9 فروردین 1402

ملا سیاه جامی ، مسجدی بدون منار

طرابزون

مسجد ملاسیاه محل سابق ساختمان کلیسای آندره است که بر اساس منابع مکتوب، این بنا در قرن یازدهم میلادی به عنوان کلیسا ساخته شده بود و قبل از سال ۱۶۱۰ میلادی به مسجد تبدیل شده است. برای احداث ساختمان از سنگ تراش خورده استفاده شده است.

تبریز امروز:

 

مسجد ملاسیاه محل سابق ساختمان کلیسای آندره است که بر اساس منابع مکتوب، این بنا در قرن یازدهم میلادی به عنوان کلیسا ساخته شده بود و قبل از سال ۱۶۱۰ میلادی به مسجد تبدیل شده است. برای احداث ساختمان از سنگ تراش خورده استفاده شده است. این بنا متشکل از محراب و طاقچه است. مسجد دارای سه شبستان است و شبستان میانی از شبستان های جانبی عریض تر است. قسمت میانی از بیرون پنج ضلعی و بقیه مدور است. اپیس ها اگر داخل باشند به شکل نعل اسب هستند. پوشش بیرونی ساختمان یک سقف شیبدار است. پس از تبدیل آن به مسجد، محراب و منبر به آن افزوده شده است. ورودی فعلی در نمای شمالی است. درب ورودی چوبی بنا دارای دو بال و طاق های گرد است. در نمای ساختمان پنجره هایی به شکل طاق و مستطیل در اندازه های مختلف وجود دارد. ساختمان  مسجد فاقد مناره است. محفل مؤذن در حاشیه غربی ورودی حریم قرار دارد. در فضای داخلی هیچ محل تجمع همزمان و مجزای زنان در نظر نبوده است . درگاه شمالی به عنوان آخرین مکان اجتماع استفاده می شود. فضای داخلی بنا به طور کامل به عبادتگاه تبدیل شده است.   سازه ای به مسجد اضافه نشده است. اپیس اولیه، پنجره های جنوبی و شرقی بنا حفظ شده است.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت