18 دی 1400

کلیسای سهرل ، کلیسای سنت جان یک اثر ملی

تبریز

کلیسای سهرل یک کلیسا متعلق به کلیسای حواری ارمنی می‌باشد که در روستای سهرل، ۱۳ کیلومتری جاده تبریز مرند و در ۳۵ کیلومتری تبریز واقع شهرستان شبستر، بخش صوفیان می‌باشد. ساخت و ساز این ساختمان در سال ۱۸۴۰ میلادی؛ به پایان رسید این بنا به سبک معماری ارمنی طراحی شده‌است.

تبریز امروز:

کلیسای سهرل

کلیسای هوهانس مقدس: Սուրբ Յովհաննէս Եկեղեցի یا کلیسای سهرل یک کلیسا متعلق به کلیسای حواری ارمنی می‌باشد که در روستای سهرل، ۱۳ کیلومتری جاده  تبریز مرند و در ۳۵ کیلومتری تبریز واقع شهرستان شبستر، بخش صوفیان می‌باشد. ساخت و ساز این ساختمان در سال ۱۸۴۰ میلادی؛ به پایان رسید این بنا به سبک معماری ارمنی طراحی شده‌است.

این اثر در تاریخ ۱ فروردین ۱۳۴۷ با شمارهٔ ثبت ۷۶۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است

کلیسای سهرل

قدمت این بنا به سال ۱۸۴۰ میلادی می‌رسد که بر روی ویرانه‌های کلیسایی از سده‌های پنجم و ششم میلادی به وسیلهٔ یکی از ثروتمندان ارمنی به نام هاگوبوف و به دست معماران روسی ساخته شده‌است این کلیسا پلانی به طول ۱۸ متر دارد. عرض آن تا جلوی صحن محراب ۷/۵متر و بعد از آن ۵/۴ متر است.

این کلیسا در اثر زمین‌لرزه ۱۹۳۶ به شدت آسیب‌دیده و بعد از آن واقعه درها و پنجره‌های بنا به تاراج رفته‌است ولی آنچه از آن دوران به یادگار مانده خود در شمار یکی از نفایس معماری به‌شمار می‌آید

هاسمیک تولماجیان- کلیسای سهرل - تویت - سال نو

***

هاسمیک تولماجیان  سغیر ارمنستان در فرانسه امسال سال نو مسیحی را با قرار دادن تصویر کلیسای سهرل در تویتر تبریک گفته است ! وی در تویت خود نوشته است :

کریسمس را برای همه دوستان فرانسوی و ارمنی خود که برای جشن تولد مسیح آماده می شوند، تبریک می گویم.
 Église catholique arménienne Saint-Jean en Iran --کلیسای سهرل
عکس: کلیسای کاتولیک ارمنی سنت جان در ایران

 

2 عکس اول از  دانیال غلامی زگلوچه  

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت