2 تیر 1402

حکمراني از نگاه شهيد بهشتي

مسیح مهاجری

آمده است که خود آنها و زندگي آنها، باطن و ظاهر زندگي آنها، در مردم ايمان‌زا بوده است. من صريحاً مي‌گويم در هر جامعه‌اي که زمامدارانش تشنگان قدرت باشند در آن جامعه خود به خود طاغوت جاي خودش را به دست آورده است. اگر مي‌خواهيد جامعه‌تان طاغوتي نشود، بکوشيد زمامدارانتان تشنگان قدرت نباشند و عاشقان خدمت باشند».

تبریز امروز:

بسم‌الله الرحمن الرحيم
⬅️ بسيارند کساني که به گفتارهاي متناقض و عملکردهاي نادرست بعضي از افراد روحاني ايراد و اعتراض دارند و در خلال مباحث مربوط به انقلاب و نظام جمهوري اسلامي به ويژه کارکرد روحانيت در اين نظام، اين تناقض‌ها و عملکردهاي نادرست را به ما يادآور مي‌شوند. علاوه بر اين موارد، ايرادهاي مهمي هم به تفکر افرادي از روحانيين دارند که سخنان کرامت‌گونه اما بي‌پايه‌اي مي‌گويند و تصورشان اينست که با اين قبيل سخنان مي‌توانند براي پيشوايان معصوم دين جاذبه و براي خود دين عظمت ‌سازي کنند.
در پاسخ به کساني که به اين گفتارها و رفتارها ايراد و اعتراض دارند، در درجه اول مي‌گويم پيشوايان ديني نيازي به اين کرامت‌ سازي‌ها ندارند. زندگي عملي آن بزرگان بقدري پاک، درس‌آموز و انسان‌ساز است که با شفاف‌ترين وجه، عظمت آنها را نشان مي‌دهد بدون آنکه لازم باشد کسي براي اثبات اين واقعيت به اموري غير از سيره عملي‌شان متوسل شود. در مرحله بعد و براي نشان دادن نمونه‌هائي از پيروان واقعي پيامبر و ائمه عليهم‌السلام در عصر حاضر، گفتارها و رفتارهاي امام خميني و تعدادي از ياران ايشان در صدر انقلاب را يادآور مي‌شوم و مي‌گويم اسلام واقعي را در سخنان و سيره عملي اين افراد جستجو کنيد نه هرکس که مدعي روحاني بودن است و سخنان و رفتارهاي خود را به اسلام نسبت مي‌دهد.
در فهرست افرادي که معمولاً معرفي مي‌کنم، شهيد مظلوم آيت‌الله بهشتي در صدر قرار دارد. علت اينست که اولاً شناخت من از اين متفکر بزرگ و عالم عامل جامع صادق باصفا، يک شناخت بي‌واسطه است و ثانياً سيره عملي اين انسان کم‌نظير دوران ما بهترين شاهد براي اثبات اين واقعيت است که او شاگرد واقعي مکتب پيامبر و ائمه بوده و از ضوابط اين مکتب هرگز و به هيچ ميزان حتي ذره‌اي تخطي نکرد.
آيت‌الله بهشتي قبل از پيروزي انقلاب اسلامي به ضوابط اسلامي در تمام زمينه‌ها سخت پاي‌بند بود و هرگز از هيچيک از اين ضوابط تخطي نمي‌کرد. او اين پاي‌بندي را در خانواده – به گواهي تمام افراد اهل خانه – و در روابط اجتماعي به تصديق سيره عملي مشهودش در جامعه، بطور کامل نشان مي‌داد. آنچه شگفت‌انگيز است، استمرار اين پاي‌بندي به ضوابط اسلامي در دوران بعد از پيروزي انقلاب است که بايد آن را دوران قدرتمندي آيت‌الله بهشتي دانست. او کسي بود که مهم‌ترين مجمع شکل گرفته بعد از پيروزي انقلاب اسلامي که مجلس تدوين قانون اساسي بود را مديريت کرد. در عظمت اين مجلس همين بس که حدود 80 نفر از زبده‌ترين افراد جامعه از اقشار مختلف در آن عضويت داشتند و آيت‌الله بهشتي توانست با مديريت کم‌نظير خود آن را به نتيجه برساند. او اولين رئيس قوه قضائيه نظام جمهوري اسلامي بود که سنگ بناي دستگاه قضائي مبتني بر اسلام را آماده نصب کرد و افسوس که با شهادت او بناي مورد نظرش آنگونه که او مي‌خواست شکل نگرفت. بهشتي قبل از آن در شوراي انقلاب هم زيرساخت‌هاي مستحکمي براي حکمراني اسلامي ايجاد کرده بود که اگر نظام حکمراني براساس آن شکل مي‌گرفت، امروز در شرايط ديگري قرار داشتيم. او موفقيت حکمراني را مرهون زمامداراني مي‌ديد که بيش از مردم به موازين پاي‌بند باشند و قدرت، آنها را از عشق به خدمت بازنداشته باشد. بهشتي، در اوج قدرت اين چنين بود، درست همانگونه که خود در اين فراز گفته است:
«هيچ نهضتي با رهبراني که بيش از همه مردم ديگر به موازين آن نهضت عملاً پاي‌بند نباشند به ثمر نخواهد رسيد. هرجا در دنيا نهضت پيروز مي‌بينيد بدانيد اين نهضت به وسيله کساني به وجود آمده است که خود آنها و زندگي آنها، باطن و ظاهر زندگي آنها، در مردم ايمان‌زا بوده است. من صريحاً مي‌گويم در هر جامعه‌اي که زمامدارانش تشنگان قدرت باشند در آن جامعه خود به خود طاغوت جاي خودش را به دست آورده است. اگر مي‌خواهيد جامعه‌تان طاغوتي نشود، بکوشيد زمامدارانتان تشنگان قدرت نباشند و عاشقان خدمت باشند».

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت