خبر های ویژه

انفجار در پل رنگین کمان

1 آذر 1402

خاویر میلِی معروف به «ترامپ آرژانتین» با وعده «بازسازی اقتصاد» در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد

29 آبان 1402

مذاکرات بی‌پرده بایدن و شی به توافقاتی در مورد فنتانیل وموضوعات نظامی منجر شد

25 آبان 1402

سندرز می گوید: ای کاش راه حل ساده ای وجود داشت. که "وجود ندارد."

23 آبان 1402

صدها نفر در بندر تاکوما قایق موسوم به «نسل‌کشی» حامل سلاح به اسرائیل را مسدود کردند.

16 آبان 1402

سازمان دهنده صدای یهودی برای صلح گفت: "ما اجازه نمی دهیم نسل کشی به نام ما انجام شود." اکنون برای نجات جان ها آتش بس کنید!

16 آبان 1402

چاقو زدن به تن نحیف کودک فلسطینی در امریکا

24 مهر 1402

تصوری از مرد قرن بیست و یکم در سال 1939

31 شهریور 1402

روند مبادله زندانیان و آزادسازی پول‌های مسدود شده ایران به تعویق افتاد

24 شهریور 1402

خانه ای در داخل هواپیما

3 شهریور 1402

خشونت جنسی یک تهدید فراگیر برای کارگران زن مزرعه است + ویدئو

9 مرداد 1402

در زیمبابوه، ما برای شیرها گریه نمی کنیم

26 تیر 1402

جشن بلوغ در قبایل امریکای جنوبی

29 خرداد 1402

دریای آینه ها

29 خرداد 1402

اگر می خواهید در زندان بمیرید، به صحبت کردن ادامه دهید

23 خرداد 1402

چگونه میلیاردها کمک امدادی کوید-19 به سرقت یا به هدر رفت

22 خرداد 1402

5 فروردین 1402

آیا کوک تیک توک کمتر می شود؟

چرا ایالات متحده تیک توک متعلق به چین را یک تهدید امنیتی می بیند؟

قانون‌گذاران ایالات متحده، مدیر عامل مدیر عامل تیک توک شو زی چیو را در مورد امنیت داده‌ها و محتوای مضر مورد انتقاد قرار داده‌اند و برخی برای ممنوعیت این برنامه ویدیوی کوتاه در سراسر ایالات متحده تلاش می‌کنند. مدیر عامل شو زی چیو، اهل سنگاپور، به قانونگذاران گفت که تیک توک ایمنی کاربر را در اولویت قرار می دهد زیرا او به دنبال جلوگیری از ممنوعیت ایالات متحده در مورد این برنامه با کم اهمیت جلوه دادن روابط آن با چین است. هر دو نماینده جمهوری خواه و دموکرات به شدت از شو زی چیو در مورد موضوعاتی مانند شیوه های تعدیل محتوای تیک توک ، برنامه های امنیتی داده های آن و جاسوسی های گذشته از روزنامه نگاران سؤال کردند.

تبریز امروز:

مدیر عامل تیک توک شو زی چیو ، در جلسه استماع کمیته انرژی و بازرگانی مجلس، در مورد شیوه‌های حریم خصوصی مصرف‌کننده و امنیت داده‌ها و تأثیر آن بر کودکان، پنجشنبه، 23 مارس 2023، در کاپیتول هیل در واشنگتن شهادت می‌دهد.

مدیر عامل ، در جلسه استماع کمیته انرژی و بازرگانی مجلس، در مورد شیوه‌های حریم خصوصی مصرف‌کننده و امنیت داده‌ها و تأثیر آن بر کودکان، پنجشنبه، 23 مارس 2023، در کاپیتول هیل در واشنگتن شهادت می‌دهد. (AP Photo/ژاکلین مارتین)
پکن (AP) - قانون‌گذاران ایالات متحده، مدیر عامل مدیر عامل تیک توک شو زی چیو را در مورد امنیت داده‌ها و محتوای مضر مورد انتقاد قرار داده‌اند و برخی برای ممنوعیت این برنامه ویدیوی کوتاه در سراسر ایالات متحده تلاش می‌کنند.

مدیر عامل شو زی چیو، اهل سنگاپور، به قانونگذاران گفت که تیک توک ایمنی کاربر را در اولویت قرار می دهد زیرا او به دنبال جلوگیری از ممنوعیت ایالات متحده در مورد این برنامه با کم اهمیت جلوه دادن روابط آن با چین است.

هر دو نماینده جمهوری خواه و دموکرات به شدت از  شو زی چیو در مورد موضوعاتی مانند شیوه های تعدیل محتوای تیک توک ، برنامه های امنیتی داده های آن و جاسوسی های گذشته از روزنامه نگاران سؤال کردند.

در اینجا نگاهی به برخی از نگرانی‌های مربوط به تیک توک و مالکیت آن می‌اندازیم.

چرا واشنگتن می گوید تیک تاک یک تهدید است؟
تیک توک که بیش از 150 میلیون کاربر آمریکایی دارد، یک شرکت تابعه کاملاً متعلق به شرکت فناوری چینی ByteDance Ltd. است که مدیران آن را منصوب می کند.

ByteDance در پکن مستقر است اما در جزایر کیمن ثبت شده است، همانطور که برای شرکت های خصوصی چینی معمول است. دفتر مرکزی آن در منطقه Haidian در شمال غربی پکن، محل استقرار دانشگاه‌های کلیدی و مرکزی برای استارت‌آپ‌های فناوری است. تیک توک دارای دفتر مرکزی دوگانه در سنگاپور و لس آنجلس است.

گفته می شود ByteDance که توسط کارآفرین چینی Zhang Yiming در سال 2012 تأسیس شد، حدود 220 میلیارد دلار ارزش دارد - تقریباً نیمی از ارزش 400 میلیارد دلاری آن در سال 2021. از زمانی که حزب کمونیست حاکم کنترل صنعت را با سرکوب ضد انحصاری و امنیت داده ها تشدید کرد، ارزش شرکت های فناوری چینی که به صورت عمومی معامله می شوند و شرکت های خصوصی مانند ByteDance کاهش یافته اند.

دولت‌های غربی نگران هستند که مقامات چینی می‌توانند ByteDance را وادار کنند که داده‌های تیک توک را به کاربران آمریکایی تحویل دهد و اطلاعات حساس را افشا کند. مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه گفت که دولت چین هرگز از شرکت‌ها درخواست نکرده و نخواهد کرد که داده‌ها، اطلاعات یا اطلاعاتی را که در کشورهای خارجی نگهداری می‌شوند جمع‌آوری یا ارائه کنند، و افزود که ایالات متحده تاکنون هیچ مدرکی برای اثبات اینکه تیک توک امنیت ملی آمریکا را تهدید می‌کند ارائه نکرده است. ."

ByteDance می‌گوید 60 درصد سهام آن متعلق به سرمایه‌گذاران غیرچینی مانند شرکت‌های سرمایه‌گذاری آمریکایی Carlyle Group و Kohlberg Kravis Roberts و گروه SoftBank ژاپن است. کارمندان 20 درصد و مؤسسان آن 20 درصد بقیه را دارند.

برخی از جزئیات رابطه بین تیک توک و ByteDance برای افراد خارجی نامشخص است.


چه قوانین چین باعث نگرانی دولت های غربی می شود؟
قانون اطلاعات ملی چین در سال 2017 بیان می‌کند که «هر سازمانی» باید به کارهای اطلاعاتی دولتی کمک کند یا با آن همکاری کند، در حالی که یک قانون جداگانه ضد جاسوسی در سال 2014 می‌گوید «سازمان‌های مربوط... نمی‌توانند از جمع‌آوری شواهد برای تحقیقات خودداری کنند».

از آنجایی که ByteDance، مالک تیک توک، یک شرکت چینی است، اگر مقامات چینی از آن بخواهند داده ها را تحویل دهد، احتمالاً باید این قوانین را رعایت کند.

قوانین و مقررات تنها یک جنبه از کنترل فراگیر حزب کمونیست است. هیچ محدودیت قانونی برای اختیارات حزب وجود ندارد. مقامات همچنین می توانند تهدید به لغو مجوزها، انجام تحقیقات نظارتی یا مالیاتی و استفاده از مجازات های دیگر برای اجبار شرکت های چینی و خارجی فعال در چین کنند.

طرف گاهی اوقات با استفاده از "راهنمای پنجره" یا ارتباط غیررسمی در خلوت دستورات را منتقل می کند. از سرکوب‌ها برای تشدید کنترل بر شرکت‌های فناوری و وادار کردن آنها به همسویی با اهدافش استفاده کرده است.

دولت چین همچنین با به دست آوردن کرسی در هیئت مدیره به دنبال کنترل مستقیم بیشتری بر شرکت ها بوده است.

اگر دولت چین چنین می گوید، حتی با "پروژه تگزاس؟"
تیک توک قول داده است که از داده‌های کاربران آمریکایی با ذخیره آن در سرورهایی که توسط یک پیمانکار خارجی به نام Oracle Corp اداره می‌شوند، در آنچه به عنوان "پروژه تگزاس" شناخته می‌شود، محافظت کند. Chew، مدیر عامل تیک توک، گفت که تمام اطلاعات کاربران جدید ایالات متحده در ایالات متحده ذخیره می شود و این شرکت باید حذف داده های قدیمی ایالات متحده را از سرورهای غیر اوراکل در سال جاری به پایان برساند.

ترس این است که ByteDance مجبور شود اطلاعات را  اگر مقامات چینی دستور انجام این کار را بدهند از تیک توک به دست می‌آید، اما Chew گفته است که پروژه تگزاس داده‌های ایالات متحده را از دسترس چین دور می‌کند.

ByteDance در ماه دسامبر فاش کرد که چهار کارمند در حالی که به دنبال چگونگی افشای اطلاعات مربوط به شرکت بودند، به داده‌های مربوط به خبرنگاران و افرادی که با آنها مرتبط بودند دسترسی پیدا کردند. چو به قانونگذاران گفت که کارمندان ByteDance مستقر در چین ممکن است هنوز به برخی از داده‌های ایالات متحده دسترسی داشته باشند، اما پس از تکمیل پروژه تگزاس اینگونه نخواهد بود.

در نوامبر، رئیس بخش حریم خصوصی تیک توک برای اروپا گفت که برخی از کارمندان در چین به اطلاعات کاربران در بریتانیا و اتحادیه اروپا دسترسی دارند.

آیا حزب کمونیست هیچ گونه تأثیری بر BYTEDANCE دارد؟
در جلسه استماع روز پنجشنبه، قانونگذاران مکرراً تلاش کردند تا به چو پی ببرند که آیا ByteDance با حاکمان کمونیست چین ارتباط دارد یا خیر.

او سؤالات مربوط به اینکه آیا کارکنان و مدیران ارشد اعضای حزب کمونیست هستند یا خیر منحرف شد.

چو گفت: "من می دانم که خود بنیانگذار عضو حزب کمونیست نیست، اما ما وابستگی سیاسی کارمندان خود را نمی دانیم زیرا این چیزی نیست که ما بخواهیم."

چو در پاسخ به این سوال که آیا ByteDance به طور موثر توسط حزب کمونیست چین کنترل می شود، گفت که مخالف است.

پس از اینکه یک قانونگذار گفت که حزب کمونیست "سهم طلایی" در ByteDance دارد که به آن اجازه می دهد یک صندلی هیئت مدیره ByteDance را کنترل کند، چو گفت: "این درست نیست."

در چین، به اصطلاح سهام طلایی که توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری رسمی نگهداری می‌شود، یکی از راه‌های پکن برای به دست آوردن نظارت بیشتر بر تجارت با دادن یک درصد سهام در شرکت‌ها است.

وقتی قانونگذاران ادعا کردند که حزب کمونیست دارای سهامی در ByteDance است که به آن رای در نحوه اداره شرکت می دهد، Chew عقب نشینی کرد. چو گفت: «حزب کمونیست در ByteDance حق رأی ندارد.

زیرمجموعه چینی اصلی ByteDance، دارنده مجوز برای برخی از پلتفرم‌های ویدیویی و اطلاعاتی آن است که فقط به بازار چین خدمات می‌دهند.

DOUYIN چیست و رابطه تیک توک با آن چیست؟
Douyin پلتفرم ویدیوی کوتاه ByteDance برای بازار چین است. این شبیه به تیک توک است، اما محتوای آن توسط قوانین سانسور چینی محدود شده است که مطالبی را که خرابکارانه یا هرزه‌نگاری تلقی می‌شوند ممنوع می‌کند - نکته‌ای که قانون‌گذاران آمریکایی نگران محتوای مضری هستند که توسط جوانان مشاهده می‌شود.

فیلترهای اینترنتی گسترده حزب کمونیست اکثر کاربران چینی را از دیدن تیک توک جلوگیری می کند. ByteDance گفته است که تیک توک "هیچ وابستگی" به Beijing ByteDance Technology Co.، شرکت تابعه ای که Douyin را اداره می کند، ندارد. Toutiao، یک پلتفرم خبری و ویدیوی کوتاه، و خدمات دیگر.

واکنش چین به شهادت مدیر عامل تیک توک در واشنگتن چگونه بود؟
بیشتر واکنش‌های رسانه‌های اجتماعی در چین نسبت به چو ابراز همدردی می‌کردند و از نحوه برخورد او با سوالات خصمانه‌ای که از او پرسیده می‌شد تحسین می‌کردند.

نظرات در مورد Douyin و پلت فرم میکروبلاگینگ Weibo از قانونگذاران ایالات متحده به دلیل پرسیدن سؤالات اصلی یا «تله» از Chew انتقاد کردند. بسیاری از نظر دهندگان از یک ضرب المثل چینی استفاده کردند که به معنای "اگر می خواهید کسی را متهم کنید، همیشه راهی وجود دارد."

___

 آسوشیتدپرس

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت