خبر های ویژه

میراث مرگبار و پرشکنجه‌ : کیسینجر و سیاست واقعی در سیاست خارجی ایالات متحده

10 آذر 1402

انفجار در پل رنگین کمان

1 آذر 1402

خاویر میلِی معروف به «ترامپ آرژانتین» با وعده «بازسازی اقتصاد» در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد

29 آبان 1402

مذاکرات بی‌پرده بایدن و شی به توافقاتی در مورد فنتانیل وموضوعات نظامی منجر شد

25 آبان 1402

سندرز می گوید: ای کاش راه حل ساده ای وجود داشت. که "وجود ندارد."

23 آبان 1402

صدها نفر در بندر تاکوما قایق موسوم به «نسل‌کشی» حامل سلاح به اسرائیل را مسدود کردند.

16 آبان 1402

سازمان دهنده صدای یهودی برای صلح گفت: "ما اجازه نمی دهیم نسل کشی به نام ما انجام شود." اکنون برای نجات جان ها آتش بس کنید!

16 آبان 1402

چاقو زدن به تن نحیف کودک فلسطینی در امریکا

24 مهر 1402

تصوری از مرد قرن بیست و یکم در سال 1939

31 شهریور 1402

روند مبادله زندانیان و آزادسازی پول‌های مسدود شده ایران به تعویق افتاد

24 شهریور 1402

خانه ای در داخل هواپیما

3 شهریور 1402

خشونت جنسی یک تهدید فراگیر برای کارگران زن مزرعه است + ویدئو

9 مرداد 1402

در زیمبابوه، ما برای شیرها گریه نمی کنیم

26 تیر 1402

جشن بلوغ در قبایل امریکای جنوبی

29 خرداد 1402

دریای آینه ها

29 خرداد 1402

اگر می خواهید در زندان بمیرید، به صحبت کردن ادامه دهید

23 خرداد 1402

19 فروردین 1402

کابوسی برای پنج چشم ، اسناد طبقه بندی شده در شبکه های اجتماعی

جزئیات اسرار امنیت ملی آمریکا در اوکراین، خاورمیانه و چین در فضای مجازی

مجموعه جدیدی از اسناد طبقه بندی شده که به نظر می رسد به جزئیات اسرار امنیت ملی آمریکا از اوکراین گرفته تا خاورمیانه و چین در سایت های رسانه های جتماعی منتشر شده است، انتشار این اسناد پنتاگون را نگران کرده و وضعیتی را که به نظر می رسد دولت بایدن را گرفتار کرده است، به آشوب اضافه کند. . تحلیل گران در ایالات متحده گفتند که مقیاس این افشاگری - که ممکن است شامل بیش از 100 سند به دست آمده باشد - به همراه حساسیت خود اسناد، می تواند بسیار آسیب زا باشد. یک مقام ارشد اطلاعاتی با اشاره به ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا، نیوزیلند و کانادا، به اصطلاح کشورهای پنج چشم که به طور گسترده اطلاعات مشترکی دارند، این افشای اطلاعات را "کابوسی برای پنج چشم" نامید.

تبریز امروز:

دو سرباز با یونیفورم در حال بار کردن اسلحه در یک کامیون نظامی با پرچم اوکراین.
اسناد فاش شده در حالی منتشر می شوند که اوکراین برای یک حمله بهاری به عنوان بخشی از تلاش برای بازپس گیری قلمرو در شرق و جنوب کشور آماده شده است. 
توسط هلن کوپر، جولیان ای. بارنز، اریک اشمیت و توماس گیبونز-نف
7 آوریل 2023

واشنگتن - مجموعه جدیدی از اسناد طبقه بندی شده که به نظر می رسد به جزئیات اسرار امنیت ملی آمریکا از اوکراین گرفته تا خاورمیانه و چین در سایت های رسانه های جتماعی منتشر شده است، انتشار این اسناد پنتاگون را نگران کرده و وضعیتی را که به نظر می رسد دولت بایدن را گرفتار کرده است، به آشوب اضافه کند. .

تحلیل گران  در ایالات متحده گفتند که مقیاس این افشاگری - که ممکن است شامل بیش از 100 سند به دست آمده باشد - به همراه حساسیت خود اسناد، می تواند بسیار آسیب زا باشد. یک مقام ارشد اطلاعاتی با اشاره به ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا، نیوزیلند و کانادا، به اصطلاح کشورهای پنج چشم که به طور گسترده اطلاعات مشترکی دارند، این افشای اطلاعات را "کابوسی برای پنج چشم" نامید.

آخرین اسناد روز جمعه در توییتر و سایت‌های دیگر یافت شد، یک روز پس از آن که مقامات ارشد دولت بایدن گفتند که در حال بررسی درز احتمالی طرح‌های جنگی طبقه‌بندی شده اوکراین هستند، که شامل ارزیابی نگران‌کننده از توانایی‌های دفاع هوایی متزلزل اوکراین است. یکی از اسلایدها، به تاریخ 23 فوریه، دارای برچسب "Secret/NoForn" است، به این معنی که قرار نبود با کشورهای خارجی به اشتراک گذاشته شود.

وزارت دادگستری گفت که تحقیقاتی را در مورد افشای اطلاعات آغاز کرده و با وزارت دفاع در ارتباط است، اما از اظهار نظر بیشتر خودداری کرد.

میک مالروی، یکی از مقامات ارشد سابق پنتاگون، گفت افشای اسناد محرمانه نشان دهنده "نقض قابل توجهی در امنیت" است که می تواند مانع برنامه ریزی نظامی اوکراین شود. او گفت: «از آنجایی که بسیاری از اینها تصاویر اسناد بودند، به نظر می‌رسد که این افشای عمدی توسط فردی بوده است که می‌خواست به تلاش‌های اوکراین، ایالات متحده و ناتو آسیب برساند.»

یکی از تحلیلگران آنچه را که تاکنون ظهور کرده است به عنوان "نوک کوه یخ" توصیف کرد.

در اوایل روز جمعه، مقامات ارشد امنیت ملی که با این افشای اولیه که برای اولین بار توسط نیویورک تایمز گزارش شد، برخورد کردند، گفتند که نگرانی جدیدی ایجاد شده است: آیا این اطلاعات تنها اطلاعاتی بود که درز کرده بود؟

تا بعدازظهر جمعه، آنها پاسخ خود را دریافت کردند. حتی زمانی که مقامات پنتاگون و آژانس‌های امنیت ملی در حال بررسی منبع اسنادی بودند که در توییتر و تلگرام ظاهر شده بود، اسناد دیگری در یک تابلوی پیام‌های ناشناس و حاشیه‌ای 4chan منتشر شد، . سند 4chan نقشه ای است که مدعی است صحنه نبرد شدید و ماه ها وضعیت جنگ در شهر باخموت در شرق اوکراین را نشان می دهد، .

اما به نظر می رسد اسناد فاش شده فراتر از مطالب بسیار طبقه بندی شده در مورد طرح های جنگ اوکراین است. تحلیلگران امنیتی که اسنادی را که در سایت‌های رسانه‌های اجتماعی جمع‌آوری شده است، بررسی کرده‌اند، می‌گویند که حجم فزاینده شامل اسلایدهای توجیهی حساس در مورد چین، نمایش نظامی هند و اقیانوسیه، خاورمیانه و تروریسم است.

جنگ اکراین
روز جمعه، یک مقام ارشد اوکراینی گفت که به نظر می رسد این افشاگری یک ترفند روسیه برای بی اعتبار کردن یک ضد حمله باشد. 
پنتاگون روز پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که وزارت دفاع در حال بررسی این موضوع است. ، با گسترش افشاگری ها، روز جمعه مقامات وزارت گفتند که چیزی برای اضافه کردن ندارند. اما به طور خصوصی، مقامات چندین آژانس امنیت ملی اذعان کردند که هم عجله برای یافتن منبع افشای اطلاعات وجود دارد و هم احتمال وجود آنچه که یکی از مقامات می‌گوید می‌تواند ریزش مداوم اطلاعات طبقه‌بندی شده در سایت‌ها باشد.

اسناد مربوط به ارتش اوکراین به‌عنوان عکس‌هایی از نمودارهای تحویل تسلیحات پیش‌بینی‌شده، قدرت نیروها و گردان‌ها و سایر طرح‌ها ظاهر می‌شود. مقامات پنتاگون اذعان می‌کنند که این اسناد قانونی وزارت دفاع هستند، اما به نظر می‌رسد کپی‌ها در بخش‌های خاصی از قالب اصلی خود تغییر یافته‌اند. برای مثال، نسخه‌های اصلاح‌شده، تخمین‌های آمریکایی‌ها از کشته‌شدگان جنگ اوکراین را بیش‌ازحد بیان می‌کنند و تخمین‌های کشته‌شده سربازان روسی را دست‌کم می‌گیرند.

وضعیت جنگ
طرح های جنگی فاش شد: پنتاگون در حال بررسی افشای اسناد محرمانه است که جزئیات برنامه های مخفی آمریکا و ناتو برای ایجاد ارتش اوکراین را پیش از حمله برنامه ریزی شده علیه نیروهای روسی نشان می دهد. این اسناد اخیرا در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.
روز جمعه، مقامات اوکراینی و وبلاگ نویسان روسی طرفدار جنگ اظهار داشتند که این افشاگری بخشی از تلاش طرف مقابل برای انتشار اطلاعات نادرست بوده است که زمان آن برای تأثیرگذاری بر حمله احتمالی بهاری اوکراین برای بازپس گیری قلمرو در شرق و جنوب این کشور است.

یک مقام ارشد اوکراینی گفت که به نظر می رسد این افشاگری یک ترفند روسیه برای بی اعتبار کردن یک ضد حمله باشد. و وبلاگ نویسان روسی نسبت به اعتماد به هر یک از اطلاعات هشدار دادند که یکی از وبلاگ نویسان گفت که می تواند کار "اطلاعات غربی برای گمراه کردن فرمان ما" باشد.

در پشت درهای بسته، مقامات امنیت ملی ناراحت در تلاش برای یافتن مقصر بودند. یکی از مقامات گفت این احتمال وجود دارد که این اسناد از سوی مقامات اوکراینی نیامده باشد، زیرا آنها به طرح های مشخصی که نقش دفاتر ستاد مشترک پنتاگون را در خود دارد، دسترسی ندارند. یک مقام دوم گفت که تعیین چگونگی افشای اسناد با شناسایی مقاماتی که به آنها دسترسی داشته اند آغاز می شود.

به گفته آریک تولر، تحلیلگر در Bellingcat، سایت تحقیقاتی هلندی، اولین بخش از اسناد در اوایل ماه مارس در دیسکورد، یک پلتفرم چت رسانه اجتماعی محبوب بین گیم دوستان، پست شده است.

در اوکراین، سرهنگ دوم یوری برزا، یک فرمانده گردان با گارد ملی اوکراین که نیروهایش در ماه‌های اخیر در شرق کشور جنگیده‌اند، اخبار فاش شدن این اسناد را رد کرد.

وی خاطرنشان کرد که جنگ اطلاعاتی آنقدر شدید شده است که «دیگر نمی‌توانیم تشخیص دهیم که کجا حقیقت است و کجا دروغ».

سرهنگ برزا گفت: «ما در آن مرحله از جنگ هستیم که جنگ اطلاعاتی گاهی حتی مهمتر از درگیری مستقیم فیزیکی در جبهه است.

ماکسیم یک سرباز در واحد خود، ، هنوز این خبر را نشنیده بود. او با عصبانیت گفت: «مشکلات خودمان زیاد است و با این درز اسناد هیچ حرفی ندارم.

کارشناسان خارجی گفتند که نتیجه گیری در مورد اینکه چه کسی و چرا اطلاعات را منتشر کرده است دشوار است.

کایل والتر، رئیس تحقیقات اماری داده ها، یک شرکت بریتانیایی که اطلاعات نادرست را ردیابی می‌کند، گفت که بسیاری از صداهای برجسته در کانال‌های تلگرامی روسی، عکس اصلی و ظاهراً بدون تغییر را که تلفات روسی و اوکراینی را نشان می‌دهد عملیات «نفوذ غربی» می‌خوانند.

والتر گفت: "آنها فکر می کنند عکس ویرایش نشده واقعی که در آن تعداد تلفات روسیه زیاد و تعداد تلفات نسبتاً کم اوکراین را نشان می دهد، تلاشی برای القای روحیه ضعیف در روسیه و نیروهای روسی است."

جاناتان توبنر، مدیر اجرایی FilterLabs AI، که پیام‌ها را در روسیه ردیابی می‌کند، گفت که در حالی که صداهای طرفدار کرملین می‌گفتند این افشاگری یک کمپین اطلاعات نادرست آمریکایی یا اوکراینی است، تحلیلگر اصلی او فکر می‌کند که این می‌تواند یک عملیات روسی باشد که به منظور ایجاد بی‌اعتمادی بین واشنگتن و کیف طراحی شده است.

والتر گفت، عکسی که تعداد تلفات کمتر از روسیه و بیشتر از اوکراین را نشان می دهد، در رسانه های اجتماعی غرب محور به مراتب بیشتر از پلتفرم های متمرکز بر روسیه مورد بحث قرار گرفته است. او ادامه داد که  این یک تاکتیک مکرر اطلاعات نادرست روسیه برای تغییر اسناد دزدیده شده، از جمله برخی که ظاهراً از دولت اوکراین افشا شده است، بوده است. وی افزود، اما از آنجایی که دولت اوکراین این اسناد را به عنوان تغییر یافته یا خارج از چارچوب رد کرده است، آنها معمولاً مورد توجه قرار نمی گیرند.

والتر گفت: «نمونه‌های زیادی از اسناد فاش شده وجود دارد که در کمپین‌های تبلیغاتی و به‌ویژه در زمینه اطلاعات نادرست استفاده می‌شوند. وی افزود، اما آنچه در مورد این اسناد آمریکایی می گذرد، «در حال حاضر هنوز کاملاً نامشخص است».

والتر گفت، جنگ اوکراین بیشتر از درگیری‌های دیگر افشای اسنادی داشته است، تا حدی به دلیل نقشی که اطلاعات منبع باز و اطلاعات طبقه‌بندی‌شده در جنگ ایفا کرده‌اند.

آقای والتر گفت: «قطعاً افزایشی وجود داشته است، اغلب اتفاق می‌افتد، اما این بیشتر نشان‌دهنده محیطی است که ما در آن هستیم نه تاکتیکی خاص برای جنگ اوکراین».

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت