30 بهمن 1399

قلعه تاریخی چهل ‎برج

سفری در بامیان

قلعه تاریخی چهل ‎برج یکی از شهرهای نظامی و سلطنتی در بامیان است چهل‎برج در حدود هفتاد و پنج کیلومتری شمال غرب مرکز ولسوالی يكاولنگ ولایت بامیان واقع است. این قلعۀ نظامی و برج های نگهبانی آن در سه حلقه زنجیری در گِردگِرد تپه‎ی به ارتفاع 120 متر و با معماری بسیار پیچیده ساخته شده است

تبریز امروز:

قلعه تاریخی چهل ‎برج یکی از شهرهای نظامی و سلطنتی در بامیان است چهل‎برج در حدود هفتاد و پنج کیلومتری شمال غرب مرکز ولسوالی يكاولنگ ولایت بامیان واقع است. این قلعۀ نظامی و برج های نگهبانی آن در سه حلقه زنجیری در گِردگِرد تپه‎ی به ارتفاع 120 متر و با معماری بسیار پیچیده ساخته شده است تهداب آن از سنگ و بخش بالاى آن از خشت خام ساخته شده و ضخامت دیوارهای آن حدود سه متر است این ساختمانِ بسیار محکم و پولادین با برج و کوشه های زیبا و استوارش پس از تحمل قرنها هنوز هم در مقابل کوه های سر به فلک کشیدة بابا خود نمایی می‏کند و عوامل طبیعی مانند باد باران، برفهای سنگین اقلیم بامیان، زلزله و دست درازی‎های انسانها نتوانسته است آن را به کلی محو و نابود کند. گفته می‎شود که این شهر سلطنتی در گذشته دارای صد برج تا سه صد برج بوده است؛ اما هم اکنون خرابة شصت برج با بلندی‎های مختلف باقی مانده که  در حال از بین رفتن است و برخی با همان نقش و نگارهای اولیۀ خود مانند نقش انسان و مار و… دیده می‏شود.
 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت