که در آن حدود 1400 نفر کشته شدند، حداقل دو هنرمند در میان بیش از 3700 نفر کشته شده اند.....

تبریز امروز:

دو هنرمند به نام‌های هبا زاغوت و محمد سامی قریقه در میان نزدیک به 4000 غزه هستند که در درگیری‌های فزاینده جان خود را از دست داده‌اند.
Heba Zagout (left) and Muhammed Sami Qariqa (right)

هنرمندان هبا زاغوت (چپ) و محمد سامی قاریقه (راست) هر دو در حملات هوایی اسرائیل در غزه در این ماه جان باختند هبا زاغوت: اسکرین شات از طریق یوتیوب. محمد سامی قاریقه: اسکرین شات از طریق فیس بوک
به گفته وزارت بهداشت غزه، از زمان آغاز حملات تلافی جویانه اسرائیل پس از حمله 7 اکتبر توسط حماس که در آن حدود 1400 نفر کشته شدند، حداقل دو هنرمند در میان بیش از 3700 نفر کشته شده اند. (حدود 200 گروگان توسط حماس در آن حمله هنوز در غزه نگهداری می شوند.)

 

دو هفته قبل از کشته شدن او در حمله هوایی اسرائیل در غزه در 13 اکتبر، هنرمند فلسطینی هبا زاغوت ویدئویی در یوتیوب درباره آثار خود منتشر کرد. در این ویدئو، مادر 2 فرزند 39 ساله که آثارش غرق در فرهنگ و فولکلور فلسطین است، گفت: «من هنر را پیامی می‌دانم که از طریق بیان آرمان فلسطین و هویت فلسطینی به جهان خارج می‌رسانم. ”

او همچنین خاطرنشان کرد که در هنر خود سعی می کنم احساسات، عواطف و تنش های منفی را که در غزه رخ می دهد، بیان کنم. و با این حال، تصاویر رنگی روشن او از مناظر فلسطینی و معماری نمادین در غزه و اورشلیم، که اغلب شامل چهره‌های زنانه پوشیده از پارچه‌های سنتی - یا لباس‌های گلدوزی شده - نیز سرشار از امید است. تصاویر او از روستاهای غزه و مسجد الاقصی در اورشلیم طرفداران گسترده ای را در رسانه های اجتماعی برای او به ارمغان آورد، جایی که هنر فلسطینی ها فراتر از محدودیت های تحرکی است که توسط اسرائیل بر آنها تحمیل شده است.

 

میتری راهب، کشیش لوتری فلسطینی مستقر در بیت لحم که مرکز هنری دارکالیما را در غزه تأسیس کرد، می گوید: «کار او هم در کرانه باختری و هم در غزه محبوب بود.» این مدرسه هنری به عنوان یک برنامه ماهواره‌ای برای کالج دارالکلیما آغاز شد، موسسه‌ای که راهب در بیت لحم در سال 1995 در ساختمانی متعلق به دوران عثمانی که از یک سردابه کلیسایی سابق بازسازی و تغییر کاربری داده بود، تأسیس کرد.

راهب در مصاحبه ای با روزنامه هنر در سال 2021 گفت که هدف این کالج فراتر از کمک به معرفی هنرمندان جوان غزه در معرض دنیای بیرون و کمک به آنها در کسب درآمد از طریق فروش آثارشان در خارج از کشور، فراهم کردن مکانی برای "هنر به عنوان درمان و به عنوان راهی برای بیان هویت پویای غزه که فراتر از سیاست است. ساختن هنر راهی برای مردم غزه است تا واقعیت خود را بازنمایی کنند و داستان های خود را بیان کنند.

وقتی کلیسای ارتدوکس یونانی تاریخی در غزه مورد حمله موشکی مرگبار قرار گرفت
یکی از داوطلبان این مرکز که هنر را به کودکان آموزش می داد، محمد سامی قاریقه، نقاشی دیواری، اوایل این هفته بر اثر اصابت موشک به بیمارستان باپتیست الاهلی در شهر غزه، کشته شد و صدها فلسطینی را که در آنجا پناه گرفته بودند، کشت. راهب می‌گوید: «او سعی می‌کرد بچه‌ها را با خواندن آهنگ و نقاشی برایشان آرام کند». 

زاغوت، که مرگ او برای اولین بار توسط هایپرالرژیک گزارش شد، به عنوان معلم مدرسه دولتی کار می کرد و قبلا در آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی استخدام شده بود. او هنرهای زیبا را در دانشگاه الاقصی غزه خواند و در رشته طراحی گرافیک آموزش دید.

خواهر او، میسا قاضی، ویدئوی یوتیوب را در 15 اکتبر در فیس بوک منتشر کرد و نوشت: «خواهرم شهید، هنرمند هبا زاغوت، این ویدیو چند روز قبل از شهادتش فیلمبرداری شده است. آرزو داشت نمایشگاهی برایش برپا شود، اما خدا بهترین را برایش انتخاب کرد.»

راهب می‌گوید در لحظه‌ای از چنین خشونت‌ها، آسیب‌ها و تنش‌هایی، هنر اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، زیرا «مردمی را که اغلب به کلیشه‌ها تقلیل می‌یابند انسان‌سازی می‌کند و ابزاری قدرتمند برای شفا است».

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت