8 اسفند 1401

کالوین لی هنرمندی که بحران انسانی پناهجویان را به تصویر می کشد

برای آلام پناهجویان

او برای به تصویر کشیدن مهاجرین در جزایر لیسبوس یونان و در اردوگاه موریا اقامت گزید او 90 درصد از هر فروش را به شبکه حمایت از مهاجران کوه راکی که خدمات حقوقی رایگان به مهاجران در ایالات متحده ارائه داد، اهدا کرد.

تبریز امروز:

هنرمند کالوین لی 90 درصد از پولی را که در اولین راهپیمایی هنری جمعه دسامبر به دست می آورد به شبکه حمایت از مهاجران کوه راکی که خدمات حقوقی رایگان به مهاجران در ایالات متحده ارائه می دهد اهدا  کرد.


 جلیقه نجات -کالوین لی

قبرستان جلیقه نجات در لسبوس

هنرمند کالوین لی در طول 72 سال زندگی خود رزومه ای شبیه هزارتو برای خود ساخته است. هر نوبت او را به جایی غیرمنتظره می رساند: یک ملوان نیروی دریایی ایالات متحده مستقر در ژاپن. یک وکیل حقوق مدنی در کلرادو. یک نقاش در زامبیا.

او برای به تصویر کشیدن مهاجرین در جزایر لیسبوس یونان  و در اردوگاه موریا اقامت گزید

او 90 درصد از هر فروش را به شبکه حمایت از مهاجران کوه راکی که خدمات حقوقی رایگان به مهاجران در ایالات متحده ارائه داد، اهدا کرد.

این نمایش آخرین تکرار از ماموریت شخصی لی برای پایان دادن به رنجی است که با آن روبرو می شود. به دلیل این مأموریت است که رزومه لی چنین پیچ و خم است - و اگرچه او اکنون یک خلاق معتبر دنور است، به ویژه به خاطر خوشنویسی اش مورد تحسین قرار می گیرد، 

تصویری از قبرستان جلیقه نجات در جزیره لسبوس، که الهام‌بخش یکی از نقاشی‌های لی است
تصویری از قبرستان جلیقه نجات در جزیره لسبوس، که الهام‌بخش یکی از نقاشی‌های لی است. عکس از کالوین لی


رویاهای هنری لی در اوایل زمانی که او در دانشگاه آریزونا در کلاس هنر کالج مدرک D گرفت، از بین رفت. او در حال تحصیل در رشته معمار بود، اما با متقاعد شده بود که چشمی به طراحی ندارد، لی این رشته را رها کرد و در عوض فرهنگ های آسیایی را مطالعه کرد.

پس از اخذ مدرک، به نیروی دریایی رفت که لی را در ژاپن فرود آورد. خدمت او مصادف با دو سال جنگ ویتنام بود، و اگرچه او هرگز در این کشور مستقر نشد، او به شدت نسبت به تعداد زیادی که کشته شدند احساس گناه می کند. او می‌گوید: «باید اعتراض می‌کردم، در زندان می‌نشستم، به کانادا می‌رفتم، چیزی غیر از شرکت در یک جنگ غیراخلاقی.

وقتی لی به خانه بازگشت، در دانشکده حقوق در دانشگاه ایالتی آریزونا ثبت نام کرد، اما می‌خواست کاری کند که ترازو را به سمت اخلاق بازگرداند. به عنوان فرزند مهاجران چینی، به او گفته شده بود که با والدینش هنگام ورود به ایالات متحده چگونه رفتار می کردند - پدرش سه ماه را در پادگان در جزیره آنجل در خلیج سانفرانسیسکو گذراند و توسط مقامات مهاجرت بازجویی شد. (این در زمان خطر زرد بود، زمانی که ترس از مهاجران آسیایی به اوج خود رسید و قانون حذف چین در سال 1882 تصویب شد). لی می دانست بزرگ شدن بدون امتیاز چگونه است. هنگامی که او با دوچرخه به سمت مدرسه می رفت، مردم به او توهین های نژادپرستانه می زدند. او می گوید: «من یک قومی هستم، نه یک انگلیسی. "بنابراین من تبعیض را تجربه کرده ام."

یافتن راهی برای کمک به دیگرانی که با تعصب روبرو می‌شوند، برای لی مناسب بود. او در یک شرکت حقوقی در فینیکس کار می‌کرد، جایی که او نماینده اعضای جامعه همه طرفدار LGBTQ، معلولان رشدی، زندانیان و فعالان صلح بود، . 

بلافاصله پس از آن، لی در دفتر مدافع عمومی کلرادو برای آسپن، کاربوندیل، گلنوود اسپرینگز، میکر، رنجلی و ویل مشغول به کار شد. او کار خود را در سال 1984 آغاز کرد، جایی که او در زمینه طلاق و قانون املاک کار کرد تا کارهای بیشتر طرفدار برای جوامع محروم را تکمیل کند. لی می گوید: «من فقط باید در معماری می ماندم، زیرا در دانشکده حقوق نیز مدرک C و D گرفتم و یک وکیل خوب شدم. او به زودی تبدیل به یک هنرمند خوب نیز می شود.

یک سوغات در نهایت هنر را وارد زندگی لی کرد. در سفری که در اوایل دهه 90 به همراه والدینش به چین داشت، یک مجموعه کوچک خوشنویسی خرید. خوشنویسی چیزی بیش از یک زبان نوشتاری است - یکی از عالی ترین اشکال هنری در چین محسوب می شود. لی در مقطع کارشناسی خوشنویسی کرده بود و کتابهایی خریده بود تا به خود بیشتر درباره این تکنیک بیاموزد که هر چند ماه یکبار تمرین می کرد.

نمونه ای از خط کالوین لی. تصویر از کالوین لی
نمونه ای از خط کالوین لی. تصویر از کالوین لی
این بیشتر یک پروژه شخصی بود - تا اینکه یک موکل  طلاق، که در یک گالری هنری کار می کرد و کادربندی انجام می داد، به لی بدهکار شد. برای پرداخت بخشی از بدهی، مرد پیشنهاد داد که برخی از خط های لی را قاب کند. قاب‌ساز آنقدر تحت تأثیر قرار گرفت که وقتی از او خواسته شد تا آثار هنری را برای گالری در پارک سیتی در طول بازی‌های المپیک 2002 عرضه کند، برخی از آثار لی را برای نمایش آورد.

از آنجا، حرفه لی به عنوان یک هنرمند شتاب گرفت. او نقاشی صحنه‌های کوهستانی را با رنگ روغن برای یک گالری‌دار در تلوراید آموخت (او می‌گوید: «هنر کوهستانی در آنجا فروش خوبی دارد)، و به خودش یاد داد که چگونه حیوانات و مناظر دیگر را نقاشی کند. پرتره ها همچنین پروژه مورد علاقه لی است که می گوید همیشه در تلاش است تا تصویر خود را از مردم بهبود بخشد. دفتر همایش‌ها و بازدیدکنندگان شهر دنور کارهای او را یک «هنر» نامید

خیابان برای دانستن و دیدن» در هفته هنر دنور در سال 2016 و 2017.


تصویر آبرنگ کالوین لی از کوه سوپریس در کلرادو. تصویر از کالوین لی
و البته کار سیاسی او هم هست. لی از دیدگاه‌های خود خجالتی نیست - برای مثال، مجموعه پرتره‌های 9 صفحه‌ای او به نام «تصویر یک سیاستمدار در حال تبدیل شدن به دوریان گری»، رئیس‌جمهور دونالد ترامپ را نشان می‌دهد که در حال وخامت جمجمه ترک خورده است. لی می‌گوید: «من فقط نمی‌خواهم تصاویر «زیبا» خلق کنم که مردم در اتاق نشیمن یا ساختمان بانک خود آویزان کنند. من می‌خواهم هنری انجام دهم که مردم را به روش‌های بیشتری به حرکت درآورد تا اینکه فقط بگویم «اوه، این خیلی زیباست».

لی برای ایجاد کار تاثیرگذاری که دنبال آن است، به کسانی که نیاز دارند می کشد، درست همانطور که به عنوان یک وکیل انجام داد. بازدید پنج هفته ای از زامبیا در ماه می 2018، جایی که او به کودکان یتیم مبتلا به ایدز آموزش داد، الهام بخش بسیاری از نقاشی ها شد.

زمان او در لسبوس نیز همینطور بود. لی در ماه سپتامبر دو هفته را در آنجا گذراند و به پناهندگان از طریق A Drop In The Ocean، یک سازمان داوطلبانه نروژی که به زنان، کودکان و خانواده هایی که از کشورهایی مانند افغانستان و سوریه به یونان فرار می کنند، کمک می کند، انگلیسی را آموزش داد. او با لوازم نقاشی و دوربین خود، لحظات خیره کننده و باشکوهی را ثبت کرد، مانند «قبرستان جلیقه نجات»، انبوهی از هزاران وسیله شناور در ساحل دریای اژه. برخی از آنها توسط مهاجرانی که از قایق سواری از ترکیه به لسبوس جان سالم به در برده بودند، دور انداختند. برخی دیگر توسط گارد ساحلی یونان از دریا بیرون کشیده شدند و گمان می کردند که پوشندگان آن مرده اند.

طبق گزارش‌های اخیر بی‌بی‌سی، تقریباً 8000 نفر در موریا زندگی می‌کنند، اردوگاهی که برای 2000 نفر طراحی شده است. سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان افزایش سطح خشونت و تجاوز جنسی، استانداردهای بهداشتی بدتر و نیاز شدید به پزشکان در کمپ را تشریح کرد.

لی می گوید: «مشکلات و مسائل در ایالات متحده مهم هستند و باید با آنها برخورد کرد. اما با هر مشکلی که اکنون با آن روبرو هستم، در مقایسه با آنچه که این پناهندگان در هر دقیقه از حضور خود در یک کمپ پناهندگان با آن مواجه می شوند، مشکل بزرگی نیست.


پسر پناهنده سوری غرق شده تصویر از کالوین لی
نمایش هنری روز جمعه این نقطه را به خانه خواهد رساند. «پسر پناهنده سوری غرق شده 2» به نمایش گذاشته خواهد شد، نسخه لی از عکس بدنام آلن کردی سه ساله که جسد بی جانش در سال 2015 در یکی از سواحل ترکیه پیدا شد. مجسمه لی ساخته شده از جلیقه نجات، کفش، لباس، و خرس های عروسکی نیز در استودیو به همراه نمونه هایی از نقاشی قبرستان جلیقه نجات دیده می شوند (او نسخه اصلی را به داوطلبی در لسبوس با تخفیف شدید فروخت).

اهدای مقداری از سرمایه‌ای که او به‌دست می‌آورد به شبکه حمایت از مهاجران کوه راکی، جنبه‌های حقوقی و هنری لی را متحد می‌کند، اما این نقطه توقفی نیست. لی، که هنوز وکالت می کند، به رسیدگی به مواردی که از نظر او "جدی و جالب" می باشد، ادامه خواهد داد. در حال حاضر، او برای RMIAN، به نمایندگی از کسانی که به دنبال پناهندگی در ایالات متحده هستند، مشغول به کار است. به عبارت دیگر، در 72 سالگی، لی مثل همیشه شلوغ است. «این باید در شخصیت من باشد که بخواهم کارهای مختلف انجام دهم. لی می گوید اگر فقط یک کار را انجام دهم خسته می شوم. "من چالش را دوست دارم."

اگر می‌روید: از استودیوی هنری Calvin Lee در 3040 Blake St. در 7 دسامبر، از ساعت 6 تا 9 بعد از ظهر دیدن کنید. برای اطلاعات بیشتر، به calvinleeartist.com مراجعه کنید.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت