خبر های ویژه

آگاهی افکار عمومی از مسائل اساسی کشور، زمینه ساز فعال شدن جوانانِ صاحب فکر و اصحاب اندیشه و خِرد

1 فروردین 1402

سه اصله نهال

15 اسفند 1401

روایت شکست نقشه منطقه‌ای آمریکا به‌وسیله تفکر بسیجی و پرچمداری حاج قاسم سلیمانی

5 آذر 1401

رفتار پدرانه با همه،سلوک مردمی، مقابله با شبهات و تبیین مبانی انقلاب بویژه عدالت

5 مرداد 1401

یکشنبه اول ماه رمضان خواهد بود

12 فروردین 1401

اگر اجازه قطع بازوهای قدرت ملی داده می‌شد امروز کشور با خطرات بزرگ مواجه بود

19 اسفند 1400

کسی که زندگی اشرافی دارد یا دم از تسلیم می‌زند نمی‌تواند به انقلاب پایبند باشد

28 بهمن 1400

اگر مدیران کارآمد، پرتلاش و دلسوز از این ظرفیت‌ها استفاده صحیح کنند، یقیناً وضع چندین برابر متفاوت خواهد شد.

10 بهمن 1400

می‌توان برای همه مشکلات کشور راه‌حل علمی پیدا کرد

1 آذر 1400

شعار انقلابی جهش تولید امسال باید با حمایت همه‌جانبه و رفع موانع کاملاً محقق شود

30 اسفند 1399

دو هدف دشمن در جنگ نرم؛ «شکستن زنجیره تواصی» و «وارونه نمایی از حقایق»

21 اسفند 1399

حد غنی‌سازی ایران ۲۰درصد نیست متناسب با نیاز کشور ممکن است به ۶۰درصد هم برسد

4 اسفند 1399

علاج دردهای مزمن کشور در انتخابات پر شور و انتخاب صحیح و اصلح است

29 بهمن 1399

هنر فرصت‌سازي از تهديد

24 دی 1399

رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی تلویزیونی به‌مناسبت سالروز قیام ۱۹ دی ۱۳۵۶ مردم قم:

19 دی 1399

از عراق ابومهدي تا عراق الکاظمي

13 دی 1399

13 دی 1399

از عراق ابومهدي تا عراق الکاظمي

شکست مجدد آمريکاي ترامپ در لگدپراني‌هايش عليه ايران، قلب تمام انسان‌هاي طرفدار حقوق ملت ايران را شاد کرد. اين شکست جديد که در آخرين روز سال گذشته ميلادي در مجمع عمومي سازمان ملل اتفاق افتاد، به تلاش موذيانه ترامپ و همدستان شرورش براي الحاق دو ماده به بودجه سازمان ملل جهت احياء تحريم‌هاي ضدايراني مربوط مي‌شود که با مخالفت 110 کشور عضو اين مجمع مواجه و با اکثريتي چشمگير رد شد. انتظار اين بود که عراق به عنوان کشوري که در سال‌هاي بعد از جنگ تحميلي رژيم بعث عليه ملت ايران يعني در 31 سال گذشته حمايت‌هاي زيادي از جمهوري اسلامي ايران دريافت کرده، در رأي‌گيري مجمع عمومي سازمان ملل به پيشنهاد شرورانه آمريکا رأي منفي بدهد و دوستي خود با ملت ايران را به اثبات برساند. متأسفانه چنين نشد و نماينده عراق در سازمان ملل به دستور نخست‌وزير اين کشور «مصطفي الکاظمي» رأي ممتنع داد و کارنامه روابط اين کشور با جمهوري اسلامي را مخدوش کرد. در اين رأي‌گيري، از 15 کشور منطقه ما، روسيه، ترکيه، پاکستان، قزاقستان، جمهوري آذربايجان و ارمنستان به نفع ايران رأي دادند و با طرح آمريکاي ترامپ مخالفت کردند. نمايندگان افغانستان و ترکمنستان در جلسه حضور نداشتند و عربستان و بحرين به نفع ترامپ رأي دادند. در اين ميان، چهار کشور رأي ممتنع دادند که عراق ازجمله آنها بود.

تبریز امروز:

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته است ، شکست مجدد آمريکاي ترامپ در لگدپراني‌هايش عليه ايران، قلب تمام انسان‌هاي طرفدار حقوق ملت ايران را شاد کرد. اين شکست جديد که در آخرين روز سال گذشته ميلادي در مجمع عمومي سازمان ملل اتفاق افتاد، به تلاش موذيانه ترامپ و همدستان شرورش براي الحاق دو ماده به بودجه سازمان ملل جهت احياء تحريم‌هاي ضدايراني مربوط مي‌شود که با مخالفت 110 کشور عضو اين مجمع مواجه و با اکثريتي چشمگير رد شد.
انتظار اين بود که عراق به عنوان کشوري که در سال‌هاي بعد از جنگ تحميلي رژيم بعث عليه ملت ايران يعني در 31 سال گذشته حمايت‌هاي زيادي از جمهوري اسلامي ايران دريافت کرده، در رأي‌گيري مجمع عمومي سازمان ملل به پيشنهاد شرورانه آمريکا رأي منفي بدهد و دوستي خود با ملت ايران را به اثبات برساند. متأسفانه چنين نشد و نماينده عراق در سازمان ملل به دستور نخست‌وزير اين کشور «مصطفي الکاظمي» رأي ممتنع داد و کارنامه روابط اين کشور با جمهوري اسلامي را مخدوش کرد.
در اين رأي‌گيري، از 15 کشور منطقه ما، روسيه، ترکيه، پاکستان، قزاقستان، جمهوري آذربايجان و ارمنستان به نفع ايران رأي دادند و با طرح آمريکاي ترامپ مخالفت کردند. نمايندگان افغانستان و ترکمنستان در جلسه حضور نداشتند و عربستان و بحرين به نفع ترامپ رأي دادند. در اين ميان، چهار کشور رأي ممتنع دادند که عراق ازجمله آنها بود.
از عربستان و بحرين، با توجه به اينکه سران آنها مهره‌هاي بي‌جيره‌ و مواجب آمريکا محسوب مي‌شوند، انتظاري غير از همراهي با ترامپ نيست. امارات، عمان و قطر نيز هرچند برخلاف موازين اخلاقي و عرف بين‌المللي، بي‌طرفي در برابر شرارت ترامپ را بر اعلام نظر روشن ترجيح و رأي ممتنع دادند ولي ميان آنها با توجه به ملاحظاتي که دارند با عراق از جهات مختلف در مناسباتشان با ايران تفاوت زيادي وجود دارد. شايد بتوان گفت شرايط امارات با در نظر گرفتن عادي‌سازي روابطش با رژيم صهيونيستي اقتضائات خاص خود را دارد ولي از قطر که در شرايط سخت تحريم توسط عربستان و اتحاديه عرب در سال‌هاي اخير مورد محبت ايران قرار گرفت و عمان که خود را رابط بامحبتي براي حل مسائل بين‌المللي مي‌داند هم بعيد بود رأي ممتنع بدهند. با اينحال، اقدام عراق از اينها شگفت‌انگيزتر است و دولت جمهوري اسلامي ايران بايد در مناسباتش با اين کشور، چنين برخورد غيرمنطقي و دور از انتظاري را حتماً مورد محاسبه قرار دهد.
نکته بسيار مهم اينست که آقاي مصطفي الکاظمي نخست‌وزير عراق برخلاف وعده‌هائي که براي رسيدن به صندلي نخست‌وزيري داده بود، اکنون در جهت مخالف اراده ملت عراق حرکت مي‌کند. مردم عراق، اين روزها به شکل‌هاي مختلف از سردار قاسم سليماني و ابومهدي المهندس به مناسبت اولين سالگرد شهادتشان در سرتاسر کشورشان و در هر کوي و برزن تجليل مي‌کنند و در ايام سالگرد شهادتشان از الکاظمي که قول داده مصوبه مجلس عراق مبني بر اخراج نظاميان آمريکائي از اين کشور را اجرا کند، عمل به اين وعده را مطالبه مي‌نمايند. اين تجليل، بر پايه و اساس منطقي استوار است که همراهي دو ملت در ريشه‌کن ساختن تروريسم تکفيري در عراق و سلطه بيگانگان بر اين کشور است. همه مي‌دانند سپاه قدس و شخص سردار قاسم سليماني نقش بي‌بديلي در نجات عراق از شرارت داعش داشته‌اند. اين را هم خود مصطفي الکاظمي مي‌داند که داعش را دولت آمريکا پديد آورده و ترامپ نيز با تمام امکانات از اين گروه تروريستي حمايت کرد. با توجه به اين واقعيت‌ها هنگامي که دولت ترامپ طرحي را براي ضربه زدن به ملت ايران در مجمع عمومي سازمان ملل مطرح مي‌کند، انتظار از دولت عراق اينست که دِين خود را به ايران ادا کند و به آن طرح رأي مخالف بدهد نه اينکه به آمريکاي ترامپ گرايش نشان بدهد.
آنچه از دولت مصطفي الکاظمي در اين ماجرا مشاهده شد، با نظر ملت عراق که ابومهدي المهندس سمبل آنهاست درباره شرارت‌هاي آمريکا تفاوت اساسي دارد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت