18 اسفند 1401

نفتی ! یک نقاشی!

نقاشی از پرویز حبیب پور

معلم هنر گفت ؛ می خواهم شما را برای دیدن نقاشی های یک استاد به نگارخانه مانی ببرم ، باید از پدر و مادرتان اجازه بگیرد تا با هم به نمایشگاه برویم! نگارخانه ی مانی در چهارراه منصور قرار داشت ، طبقه پایین و زیرزمین یک ساختمان با نمایی آلومینیمی ! هنوز انقلاب در ایران به وقوع نپیوسته بود . اولین بار بود که به نمایشگاه هنری می رفتیم ، نمایشگاه نقاشی از آنچه ما تصور داشتیم بسیار متفاوت بود ، نقاشی مزرعه و روستا و طبیعت و آبشار در آن نبود ، بلکه تصاویری از زندگی مردمان مانند، نقاشی با عنوان سازندگان ، کارگران ساختمانی را در زیر نور فانوس نشان می دادکه کنار برج عظیم در چادر نشسته بودند ! مرد متشخص علامت بی ام دابلیو را روی پیکان خودش چسبانیده بود و مرد نفتی با تن تکیده حلب های نفت را در چرخ دستی خود به در آهنی که نمادی از خانه یک فرد دارا بود حمل می کرد ................... نقاش این نقاشی ها استاد پرویز حبیب پور بود. چندی پیش یاد آن نقاشی " نفتی" افتاده بودم . در جستجوی اینترنتی با استاد تماس گرفتم و درخواست تصویری از نقاشی " نفتی" را خواستم و ایشان با خوش رویی نقاشی را برایم فرستادند

تبریز امروز:

پرویز  حبیب پور - Parviz Habib Pour

 

معلم هنر گفت ؛ می خواهم  شما را برای دیدن نقاشی های یک استاد به نگارخانه مانی ببرم ، باید از پدر و مادرتان اجازه بگیرد تا با هم به نمایشگاه برویم! نگارخانه ی مانی در چهارراه منصور قرار داشت ، طبقه پایین و زیرزمین یک ساختمان با نمایی آلومینیمی ! هنوز انقلاب در ایران به وقوع نپیوسته بود .

اولین بار بود که به نمایشگاه هنری می رفتیم ، نمایشگاه نقاشی از آنچه ما تصور داشتیم بسیار متفاوت بود ، نقاشی مزرعه و روستا و طبیعت و آبشار در آن نبود ، بلکه تصاویری از زندگی مردمان مانند، نقاشی با عنوان سازندگان ، کارگران ساختمانی را در زیر نور فانوس نشان می دادکه کنار برج عظیم در چادر نشسته بودند ! مرد متشخص علامت بی ام دابلیو را روی پیکان خودش چسبانیده بود و مرد نفتی با تن تکیده حلب های نفت را در چرخ دستی خود به در آهنی که نمادی از خانه یک فرد دارا بود حمل می کرد ................... نقاش  این نقاشی ها استاد پرویز حبیب پور بود.

چندی پیش یاد آن نقاشی " نفتی" افتاده بودم . در جستجوی اینترنتی  با استاد تماس گرفتم و درخواست تصویری از نقاشی " نفتی" را خواستم و ایشان با خوش رویی نقاشی را برایم فرستادند و..........

 پرویز(مرتضی) حبیب پور متولد 1314 نقاش معاصر ایرانی است. او متولد در خانواده ای کارگری در بندر انزلی است و با پایان تحصیلات دوره ابتدایی در سال 1327، مجبور به ترک تحصیل شد. پس از آن، چندی به کار پرداخت و در سال 1333 به همراه خانواده به تهران مهاجرت کرد.

پرویز حبیب پور

تحصیلات

حبیب پور پس از مهاجرت به تهران، طی سالهای 1335 تا 1344 در کنار اشتغال، به فراگیری نقاشی در کارگاه استاد هوشنگ پیمان پرداخت و ضمن ادامه تحصیل توانست با شرکت در امتحانات متوسطه، دیپلم ادبیات دریافت کند. پس از آن کوشید به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران راه یابد اما به دلیل بالاتر بودن سنش از حد نصاب، در دانشگاه پذیرفته نشد و ناگزیر راهی شوروی شد. او در این بین به یادگیری زبان های روسی و انگلیسی نیز همت گماشت.

زندگی شخصی

وی با بازگشت به ایران در سال 1347  تحت فشار و مورد سوظن  قرار گرفت و پس از آن و در سال 1353 آموزشگاه نقاشی خود را در تهران به راه انداخت ؛ او در سال 1355 ازدواج کرد. همسرش روان شناس کودک و متخصص آموزش نقاشی به کودکان است. آنان دارای یک دختر و یک پسر گرافیست اند.

مشاغل

• تدریس در هنرستان های تجسمی دولتی پسران و دختران (1370-1374)

• تدریس در آموزشگاه شخصی (1353 تا کنون)

• همکاری با دانشگاه آزاد تهران در زمینه ترجمه مقالات علمی و تالیف خود آموز زبان روسی (1356-1359)

سمت ها

• عضو افتخاری انجمن هنرمندان نقاش ایران

• عضو افتخاری موسسه توسعه هنرهای تجسمی

نمایشگاه ها

Parviz Habib Poor -پرویز حبیب پور

حبیب پور از سال 1354 تا سال 1393 بیش از 45 نمایشگاه انفرادی و جمعی در تهران و شهرستان ها و نیز چند نمایشگاه انفرادی در خارج از کشور برگزار کرده است.

تالیفات و ترجمه ها

• تناسبات هنری بدن انسان

• پرسپکتیو: اصول نظری و عملی. ولادیمیرسکی. ترجمه حبیب پور. نشر گوتنبرگ. تهران 1362

• کالبدشناسی هنری بدن انسان

• تکنولوژی طراحی و نقاشی. نشر دنیا. تهران 1364

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت