6 اردیبهشت 1402

گردشی در اربیل + 2 ویدئو

ویدئوهای شب اربیل و منظره ای از اربیل از آسمان روز

اربیل، که به کردی: هەولێر Hewlêr، عربی: أربيل، رومی‌شده: Arbīl؛ سریانی: ܐܲܪܒܹܝܠ، به زبان رومی: Arbel نیز نامیده می‌شود، پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر کردستان است. منطقه عراق. در استان اربیل قرار دارد. جمعیت آن حدود 1600000 نفر تخمین زده می شود. قدمت سکونت انسان در اربیل به هزاره پنجم قبل از میلاد برمی گرددTدر قلب شهر، ارگ باستانی اربیل و مناره مضفریه قرار دارد. اولین اشاره تاریخی به این منطقه مربوط به سلسله سوم اور سومر است، زمانی که شاه شولگی از شهر اوربیلوم یاد کرد. این شهر بعداً توسط آشوری ها فتح شد در هزاره سوم پیش از میلاد اربیل یک قدرت مستقل در منطقه خود بود. مدتی توسط گوتیان فتح شد. از اواخر هزاره دوم قبل از میلاد، این شهر تحت کنترل آشوریان درآمد. پس از آن، بخشی از استان ژئوپلیتیک آشور تحت چندین امپراتوری به نوبه خود بود، از جمله امپراتوری ماد، امپراتوری هخامنشی (آشور هخامنشی)، امپراتوری مقدونی، امپراتوری سلوکی، امپراتوری ارمنی، امپراتوری اشکانی، آشور روم و امپراتوری ساسانی، و همچنین پایتخت ایالت خراجی آدیابنه بین اواسط قرن دوم قبل از میلاد و اوایل قرن دوم پس از میلاد بوده است. در زمان های قدیم ایزد حامی شهر ایشتار اربلا بود. پس از فتح ایران توسط مسلمانان، این شهر دیگر یک منطقه واحد باقی نماند و در قرون وسطی، این شهر توسط امپراتوری سلجوقی و عثمانی اداره شد. موزه باستان شناسی اربیل مجموعه بزرگی از آثار باستانی پیش از اسلام، به ویژه هنر بین النهرین را در خود جای داده است و مرکزی برای پروژه های باستان شناسی در این منطقه است این شهر به عنوان پایتخت گردشگری عرب در سال 2014 توسط شورای عرب گردشگری تعیین شد.در جولای 2014، ارگ اربیل به عنوان میراث جهانی ثبت شد.

تبریز امروز:

 

 

اربیل، که به کردی: هەولێر Hewlêr، عربی: أربيل، رومی‌شده: Arbīl؛  سریانی: ܐܲܪܒܹܝܠ، به زبان رومی: Arbel نیز نامیده می‌شود، پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر کردستان است. منطقه عراق. در استان اربیل قرار دارد. جمعیت آن حدود 1600000 نفر تخمین زده می شود.

قدمت سکونت انسان در اربیل به هزاره پنجم قبل از میلاد برمی گرددTدر قلب شهر، ارگ باستانی اربیل و مناره مضفریه قرار دارد. اولین اشاره تاریخی به این منطقه مربوط به سلسله سوم اور سومر است، زمانی که شاه شولگی از شهر اوربیلوم یاد کرد. این شهر بعداً توسط آشوری ها فتح شد

در هزاره سوم پیش از میلاد اربیل یک قدرت مستقل در منطقه خود بود. مدتی توسط گوتیان فتح شد. از اواخر هزاره دوم قبل از میلاد، این شهر تحت کنترل آشوریان درآمد. پس از آن، بخشی از استان ژئوپلیتیک آشور تحت چندین امپراتوری به نوبه خود بود، از جمله امپراتوری ماد، امپراتوری هخامنشی (آشور هخامنشی)، امپراتوری مقدونی، امپراتوری سلوکی، امپراتوری ارمنی، امپراتوری اشکانی، آشور روم و امپراتوری ساسانی، و همچنین پایتخت ایالت خراجی آدیابنه بین اواسط قرن دوم قبل از میلاد و اوایل قرن دوم پس از میلاد بوده است. در زمان های قدیم ایزد حامی شهر ایشتار اربلا بود.

 

پس از فتح ایران توسط مسلمانان، این شهر دیگر یک منطقه واحد باقی نماند و در قرون وسطی، این شهر توسط امپراتوری سلجوقی و عثمانی اداره شد.

موزه باستان شناسی اربیل مجموعه بزرگی از آثار باستانی پیش از اسلام، به ویژه هنر بین النهرین را در خود جای داده است و مرکزی برای پروژه های باستان شناسی در این منطقه است این شهر به عنوان پایتخت گردشگری عرب در سال 2014 توسط شورای عرب گردشگری تعیین شد.در جولای 2014، ارگ اربیل به عنوان میراث جهانی ثبت شد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت