خبر های ویژه

اوج نياز به منجي موعود

4 اسفند 1402

حضور در انتخابات و حفظ وحدت ملی

29 بهمن 1402

از مدرسه حکمت تبریز تااستادی ممتاز آکادمی جراحان پاریس

13 بهمن 1402

مسئولیت‌های دولت و بخش خصوصی برای پیشرفت اقتصادی

10 بهمن 1402

آب دریای عمان به اصفهان انتقال می یابد؛ آیا می توان این لوله گذاری را تا دریاچه اورمیه هم ادامه داد؟

2 بهمن 1402

مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی شد

1 بهمن 1402

استاندار آذربایجان شرقی به دیار باقی شتافت

30 دی 1402

رهبر انقلاب: حضور، خواست و اقدام مردم یک اصل اساسی در اسلام است

27 دی 1402

وقتی مشکل را نشناخته اید ، کوتاه ترین راه همواره بهترین راه نیست ! زیرا راه حل شما ممکن است جزیی ار مسئله گردد!

25 دی 1402

قانون حمایت از گزارشگران فساد ابلاغ شد

25 دی 1402

ريشه مفاسد، ضعف مديريت است

19 دی 1402

سیاست راهبردی امام آوردن مردم به صحنه سیاست راهبردی دشمن خارج کردن مردم از صحنه

19 دی 1402

هزار کوه ، گل هزارمش را ندید!

15 دی 1402

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درپی شهادت جمعی از زائران مزار شهید سلیمانی در حادثه تروریستی در مسیر گلزار شهدای کرمان پیامی صادر کردند.

13 دی 1402

یونسکو ۲۰۲۳ را مرگبارترین سال برای خبرنگاران در کشورهای درگیر جنگ خواند

1 دی 1402

تشکیل ائتلاف جهانی در برابر زورگویی‌های آمریکا و غربی‌ها

13 آذر 1402

31 خرداد 1401

افزایش حقوق بازنشستگان کافی نیست

شنیدن حرف حساب

همزمان با تشکيل تجمعات اعتراضي بازنشستگان در شهرهاي مختلف، مراجع متعدد قانوني بارها اعلام کردند مصوبه دولت در مورد چگونگي افزايش حقوق بازنشستگان تأمين اجتماعي غيرقانوني است و دولت بايد نظر سازمان تأمين اجتماعي در اين زمينه را تأييد کند. تازه‌ترين اقدام، ابطال مصوبه دولت توسط هيأت تطبيق و ارجاع آن به هيأت دولت براي تأييد نظر سازمان تأمين اجتماعي است. مبناي قانوني تصميم هيأت تطبيق همانگونه که در جلسات اين هيأت گفته شد اينست که «هرگونه تصميم توسط دولت براي منابع سازمان تأمین اجتماعی خارج از منافع ذينفعان اين سازمان که بازنشستگان، کارگران و کارفرمايان هستند، نوعي حق‌الناس محسوب مي‌شود و اين مصوبه در مغايرت با قوانين و مقررات بويژه اصل سوم قانون اساسي است». اصل سوم قانون اساسي نظام جمهوري اسلامي ايران، براي تأمين عدالت اقتصادي و اجتماعي راهکارهائي را در 16 بند مقرر کرده که بندهاي 9 و 12 آن مشخصاً بر ضرورت رفع تبعيض و ايجاد امکانات عادلانه براي همه در تمام زمينه‌هاي مادي و معنوي از طريق پي‌ريزي اقتصاد صحيح و عادلانه تأکيد مي‌کنند. مصوبه دولت به دليل مغايرت با تأمين عادلانه امکانات مادي براي بازنشستگان، با اصل سوم قانون اساسي منطبق نيست. اولين مغايرت واضح و آشکار در مصوبه دولت، عدم رعايت مفاد قانون ماده 96 تأمين اجتماعي کشور است. اين قانون تأکيد کرده سازمان تأمين اجتماعي مکلف است مستمري بازنشستگان تأمين اجتماعي را تعيين و دولت آن را تصويب کند. ولي دولت به جاي آنکه نظر سازمان تأمين اجتماعي را تصويب کند، با ايجاد تغييراتي در مورد بخش قابل ملاحظه‌اي از بازنشستگان، آنها را از دريافت عادلانه مستمري محروم کرده است.

تبریز امروز:

⬅️ همزمان با تشکيل تجمعات اعتراضي بازنشستگان در شهرهاي مختلف، مراجع متعدد قانوني بارها اعلام کردند مصوبه دولت در مورد چگونگي افزايش حقوق بازنشستگان تأمين اجتماعي غيرقانوني است و دولت بايد نظر سازمان تأمين اجتماعي در اين زمينه را تأييد کند.
تازه‌ترين اقدام، ابطال مصوبه دولت توسط هيأت تطبيق و ارجاع آن به هيأت دولت براي تأييد نظر سازمان تأمين اجتماعي است. مبناي قانوني تصميم هيأت تطبيق همانگونه که در جلسات اين هيأت گفته شد اينست که «هرگونه تصميم توسط دولت براي منابع سازمان تأمین اجتماعی خارج از منافع ذينفعان اين سازمان که بازنشستگان، کارگران و کارفرمايان هستند، نوعي حق‌الناس محسوب مي‌شود و اين مصوبه در مغايرت با قوانين و مقررات بويژه اصل سوم قانون اساسي است».
اصل سوم قانون اساسي نظام جمهوري اسلامي ايران، براي تأمين عدالت اقتصادي و اجتماعي راهکارهائي را در 16 بند مقرر کرده که بندهاي 9 و 12 آن مشخصاً بر ضرورت رفع تبعيض و ايجاد امکانات عادلانه براي همه در تمام زمينه‌هاي مادي و معنوي از طريق پي‌ريزي اقتصاد صحيح و عادلانه تأکيد مي‌کنند. مصوبه دولت به دليل مغايرت با تأمين عادلانه امکانات مادي براي بازنشستگان، با اصل سوم قانون اساسي منطبق نيست. اولين مغايرت واضح و آشکار در مصوبه دولت، عدم رعايت مفاد قانون ماده 96 تأمين اجتماعي کشور است. اين قانون تأکيد کرده سازمان تأمين اجتماعي مکلف است مستمري بازنشستگان تأمين اجتماعي را تعيين و دولت آن را تصويب کند. ولي دولت به جاي آنکه نظر سازمان تأمين اجتماعي را تصويب کند، با ايجاد تغييراتي در مورد بخش قابل ملاحظه‌اي از بازنشستگان، آنها را از دريافت عادلانه مستمري محروم کرده است.
نکته بسيار مهمي که دولت بايد به آن توجه کند اينست که فارغ از اختلاف ‌نظري که ممکن است در مورد تفسير ماده 96 قانون تأمين اجتماعي وجود داشته باشد، اصولاً در نظر گرفتن 10 درصد افزايش براي مستمري بازنشستگان با واقعيت‌هاي اقتصادي و نيازهاي معيشتي جامعه امروز ما منطبق نيست. حتي اگر فرض را بر اين بگذاريم که تفسير دولت از ماده 96 درست است و هيأت وزيران مي‌تواند برخلاف نظر سازمان تأمين اجتماعي تصميم‌ بگيرد، باز هم اين انتظار از دولت وجود دارد که شرايط اقتصادي کشور را در نظر بگيرد و به ميزان افزايش قيمت‌ها، مستمري بازنشستگان را نيز افزايش بدهد. واقعیت‌های عینی جامعه نشان می‌دهند در اثر جراحی اقتصادی انجام شده توسط دولت سیزدهم اکنون قیمت‌های سال 1401 در مقايسه با سال 1400 بطور متوسط بيش از 50 درصد افزايش يافته‌اند. بنابراين، طبيعي است که مستمري بازنشستگان نيز فقط در صورتي مي‌تواند هزينه‌هاي زندگي آنان را بپوشاند که به همين ميزان افزايش يابد. انتظار از دولت اکنون اينست که به نظر سازمان تأمين اجتماعي برگردد و خواسته قانوني بازنشستگان را برآورده کند.
اصرار بر تجديد نظر دولت در مصوبه مربوط به مستمري بازنشستگان نبايد نوعي معارضه با دولت تلقي شود. مي‌دانيم که دولت نيز در شرايط تحريم با مشکلات زيادي مواجه است، ولي از آنجا که مستمري بازنشستگان از اموال متعلق به خودشان پرداخت مي‌شود و باري بر دوش دولت نيست، توقع بازنشستگان، امري کاملاً بجاست و هيچگونه تحميلي بر دولت محسوب نمي‌شود. اول تا آخر حرف بازنشستگان اينست که لطفاً پول خودمان را به خودمان بدهيد و اين، حرف حساب است.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت