8 فروردین 1402

دیدگاه کوبیست از هندسه پویا در ورزش مدرن

راگبی باز اثر آندره لوته

آندره لوته در سال 1885 در بوردو به دنیا آمد. پس از شاگردی به عنوان کابینت ساز، توجه خود را به نقاشی معطوف کرد - و اولین نمایش انفرادی خود را چهار سال پس از نقل مکان به پایتخت فرانسه در گالری دروت در پاریس در سال 1910 برگزار کرد، . کارهای اولیه او تأثیر فاوها را نشان داد. با این حال، این کوبیسم است که لوته به شدت با آن مرتبط است. او بخشی از گروه کوبیست‌هایی بود که به بخش طلا معروف بودند - از جمله رابرت دلونی، آلبرت گلیز و فرانسیس پیکابیا - که در آستانه جنگ جهانی اول گرد هم آمدند. .....................در مد کوبیسم، هیچ توهم فضای واقعی از منظری منحصر به فرد وجود ندارد. در عوض، لوته ااین ترکیب را به مجموعه‌ای از فضاها تقسیم کرده است که در مقابل یکدیگر تکان می‌خورند: مثلاً یک زوج آبی رنگ برای نمایش آسمان و چهار یا پنج رنگ سبز برای نشان دادن زمین.

تبریز امروز:

راگبی -لوته -کوبیسم

محبوبیت فزاینده راگبی و ظهور کوبیسم در فرانسه در دهه 1910 با همدیگر مصادف شدند و آثار هنری مانند نقاشی بزرگ لوته بوجود آمد که در 5 آوریل در پاریس ارائه شد.

دومین دوره بازی‌های المپیک مدرن در سال 1900 در پاریس برگزار شد. راگبی که چهار سال قبل در افتتاحیه آتن حضور نداشت، اکنون برای اولین بار گنجانده شد. در آن بازی ها  فرانسه مدال طلا را برد.

راگبی در قرن نوزدهم در انگلستان به وجود آمد. طبق باور عمومی، این اتفاق زمانی افتاد که ویلیام وب الیس، دانش آموز بداخلاق مدرسه راگبی، در طول یک بازی فوتبال  در سال 1823 توپ را برداشت و با آن دوید.

 راگبی در همین زمان در مدرسه ای که نام آن را دارد به وجود آمد. این بازی به زودی به شدت در سایر مدارس خصوصی انگلیسی نیز بازی شد.

بازی به شکل سریع در فرانسه محبوب شد نه تنها در بین بازیکنان و طرفداران، بلکه هنرمندان نیز محبوبیت آن را گرفتند . راگبی در دهه دوم قرن بیستم موضوع مورد علاقه کوبیست‌ها بود و یکی از نقاشی‌های آن‌ها به نام "راگبی باز"  اثر آندره لوته در نمایشگاه هنر امپرسیونیست  و مدرن در کریستی پاریس در تاریخ 5 آوریل 2023 عرضه شد.

تیم ملی راگبی فرانسه، پارک دو پرنس، پاریس، ژانویه 1913. عکس Bibliothèque Nationale de France

تیم ملی راگبی فرانسه

در سال 1871، فرانسه از شکست کامل در جنگ فرانسه و پروس متحمل ذلت شده بود. این ماجرا با رژه پیروزی ارتش امپراتوری آلمان در خیابان های پاریس به پایان رسید.

راه بازیابی شکوه ملی طولانی به نظر می رسید. با این حال،به نظر پیر دو کوبرتن، مربی آموزشی، این مسیر نیز روشن بود. ، کلید تقلید از سیستم مدرسه‌ای بریتانیا، به‌ویژه نقش یکپارچه و شخصیت‌ساز که ورزش سازمان‌یافته در آن ایفا می‌کرد، نهفته بود.

دو کوبرتن از تعداد زیادی از مدارس انگلیسی، از جمله راگبی در سال 1886 بازدید کرد، جایی که او گفت که "پیش از او سنگ بنای امپراتوری بریتانیا را دیده است".

اندکی بعد، او اتحادیه انجمن‌های فرانسوی ورزش‌های ورزشی (USFSA) را تأسیس کرد، نهادی که تا پایان جنگ جهانی اول بیشتر ورزش‌ها را در فرانسه اداره می‌کرد. راگبی در جاه‌طلبی‌های آن نقشی اساسی داشت و تحت هدایت آن به قدرت می رسید .

در مارس 1892، دو باشگاه پاریسی، Stade Français و Racing Club de France، اولین فینال قهرمانی راگبی فرانسه را به رقابت پرداختند. داور کسی نبود جز دو کوبرتن، که در اواخر آن دهه بازی‌های المپیک مدرن را پایه‌گذاری کرد .

آندره لوته: «گرفتن یک منظره متحرک که در آن به نظر می‌رسد همه چیز برای یک ثانیه ثابت می‌ماند، قبل از شروع دوباره با سرعتی حتی سریع‌تر، مانند یک آونگ در انتهای مسیرش، هیجان‌انگیز است.»
در ابتدا، راگبی در فرانسه متعلق به اشراف و طبقه بورژوازی بود. با این حال، در دهه 1910، جذابیت آن بیشتر شده بود. به گفته فیلیپ دین، در کتاب راگبی فوتبال فرانسه: تاریخ فرهنگی، شرکت کنندگان در بازی های بین المللی قبل از شروع جنگ جهانی اول به طور معمول بیش از 20000 نفر بودند. شکست سنگین فرانسه در یکی از اینها، مقابل اسکاتلند در سال 1913، باعث شد که هواداران خشمگین به زمین هجوم بردند، به داور حمله کردند و به قول داین، «متعاقباً در پاریس غوغا کردند».

آندره لوته، حدود 1915-20. عکس Roger-Viollet Topfoto

آندره لوته، حدود 1915-20

آندره لوته در سال 1885 در بوردو به دنیا آمد. پس از شاگردی به عنوان کابینت ساز، توجه خود را به نقاشی معطوف کرد - و اولین نمایش انفرادی خود را چهار سال پس از نقل مکان به پایتخت فرانسه در گالری دروت در پاریس در سال 1910 برگزار کرد، .

کارهای اولیه او تأثیر فاوها را نشان داد. با این حال، این کوبیسم است که لوته به شدت با آن مرتبط است. او بخشی از گروه کوبیست‌هایی بود که به بخش طلا معروف بودند - از جمله رابرت دلونی، آلبرت گلیز و فرانسیس پیکابیا - که در آستانه جنگ جهانی اول گرد هم آمدند.

این درگیری به اندازه بسیاری برای لوت مانع شغلی نشد، زیرا او در اوایل به دلیل مشکل چشمی برای خدمت سربازی نامناسب اعلام شد. در حدود سال 1917 او شروع به یک سری نقاشی از مسابقات راگبی کرد.

شناخته شده ترین نمونه امروزه بخشی از مجموعه مرکز پمپیدو در پاریس است. تصویری که به حراج می آید کوچکتر است، اما کمتر جذاب نیست.

از پیراهن بازیکنان، دو تیم قابل تشخیص است: یکی به رنگ شرابی، دیگری به رنگ کهربایی و سبز. با این حال، بیننده قرار نیست قسمت خاصی از بازی را تحسین کند یا لحظه خاصی را در بازی تشخیص دهد. این نقاشی بیشتر در مورد برانگیختن صدای کلی یک مسابقه است.

راگبی -لوته -کوبیسم

آندره لوته (1885-1962)، Les Rugbymen، در حدود 1917. رنگ روغن روی بوم. 15 × 18 اینچ (38 × 46 سانتی متر). برآورد: 40000-60000 یورو. ارائه شده در Art Impressionniste & Moderne در 5 آوریل 2023 در کریستی در پاریس

در مد کوبیسم، هیچ توهم فضای واقعی از منظری منحصر به فرد وجود ندارد. در عوض، لوته این ترکیب را به مجموعه‌ای از فضاها تقسیم کرده است که در مقابل یکدیگر تکان می‌خورند: مثلاً یک زوج آبی رنگ برای نمایش آسمان و چهار یا پنج رنگ سبز برای نشان دادن زمین.

او بخشی از یک ساختمان را در بالا سمت چپ به تصویر می کشد.  چهره های نقطه چین جمعیت، روی صفحه خاکستری سمت راست و به نظر می رسد،. با این حال، این خود بازیکنان هستند که اولویت دارند: شکل‌های بنددار و زاویه‌دار که فرم‌های آن‌ها مانند یک مسابقه در هم تنیده می‌شوند.

لوت علاقه خود را به راگبی را اینگونه توصیف کرد: «گرفتن یک منظره متحرک که در آن به نظر می رسد همه چیز برای یک ثانیه ثابت می ماند قبل از شروع دوباره با سرعتی حتی سریعتر، مانند یک آونگ در انتهای مسیر، هیجان انگیز است.»

رابرت دلونای (1885-1941)، L'equipe de Cardiff (تیم کاردیف)

رابرت دلونای (1885-1941)، L'equipe de Cardiff (تیم کاردیف)، 1912-13. رنگ روغن روی بوم. Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris، فرانسه


برای لوته و بسیاری از همتایانش در بخش طلایی، راگبی یک ورزش پویا و مدرن بود که - مانند هوانوردی و برج ایفل - موضوع مناسبی برای جنبشی پویا و مدرن مانند کوبیسم بود. دلونی آن را در نقاشی خود به نام تیم کاردیف از 1912-13، که چند نسخه متفاوت از آن وجود دارد، ثبت کرد. و گلیزس آن را در بازیکنان فوتبال ، که امروزه متعلق به گالری ملی هنر در واشنگتن دی سی است، ثبت کردند.

تکامل کوبیسم یک امر پیچیده بود. با این حال، شایان ذکر است که بخش طلایی از دو جهت با کوبیسم تحلیلی پابلو پیکاسو و ژرژ براک، بنیانگذاران کوبیسم، تفاوت زیادی داشت. ابتدا از رنگ های روشن تری استفاده کرد. دوم، صحنه‌های آن سرزندگی و گستردگی بیشتری را نشان می‌داد (پیکاسو و براک به خلق پرتره‌های ظریف و طبیعت بی‌جان تمایل داشتند).

آلبرت گلیز (1881-1953)، بازیکنان فوتبال، 13-1912. رنگ روغن روی بوم. گالری ملی هنر، واشنگتن، دی سی

آلبرت گلیز (1881-1953)، بازیکنان فوتبال، 13-1912. رنگ روغن روی بوم. گالری ملی هنر، واشنگتن،

بخش اعظم سرزندگی Les Rugbymen از شکل موجی ناشی می‌شود که بازیکنان در مجموع از چپ به راست مشاهده می‌کنند.

لوته علاوه بر ساختن هنر، در مورد آن نوشت و به آن آموزش داد - شهرت زیادی داشت. در بین جنگ ها، او به عنوان منتقد برای La Nouvelle Revue Française خدمت کرد. و در سالهای 1939 و 1950 به ترتیب رساله هایی در مورد منظره و نقاشی فیگور منتشر کرد. او همچنین در اواسط دهه 1920 مدرسه هنری خود را به نام آکادمی آندره لوته در مونپارناس افتتاح کرد و تامارا د لمپیکا، هانس هارتانگ و هانری کارتیه برسون عکاس را در میان شاگردانش به حساب آورد.

کارتیه برسون در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز در اواخر عمرش گفت: «تمام آنچه در مورد عکاسی می‌دانم از آندره لوته آموختم... باید آزادی وجود داشته باشد، بله، اما همیشه با یک حس فرم و ساختار پشت آن.»

نگاهی به Les Rugbymen نشان می‌دهد که لوت آنچه را که موعظه می‌کرد، تمرین می‌کرد و حس آزادی، فرم، ساختار و بسیاری چیزهای دیگر را نشان می‌داد.

هفته هنر قرن بیستم را در کریستیز پاریس کاوش کنید

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت