خبر های ویژه

اوج نياز به منجي موعود

4 اسفند 1402

حضور در انتخابات و حفظ وحدت ملی

29 بهمن 1402

از مدرسه حکمت تبریز تااستادی ممتاز آکادمی جراحان پاریس

13 بهمن 1402

مسئولیت‌های دولت و بخش خصوصی برای پیشرفت اقتصادی

10 بهمن 1402

آب دریای عمان به اصفهان انتقال می یابد؛ آیا می توان این لوله گذاری را تا دریاچه اورمیه هم ادامه داد؟

2 بهمن 1402

مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی شد

1 بهمن 1402

استاندار آذربایجان شرقی به دیار باقی شتافت

30 دی 1402

رهبر انقلاب: حضور، خواست و اقدام مردم یک اصل اساسی در اسلام است

27 دی 1402

وقتی مشکل را نشناخته اید ، کوتاه ترین راه همواره بهترین راه نیست ! زیرا راه حل شما ممکن است جزیی ار مسئله گردد!

25 دی 1402

قانون حمایت از گزارشگران فساد ابلاغ شد

25 دی 1402

ريشه مفاسد، ضعف مديريت است

19 دی 1402

سیاست راهبردی امام آوردن مردم به صحنه سیاست راهبردی دشمن خارج کردن مردم از صحنه

19 دی 1402

هزار کوه ، گل هزارمش را ندید!

15 دی 1402

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درپی شهادت جمعی از زائران مزار شهید سلیمانی در حادثه تروریستی در مسیر گلزار شهدای کرمان پیامی صادر کردند.

13 دی 1402

یونسکو ۲۰۲۳ را مرگبارترین سال برای خبرنگاران در کشورهای درگیر جنگ خواند

1 دی 1402

تشکیل ائتلاف جهانی در برابر زورگویی‌های آمریکا و غربی‌ها

13 آذر 1402

23 اردیبهشت 1401

نبرد با نفس يا با رمضان؟

مسیح مهاجری

وقتي به عيد فطر رسيديم، همگي با اين تصور که يکماه مبارزه با خواهش‌هاي نفساني را پشت ‌سر گذاشته‌ايم، سرخوش و شادان به ماه جديد وارد شديم. شادمان بودن بعد از عبور موفق از ماه مبارک رمضان، امري طبيعي است ولي به اين شرط که در اين ماه با نفس اماره مبارزه کرده باشيم و از ميدان اين مبارزه، پيروز بيرون آمده باشيم. آيا واقعاً پيروز شده‌ايم؟ در يکي از روزهاي دهه آخر ماه مبارک رمضان با لحني مزاح‌گونه به يکي از دوستان گفتم ماه رمضان را شکست داده‌ايم. منظورم اين بود که اکثر روزهاي ماه رمضان را پشت ‌سر گذاشته‌ايم و گرسنگي و تشنگي اين ماه نتوانستند بر ما غلبه کنند و اکنون به پايان ماه نزديک شده‌ايم. با تعجب در جواب اين ادعا شنيدم که آن دوست گفت: ولي ممکن است ماه رمضان ما را شکست داده باشد. وقتي در اين جمله دوستم دقت کردم به اين نتيجه رسيدم که ويژگي‌هاي روحمان با روز ورود به ماه رمضان تفاوتي نکرده، بنابراين سخن او که مي‌گويد ممکن است ماه رمضان ما را شکست داده باشد درست است. قرآن کريم درباره فلسفه روزه مي‌فرمايد: «لَعَلَّكُمْ تَتَّقُون» روزه براي اينست که تقوا پيشه کنيد. منظور از تقوا پيشه کردن اينست که رذائل اخلاقي را کنار بگذاريم و راه نزديک شدن به صفات خدائي را در پيش بگيريم. اگر قبل از ماه رمضان اهل رعايت حرمت مؤمن و پرهيز کردن از زيرپا گذاشتن حقوق برادران و خواهران ديني‌مان نبوديم، با ورود به اين ماه درصدد برآئيم حرمت را رعايت کنيم و به حقوق ديگران احترام بگذاريم. تحمل گرسنگي و تشنگي فقط يک علامت راهنماست براي اينکه از اين ابزار مادي به وادي معنويت قدم بگذاريم. اينکه فرموده‌اند در ماه رمضان، دست و پاي شيطان بسته است و درهاي رحمت الهي باز مي‌شوند براي اينست که ما تشويق شويم دست از گناه بشوئيم و با پاهايمان از مرزهاي حق عبور نکنيم. حق را هم در هر دو نوعش در نظر بگيريم، هم حق‌الله و هم حق‌الناس. از آنهمه وعده رحمت و مغفرت که خدا مي‌دهد پيداست که درباره حق خودش آسان مي‌گيرد و مايل است بندگان خود را به رعايت حق‌الناس تشويق کند. بنابراين، اگر بخواهيم به پاسخ اين سؤال دست بيابيم که در ماه رمضان، ما با نفس خود مبارزه کرده‌ايم يا با ماه رمضان درافتاده‌ايم، بايد به ميزان و مقدار رعايت حق‌الناس در اين ماه توسط خودمان بنگريم. آيا در اين ماه قلبي را شاد کرده‌ايم؟ آيا کساني را که آزرده‌ايم با عذرخواهي يا جبران خطاهايمان از خود راضي کرده‌ايم؟ آيا مشکلي از کسي حل کرده‌ايم؟ و آيا براي نزديک ساختن قلب‌هاي مردم به يکديگر کاري کرده‌ايم؟ اگر جواب اين سؤال‌ها مثبت باشد، مي‌توانيم به اين اطمينان برسيم که در ماه رمضان بر نفس خود پيروز شديم و با رمضان به نبرد برنخا

تبریز امروز:

 

⬅️ وقتي به عيد فطر رسيديم، همگي با اين تصور که يکماه مبارزه با خواهش‌هاي نفساني را پشت ‌سر گذاشته‌ايم، سرخوش و شادان به ماه جديد وارد شديم. شادمان بودن بعد از عبور موفق از ماه مبارک رمضان، امري طبيعي است ولي به اين شرط که در اين ماه با نفس اماره مبارزه کرده باشيم و از ميدان اين مبارزه، پيروز بيرون آمده باشيم. آيا واقعاً پيروز شده‌ايم؟
در يکي از روزهاي دهه آخر ماه مبارک رمضان با لحني مزاح‌گونه به يکي از دوستان گفتم ماه رمضان را شکست داده‌ايم. منظورم اين بود که اکثر روزهاي ماه رمضان را پشت ‌سر گذاشته‌ايم و گرسنگي و تشنگي اين ماه نتوانستند بر ما غلبه کنند و اکنون به پايان ماه نزديک شده‌ايم. با تعجب در جواب اين ادعا شنيدم که آن دوست گفت: ولي ممکن است ماه رمضان ما را شکست داده باشد. وقتي در اين جمله دوستم دقت کردم به اين نتيجه رسيدم که ويژگي‌هاي روحمان با روز ورود به ماه رمضان تفاوتي نکرده، بنابراين سخن او که مي‌گويد ممکن است ماه رمضان ما را شکست داده باشد درست است.
قرآن کريم درباره فلسفه روزه مي‌فرمايد: «لَعَلَّكُمْ تَتَّقُون» روزه براي اينست که تقوا پيشه کنيد. منظور از تقوا پيشه کردن اينست که رذائل اخلاقي را کنار بگذاريم و راه نزديک شدن به صفات خدائي را در پيش بگيريم. اگر قبل از ماه رمضان اهل رعايت حرمت مؤمن و پرهيز کردن از زيرپا گذاشتن حقوق برادران و خواهران ديني‌مان نبوديم، با ورود به اين ماه درصدد برآئيم حرمت را رعايت کنيم و به حقوق ديگران احترام بگذاريم. تحمل گرسنگي و تشنگي فقط يک علامت راهنماست براي اينکه از اين ابزار مادي به وادي معنويت قدم بگذاريم. اينکه فرموده‌اند در ماه رمضان، دست و پاي شيطان بسته است و درهاي رحمت الهي باز مي‌شوند براي اينست که ما تشويق شويم دست از گناه بشوئيم و با پاهايمان از مرزهاي حق عبور نکنيم. حق را هم در هر دو نوعش در نظر بگيريم، هم حق‌الله و هم حق‌الناس. از آنهمه وعده رحمت و مغفرت که خدا مي‌دهد پيداست که درباره حق خودش آسان مي‌گيرد و مايل است بندگان خود را به رعايت حق‌الناس تشويق کند. بنابراين، اگر بخواهيم به پاسخ اين سؤال دست بيابيم که در ماه رمضان، ما با نفس خود مبارزه کرده‌ايم يا با ماه رمضان درافتاده‌ايم، بايد به ميزان و مقدار رعايت حق‌الناس در اين ماه توسط خودمان بنگريم. آيا در اين ماه قلبي را شاد کرده‌ايم؟ آيا کساني را که آزرده‌ايم با عذرخواهي يا جبران خطاهايمان از خود راضي کرده‌ايم؟ آيا مشکلي از کسي حل کرده‌ايم؟ و آيا براي نزديک ساختن قلب‌هاي مردم به يکديگر کاري کرده‌ايم؟ اگر جواب اين سؤال‌ها مثبت باشد، مي‌توانيم به اين اطمينان برسيم که در ماه رمضان بر نفس خود پيروز شديم و با رمضان به نبرد برنخاستيم. اين ارمغان رمضان را هرکس به دست بياورد مي‌تواند آن را در طول سال و تا فرا رسيدن رمضاني ديگر با خود داشته باشد و بنده محبوب خدا باشد.
به دست آوردن ارمغان رمضان براي کساني که در مسئوليت‌هاي حکمراني حضور دارند، از ديگران بسيار بيشتر است. افراد عادي اگر مغلوب نفس خود شوند، حداکثر به خود و چند نفر ديگر لطمه مي‌زنند ولي کساني که در مسئوليت‌هاي حکمراني حضور دارند همانطور که عملکرد مثبتشان به يک ملت سود مي‌رساند عملکرد منفي و پيروي از هواهاي نفسانيشان نيز به يک ملت ضربه مي‌زند. در کشور ما با توجه به اينکه حکمراني با دين عجين شده، ضربه‌هاي عملکردهاي منفي علاوه بر ملت به دين هم وارد مي‌شوند. يکماه تمرين مستمر مبارزه با نفس براي مسئولين اگر به درستي انجام شده باشد مي‌تواند به آباد شدن دين و دنياي مردم کمک کند. به همين دليل بايد پذيرفت که فلسفه روزه بيش از هر کسي به مسئولين حکمراني نظر دارد تا آنها را وادار کند تقوا پيشه کنند، از وعده‌ دادن‌هاي بي‌پشتوانه بپرهيزند، براي حل مشکلات مردم تلاش کنند، با رياکاري فاصله بگيرند، بر ناکارآمدي خود با شعارهاي غيرعملي و فرافکني‌هاي نخ‌نما شده سرپوش نگذارند، بابت خطاهاي خود از مردم عذرخواهي کنند و اگر احساس مي‌کنند از حل مشکلات مردم و انجام وظايفي که برعهده گرفته‌اند ناتوان هستند به اين واقعيت اعتراف کنند و جاي خود را به افراد کارآمد بدهند. منتظر مي‌مانيم تا با مشاهده رفتار حکمرانان در روزها و ماه‌هاي آينده مشخص شود آنها در ماه مهماني خدا مشغول نبرد با نفس بودند يا با رمضان؟

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت