11 اردیبهشت 1402

سمفونی اول ماه می ؛ سمفونی شماره 3 دیمیتری شوستاکویچ

سمفونی ماه می بیانگر روح جشن توسعه مسالمت آمیز است... این بدان معنا نیست که موسیقی در سمفونی ماه مه تماماً تجلیل کننده و جشن است. توسعه مسالمت آمیز شدیدترین مبارزه است.

تبریز امروز:

 

سمفونی شوستاکوویچ شماره. 3 در E Flat، op. 20، "
اجرا شده توسط ارکستر سمفونیک گوتنبرگ و گروه کر زیر نظر Neeme Järvi، به رهبری گنادی روژدستونسکی.

سمفونی شماره 3 در ماژور E-flat (با عنوان دوم First of May)، Op. 20 توسط دیمیتری شوستاکوویچ برای اولین بار توسط ارکستر فیلارمونیک لنینگراد و گروه کر آکادمی کاپلا زیر نظر الکساندر گاوک در 21 ژانویه 1930 اجرا شد.

مانند سمفونی دوم یعنی سمفونی اکتبر ،سمفونی سوم در زمانی نوشته شد که آزادی و مدرنیسم سیاست اقتصادی جدید جای خود را به تسلط انجمن موسیقیدانان پرولتری روسیه می داد. سمفونی سوم به وضوح خواسته های سمفونی دوم را که به انقلاب شوروی می پرداخت را با بیان روشن و ساده ایده های موسیقایی و سیاسی، در نوشتار عمدتاً دیاتونیک، ریتم های مصرانه اش، ثابت ماندن آن در کلید E-flat، ماهیت اپیزودیک آن، و در استفاده از یک متن انقلابی به عنوان پایانی برای ارائه یک پیام روشن و هماهنگ از نظر سیاسی بود.

بر خلاف سمفونی  دوم، که توسط انتشارات دولتی برای گرامیداشت دهمین سالگرد انقلاب اکتبر سفارش داده شد، سمفونی سوم بدون نظارت و درخواست و با متنی که شوستاکویچ انتخاب کرده بود، سروده شد. شوستاکوویچ در گزارش خود به کنسرواتوار لنینگراد (1929) می نویسد: «در حالی که در سمفونی دوم محتوای اصلی مبارزه است، «اول ماه می» روح جشن ساخت و ساز مسالمت آمیز را بیان می کند. برای اینکه ایده اصلی برای شنوندگان روشن تر شود، در پایان یک همخوانی با کلمات شاعر کیرسانف معرفی کردم.»

 در زمان نمایش آن با سمفونی شماره سوم با استقبال مثبت روبرو شد. بوریس آسافیف آن را «زایش سمفونی برخاسته از پویایی خطابه‌های انقلابی» نامید و به سرعت در آمریکا توسط لئوپولد استوکوفسکی، در فیلادلفیا در سال 1932 و در سالن کارنگی در اوایل سال 1933 اجرا شد. همانطور که ایده های موسیقی شوروی تغییر کرد و کنترل مرکزی با مفهوم رئالیسم سوسیالیستی در دهه 1930 توسعه یافت،سمفونی  سوم به عنوان نماد "فومالیسم" شناخته شد و از کارنامه موسیقی شوروی حذف شد. تا دهه 1960 دیگر اجرا نشد.

سمفونی در تابستان 1929 نوشته شد، بیشتر آن در حالی که در یک سفر دریایی شش هفته ای در امتداد ساحل دریای سیاه بود. مانند سمفونی دوم، یک سمفونی کرال تک موومان است که حدود 25 تا 30 دقیقه طول می کشد. اگرچه موسیقی پیوسته است، اما به چهار بخش نابرابر تقسیم می‌شود، دو بخش اول اساسی و دو بخش آخر، از جمله پایان کرال، بسیار کوتاه‌تر:

آلگرتو - آلگرو
آندانته
لارگو
مودراتو
قسمت پایانی متنی از سمیون ایزاکوویچ کیرسانوف است که اول ماه مه و انقلاب اکتبر را ستایش می کند. این امکان وجود دارد که شوستاکوویچ با تلاوت مقدماتی و پایان تندش به پایانی نهمین بتهوون اشاره می‌کرده باشد،، همانطور که تونالیته ثابت سمفونی از E-flat ممکن است ارویکای بتهوون را به یاد بیاورد.

در حول و حوش زمانی که روی سمفونی کار می کرد، شوستاکوویچ به یکی از دوستانش گفت: «جالب است که سمفونی بنویسیم که در آن یک موضوع تکرار نشود». و در سمفونی سوم این عقیده را آزمایش کرد.  مانند رژه اول ماه مه، بخش‌هایی می‌گذرند و برنمی‌گردند و هیچ یک از موضوعات دقیقاً تکرار نمی‌شوند.

متن ترانه
در اولین روز ماه مه 
مشعل به گذشته پرتاب شد،
جرقه ای که تبدیل به آتش شد
و شعله ای جنگل را فرا گرفت.

با گوش آویزان درختان صنوبر 
جنگل گوش داد
به صداها و سر و صداها
از رژه جدید اول ماه مه.

اول ماه مه ما
در سوت گلوله های غم
گرفتن سرنیزه و تفنگ،
کاخ تزار گرفته شد.

کاخ تزار سقوط کرده:
این سحرگاه اردیبهشت بود،
راهپیمایی به جلو،
در پرتو بنرهای غم

اول ماه مه ما:
در آینده بادبان هایی وجود خواهد داشت،
بر روی دریای ذرت گشوده شده،
و گام های پر طنین سپاه.

سپاه جدید، موقعیت های جدید ماه می
چشمانشان مانند آتشی است که به آینده می نگرند.
کارخانه ها و کارگران
راهپیمایی در رژه اول ماه مه

ما زمین را درو خواهیم کرد،
زمان ما فرا رسیده است
کارگران به صدای کارخانه های ما گوش دهید:
در سوزاندن چیزهای قدیمی، باید واقعیت جدیدی را روشن کنید.

بنرهایی که مانند خورشید طلوع می کنند،
راهپیمایی کن، بگذار قدم هایت طنین انداز شود.
هر روز اول ماه مه
گامی به سوی اجتماع است.

اول ماه مه راهپیمایی است
معدنچیان مسلح
به میدان ها و انقلاب،
راهپیمایی با یک میلیون پا!

ماه می بیانگر روح جشن توسعه مسالمت آمیز است... این بدان معنا نیست که موسیقی در ماه مه تماماً تجلیل کننده و جشن است. توسعه مسالمت آمیز شدیدترین مبارزه است.

شوستاکوویچ، به نقل از ویگلزورث

سومین سمفونی شوستاکوویچ که هنوز سیاسی است، «یک سمفونی کرال تجربی در چهار بخش پیوسته» است.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت