6 فروردین 1402

DNA از موهای بتهوون راز خانواده را باز می کند

توالی‌یابی ژنوم پاسخ‌هایی را به سؤالات مربوط به مشکلات سلامتی و سابقه خانوادگی آهنگساز نشان می‌دهد

دوستان بتهوون تارهای موی آهنگساز را به عنوان یادگاری نگه داشتند و برخی نیز در بستر مرگ او بعنوان نشانه هایی از یادگاری موهایش را بریدند. تقریباً دو قرن بعد، یک تیم بین‌المللی از محققان گفتند که از برخی از این رشته‌ها برای تعیین توالی ژنوم بتهوون، مجموعه کامل DNA موجود در هر سلول، استفاده شد............ مورخان و دانشمندان پزشکی مدت‌هاست که مجلات و نامه‌های بتهوون را برای سرنخ‌هایی درباره مشکلات سلامتی او استخراج کرده‌اند. آنها از سندی الهام گرفتند که یک روز پس از مرگ او در وین در محفظه ای مخفی از میز تحریر او یافت شد. بتهوون خطاب به برادرانش درخواست کرد که جزئیات بیماری های پزشکی او پس از مرگش به اطلاع عموم برسد.

تبریز امروز:

 

آزمایش  دی ان ای روی تارهای موی بتهوون

آزمایش DNA روی تارهای موی لودویگ ون بتهوون - از جمله قفل معروف هیلر - به یافته‌های غیرمنتظره‌ای منجر شد.

موهای لودویگ ون بتهوون سرنخ های جدیدی در مورد مشکلات سلامتی و اصل و نسب او به دست می دهد.

دوستان بتهوون تارهای موی آهنگساز را به عنوان یادگاری نگه داشتند و برخی نیز در بستر مرگ او بعنوان نشانه هایی از یادگاری موهایش را بریدند. تقریباً دو قرن بعد، یک تیم بین‌المللی از محققان گفتند که از برخی از این رشته‌ها برای تعیین توالی ژنوم بتهوون، مجموعه کامل DNA موجود در هر سلول، استفاده شد.

محققان در مقاله ای که روز چهارشنبه در مجله Current Biology منتشر شد، گزارش دادند که امیدوارند مطالعه DNA او به تعیین علت کم شنوایی پیشرونده، شکایات مزمن گوارشی و بیماری شدید کبدی بتهوون کمک کند که به مرگ او در سن 56 سالگی در سال 1827 منجر شد.

مورخان و دانشمندان پزشکی مدت‌هاست که مجلات و نامه‌های بتهوون را برای سرنخ‌هایی درباره مشکلات سلامتی او استخراج کرده‌اند. آنها از سندی الهام گرفتند که یک روز پس از مرگ او در وین در محفظه ای مخفی از میز تحریر او یافت شد. بتهوون خطاب به برادرانش درخواست کرد که جزئیات بیماری های پزشکی او پس از مرگش به اطلاع عموم برسد.

محققان دلیل ژنتیکی برای ناشنوایی یا درد معده بتهوون پیدا نکردند. آنها خطر ژنتیکی برای بیماری کبد و شواهدی از عفونت هپاتیت B را یافتند که می تواند منجر به زخم شدن کبد به نام سیروز شود.

این تجزیه و تحلیل همچنین یافته های غیرمنتظره ای را در مورد اصل و نسب بتهوون و منشاء برخی از تارهای مو نشان داد.

در سال 1994، اعضای انجمن بتهوون آمریکا، که در آن زمان توسط ویلیام مردیت موسیقی شناس، نویسنده مقاله مدیریت می شد، یک دسته از موهای بتهوون را در حراج ساتبیز لندن خریدند. این موها - که به اسم آهنگساز همکار فردیناند هیلر که در روز تشییع جنازه بتهوون آن را بریده بود، قفل هیلر نامیده می‌شود - در مرکز مطالعات بتهوون  در دانشگاه ایالتی سن خوزه در کالیفرنیا به نمایش گذاشته شد. برخی از بازدیدکنندگان پرسیدند که آیا برای DNA آزمایش شده است یا خیر. دکتر مردیت گفت که برخی از تار موها برای آزمایش فرستاده شدند، اما فناوری استخراج DNA از مو به اندازه کافی برای ارائه پاسخ پیشرفته نبود.

در سال 2014، دکتر مردیت گفت که تریستان بیگ، انسان شناس زیستی و طرفدار بتهوون که به عنوان دانشجو در مرکز بتهوون داوطلب شده بود، با او تماس گرفت. آقای بگ پیشنهاد احیای پروژه DNA را با آزمایش قفل هیلر و سایر رشته های موی بتهوون داد. یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن بتهوون آمریکا، کوین براون، تعداد بیشتری از موهای بتهوون را برای آزمایش خریداری کرد، از جمله موهایی که نویسندگان مقاله برای تعیین توالی ژنوم بتهوون استفاده کردند.

یکی از محققین بتهوون تارهای بیشتری از موهای آهنگساز خریداری کرد، از جمله نمونه ای به نام قفل Stumpff
یکی از محققین بتهوون تارهای بیشتری از موهای آهنگساز خریداری کرد،  محققان توانستند نمونه استامف را به بتهوون نسبت دهند و از آن برای توالی یابی استفاده کنند.

تار موی بتهوون

آنها از هشت حلقه موها منسوب به بتهوون برای مطالعه استفاده کردند. آقای بگ، نویسنده اصلی مقاله، گفت: آزمایش DNA همراه با سوابق دقیق از چگونگی و زمان به‌دست‌آمدن حلقه موها، گروه زیست‌شناسان، ژنتیک‌شناسان، تبارشناسان و ایمونولوژیست‌ها را به این نتیجه رساند که پنج حلقه موها معتبر هستند. سه حلقه موها دیگر فاقد DNA کافی برای آزمایش بودند یا نتایج DNA به دست آمد که محققان را به این نتیجه رساند که نمی‌توانستند از بتهوون باشند.

دانشمندان گزارش دادند که حلقه موها هیلر، معروف‌ترین حلقه موهای این دسته، موی یک زن است.

حلقه موها هیلر موضوع کتاب «موهای بتهوون: یک ادیسه تاریخی خارق‌العاده و یک معمای علمی حل شده» بود، کتابی که در سال 2001 منتشر شد. این کتاب به 19 زبان ترجمه شد و پایه‌ای برای یک فیلم شد. دکتر مردیث، که مدیر موسس ممتاز این مرکز است، گفت: موهایی که سال ها در مرکز بتهوون در سن خوزه به نمایش گذاشته شده بود، در انتظار نتایج این مطالعه بود.

محققان این گروه همچنین نمونه‌های بزاق را برای آزمایش ژنتیک از پنج نفر از بستگان مرد ون بتهوون در بلژیک ردیابی کردند و گرفتند. آنها سوابق شجره نامه ای خوبی داشتند که اجداد مشترکی را با آهنگساز نشان می داد: آرت ون بتهوون، متولد 1535.

آنها کروموزوم Y ژنوم بتهوون را با کروموزوم پنج مرد زنده از نسل ون بتهوون مقایسه کردند. کروموزوم Y یک مرد تقریباً مشابه کروموزوم پدرش است و از طریق نسل ها منتقل می شود. محققان دریافتند که پنج ون بتهوون زنده با یکدیگر فامیل بودند - اما نه با لودویگ ون بتهوون.

یافته نشان می دهد که بین تولد پسر ون بتهوون در حدود سال 1572 در کامپنهوت بلژیک و تولد آهنگساز معروف 200 سال بعد در بن آلمان، پدر  بتهوون، والد بیولوژیکی کودک نبود.

محققان گفتند که نمی‌دانند پیوند بیولوژیکی در کدام نسل از بین رفته است. نویسنده دیگر این مطالعه، مارتن H.D. لارموسو، متخصص ژنتیک در دانشگاه کاتولیکه لوون در بلژیک و متخصص "پدری زوج اضافی"، زمانی که پدری که فرزندی را بزرگ می‌کند والدین بیولوژیکی نیست، گفت: محققان در مورد پدر بودن پدر بتهوون که سابقه غسل تعمید او هرگز پیدا نشده است، تردید کرده‌اند. .

دکتر لارموسو گفت که مردان زنده ون بتهوون از این که فهمیدند احتمالاً از نظر بیولوژیکی با آهنگساز مرتبط نیستند، شوکه شدند. او گفت: "به آنها یادآوری کردم که هنوز ارتباط قانونی و تبارشناسی با بتهوون وجود دارد، اما مردم به این ارتباط بیولوژیکی نیز اهمیت می دهند و اکنون از بین رفته است."

بتهوون احتمالاً به دلیل سیروز کبدی ناشی از آهن اضافی ارثی، مصرف الکل یا هپاتیت B درگذشت.
بتهوون احتمالاً به دلیل سیروز کبدی ناشی از آهن اضافی ارثی، مصرف الکل یا هپاتیت B درگذشت.
دکتر Larmuseau که برای یافتن خویشاوندان از طریق پایگاه های داده آزمایش DNA مصرف کننده و سوابق شجره نامه ای کار کرده است، گفت که آنها 145 نفر را با نام خانوادگی ون بتهوون شناسایی کرده اند. دکتر Larmuseau که قصد دارد به تحقیق در مورد تبار بتهوون ادامه دهد، گفت: آزمایش DNA مصرف کننده می تواند بستگان جدیدی را نشان دهد که کروموزوم Y مشابه بتهوون دارند و راه های دیگری برای تحقیق در مورد اصل و نسب او باز می شود. داده های توالی پنج قفل منطبق در یک پایگاه داده عمومی در دسترس محققان است.

بتهوون هرگز ازدواج نکرد و هیچ نسل قانونی شناخته شده ای ندارد. محققین گفته اند شخصی که در نامه هایش از او به عنوان «معشوق جاودانه» یاد می کند،  دخترش فرزند بتهوون بوده است. دخترش به گفته علما بدون بچه دار شدن از دنیا رفت.

محققان گزارش کردند که ژنوم بتهوون نشان می دهد که اصل و نسب او بیش از 99 درصد اروپایی بوده است. تجزیه و تحلیل اضافی که با FamilyTreeDNA، یک شرکت تجاری آزمایش DNA و تبارشناسی مستقر در هیوستون، تگزاس انجام شد، نشان داد که اجداد بتهوون عمدتاً در بخش‌هایی از آلمان کنونی زندگی می‌کردند.

یوهانس کراوز از مؤسسه ماکس پلانک که علاوه بر پروژه بتهوون روی توالی ژنوم نئاندرتال کار کرده است، گفت: از آنجایی که ژن‌های بیشتری با شرایط سلامتی مرتبط هستند، محققان می‌توانند یافته‌ها را با ژنوم بتهوون مقایسه کنند تا اطلاعات جدیدی در مورد سلامت او به دست آورند.

پروفسور یان گیلمور، متخصص کبد در دانشگاه لیورپول که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: به نظر می رسد سیروز عامل احتمالی مرگ زودهنگام بتهوون باشد. این مقاله دلایل بالقوه این بیماری از جمله هموکروماتوز، آهن اضافی ارثی، مصرف زیاد الکل و عفونت هپاتیت B را پیشنهاد می کند.

بتهوون

پروفسور گیلمور گفت: "حقیقت احتمالاً در تعامل بین چندین مورد از این موارد نهفته است."

دکتر اریکا بورمن، مدیر مرکز Ira F. Brilliant برای مطالعات بتهوون، گفت که مایل است حلقه موهای هیلر را دوباره به نمایش بگذارد.

او گفت: «هدف ما کمک به بیان داستان میراث بتهوون است. "این تار مو هنوز این کار را می کند."

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت