خبر های ویژه

ایالات متحده در حال تلاش برای افزایش حمایت از ارمنستان است

30 آبان 1402

صبح مه آلود کیف

24 آبان 1402

ببری بنام تیگریولیا زخمی شد

20 آبان 1402

یکی از مسافران پوبدا موش خود را به داخل هواپیما آورد

4 آبان 1402

جنگ و تنها دارایی یک زن

1 آبان 1402

ازبکستان بر سر کانال قوش تپه با افغانستان به بحث می نشیند

30 مهر 1402

مذاکرات صلح ارمنستان و آذربایجان در مسیر جدید

30 مهر 1402

روسیه با یک واقعیت بسیار دشوار بیدار خواهد شد

30 مهر 1402

بلگورود در یک قاب

22 مهر 1402

شهر نور در محاصره خونخواران شبانه - "ساس ها تبعیض قائل نمی شوند": "آفت" پاریس باعث ترس از انتقال بین المللی می شود

15 مهر 1402

با تسلط آذربایجان بر قره باغ، روابط ارمنستان و روسیه به کمترین حد می رسد

9 مهر 1402

ارمنستان تلاش می کند تا ارامنه قره باغ را در خود جای دهد

8 مهر 1402

رژه نظامی در آبخازیا به مناسبت سی‌امین سالگرد جدایی از گرجستان

8 مهر 1402

مسکو ادعای خیانت نخست وزیر ارمنستان را رد کرد

3 مهر 1402

گردهمایی افرادی که خود را سگ می دانند در برلین برگزار شد.

2 مهر 1402

راهپیمایی بریتانیایی‌ها برای پیوستن مجدد به اتحادیه اروپا در لندن

2 مهر 1402

28 شهریور 1402

همزمان با آغاز عملیات نظامی آذربایجان، انفجارها قره باغ کوهستانی را لرزاند

قره باغ

آذربایجان روز سه شنبه عملیات نظامی را در منطقه جدا شده قره باغ کوهستانی آغاز کرد و خواستار خروج کامل نیروهای ارمنستان از منطقه کوهستانی مورد مناقشه به عنوان پیش شرط صلح شد.

تبریز امروز:

آذربایجان روز سه شنبه عملیات نظامی را در منطقه جدا شده قره باغ کوهستانی آغاز کرد و خواستار خروج کامل نیروهای ارمنستان از منطقه کوهستانی مورد مناقشه به عنوان پیش شرط صلح شد.

نمای کلی از استپانکرت در منطقه قره باغ کوهستانی، جایی که صدای تیراندازی و انفجار در 19 سپتامبر 2023 شنیده شد.
نمای کلی از استپاانکرت در منطقه قره باغ کوهستانی، جایی که صدای تیراندازی و انفجار در 19 سپتامبر 2023 شنیده شد، © تلویزیون عمومی Artsakh از طریق رویترز

در ماه‌های اخیر ترس از وقوع یک جنگ جدید افزایش یافته است و ارمنستان آذربایجان را به افزایش نیرو متهم کرده و محاصره تنها ارتباط زمینی خود با قره‌باغ کوهستانی را محکوم کرده است.

یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه در پایگاه جدایی طلبان استپاانکرت گفت که صدای انفجارها در این شهر شنیده می شود زیرا آذربایجان گفته است که از "سلاح های بسیار دقیق در خط مقدم و در عمق" استفاده می کند.

وزارت دفاع باکو در بیانیه ای اعلام کرد: «اقدامات ضد تروریستی محلی در منطقه آغاز شده است».

این وزارتخانه گفت که «دالان‌های بشردوستانه و نقاط پذیرش» را برای اجازه خروج غیرنظامیان باز کرده است.

در این بیانیه آمده است: «ما مجدداً تأکید می‌کنیم که جمعیت غیرنظامی و زیرساخت‌های غیرنظامی هدف نیستند».

نیروهای ارمنی قومی در قره باغ گفتند که نیروهای آذربایجانی پس از گلوله باران شدید سعی در شکستن خطوط دفاعی آنها داشتند، اما فعلاً این خط را حفظ کرده اند.

ارمنستان که مذاکرات صلح با آذربایجان برگزار کرده بود، آنچه را که «تجاوز تمام عیار» باکو به مردم قره باغ کوهستانی خواند، محکوم کرد و آذربایجان را به گلوله باران شهرها و روستاها متهم کرد.

وزارت امور خارجه ارمنستان در بیانیه ای اعلام کرد: آذربایجان به دلیل احساس معافیت از مجازات، آشکارا مسئولیت این تجاوز را بر عهده گرفته است.

آخرین تشدید تنش تقریباً سه سال پس از جنگ کوتاه اما وحشیانه بین ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه کوهستانی رخ می دهد.

رقبای قفقاز شوروی سابق در یک مناقشه چندین دهه بر سر قره باغ با خصومت های گسترده ای که در دهه 1990 و 2020 آغاز شد، گرفتار شده اند.

یک سازمان جدایی طلب مستقر در ارمنستان در رسانه های اجتماعی گفت که "استپاناکرت و دیگر شهرها و روستاها زیر آتش شدید قرار دارند" و آذربایجان را به انجام "حمله نظامی گسترده" متهم کرد.

آذربایجان این مأموریت را با استناد به گلوله باران "سیستماتیک" نیروهای تحت حمایت ارمنستان و متهم کردن آنها به انجام "فعالیت های شناسایی" و تقویت مواضع دفاعی توجیه کرد.

آذربایجان با متهم کردن جدایی طلبان به "آمادگی رزمی بالا" گفت: "همچنین تقویت مواضع جنگی با پرسنل، خودروهای زرهی، توپخانه و سایر سلاح ها وجود دارد."

باکو گفت، ناظران قدرت منطقه ای روسیه و ترکیه که بر یک ماموریت شکننده صلح در قره باغ ناگورنو-قره باغ نظارت می کنند، از فعالیت های نظامی آذربایجان در قره باغ مطلع شده اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه میزبان الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان (چپ) و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان (راست) برای گفتگو در 25 می 2023 در مسکو است.
رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین میزبان الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان (چپ) و نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان (راست) برای گفتگو در مسکو در 25 مه 2023 است. © میخائیل متزل، AP
مسکو از طرف های درگیر خواست تا به توافق صلح احترام بگذارند و به "خونریزی" پایان دهند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: «دقیقه‌ای» از آغاز عملیات آذربایجان به آن اطلاع داده شد.

اتحادیه اروپا از آذربایجان خواست تا عملیات نظامی خود را در منطقه مورد مناقشه متوقف کند و نسبت به آواره شدن غیرنظامیان هشدار داد.

چارلز میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا در پیامی در شبکه های اجتماعی نوشت: «اقدامات نظامی آذربایجان باید فوراً متوقف شود تا امکان گفتگوی واقعی بین ارامنه باکو و قره باغ فراهم شود».

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: «این تشدید نظامی نباید به عنوان بهانه‌ای برای خروج جمعیت محلی مورد استفاده قرار گیرد».

انفجارهای مین
این درگیری تنها چند ساعت پس از آن رخ داد که آذربایجان اعلام کرد چهار افسر پلیس و دو غیرنظامی در انفجارهای مین در قره باغ کوهستانی کشته شدند و مقامات جدایی طلبان را مقصر دانستند.

این کشته‌ها در سحرگاه پس از آن اتفاق افتاد که جدایی‌طلبان ارمنی گفتند با مقامات آذربایجان برای ازسرگیری ارسال کمک به قره باغ به توافق رسیده‌اند.

سرویس‌های امنیتی باکو اعلام کردند که دو غیرنظامی در منطقه خوجاوند جان خود را از دست دادند و چهار افسر پلیس نیز در انفجار مین دیگری در مسیر رسیدن به محل کشته شدند.

در بیانیه ای آمده است: خودروی آنها با "مینی که در جاده تونلی در حال ساخت توسط گروه های مسلح غیرقانونی ارمنی گذاشته شده بود" برخورد کرد.

آذربایجان گفت که این حادثه "در منطقه استقرار موقت نیروهای حافظ صلح روسیه" رخ داده است که در سال 2020 توسط مسکو به عنوان بخشی از توافق آتش بس بین ارمنستان و آذربایجان اعزام شده بود.

آذربایجان گفت: افسران پلیس در جاده تی کشته شدند

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت