20 مهر 1400

مجسمه ای فاخر از شاعر مردم ، محمد حسین شهریار

شهریار سخن ما

در شهر شهریار ، سال ها مجسمه هایی از شاعر شهیر ندیده بودم که بتوانند روح عظیم شاعر را هم به تصویر بکشند ، گاه سردیس های کم بهره از زیبایی و گاه مجسمه هایی از چوب و بتن در ائل گلی و عینالی که کمتر شباهتی به استاد شعر و ادب داشتند ؛ در متظر عموم قرار داده بودند، یا آنکه مجسمه ای نحیف که هرگز نمی توانست روح بلند و تفکر و آرمان های والای انسانی شاعر را نشان دهد . اما شبیه این مجسمه که استواری در روح شاعر و بیان پر قدرت شعرش همچون استقامت حیدربابا را به نمایش درآورد ،کمتر دیده شده است ! شاعر با قدرت بیان شعرش ایستاده است ، اما لطافت و ظرافت و احساس های پاک بشری شعرهایش نیز در این هیکل تنومند دیده می شوند.

تبریز امروز:

مجسمه استاد محمدحسین شهریار- عکس  از توفیق وحیدی آذر - Tofigh Vahidi Azar -Mohammad Hossein Shahryar

در شهر شهریار سال ها ؛ مجسمه هایی از شاعر شهیر ندیده بودم که بتوانند روح عظیم شاعر را هم به تصویر بکشند ، گاه سردیس های کم بهره از زیبایی و گاه مجسمه هایی از چوب و بتن  در ائل گلی و عینالی که کمتر شباهتی به استاد شعر و ادب داشتند ؛ در متظر عموم قرار داده بودند.یا آنکه مجسمه ای نحیف که هرگز نمی توانست روح بلند و تفکر و آرمان های والای انسانی شاعر را نشان دهد .

اما این مجسمه که استواری در روح  شاعر و بیان پر قدرت شعرش همچون استقامت حیدربابا را به نمایش درآورد ،کمتر دیده شده است ! شاعر با تنومندی بیان  شعرش ایستاده است ، اما لطافت و ظرافت و احساس های پاک بشری شعرهایش نیز در این هیکل تنومند دیده می شوند.

 

 

توفیق وحیدی آذر

 

این مجسمه می تواند الگوی مجسمه های شاعر و نمادی از مکتب زیباشناسی در هنر مجسمه باشد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت