خبر های ویژه

ایالات متحده در حال تلاش برای افزایش حمایت از ارمنستان است

30 آبان 1402

صبح مه آلود کیف

24 آبان 1402

ببری بنام تیگریولیا زخمی شد

20 آبان 1402

یکی از مسافران پوبدا موش خود را به داخل هواپیما آورد

4 آبان 1402

جنگ و تنها دارایی یک زن

1 آبان 1402

ازبکستان بر سر کانال قوش تپه با افغانستان به بحث می نشیند

30 مهر 1402

مذاکرات صلح ارمنستان و آذربایجان در مسیر جدید

30 مهر 1402

روسیه با یک واقعیت بسیار دشوار بیدار خواهد شد

30 مهر 1402

بلگورود در یک قاب

22 مهر 1402

شهر نور در محاصره خونخواران شبانه - "ساس ها تبعیض قائل نمی شوند": "آفت" پاریس باعث ترس از انتقال بین المللی می شود

15 مهر 1402

با تسلط آذربایجان بر قره باغ، روابط ارمنستان و روسیه به کمترین حد می رسد

9 مهر 1402

ارمنستان تلاش می کند تا ارامنه قره باغ را در خود جای دهد

8 مهر 1402

رژه نظامی در آبخازیا به مناسبت سی‌امین سالگرد جدایی از گرجستان

8 مهر 1402

مسکو ادعای خیانت نخست وزیر ارمنستان را رد کرد

3 مهر 1402

گردهمایی افرادی که خود را سگ می دانند در برلین برگزار شد.

2 مهر 1402

راهپیمایی بریتانیایی‌ها برای پیوستن مجدد به اتحادیه اروپا در لندن

2 مهر 1402

8 مهر 1402

ارمنستان تلاش می کند تا ارامنه قره باغ را در خود جای دهد

ارامنه از قره باغ خارج می شوند

تا این لحظه، اکثر ساکنان قره باغ فرار کرده و اکنون در ارمنستان هستند. برخی از آنها قصد دارند به مهاجرت خود ادامه دهند.

تبریز امروز:

تا این لحظه، اکثر ساکنان قره باغ فرار کرده و اکنون در ارمنستان هستند. برخی از آنها قصد دارند به مهاجرت خود ادامه دهند.
فین دی پنسیه، کتیا گالاتی، 29 سپتامبر 2023
Some 85,000 Karabakhis have entered Armenia as of the morning of September 29 (photo by Katia Galati)تا صبح 29 سپتامبر حدود 85000 قره باغی وارد ارمنستان شده اند (عکس از کتیا گالاتی)
هشتاد و پنج هزار ارمنی قره باغ اکنون سفری ناامیدکننده را به ارمنستان انجام داده اند. بسیاری از آنها چندین روز را در ترافیکی سپری کرده اند که سعی در عبور از آن دارند.

همه فکر می‌کردند راه بسته می‌شود و به سرعت به سمت مرز می‌رفتند، مردم در روز 300-400 متر رد می‌شدند، کسی غذا نداشت، مردم مجبور بودند نزدیک جاده آتش درست کنند تا چیزی بپزند و گرم شوند. . هایک هاروتینوان، روزنامه نگار سابق مقیم قره باغ در یک پست اینستاگرامی گفت، شکسته و منزجر ؛ 3 روز هوشیار بودن.

یک کودک خردسال در گوریس به ما گفت ؛ ماشین را گاز می‌زنی بعد می‌ایستد. دوباره گاز می‌زنی و بعد می‌ایستد. 100 ساعت طول کشید تا از آن عبور کنیم! .

در نهایت آنها موفق شدند، اما هنوز در طرف ارمنی انتظار بیشتری وجود دارد، زیرا مردم برای ثبت نام، دریافت کمک های اولیه و دریافت مقداری غذا از وسایل نقلیه خود پیاده می شوند. در یک چادر پزشکی در روستای کورنیدزور، پزشک محلی ژاکلین آویتیسیان مشغول درمان بیماران است. او به اوراسیانت گفت: "وضعیت بسیار بد است، به خصوص برای بچه ها، آنها بیشتر سرماخوردگی دارند." "به عنوان مثال یک گروه با یک ماشین رو باز آمدند، آنها دو روز زیر باران بودند. تصور کنید چقدر سرد و خیس بودند."

او گفت که اکثر افرادی که در درگیری های هفته گذشته به شدت زخمی شده اند، از مرز عبور کرده اند. اما مردم همچنان در حال فرار هستند. آویتیسیان گفت که او به مردی رسیدگی می کند که تقریباً پایش را از دست داده بود و 10 ساعت را در کاروان با بقیه گذرانده بود. هر چند ساعت یا بیشتر، یک ردیف آمبولانس همه را از جاده خارج می کند و با سرعت از ایست های بازرسی عبور می کند.

ngo

در شهر مجاور گوریس، غم و اندوه آنها به تسکین تبدیل می شود، زیرا ده ها کارمند غیر دولتی و داوطلب آماده کمک هستند. برای بسیاری از قره باغی ها، این اولین وعده غذایی معمولی آنها پس از مدت طولانی پس از بیش از نه ماه زندگی در محاصره آذربایجان است.

هایک هاروتونیان، روزنامه نگار، به اوراسیا نت گفت: "من از مهمان نوازی مردم ارمنستان شگفت زده شدم. داوطلبان زیادی وجود داشتند که غذا، سوخت، آب و همه چیز را می دادند."

اما بعدش چی؟ نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، هفته گذشته گفت که دولت او آماده است تا برای 40000 خانواده آواره مسکن فراهم کند که در تئوری باید برای کل جمعیت قره باغ که منابع ارمنی 120000 نفر تخمین زده اند، کافی باشد. اما جزئیات ناچیز هستند. اکثر پناهندگانی که با آنها صحبت کردیم یا یک ترتیب خانواده میزبان موقت داشتند یا اصلاً جایی برای رفتن نداشتند.

zhaklinکمک
(فین دپنسیر)
در مرکز گوریس، یک سازمان غیردولتی دانمارکی به نام Mission10forty در حال پخش غذا است. کیم هارتزنر، مدیر این سازمان به اوراسیا نت گفت: «من با افراد زیادی صحبت کرده‌ام و همه می‌گویند: «ما نمی‌دانیم قرار است شب را کجا بگذرانیم».

در 28 سپتامبر، دولت ارمنستان اعلام کرد که 360 میلیون درام یا کمتر از یک میلیون دلار به فرمانداران منطقه ای ارمنستان برای خرید مواد غذایی و کالاهای ضروری غیرغذایی برای ارمنی هایی که از قره باغ فرار کرده اند، اختصاص خواهد داد. همچنین اعلام کرد که برای هر فردی که فرار کرده است، مبلغ 100000 درام (حدود 256 دلار) یکبار اهدا می شود.

اما جذب این تعداد جمعیت در چنین مدت کوتاهی برای هر دولتی، چه رسد به ارمنستان، با جمعیت ناچیز کمتر از سه میلیون نفر، چالشی دشوار خواهد بود. بنیامین پوغوسیان، محقق ارشد در APRI ارمنستان، به اوراسیا نت گفت: «دولت ارمنستان برای رسیدگی به نیازهای 120000 پناهجو، به ویژه در دراز مدت، به حمایت بین المللی عظیمی نیاز دارد.

aid

مجموعه ای از حمایت های بین المللی در حال شکل گیری است.


دولت کانادا 2.5 میلیون دلار برای کمک های بشردوستانه هزینه خواهد کرد. سامانتا پاور، مدیر USAID این هفته از مرز بازدید کرد و به خبرنگاران گفت که سازمان او 11.5 میلیون دلار را متعهد خواهد شد. اتحادیه اروپا متعهد 5 میلیون یورو است، اسپانیا تعهد نامشخصی ارائه می دهد.

جامعه ارمنی، چه در خانه و چه در دیاسپورا، برای انجام همین کار بسیج می شود. کاراس فودز، یک رستوران زنجیره ای ارمنی، اعلام کرد که هر روز به 1000 نفر از قره باغ غذای رایگان ارائه می کند. در گوریس، داوطلبان با سازمان غیردولتی «هل برای ارمنستان» در حال کمک به مواد غذایی و لوازم اولیه بودند. بنیاد توماسیان و هتل دوین در ایروان برای جمع آوری کالاهای اهدایی همکاری می کنند. هرکس نقشی را ایفا می کند.

کالاهای اهدایی یک چیز هستند، اما مسکن سفارشی بسیار گران تر است. از زمان تهاجم به اوکراین در فوریه 2022، بیش از 100000 روس به ارمنستان گریخته اند، که در دسترس بودن مسکن این کشور افزایش یافته و فضای کمی برای ارمنیان قره باغ باقی مانده است.

"در حال حاضر ما در ویلای تابستانی اقوام ما. اما آب جاری ندارد، بنابراین ما نمی توانیم در زمستان اینجا بمانیم."

"ما به دنبال خانه هستیم، اما قیمت ها بسیار بالا است. و من تنها کسی هستم که در خانواده ام کار می کنم، بنابراین باید از همه حمایت کنم." او 21 سال دارد. هاروتونیان گفت که به دلیل کمبود مسکن، بسیاری به دنبال یافتن خانه جدید در روسیه هستند.

powerپناهندگان 1
خواهران گرتا و ماریتا در سال 1988 از درگیری های  ضد ارمنی در سومگایت آذربایجان پس از جمله ارامنه به قره باغ و اراضی آذربایجان جان سالم به در بردند و به قره باغ گریختند. حالا دوباره از خانه هایشان بیرون رانده شده اند. در گوریس روی حاشیه نشستند و به ما گفتند روسیه مقصد نهایی آنهاست. گرتا یک درجه افسر نیروی دفاعی آرتساخ، ارتش محلی که اکنون منحل شده است، بود و در طول نبرد هفته گذشته بین استپاانکرت و شوشا مستقر بود.

آنها شروع به بمباران منطقه نزدیک ما کردند زیرا می دانستند که ما در آنجا پایگاه داریم. می توانم بگویم که تقریباً همه آنجا کشته شدند.

چهل و هشت ساعت بعد، جنگ تمام شد و او شروع به جمع آوری وسایل کرد. "در خانه ام را قفل کردم و کلیدها را با خودم بردم. برای آخرین بار از خانه ام عکس گرفتم و الان دلم برایش تنگ شده است. فقط اسناد و عکس هایم را گرفتم، می دانستم آذری ها عکس ها را می گیرند و مسخره می کنند. آنها را، پس من همه آنها را با خودم بردم."

refugees 1پناهندگان 3
برای کسانی که قصد دارند در جایی در ارمنستان مستقر شوند، اکنون این سوال وجود دارد که حضور آنها چه تاثیری بر سیاست داخلی خواهد داشت. مردی با تمام دارایی های دنیوی خود که به سقف ماشین بسته شده است، به اوراسیا نت گفت: «هرچه [الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان] بگوید، پاشینیان آن را تکرار می کند.

refugees 3

بسیاری از ارامنه، به ویژه آنهایی که اهل قره باغ هستند، پس از گم شدن قره باغ در زیر نظر پاشینیان، تحقیر شدیدی نسبت به پاشینیان دارند.

در حالی که آنها شدیداً با پاشینیان مخالف هستند، پوغوسیان، محقق، معتقد است که ارامنه قره باغ قبل از تأثیرگذاری اساسی بر سیاست محلی، به مدتی برای اسکان در ارمنستان نیاز دارند.

او گفت: «من هیچ تهدید داخلی واقعی برای پاشینیان حداقل تا بهار 2024 نمی بینم.

کتیا گالاتی روزنامه نگار و عکاس آزاد کانادایی مقیم ایروان

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت