خبر های ویژه

نباید مقابل هنجارشکنی دینی در جامعه کوتاهی شود

22 فروردین 1403

برای جهش تولید توان مالی، فکری و ابتکارات مردم به میدان آورده شود

15 فروردین 1403

هم استغفار هم استعفا

13 فروردین 1403

سال ۱۴۰۳، سال «جهش تولید با مشارکت مردم»

1 فروردین 1403

جزئیات افزایش ۳۵ درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳

29 اسفند 1402

مصوبات خلاف قانون اساسي!

8 اسفند 1402

اوج نياز به منجي موعود

4 اسفند 1402

حضور در انتخابات و حفظ وحدت ملی

29 بهمن 1402

از مدرسه حکمت تبریز تااستادی ممتاز آکادمی جراحان پاریس

13 بهمن 1402

مسئولیت‌های دولت و بخش خصوصی برای پیشرفت اقتصادی

10 بهمن 1402

آب دریای عمان به اصفهان انتقال می یابد؛ آیا می توان این لوله گذاری را تا دریاچه اورمیه هم ادامه داد؟

2 بهمن 1402

مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی شد

1 بهمن 1402

استاندار آذربایجان شرقی به دیار باقی شتافت

30 دی 1402

رهبر انقلاب: حضور، خواست و اقدام مردم یک اصل اساسی در اسلام است

27 دی 1402

وقتی مشکل را نشناخته اید ، کوتاه ترین راه همواره بهترین راه نیست ! زیرا راه حل شما ممکن است جزیی ار مسئله گردد!

25 دی 1402

قانون حمایت از گزارشگران فساد ابلاغ شد

25 دی 1402

3 مرداد 1402

عمل صالح، کاربردي‌ترين تبليغ

اسلام در عين حال که در قرآن بارها با بکار بردن کلمات مشتق از «تبليغ» وظيفه تبليغات را مشخص کرده و بر آن تأکيد مي‌کند، چند برابر آن بر «عمل صالح» برخاسته از ايمان «الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصّالِحَات» تکيه دارد. پيشوايان معصوم سلام‌الله عليهم اجمعين نيز با بياني روشن، تقدم عمل بر سخن را گوشزد و آيات مربوط به تبليغ را تفسير فرموده‌اند «کُونُوا دُعَاةً لِلنَّاسِ بِغَیْرِ ألْسِنَتِکُمْ» مردم را نه با زبان بلکه با عمل خود به صراط مستقيم الهي دعوت کنيد. اشتباه بزرگي که متوليان امور ديني و حکومتي ما با همسان دانستن تبليغات مادي و معنوي مرتکب مي‌شوند، موجب بي‌اثر شدن اصل تبليغ شده است. در مناسبت‌هاي مختلف، مهماني خياباني به راه مي‌اندازيم، در کنار خيابان‌ها و معابر مشغول پذيرائي از عابرين با شربت و چاي و ميوه مي‌شويم، پول زيادي براي توزيع و نصب اقلام تبليغاتي هزينه مي‌کنيم، بسته‌هاي کمک معيشتي تهيه مي‌بينيم و به همراه فيلم و عکس آنها را توزيع مي‌کنيم و البته خودمان را هم در اين صدقه دادن‌ها مطرح مي‌فرمائيم! مردم، اينها را مي‌بينند و مي‌بينند که چيزي عوض نمي‌شود و تغيير نمي‌کند. علت اينست که در هيچ زمينه‌اي عدالت در جامعه ما جاري نيست. اگر عدالت وجود داشته باشد، مردم بدون آنکه نيازي به سروصداهاي تبليغاتي و هزينه کردن پول‌هاي گزاف باشد، به احکام ديني پاي‌بندي نشان خواهند داد و خودشان مبلغ دين خواهند بود. اينکه از بودجه ارگان‌ها و نهادهاي دولتي و غيردولتي متعلق به بيت‌المال اينهمه هزينه تبليغات مذهبي کنيم و چنين وانمود نمائيم که در فلان مناسبت، يک وعده غذا به عده‌اي از مردم داده‌ايم و در همان حال خودمان در ناز و نعمت زندگي کنيم، نه‌تنها اعتقاد مردم به دين و مذهب را تقويت نمي‌کنيم بلکه آنها را به اساس ديانت و معنويت بدبين خواهيم کرد. اگر با مردم صادقانه رفتار کنيم، علاوه بر تقويت دين‌داري در جامعه، مردم خودشان براي تبليغ دين هر کاري که لازم باشد انجام مي‌دهند و علاوه بر آن، به دولت و حکمرانان نيز براي مديريت بهتر کشور نيز کمک خواهند کرد. ايجاد عدالت و رفتار صادقانه با مردم، عمل صالح و کاربردي‌ترين تبليغ است.

تبریز  امروز:

عمل صالح

 تبليغات، يکي از مهم‌ترين ارکان عرضه هر متاعي است. متاع، چه مادي باشد يا معنوي، کفر باشد يا دين، به تبليغ نياز دارد ولي انواع تبليغات متفاوتند.
يکي از بزرگ‌ترين اشتباهات متوليان امور ديني و حکومتي به ويژه در نظام جمهوري اسلامي اينست که دچار خلط گمراه‌‌ کننده‌اي ميان تبليغات مادي و معنوي شده‌اند. تبليغ کالاهاي تجاري به گفتن، به راه انداختن سر و صدا و به هزينه کردن پول نياز دارد. در اين نوع تبليغات، حتي از جاذبه‌هاي جنسي هم استفاده مي‌شود و بخش قابل توجهي از سرمايه‌ گذاري‌هاي تجاري به همين موضوع اختصاص مي‌يابد. همسان دانستن امور معنوي با امور مادي در مسائل تبليغاتي از لغزش‌هاي خطرناکي است که نه‌تنها به تحقق هدف مورد نظر منجر نمي‌شود بلکه در اغلب موارد برعکس نتيجه مي‌دهد.
منظور اين نيست که براي تبليغ امور معنوي و ديني نبايد از زبان و قلم استفاده کرد و نبايد پولي براي آن هزينه شود. نکته مورد نظر اينست که اينها نبايد اصل باشند. در تبليغ امور معنوي و ديني، اصل بايد رفتار و کردار باشد. طبعاً اگر براي مطلع ساختن مردم از وجود يک جلسه که در آن مي‌توانند با انسان درست ‌کردار و خوش ‌رفتاري آشنا شوند پول مختصري لازم است تا به اندازه ضرورت اطلاع‌ رساني شود، نبايد از آن مضايقه کرد. يا اگر براي تبيين مباني ديني و معنوي به نوشتن مقاله و مطلبي نياز باشد، بايد اين کار را انجام داد و به اندازه ضرورت آن را منتشر کرد. در عين حال و در کنار اين اقدامات، تکيه اصلي بايد بر عملکرد صحيح و صادقانه باشد. پشتوانه واقعي تمام آن گفتن‌ها و نوشتن‌ها و هزينه‌هاي مادي مرتبط با آنها، همين عملکرد صحيح و صادقانه است. بدون آنکه صداقت و انطباق عمل بر گفتار وجود داشته باشد، هرگز مردم به اصحاب تبليغات و آنچه آنها به مردم عرضه مي‌کنند اعتماد نخواهند کرد.
اسلام در عين حال که در قرآن بارها با بکار بردن کلمات مشتق از «تبليغ» وظيفه تبليغات را مشخص کرده و بر آن تأکيد مي‌کند، چند برابر آن بر «عمل صالح» برخاسته از ايمان «الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصّالِحَات» تکيه دارد. پيشوايان معصوم سلام‌الله عليهم اجمعين نيز با بياني روشن، تقدم عمل بر سخن را گوشزد و آيات مربوط به تبليغ را تفسير فرموده‌اند «کُونُوا دُعَاةً لِلنَّاسِ بِغَیْرِ ألْسِنَتِکُمْ» مردم را نه با زبان بلکه با عمل خود به صراط مستقيم الهي دعوت کنيد.
اشتباه بزرگي که متوليان امور ديني و حکومتي ما با همسان دانستن تبليغات مادي و معنوي مرتکب مي‌شوند، موجب بي‌اثر شدن اصل تبليغ شده است. در مناسبت‌هاي مختلف، مهماني خياباني به راه مي‌اندازيم، در کنار خيابان‌ها و معابر مشغول پذيرائي از عابرين با شربت و چاي و ميوه مي‌شويم، پول زيادي براي توزيع و نصب اقلام تبليغاتي هزينه مي‌کنيم، بسته‌هاي کمک معيشتي تهيه مي‌بينيم و به همراه فيلم و عکس آنها را توزيع مي‌کنيم و البته خودمان را هم در اين صدقه دادن‌ها مطرح مي‌فرمائيم! مردم، اينها را مي‌بينند و مي‌بينند که چيزي عوض نمي‌شود و تغيير نمي‌کند. علت اينست که در هيچ زمينه‌اي عدالت در جامعه ما جاري نيست. اگر عدالت وجود داشته باشد، مردم بدون آنکه نيازي به سروصداهاي تبليغاتي و هزينه کردن پول‌هاي گزاف باشد، به احکام ديني پاي‌بندي نشان خواهند داد و خودشان مبلغ دين خواهند بود. اينکه از بودجه ارگان‌ها و نهادهاي دولتي و غيردولتي متعلق به بيت‌المال اينهمه هزينه تبليغات مذهبي کنيم و چنين وانمود نمائيم که در فلان مناسبت، يک وعده غذا به عده‌اي از مردم داده‌ايم و در همان حال خودمان در ناز و نعمت زندگي کنيم، نه‌تنها اعتقاد مردم به دين و مذهب را تقويت نمي‌کنيم بلکه آنها را به اساس ديانت و معنويت بدبين خواهيم کرد. اگر با مردم صادقانه رفتار کنيم، علاوه بر تقويت دين‌داري در جامعه، مردم خودشان براي تبليغ دين هر کاري که لازم باشد انجام مي‌دهند و علاوه بر آن، به دولت و حکمرانان نيز براي مديريت بهتر کشور نيز کمک خواهند کرد. ايجاد عدالت و رفتار صادقانه با مردم، عمل صالح و کاربردي‌ترين تبليغ است.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت