23 فروردین 1402

ققنوس و حضور آن در فرهنگ چینی

برگردان به فارسی : توفیق وحیدی آذر

فنگ یا ققنوس، طبق افسانه چینی، پادشاه افسانه ای همه گونه های پرندگان است. "صد پرنده در حال ادای احترام به ققنوس" یکی از محبوب ترین مضامین در نقاشی سنتی چین است. این همچنین نام یک قطعه موسیقی سنتی چینی است که دارای مهارت های پیچیده نوازندگی سوئونا است. طبق افسانه چینی، ققنوس در اصل پرنده ای آرام با ظاهری ساده بود. بر خلاف بسیاری از پرندگانی که خود را به بازی در اطراف مشغول می‌کردند، او از سپیده‌دم تا غبار در لانه‌اش میوه و دانه جمع می‌کرد. پرندگان دیگر که نمی توانستند رفتار او را درک کنند، او را به خاطر حریص بودن مسخره کردند. بعداً، یک طوفان غیرمنتظره باعث شد بسیاری از پرندگان چیزی برای خوردن نداشته باشند. ققنوس لانه خود را باز کرد و غذای خود را با پرندگان دیگر تقسیم کرد و جان آنها را نجات داد. هنگامی که سرانجام باران بازگشت و زندگی را به جنگل بازگرداند، پرندگان می خواستند قدردانی خود را به ققنوس نشان دهند. هر پرنده یکی از زیباترین پرهای خود را بیرون آورد و با هم از پرها لباسی خیره کننده ساختند. آنها جامه را به ققنوس تقدیم کردند و او را به عنوان پادشاه خود تاج گذاری کردند. از این رو، هر سال، همه پرندگان در یک روز خاص به سوی ققنوس پرواز می کنند و به پادشاه ادای احترام می کنند. این تصویر الهام بخش هنرمندان بیشماری بوده است.

تبریز امروز:

ققنوس  -phoenix

ژانگ کیان


فنگ یا ققنوس، طبق افسانه چینی، پادشاه افسانه ای همه گونه های پرندگان است.

"صد پرنده در حال ادای احترام به ققنوس" یکی از محبوب ترین مضامین در نقاشی سنتی چین است. این همچنین نام یک قطعه موسیقی سنتی چینی است که دارای مهارت های پیچیده نوازندگی سوئونا است.

طبق افسانه چینی، ققنوس در اصل پرنده ای آرام با ظاهری ساده بود. بر خلاف بسیاری از پرندگانی که خود را به بازی در اطراف مشغول می‌کردند، او از سپیده‌دم تا غبار در لانه‌اش میوه و دانه جمع می‌کرد. پرندگان دیگر که نمی توانستند رفتار او را درک کنند، او را به خاطر حریص بودن مسخره کردند.

بعداً، یک طوفان غیرمنتظره باعث شد بسیاری از پرندگان چیزی برای خوردن نداشته باشند. ققنوس لانه خود را باز کرد و غذای خود را با پرندگان دیگر تقسیم کرد و جان آنها را نجات داد.

هنگامی که سرانجام باران بازگشت و زندگی را به جنگل بازگرداند، پرندگان می خواستند قدردانی خود را به ققنوس نشان دهند. هر پرنده یکی از زیباترین پرهای خود را بیرون آورد و با هم از پرها لباسی خیره کننده ساختند. آنها جامه را به ققنوس تقدیم کردند و او را به عنوان پادشاه خود تاج گذاری کردند.

از این رو، هر سال، همه پرندگان در یک روز خاص به سوی ققنوس پرواز می کنند و به پادشاه ادای احترام می کنند. این تصویر الهام بخش هنرمندان بیشماری بوده است.

اگرچه امروزه ققنوس اغلب فنگ‌هوانگ نامیده می‌شود، اما واژه‌های فنگ و هوانگ در اصل به یک جفت پرنده رنگارنگ اطلاق می‌شود. فنگ یک پرنده نر و هوانگ ماده است. با این حال، همانطور که از اژدهای چینی به عنوان نمادی برای امپراتور در دربار سلطنتی استفاده می شد، ققنوس با ظاهر زیبای خود به عنوان نماد امپراتور انتخاب شد. تاج ملکه در مراسم رسمی معمولاً "تاج ققنوس" نامیده می شد، در حالی که لباس او را "لباس ققنوس" می نامیدند. تاج ها و لباس ها با بسیاری از تصاویر ققنوس تزئین شده بودند.

بنابراین، ققنوس و اژدها به "شریک طلایی" تبدیل شدند و اغلب در عباراتی با مفاهیم مثبت با هم ظاهر می شوند. "کامیابی توسط اژدها و ققنوس" (فنگ چنگ شیانگ لانگ ) به طور گسترده به عنوان بیان شانس استفاده می شود. "استعداد اژدها و حضور ققنوس" (ژانگ فنگ زی لانگ ) عبارتی است که برای توصیف ظرافت یک شخص استفاده می شود. "اژدها پرواز می کند و ققنوس برمی خیزد" (فی فنگ چی لانگ) به زمانی اشاره دارد که یک امپراتور یا یک قدیس ظاهر می شود. «قلب اژدها و جگر ققنوس» (شین فنگ گان لانگ) به غذاهای گرانبها و کمیاب اطلاق می شود. "از اژدها بالا بروید و به ققنوس بچسبید" (پان لانگ فو فنگ) به معنای چاپلوسی از قدرتمندان به نفع خود است.

و قدرت ها و توانایی های ققنوس نیز تا حدی مکمل قدرت اژدها است. در حالی که اژدهای چینی می تواند باد را احضار کرده و باران را فراخواند، ققنوس قادر به دستکاری آتش است.

با این حال، ققنوس در اسطوره چینی توانایی برخاستن از خاکستر را نداشت تا زمانی که نویسنده معاصر گوئو مورو از مفهوم دیگر ققنوس در شعر خود استفاده کرد.

اساطیر چینی شامل یک باغ بزرگ از جانوران مقدس است که از آنها میراث فرهنگی غنی گرفته شده است. این یادداشت های سینه‌ به سینه که در کلاسیک‌های چینی باستانی مانند «هوای نان زی» و «شان های جینگ» (یا «کلاسیک کوه‌ها و دریاها») ثبت شده‌اند، ویژگی‌ها و قدرت‌های منحصربه‌فرد خود را دارند. آن‌ها می‌توانند به انسان‌ها خوشبختی بخشند، طلسم کنند یا به‌عنوان نشانه‌ای برای فاجعه ظاهر شوند. 

 

برگردان به فارسی : توفیق وحیدی آذر

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت