توفیق وحیدی آذر

یک صد سال پیش روسیه و سمرقند و بخارا در عکس های سرگئی میخائیلویچ پروکودین !

تاریخ انتشار : ۰۴:۰۰ ۳۰-۰۳-۱۳۹۹

در حدود سال 1905 ، پروکودین طرحی را برای استفاده از پیشرفتهای فن آوری نوظهور در عکاسی رنگی به منظور مستند سازی امپراتوری روسیه بطور منظم پیش بینی و تدوین کرد. تزار نیکلاس دوم به وی اجازه سفر بدون محدودیت در مناطق محدوده را صادر کرد و به سیستم دولت امپراتوری دستور داد تا با عکاس همکاری کند. پروکودین به مدت شش سال از سال 1909 تا 1915 در طول و وسعت این كشور پهناور در یك اتاق تاریك مخصوص اتومبیل ریلی مجهز رفت و آمد داشت. موضوعات وی از کلیساها و صومعه های قرون وسطایی گرفته تا راه آهن و کارخانه های یک قدرت صنعتی در حال ظهور ، تا زندگی روزمره و کار جمعیت متنوع روسیه را شامل بود. طبق یک تخمین ، پروکودین در این سالها بیش از 10،000 عکس گرفت.

تبریز امروز:

 

عکس های رنگی سرگئی میخایلوویچ پروکودین از روسیه قبل از انقلاب


سرگئی میخایلوویچ پروکودین گورسکی شیمیدان و عکاس روسی بود که بیشتر به خاطر کارهای پیشگام در زمینه عکسبرداری با رنگ در اوایل قرن بیستم شناخته شده بود. عکسهای رنگی فوق العاده او که مستند روزهای فروپاشی امپراتوری روسیه قبل از جنگ جهانی اول و انقلاب روسیه است ، امروزه  از با ارزش ترین دارایی های کتابخانه کنگره ایالات متحده است.

در آغاز قرن بیستم ، عکاسی رنگی هنوز در مراحل ابتدایی بود. این فتوشیمیست آلمانی آدولف میته بود که با پروکودین گورسکی به طور خلاصه تکنیکها را مورد مطالعه قرار داد ، که اصل سه رنگ عکاسی رنگی را بسیار بهبود بخشید. پروکودین با استفاده از یک دوربین تخصصی تقویت شده توسط آدولف میته ، سه عکس سیاه و سفید را به صورت پی در پی و با استفاده از فیلترهای قرمز ، سبز و آبی که بعداً ساخته شده بود و با ابزارهای فیلتر ، نزدیک به تصاویر رنگی واقعی نشان داد. از آنجا که زمان قرار گرفتن در معرض لنز زیاد بود و سه عکس رنگی در همان زمان گرفته نمی شدند ، افراد در طول کل عملکرد ثابت نمی ماندند، در تصویر رنگ حاشیه های رنگی در اطراف لبه های خود به نمایش گذاشتند. چنین حاشیه هایی از ویژگی های بسیاری از عکس های پروکودین است.

عالیم خان - امیر بخارا

امیر بخارا ، عالیم خان (1944- 1880) ، در پرتره خود ، که در سال 1911 از او گرفته شده است . امیر به عنوان حاکم یک شهر خودمختار در آسیای میانه اسلامی ، ریاست امور داخلی امارت خود را به عنوان سلطنت مطلق بر عهده داشت ، اگرچه از اواسط دهه 1800 بخارا یک وابسته به  امپراتوری روسیه بود. با استقرار قدرت اتحاد جماهیر شوروی در بخارا در سال 1920 ، امیر به افغانستان گریخت و در سال 1944 درگذشت.


در حدود سال 1905 ، پروکودین طرحی را برای استفاده از پیشرفتهای فن آوری نوظهور در عکاسی رنگی به منظور مستند سازی امپراتوری روسیه بطور منظم پیش بینی و تدوین کرد. تزار نیکلاس دوم به وی اجازه سفر بدون محدودیت در مناطق محدوده را صادر کرد  و به سیستم دولت امپراتوری دستور داد تا با عکاس همکاری کند. پروکودین به مدت شش سال از سال 1909 تا 1915 در طول و وسعت این كشور پهناور در یك اتاق تاریك مخصوص اتومبیل ریلی مجهز رفت و آمد داشت. موضوعات وی از کلیساها و صومعه های قرون وسطایی گرفته تا راه آهن و کارخانه های یک قدرت صنعتی در حال ظهور ، تا زندگی روزمره و کار جمعیت متنوع روسیه را شامل بود. طبق یک تخمین ، پروکودین در این سالها بیش از 10،000 عکس گرفت.

پس از انقلاب روسیه ، پروکودین در سال 1918 روسیه را ترک کرد و سرانجام در پاریس مستقر شد. پروكودین هنگام خروج از روسیه نتوانست تمام عکس های خود را با خودش ببرد. برخی منابع ادعا می کنند که وی فقط قبل از عزیمت از کشور حدود 3500 نگاتیو با خود داشته است ، که تقریبا نیمی از آنها توسط مقامات روسی به دلیل داشتن ماده ای که از نظر استراتژیک برای روسیه زمان جنگ حساس بوده اند مصادره شدند. برخی از نگاتیوهای پروكودین به وی واگذار شد و برخی نیز هنگام عزیمت وی ​​پنهان شد. نگاتیو باقیمانده - حدود 1900 نمونه از آن - و حدود 700 چاپ آلبوم دیگر توسط کتابخانه کنگره ایالات متحده در سال 1948 ، چهار سال پس از مرگ پروکودین خریداری شد.

یک زن ارمنی - سرگئی پروکودین

یک زن ارمنی از آرتوین با لباس محلی.

بازرگان فرش و کتان

یک بازرگان در بازار سمرقند پارچه های ابریشمی رنگی ، پنبه ای و پشمی و همچنین چند فرش سنتی را به نمایش می گذارد. صفحه ای از قرآن در بالای غرفه آویزان است

فروشنده خربزه محلی

فروشنده لباس خربزه محلی که در لباس سنتی آسیای میانه قرار دارد ، در غرفه خود در بازار سمرقند در ازبکستان امروزی تشسته است.

پروکودین در روی خط آهن

پروکودین و دیگران در راه آهن در سواحل دریاچه اونگا در نزدیکی پطروزاودسک در راه آهن مورمانسک 

زنان روستایی

زنان جوان دهقانی روسی انواع توت ها را در بازدید از ایبba خود ، یک خانه چوبی سنتی ، در یک منطقه روستایی در امتداد رودخانه شکسنا در نزدیکی شهر کوچک کیریلوف ارائه می دهند.

آسیاب های چوبی

آسیاب های چوبی با استفاده از انرژی باد برای خرد کردن گندم و چاودار در اواسط تابستان در دشت وسیع سیبری در بخش روستایی ایالوتوروفسک در سیبری غربی عکس می گیرند.

یک خانواده قزاق  -سرگئی پروکودین

یک خانواده جوان قزاق با لباس سنتی و رنگارنگ در استپ های گلدنیا در ازبکستان و قزاقستان حرکت می کنند. بسیاری از مردمان آسیای میانه ، به عنوان مثال قرقیزها ، قزاق ها و ازبک ها ، زندگی عشایری را در استپ ها ، دره ها و بیابان ها گذراندند و به طور فصلی از یک مکان به مکان دیگر مهاجرت کردند و به عنوان فرصت هایی برای گرفتن غذا ، آب و پناهگاه تغییر کردند.

یک چوپان شتر ترکمن

یک چوپان شتر ترکمن با پوشیدن لباس و روسری سنتی ، شتر خود را نشانده و با آنچه که به احتمال زیاد دانه یا پنبه است ، بارش را می بندد . کاروانهای شتر رایج ترین وسیله باقی مانده بودند

sergei-mikhailovich-prokudin-10

سرگئی میخایلوویچ پروکودین گورسکی در نزدیکی یک رودخانه جاری از کوه نشسته است . تصور می شود رودخانه کارولیتسالی در کوههای قفقاز در نزدیکی بندر باتومی در سواحل شرقی دریای سیاه است.

sergei-mikhailovich-prokudin-11ا

این عکس فضای داخلی یک کارگاه بسته بندی و توزین چای واقع در مزرعه و کارخانه فرآوری چای چاکوا را در شمال باتومی ، نزدیک به ساحل دریای سیاه نشان می دهد که در حال حاضر جمهوری گرجستان است. مزرعه و کارخانه چاکوا یکی از مهمترین تأمین کنندگان چای به تمام قسمت های امپراتوری روسیه بود.

دختر ترکمن - سرگوی پروکودین

در این پرتره ، پروکودین لباس سنتی ، جواهرات و مدل موهای زن ازبک را که روی یک فرش بسیار تزئین شده در ورودی یک یورت ایستاده است را نشان می دهد ، چادر قابل حمل است که برای مسکن اقوام عشایر آسیای میانه استفاده می شده است.

sergei-mikhailovich-prokudin-13

پنج زندانی از زیندان ، یک زندان سنتی آسیای میانه خیره می شوند - در اصل گودالی در زمین با ساختار کم در بالای آن ساخته شده اند. این نگهبان با اسلحه و سرنیزه روسی ، در لباس و چکمه های روسی به تن تصویر  شده است.

sergei-mikhailovich-prokudin-14

یک عبادتگاه چوبی کوچک قرن نوزدهم ،که در ضلع شمالی دریاچه سفید در شمال روسیه مرکزی اروپا قرار داشت.

sergei-mikhailovich-prokudin-15

در سالهای اولیه جنگ جهانی اول ، پروکودین-گورسکی از گروهی از اسیران جنگی از امپراتوری اترو-مجارستان عکاسی کرد. احتمالاً این افراد لهستانی ، اوکراینی و اعضای دیگر ملیت های اسلاو هستند که در یک مکان ناشناس در شمال روسیه در نزدیکی دریای سفید زندانی شده اند. این تصویر فرار از توقیف توسط مرزبانان احتمالاً به این دلیل است که هست

sergei-mikhailovich-prokudin-16

یک اپراتور سوئیچ ریل از خط اصلی راه آهن که در نزدیکی شهر Ust 'Katav در رودخانه یوریوزان بین Ufa و Cheliabinsk در منطقه کوه اورال در روسیه اروپا قرار دارد.

sergei-mikhailovich-prokudin-17

منطقه کوه اورال به دلیل غنای ذخایر آهن و سنگ معدن آن ذکر شده است. تپه های باکالی ، در منطقه خارج از شهر اکاترینبورگ ، محلی را برای یک عملیات استخراج خانواده در مقیاس کوچک فراهم می کند.

زنان چای کنار

 

کارگران ، که به عنوان یونانیان شناخته می شوند ، هنگام برداشت چای از گیاهانی که در تپه های نورد در نزدیکی چاکوا ، در سواحل شرقی دریای سیاه پخش شده اند ، به تصویر کشیده شده اند 

sergei-mikhailovich-prokudin-19

یک خانواده مهاجر روسی در منطقه موگان استپ ، جنوب کوه های قفقاز و غرب دریای خزر. استقرار روسها در مناطق غیر اروپایی امپراتوری و به ویژه در مناطق مرزی توسط سیاست رسمی دولت تشویق شد و بخش اعظم مهاجرت روسیه به سیبری ، خاور دور و مناطق قفقاز را به خود اختصاص داد.

sergei-mikhailovich-prokudin-20

یک مرد مسلمان با ملیت نامعلوم که لباس و کلاه سنتی پوشیده است ، با یک خنجر برش خورده در کنارش.

sergei-mikhailovich-prokudin-21

یک زن و شوهر با لباس سنتی در یک منطقه کوهستانی داخلی Gunib در دامنه شمالی کوههای قفقاز در آنچه که امروز جمهوری داغستان فدراسیون روسیه است ، دیده می شوند.

sergei-mikhailovich-prokudin-22

جمعی از پسران یهودی ، با لباس سنتی ، با معلم خود در سمرقند تحصیل می کنند.

sergei-mikhailovich-prokudin-23

سرگئی میخائیلوویچ پروکودین-گورسکی و اعضای تیم عکاسی وی در اردوگاه یک شبه خود نشان داده شده اند. این محل در نزدیکی رودخانه چوسوویا ، در ضلع غربی کوه های اورال است که اروپا را از آسیا تقسیم می کند.

sergei-mikhailovich-prokudin-24

زن با لباس رسمی ، پوزو ، ایستاده در کنار دروازه.

کوش بیگی - وزیر کشور بخاراسرگئی میخاییلویچ پروکدین

کوش بیگی ، وزیر کشور ، بخارا ، ازبکستان ، لباس ابریشمی وارداتی ، مینا و مدال  .

sergei-mikhailovich-prokudin-26

نمای کلی اسکله در Mezhevaya Utka ، 1912.

sergei-mikhailovich-prokudin-29

یک سقای حمل آب در سمرقند (ازبکستان امروزی)

زمی در آسیای میانه

زنی در آسیای میاانه

 زن روس- سرگئی پروکدین

زن روس

روش عکاسی رنگی که توسط پروکودین مورد استفاده قرار گرفت ، نخستین بار توسط جیمز کلرک ماکسول در سال 1855 پیشنهاد شد و در سال 1861 به نمایش گذاشته شد ، اما با وجود مواد عکاسی موجود در آن زمان نتایج خوبی امکان پذیر نبود. در تقلید از روشی که یک رنگ توسط چشم طبیعی انسان حس می کند ، طیف قابل مشاهده رنگ ها با گرفتن آن در قالب سه عکس سیاه و سفید ، به یکی از سه کانال اطلاعاتی تقسیم می شود ، یکی از طریق فیلتر قرمز ، یکی از طریق سبز و یکی از طریق فیلتر آبی. سه عکس حاصل می تواند از طریق فیلترهای همان رنگ و دقیقاً بر روی یک صفحه نمایش داده شود که با استفاده از آن ، محدوده اصلی رنگ را به صورت افزودنی ترکیب می کند. یا به عنوان یک تصویر رنگی افزودنی توسط یک شخص در یک زمان از طریق یک دستگاه نوری که به طور کلی به عنوان کروموسکوپ یا فوتوکروسکوپ شناخته می شود ، مشاهده می شود ، که حاوی فیلترهای رنگی و بازتابنده های شفاف بود که تصویر این سه را با یک تصویر کامل رنگ ترکیب می کرد. یا از آن برای ساختن عکس های عکاسی یا مکانیکی در رنگهای مکمل فیروزه ای ، سرخ و زرد استفاده می شود که در صورت قرار گرفتن مجدد ، رنگ را مجدداً بازسازی می کند.

 

در سال 1920 پروكودین-گورسكی مجدداً ازدواج كرد و یك دختر از  دستیار خود ماریا فدوروونا به دنیا آورد. این خانواده سرانجام در سال 1922 در پاریس مستقر شدند و با همسر و فرزندان اول خود دوباره به هم پیوستند. وی استودیوی عکاسی را به همراه سه فرزند بزرگسال خود در آنجا مستقر کرد و نام آن را بعد از چهارمین فرزندش اولگا نامگذاری کرد. در دهه 1930 ، پروکودین سالخورده  با سخنرانی هایی که عکس های خود از روسیه را به جوانان روس در فرانسه نشان می داد ادامه داد ، اما کار تجاری را متوقف کرد و استودیو را به فرزندان خود واگذار کرد . وی در 27 سپتامبر 1944 ، یک ماه پس از آزادسازی پاریس ، در پاریس درگذشت. او در گورستان روسی Sainte-Geneviève des-Bois به خاک سپرده شده است.

 

گزارش از توفیق وحیدی آذر


نظرات کاربران


@