13 تیر 1399

ساداکو ساساکی ، کودکی که سمبل قربانیان بی گناه جنگ هسته ای شد +ویدئو

اوریگامی های ساداگو به هزار نرسید و او سمبل انسان بی گناه و پاک قربانی جنگ گردید

ساداکو ساساکی دختر ژاپنی دو ساله بود که بمب اتمی آمریکایی در 6 اوت 1945 بر روی هیروشیما پرتاب شد ،بمب در نزدیکی خانه او در کنار پل می ساسا افتاد و ساداکو با موج انفجار از خانه اش به بیرون پرتاب شد که مادرش او را بعد از مدتی در اطراف خانه پیدا کرد ، ساداکو به یکی از مشهورترین چهره های هیبا کوشا تبدیل شد - یک اصطلاح ژاپنی به معنای "شخص مبتلا به بمب". او از طریق داستان هزار درنای اریگامی که قبل از مرگش " تا " کرده بود به یاد می آورند و تا به امروز او سمبل قربانیان بی گناه جنگ هسته ای است.

تبریز امروز:

Sadako Sasaki2.jpg

ساداکو ساساکی دختر ژاپنی دو ساله بود که بمب اتمی آمریکایی در 6 اوت 1945 بر روی هیروشیما پرتاب شد ،بمب در  1.6 کیلومتری خانه او در کنار پل می ساسا افتاد و ساداکو با موج انفجار از خانه اش به بیرون پرتاب شد که مادرش او را زنده و بدون مصدومیت ظاهری در اطراف خانه پیدا کرد ، ساداکو ساساکی و مادرش گرفتار باران سیاه شدند .

ساداکو مانند همسالان خود بزرگ شد و عضو مهم تیم دو کلاس شد. در نوامبر 1954 ، تورم در گردن و پشت گوشش ایجاد شد. در ژانویه سال 1955 ، علائم بیماری روی پاهایش شکل گرفته بود. مادرش و سایرین در هیروشیما از آن به عنوان "بیماری بمب اتمی" یاد کردند. وی در 20 فوریه 1955 در بیمارستان بستری شد و بیش از یک سال برای زندگی به او فرصت داده نشد.

ساداکو ساساکی به یکی از مشهورترین چهره های هیبا کوشا hibakusha تبدیل شد - یک اصطلاح ژاپنی به معنای "شخص مبتلا به بمب". او از طریق داستان هزار درنای اریگامی که قبل از مرگش " تا " کرده بود به یاد می آورند و تا به امروز او سمبل قربانیان بی گناه جنگ هسته ای است.

چند سال پس از انفجار اتمی افزایش لوسمی ، به ویژه در کودکان مشاهده شد. در اوایل دهه 50 ، مشخص شد که لوسمی ناشی از قرار گرفتن در معرض تابش است. 

وی به عنوان بیمار در بیمارستان صلیب سرخ هیروشیما برای معالجه و انتقال خون در 21 فوریه 1955 پذیرفته شد. در زمان بستری ، تعداد گلبول های سفید خون وی در مقایسه با سطح یک کودک متوسط ​​شش برابر بیشتر بود.

 درناهای اوریگامی  برای صلح

درناهای  اوریگامی

با وجود بیماری سختش، نه تنها ساداکو هیچ‌گاه امیدش به زندگی را از دست نداد، بلکه مایه امیدواری سایر بیماران در بیمارستان بود. یک روز  پدرش ، شیگئو ، افسانه درناها را به او گفت ؛ افسانه‌ای ژاپنی که بر اساس آن، اگر شخص بیماری هزار درنای کاغذی بسازد، خداوند آرزویش را برمی‌آورد و بیماری‌اش را شفا می‌دهد.او این افسانه را به فال نیک گرفت و شروع به ساختن درناهای کاغذی کرد و آن‌ها را به سقف اتاقش در بیمارستان آویخت.
 اگرچه او در طول روزهای طولانی اوقات فراغت زیادی در بیمارستان داشت ، اما ساساکی کاغذ نداشت ، بنابراین از بسته های دارویی و هر چیز دیگری که می توانست پیدا کند استفاده می کرد. از جمله رفتن به اتاق بیماران دیگر برای درخواست کاغذ . بهترین دوست او ، چیزوکو هماموتو ، همچنین برای استفاده ساساکی کاغذهایی را از مدرسه می آورد تا بتواند از آن استفاده کند.

 ساساکی نتوانست به هدف خود برای ساختن  1000 درنا برسد ، او فقط 644 را قبل از مرگش تاشو کرد و دوستانش با ساختن بقیه 1000 عدد را تکمیل کردند و همه آنها را با او دفن کردند. ،  برادر بزرگتر ساداکو ، ماساهیرو ساساکی ، در کتاب خود "داستان کامل ساداکو ساساکی" می گوید که او از هدفش فراتر رفته است.

در مدت اقامت در بیمارستان ، وضعیت وی به تدریج وخیم تر شد. در اواسط اکتبر سال 1955 ، پای چپ او متورم و بنفش شد. پس از آنکه خانواده اش از او خواستند که چیزی بخورد ، ساساکی چای را به همراه برنج خواست و اظهار داشت: "خوشمزه است". او سپس از خانواده اش تشکر کرد ، اینها حرف آخر او هستند. ساساکی در کنار خانواده اش و دوستان اطراف خود ، صبح روز 25 اکتبر 1955 در سن 12 سالگی درگذشت.

 یادبودها
پس از مرگ وی ، دوستان و همکلاسی های ساداکو مجموعه ای از نامه های او را به منظور جمع آوری بودجه برای ساختن یادبود برای او و همه کودکانی که از اثرات بمب اتمی جان خود را از دست داده بودند ، منتشر کردند ، در سال 1958 ، از مجسمه ساساکی که درنای طلایی درکنار آن نگهداری می شود ،

در پارک یادبود صلح هیروشیما رونمایی شد. در پای مجسمه یک پلاک وجود دارد که در آن آمده است: "این فریاد ماست. این آرزوی ما است. صلح در جهان."

همچنین یک مجسمه از او در پارک صلح سیاتل وجود دارد.  ساداکو ساساکی به نمادی برجسته از تأثیرات جنگ هسته ای تبدیل شده است.  ساداکو ساساکی همچنین برای بسیاری از دختران ژاپن یک قهرمان است. داستان او در برخی از مدارس ژاپن در سالگرد بمباران هیروشیما روایت می شود. مردم سرتاسر ژاپن با تقدیر از  ساداکو ساساکی ، 6 اگوست را به عنوان روز صلح جشن می گیرند.

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت