خبر های ویژه

لزوم برائت جهانی از رژیم صهیونیستی و آمریکا

26 خرداد 1403

کتابخانه رامی استانبول : میراث خروج پادگان نظامی از شهر

12 خرداد 1403

گول باهار خاتون جامی ، مسجد تاریخی شهر طرابزون

11 خرداد 1403

جنگل هویا باچیو ، سفری در رومانی

9 خرداد 1403

گرجستان : پایتخت خودروهای دست دوم اوراسیا

1 خرداد 1403

آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس، حق استیناف علیه حکم استرداد به ایالات متحده را به دست آورد

1 خرداد 1403

شبه نظامیان روسی ضد پوتین به نبرد اوکراین در منطقه خارکف می پیوندند

28 اردیبهشت 1403

پوتین در روز پیروزی روسیه در جنگ جهانی دوم ، نسبت به جنگ جهانی هشدار داد

20 اردیبهشت 1403

دولت پرتغال پیشنهاد رئیس جمهور برای پرداخت غرامت برده داری را رد کرد

10 اردیبهشت 1403

آمریکا به ارمنستان کمک می کند تا ارتش خود را مدرن کند

9 اردیبهشت 1403

علی اف : خروج نیروهای حافظ صلح روسیه از قره باغ نتیجه روابط مستحکم بین باکو و مسکو است.

9 اردیبهشت 1403

قفقاز: جاه طلبی های تجارت ترانزیتی چالش های مهار آلودگی را تشدید می کند

2 اردیبهشت 1403

پل موجی به جزیره اوبولونسکی تقریباً تکمیل شده است

30 فروردین 1403

سفره ی افطاری خیابان

16 فروردین 1403

ارمنستان باید تصمیم بگیرد که به کدام سمت برود. کنفرانس نیروهای دموکراتیک در مورد هم گرایی در اروپا برگزار شد

11 فروردین 1403

ارمنستان: دولت با معضل تعیین حدود مرزها دست و پنجه نرم می کند

8 فروردین 1403

8 خرداد 1402

با گذشت شش ماه از محاصره، قره باغ کوهستانی با خشک شدن مخزن اصلی با بحران انرژی مواجه است.

ظرفیت تولید برق ناچیز منطقه در حال حاضر در خطر است و ممکن است یک "فاجعه زیست محیطی" در راه باشد.

سطح آب در مخزن سرسانگ قره باغ کوهستانی که توسط ارمنستان اداره می شود به سطح بسیار پایینی رسیده است. در صورت کاهش بسیار، منطقه با کمبود برق در سطح بحران و فاجعه زیست محیطی مواجه خواهد شد. قره باغ از اوایل ژانویه تا حد زیادی به مخزن تولید برق وابسته بوده است، زمانی که کابل های ارمنستان آسیب دیدند و در میان محاصره آذربایجان قابل تعمیر نبودند.

تبریز امروز:

با گذشت شش ماه از محاصره، قره باغ کوهستانی با خشک شدن مخزن اصلی با بحران انرژی مواجه است.
The reservoir has been Karabakh's main source of electricity under the Azerbaijani blockade (Facebook; Gurgen Nersisyan)این مخزن منبع اصلی برق قره باغ تحت محاصره آذربایجان بوده است (فیس بوک؛ گورگن نرسیسیان)
سطح آب  در مخزن سرسانگ قره باغ کوهستانی که توسط ارمنستان اداره می شود به سطح بسیار پایینی رسیده است. در صورت کاهش بسیار، منطقه با کمبود برق در سطح بحران و فاجعه زیست محیطی مواجه خواهد شد.

قره باغ از اوایل ژانویه تا حد زیادی به مخزن تولید برق وابسته بوده است، زمانی که کابل های ارمنستان آسیب دیدند و در میان محاصره آذربایجان قابل تعمیر نبودند.

کمبود شدید آب - که مطمئناً با افزایش دما و کاهش بارندگی در تابستان بدتر می شود و با احتمال اینکه  مقامات خودخوانده ی قره باغ نتوانند به توافقی مبنی بر تامین آب سرسنگ به مناطق نزدیک تحت کنترل آذربایجان برای اهداف کشاورزی دست یابند. مقامات محلی ترس خطر "تحریک نظامی" باکو را در ذهن خود دارند ؛ شرایط  به سطوح بحرانی رسیده است.

گورگن نرسیسیان، از تجزیه طلبان قره باغ کوهستانی در 6 می گزارش داد که در پنج ماه اول سال 2023 تقریباً سه برابر بیشتر از مدت مشابه سال گذشته آب از مخزن سرسنگ رها شده است. این در حالی است که ورودی آب به دلیل کاهش بارندگی نصف شد.

وی در صفحه فیسبوک خود نوشت: «در حال حاضر منابع آبی سرسنگ به مرز بحرانی حدود 88 میلیون مترمکعب (حدود 15 درصد از کل ظرفیت) رسیده و به حجم مرده (غیر قابل استفاده) حدود 70 میلیون مترمکعب نزدیک شده است.

پست او شامل یک جفت عکس ماهواره ای قابل توجه است که نشان می دهد سطح آب در سرسنگ بین 1 ژانویه تا 28 آوریل چقدر کاهش یافته است.

چند هفته بعد، در 25 مه، شرکت توزیع انرژی قره باغ اعلام کرد که "کمبود بی سابقه آب" آن را مجبور به محدود کردن بیشتر تولید برق و ارائه یک برنامه خاموشی جدید با سه قطع 2 ساعته در روز کرد.

نیروگاه برق آبی سرسنگ یکی از شش نیروگاه باقیمانده در منطقه است و 70 درصد از ظرفیت تولید آن را تشکیل می دهد.

قبل از شکست ارمنستان در جنگ دوم قره باغ در سال 2020، 30 نیروگاه برق آبی اضافی تحت کنترل مقامات محلی وجود داشت که از دست دادن آنها منجر به کاهش 59 درصدی ظرفیت تولید شد.

پس از جنگ، کابل های ارمنستان از طریق کریدور لاچین حدود 70 درصد برق مورد نیاز منطقه را تامین می کرد اما این خط در ژانویه، چند هفته پس از آغاز محاصره آذربایجان، آسیب دید.

در 9 ژانویه، دولت قره باغ کوهستانی اجرای خاموشی های برقی را آغاز کرد زیرا این منطقه اکنون کاملاً به ظرفیت تولید خود وابسته است.

(در طول محاصره، که در 12 دسامبر و با تحصن فعالان محیط زیست  تحت حمایت دولت آذربایجان در کریدور لاچین آغاز شد، ارمنی های قره باغ نیز با اختلالات دوره ای دسترسی به اینترنت و گاز طبیعی برخورد کردند. از آن زمان مارس 22 تاکنون گاز به قره باغ قطع نشده است. .)

آرتاک بیگلاریان، مشاور وزیر دولتی قره باغ می گوید که سرسنگ و پنج نیروگاه برق آبی دیگر منطقه با حداکثر ظرفیت کار می کنند اما احتمالاً نیازهای جمعیت را در هفته ها و ماه های آینده برآورده نخواهند کرد.

"اگر بارندگی دوباره کاهش یابد، که بدون شک اتفاق می افتد، به زودی در ماه ژوئن، ما به تدریج خاموشی های برقی را تمدید خواهیم کرد. ما در تابستان با مسائل جدی انرژی مواجه خواهیم شد که شرایط انسانی وخیم را به همراه خواهد داشت. اگر حجم به سطح مرده کاهش یابد، یک بیگلاریان به Eurasianet گفت: فاجعه زیست محیطی نیز کاملاً خود را نشان خواهد داد. بعید است که نیازهای آبیاری برآورده شود

داویت بابایان، مشاور تجزیه طلبان ارمنی  قره باغ و موسس کمیته امنیت آب پس از جنگ اول قره باغ (1991-1994)، می گوید که زمانی که مقامات شوروی در سال 1976 این مخزن را ساختند، هم برای تولید برق و هم برای تامین آبیاری . برای زمین های کشاورزی اطراف از طریق یک سیستم مدیریت مستقر در ترتر آذربایجان بود.

در بین دو جنگ، از این مخزن برای تولید برق برای جمعیت ارمنی محلی در زمستان استفاده می شد. آب به طور همزمان به قلمرو تحت کنترل آذربایجان رها می شد، اما به دلیل فصل برای کشاورزان محلی فایده چندانی نداشت.

این وضعیت پس از جنگ دوم تغییر کرد و در ژوئن 2022، مقامات قره باغ به اوراسیا نت گفتند که آنها به طور غیر رسمی موافقت کرده اند که بخشی از آب سرسنگ برای اهداف آبیاری در تابستان به آذربایجان برود.

اما بابیان می‌گوید از آن زمان آذربایجان پیشنهادهای متعددی را برای بحث‌های دقیق‌تر در مورد استفاده مشترک از آب مخزن رد کرده است.

آنها بر این نظر بودند که هرگونه معامله با مقامات قره باغ کوهستانی به معنای به رسمیت شناختن غیر مستقیم جمهوری مطرح می شد و آنها ترجیح دادند مسائل کشاورزی خود را به جای امضای توافقنامه با قره باغ حل نشده رها کنند."

گذشته از یک آزمایش کوتاه با گفتگو در مارس 2023، باکو از تعامل با مقامات ارمنستان قره باغ خودداری کرده است. نقطه گیر اصلی مذاکرات در مورد توافقنامه صلح جامع بین ارمنستان و آذربایجان، اصرار ایروان بر تضمین حقوق و امنیت ارامنه قره باغ با حمایت نوعی سازوکار بین المللی است. آذربایجان علیرغم آمادگی صریح ارمنستان برای به رسمیت شناختن حاکمیت خود بر قره باغ، تعهد نکرده است.

آرتاک بیگلاریان، مشاور وزیر امور خارجه قره باغ، معتقد است که هدف آذربایجان "برداشتن کامل برق" منطقه به عنوان بخشی از کارزار "ترور روانی" خود با هدف بیرون راندن جمعیت ارمنی از قره باغ است.

بیگلریان با اشاره به نشانه هایی که در این زمینه نشان می دهد، افزود: سانه های آذربایجان همچنین سعی می کنند در این زمینه بهانه نظامی ایجاد کنند. ر

در واقع، حداقل تماس هایی در باکو برای اقدام در مورد سرسنگ وجود داشته است. عدالت وردیف، یک کارشناس نظامی، گفت که خشک شدن مخزن می تواند منجر به ایجاد شکاف در سد شود که به نوبه خود می تواند باعث سیل در مناطق آذربایجان نشین مجاور پس از افزایش بارندگی شود. به نقل از Nedelia.az در 22 مه، وی گفت: "6 منطقه آذربایجان زیر آب خواهد رفت. ما باید از این فاجعه جلوگیری کنیم."

بیگلاریان دو راه حل برای مسائل برق می بیند: بازگرداندن برق از ارمنستان یا بارندگی غیرمعمول - که هر دو را بسیار بعید می داند.

وی افزود: "به عنوان یک واکنش اضطراری، مصرف را به حداقل می رسانیم و قطعی برق را افزایش می دهیم. همچنین تلاش می کنیم منابع انرژی جایگزین ایجاد کنیم، اما این یک راه حل سریع برای این موضوع نیست و زمان مهم است." .

لیلیت شاهوردیان روزنامه نگار مقیم استپانکرت

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت