خبر های ویژه

لی لی زرد کوه سرخاب عینالی

27 اردیبهشت 1403

دیوارهای باغ گلستان تبریز را دوباره اجرا کردند ، اما  این دیوارها آن دیوار نمی شود!

24 اردیبهشت 1403

چوپان های لیقوان در عینالی، پشتوانه های پنیر لیقوان تبریز

24 اردیبهشت 1403

پایان یولی ، راه تاریخی در حال فروپاشی است

20 اردیبهشت 1403

چوپان در خاللی دره به دنبال گوسفندان می رود!

15 اردیبهشت 1403

شمعدانی های کوهستان سرخاب عینالی با کنسرتو ویلن یوهان سباستیان باخ

6 اردیبهشت 1403

چکاوک کاکلی در غروب عینالی

3 اردیبهشت 1403

چه کسی درختارو برید؟

29 فروردین 1403

خانا باغ های حکم آباد

29 فروردین 1403

ایزابلین عینالی

5 فروردین 1403

عینالی را با عنوان پارک ملی سرخاب برای شهرتبریز حفظ کنیم

25 اسفند 1402

پایان یولی ، نگاره ای با قلم پای یاران رفته

21 اسفند 1402

کمی مانده به بهار ، اولین گل عینالی در اسفندماه

6 اسفند 1402

بویمادرن - بومادران از گل های کوهستان عینالی

4 اسفند 1402

یک رستوران در دوه چی بازارچاسی

4 اسفند 1402

برف در جاده اسالم - خلخال

12 بهمن 1402

17 دی 1400

موجومبار ، سفری در گذشته های سرزمین + ویدئو

نگاهی به کلیسای سنگی و گورستان کهن موجومبار

از تبریز به سمت مرند راه افتاده ای ! از روستای امند می گذری و راه را به سمت دهکده مزرعه و بعد از آن روستای سار پی می گیری ! حال به محدوده موجومبار نزدیک شده ای ! جنگل دست ساز انسان دره ی زیبای "ساری چای" را تسخیر کرده است! مقبره ی پیر از دور دست قابل دیدن است و حال به موجومبار رسیده ای ! گله در حال عبور از زیر پل است ، دختر کوچولوی زیبا عجین با رنگ های طبیعت در کنار باغ ایستاده است

تبریز امروز:

از تبریز  به سمت مرند راه افتاده ای ! از روستای امند می گذری و راه را به سمت دهکده مزرعه و بعد از آن روستای سار پی می گیری ! حال به محدوده موجومبار نزدیک شده ای ! جنگل دست ساز انسان دره ی زیبای "ساری چای" را تسخیر کرده است! مقبره ی پیر از دور دست قابل دیدن است و حال به موجومبار رسیده ای !

گله در حال عبور از زیر پل است ، دختر کوچولوی زیبا عجین با رنگ های طبیعت در کنار باغ ایستاده است ، 

کارگران در حال سنگفرش کوچه های روستا هستند ، یک شهروند عهده دار این کار بزرگ شده است و تو در حال گذر از سنگ فرش روستا هستی ! و مسجد روستا به زیبایی خودنمایی می کند! شاید گنبد آن را هم  با سنگ کار کنند تا عایق های روی آن دیده نشوند ، اما زاویه قرار گیری آن بسیار منظری زیبا دارد!  حال  در یک چشم انداز مردان با همراه همسرانشان در تراس خانه مشغول صرف چایی هستند ، مرغ و خروس هم کنارشان بر روی نرده ها جای گرفته اند !

دوربین را نشان می دهی و اجازه عکس گرفتن می خواهی ! خانم ها اجازه رفتن بداخل خانه را می کنند ، چون قرار نیست عکس آنها گرفته شود و بعد از این خانه تو در کنار کلیسای سنگی ارامنه موجومبار هستی !

دختر کوچولو کلید را از پدرش گرفته و برای بازکردن در کلیسا خود را رسانیده است و اکنون تو در داخل کلیسای آرام موجومبار هستی !

می توانی حس و صدای زنان و مردان ارمنی ساکنین  مهاجر روستا را در داخل کلیسا بشنوی که با گروه کر به نیایش مشغولند و تو نوای آوه ماریا را از کلیسا می شنوی ! سلام بر مریم ! و......

و چند قدم آن طرف تر گورستانی قدیمی همراه ساکنینش خفته است !سنگ هایی که "خاچ " آنها خبر از مردمان خفته و مدفون در زیر خاک دارد و .......

***

 

کلیسای سنت هریپسیمه از کلیساهای ارامنه استان آذربایجان شرقی است که در روستای زیبای موجومبار قرار دارد. این کلیسا در تاریخ فروردین ۱۳۴۷ با شماره ثبت ۷۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. .تا نیمه سده نوزدهم میلادی سیصد خانوار در روستای موجومبار سکونت داشتند اما در سال ۱۹۴۷ میلادی تعدادی از ساکنان روستا به ارمنستان شوروی مهاجرت کردند و بقیه نیز به تبریز و شهرهای دیگر رفتند نام این کلیسا شاید از نام «هریپسیمه»، دختر آشوت یکم، پادشاه ارمنستان گرفته شده‌است که در ۸۷۵ میلادی به درخواست «زاکاریا زاگستی»، جاثلیق ارمنی‌ها، امیران ارمنی او را به پادشاهی ارمنستان برگزیدند.

  

قبرستان موجومبار یکی از آثار ملی آذربایجان در این روستاست که با قدمت مربوط به دوره ایلخانی به تاریخ ۱۳۸۵/۰۸/۲۷ به شماره 16431 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است. روستا موجومبار اکنون  از سکنه ارمنی خود خالی است .

***

 دیدن موجومبار یک فرصت است ، زمان کم برای رسیدن به موجومبار و مواجه شدن با عظمت یک دشت و کوه و تاریخ دیرین ! و زیبایی های بسیار طبیعت!

 

توفیق وحیدی آذر

 

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت