خبر های ویژه

اوج نياز به منجي موعود

4 اسفند 1402

حضور در انتخابات و حفظ وحدت ملی

29 بهمن 1402

از مدرسه حکمت تبریز تااستادی ممتاز آکادمی جراحان پاریس

13 بهمن 1402

مسئولیت‌های دولت و بخش خصوصی برای پیشرفت اقتصادی

10 بهمن 1402

آب دریای عمان به اصفهان انتقال می یابد؛ آیا می توان این لوله گذاری را تا دریاچه اورمیه هم ادامه داد؟

2 بهمن 1402

مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی شد

1 بهمن 1402

استاندار آذربایجان شرقی به دیار باقی شتافت

30 دی 1402

رهبر انقلاب: حضور، خواست و اقدام مردم یک اصل اساسی در اسلام است

27 دی 1402

وقتی مشکل را نشناخته اید ، کوتاه ترین راه همواره بهترین راه نیست ! زیرا راه حل شما ممکن است جزیی ار مسئله گردد!

25 دی 1402

قانون حمایت از گزارشگران فساد ابلاغ شد

25 دی 1402

ريشه مفاسد، ضعف مديريت است

19 دی 1402

سیاست راهبردی امام آوردن مردم به صحنه سیاست راهبردی دشمن خارج کردن مردم از صحنه

19 دی 1402

هزار کوه ، گل هزارمش را ندید!

15 دی 1402

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درپی شهادت جمعی از زائران مزار شهید سلیمانی در حادثه تروریستی در مسیر گلزار شهدای کرمان پیامی صادر کردند.

13 دی 1402

یونسکو ۲۰۲۳ را مرگبارترین سال برای خبرنگاران در کشورهای درگیر جنگ خواند

1 دی 1402

تشکیل ائتلاف جهانی در برابر زورگویی‌های آمریکا و غربی‌ها

13 آذر 1402

2 مرداد 1402

66 روز پس از اخطار به طالبان

66 روز از اخطار رئيس ‌جمهور رئيسي به حکام افغانستان درباره حقابه ايران از رود هيرمند گذشته ولي هنوز خبري از انجام وعده‌هاي طالبان در اين زمينه نشده است.

دولت ايران براي اجرائي کردن اخطار رئيس‌ جمهور، حتي به اقدامات سياسي معمولي هم متوسل نشده است. کوتاهي در اين زمينه به جائي رسيده که دو روز پيش دو تن از نمايندگان استان سيستان و بلوچستان ضمن استمداد براي حل مشکل بي‌آبي و احقاق حق مردم اين استان از رود هيرمند، از دولت خواستند سفارت طالبان در تهران را تعطيل کند. سفارت افغانستان در تهران تا بهار امسال در اختيار نيروهاي دولت جمهوري افغانستان بود ولي متأسفانه وزارت امور خارجه کشورمان در يک اقدام کاملاً اشتباه آن را به نمايندگان اعزامي طالبان تحويل داد! اين اقدام در زماني که دولت جمهوري اسلامي ايران حاکميت طالبان بر افغانستان را به رسميت نمي‌شناسد، بسيار عجيب و برخلاف موازين بود. با اينحال، گروه طالبان حاضر نشد در برابر اين اقدام دولت ايران ذره‌اي انعطاف نشان بدهد و از دادن بديهي‌ترين حق مردم ايران که حقابه هيرمند است کوتاهي نکند.

تبریز امروز:

 

 66 روز از اخطار رئيس ‌جمهور رئيسي به حکام افغانستان درباره حقابه ايران از رود هيرمند گذشته ولي هنوز خبري از انجام وعده‌هاي طالبان در اين زمينه نشده است.
در 66 روز گذشته، تحرکات زيادي براي اجرائي شدن معاهده 1351 ميان ايران و افغانستان درخصوص تحويل حقابه هيرمند به ايران صورت گرفت ولي هيچيک از آنها به جاري شدن آب به سوي استان تشنه سيستان و بلوچستان منجر نشد. وزير امور خارجه کشورمان گفت اگر حاکمان افغانستان حقابه ايران را ندهند، به فشار متوسل خواهيم شد ولي تاکنون از نتيجه اين تهديد خبري نشده است. وزير نيرو گفت قرار است ظرف يکماه کارشناسان فني ايران به منطقه سد کجکي بروند و از شرايط وجود آب گزارش تهيه کنند ولي تاکنون گزارشي در اين زمينه منتشر نشده است. گروه تروريستي طالبان عليرغم مساعدت‌هاي ايران هنوز حاضر نشده سهم آب ايران از هيرمند را به طرف سيستان و بلوچستان سرازير کند. اين گروه متحجر نه‌تنها حاضر نشده حقابه ايران را بدهد بلکه به نيروهاي وابسته خود اجازه داده به مسئولين ايراني حتي از طريق تلويزيون افغانستان اهانت کنند!
نکته مهم‌تر اينست که دولت ايران براي اجرائي کردن اخطار رئيس‌ جمهور، حتي به اقدامات سياسي معمولي هم متوسل نشده است. کوتاهي در اين زمينه به جائي رسيده که دو روز پيش دو تن از نمايندگان استان سيستان و بلوچستان ضمن استمداد براي حل مشکل بي‌آبي و احقاق حق مردم اين استان از رود هيرمند، از دولت خواستند سفارت طالبان در تهران را تعطيل کند. سفارت افغانستان در تهران تا بهار امسال در اختيار نيروهاي دولت جمهوري افغانستان بود ولي متأسفانه وزارت امور خارجه کشورمان در يک اقدام کاملاً اشتباه آن را به نمايندگان اعزامي طالبان تحويل داد! اين اقدام در زماني که دولت جمهوري اسلامي ايران حاکميت طالبان بر افغانستان را به رسميت نمي‌شناسد، بسيار عجيب و برخلاف موازين بود. با اينحال، گروه طالبان حاضر نشد در برابر اين اقدام دولت ايران ذره‌اي انعطاف نشان بدهد و از دادن بديهي‌ترين حق مردم ايران که حقابه هيرمند است کوتاهي نکند.
علاوه بر اين، برخلاف وعده‌هائي که مسئولان مختلف گروه طالبان در رده‌هاي گوناگون داده‌اند، اقدامات ضدحقوق بشري طالبان در زمينه فشار بر فارسي‌زبان‌ها، کوچ دادن قوم هزاره، ايجاد محدوديت براي شيعيان در زمينه‌هاي مختلف از جمله عزاداري محرم همچنان ادامه دارد. در روزهاي منتهي به ماه محرم‌الحرام، شوراي علماي شيعه افغانستان، که برخلاف نظر عموم مردم اين کشور روابط خوبي با طالبان دارد، با انتشار بيانيه‌اي اعلام کرد حکومت اين گروه در کابل و چند استان از برگزاري مراسم عزاداري امام حسين عليه‌السلام ممانعت به عمل آورده و به درخواست‌هاي شوراي علماي شيعه نيز اعتنائي نکرده است. طالبان، در سال 1400 هنگامي که تازه به قدرت رسيده بودند، به شيعيان وعده دادند در عزاداري‌هاي حسيني آزاد خواهند بود و حتي تعدادي از مسئولان اين گروه در مجالس عزاداري محرم آن سال شرکت کردند و با تظاهر به همراهي، تلاش کردند شيعيان را فريب بدهند. همان زمان، کساني که از ماهيت ضدانساني و ضداسلامي طالبان خبر داشتند، اين نکته را يادآور شدند و بر آن تأکيد کردند که اين وعده‌ها و اين اقدامات فقط ظاهرسازي هستند و هدف اينست که اين گروه بتواند پايه‌هاي قدرت خود را تحکيم کند و بعد از تثبيت قدرت قطعاً ماهيت واقعي خود را نشان خواهد داد. اکنون که نزديک دو سال از آن زمان گذشته و طالبان احساس تثبيت مي‌کند، ماهيت واقعي خود را در زمينه‌هاي مختلف نشان مي‌دهد و از زير پا گذاشتن وعده‌هائي که داده و پايمال کردن حقوق مردم ابائي ندارد. اين واقعيت بايد براي تطهير کنندگان طالبان درس بزرگي باشد تا بيش از اين فريب اين گروه رياکار را نخورند.
مسئولان نظام جمهوري اسلامي بايد در سياست مدارا با طالبان تجديد نظر اساسي نمايند. هيچکس طرفدار جنگيدن با طالبان نيست ولي همراهي کردن با آنها و دادن امتياز به آنها از ريشه اشتباه بود و اين اشتباه نبايد ادامه پيدا کند. ما بايد سفارت افغانستان در تهران را از طالبان پس بگيريم، هيچ نماينده از اين گروه را در ايران نپذيريم، گلوگاه‌هاي تجارت آنها در ايران را ببنديم، تسهيلاتي که در چابهار و مناطق مرزي براي طالبان به وجود آمده است قطع شوند و در سطح بين‌المللي نيز فشارهائي به آنها وارد کنيم تا مجبور شوند به قوانين بين‌المللي تن بدهند. مردم افغانستان آماده مقابله با طالبان هستند و اگر مورد حمايت قرار گيرند قطعاً خودشان فتنه طالبان را از افغانستان و کل منطقه ريشه‌کن خواهند کرد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت