بهداشت دهان و دندان کودکان
حفره که اغلب به عنوان پوسیدگی دندان شناخته می شود، شایع ترین بیماری مزمن دوران کودکی است. حفره های درمان نشده می توانند باعث درد و عفونت شوند که ممکن است منجر به مشکلاتی در خوردن، صحبت کردن، بازی کردن و یادگیری شود. کودکانی که از سلامت دهان و دندان ضعیفی برخوردارند، معمولا بیشتر از مدرسه غیبت می کنند و نمرات پایین تری نسبت به کودکانی که فاقد مشکل هستند ، دریافت می کنند. بیش از نیمی از کودکان 6 تا 8 ساله حداقل در یکی از دندان های شیری (اولیه) خود حفره داشته اند. بیش از نیمی از نوجوانان 12 تا 19 ساله حداقل در یکی از دندان های دائمی خود حفره داشته اند. احتمال پوسیدگی در کودکان 5 تا 19 ساله از خانواده‌های کم‌درآمد در مقایسه با کودکان خانواده‌های با درآمد بالاتر (11%) دو برابر (25%) بیشتر است.
کارکنان مراقبت های بهداشتی دچار گیجی می شوند
کارکنان مراقبت های بهداشتی اغلب سلامت و ایمنی بیماران خود را در اولویت قرار می دهند و از مراقبت از خود غفلت می کنند. با ارائه خدمات مداوم در شبانه روز، بسیاری از افراد خواب کوتاه و بی کیفیت را تجربه می کنند و نه تنها سلامت و ایمنی خود را به خطر می اندازند، بلکه خطر اشتباهاتی را که می تواند بر ایمنی بیمار تأثیر بگذارد نیز افزایش می دهد.
پیاده روی 5000 تا 7000 قدم در روز برای طول عمر بیشتر کافی است.
برای افرادی که کمتر از 5000 قدم در روز راه می‌رفتند، 1000 قدم اضافی خطر مرگ را تا 23 درصد کاهش می‌داد. این به معنای افزایش 9 تا 10 ماهه در طول عمر آنها است. با این حال، پیاده روی بیش از 5000 تا 7000 قدم هیچ مزیت اضافی برای طول عمر نداشت. برای افرادی که دچار ضعف هستند، راه رفتن کمتر از 5000 قدم در روز تقریباً هیچ تأثیری بر خطر مرگ آنها نداشت، در حالی که راه رفتن بیشتر از آن خطر مرگ را به میزان قابل توجهی کاهش داد. همچنین، هرچه گام های بیشتری را بیش از 7000 قدم راه بروند، خطر مرگ آنها بیشتر کاهش می یابد. این مطالعه دلایل مرگ را بررسی نکرد، بنابراین تیم نمی‌دانست که چرا مزایای طول عمر پیاده‌روی بین افراد دارای ضعف و بدون ضعف متفاوت است. گفته می شود فعالیت بدنی مانند پیاده روی سلامت افراد را بهبود می بخشد و طول عمر آنها را افزایش می دهد، اما تعداد بهینه قدم های پیاده روی برای طول عمر ژاپنی ها ناشناخته بود.
بسیاری به اشتباه تصور می کنند که می دانند فشار خون طبیعی چه مقدار است - و این اعتماد به نفس کاذب می تواند کشنده باشد
فشار خون طبیعی یا سالم برای بزرگسالان در حد 80/120 میلی متر جیوه است. این یک واحد اندازه گیری است که از مانیتورهای فشار خون اولیه نشات می گیرد ؛ یعنی این ارقام نشان می دهد که فشار خون تا چه اندازه می تواند ستونی از جیوه مایع را فشار دهد و آن را بالا ببرد. برای اکثر بیماران،ارقام پایین تر بهتر است. مرحله 1 فشار خون بالا، که مرحله پایین فشار خون بالا است، از 130/80 شروع می شود. مرحله 2 فشار خون بالا، که مرحله شدیدتر فشار خون بالا است، از 140/90 شروع می شود. هر دو اعداد بسیار مهم هستند، زیرا هر افزایش 20 میلی متری جیوه در فشار خون سیستولیک یا 10 میلی متر در فشار خون دیاستولیک، احتمال مرگ فرد در اثر حمله قلبی یا سکته را دو برابر می کند.
پرکردن دندان چیست؟
از پر کردن دندان برای ترمیم دندان های شکسته، ترک خورده یا آسیب دیده به علت پوسیدگی دندان استفاده می شود. پرکردن از ورود باکتری ها به دندان و ایجاد آسیب بیشتر جلوگیری می کند.این اقدام بهداشتی فرم، زیبایی و عملکرد دندان را حفظ و بازیابی می کند. بیمارانی که ممکن است به پر کردن نیاز داشته باشند اغلب علائمی مانند لکه‌ها یا سوراخ‌های تیره، پارگی نخ دندان در یک مکان خاص، گیرکردن غذا در مناطقی که قبلاً اتفاق نمی‌افتاد، حساسیت و دندان درد یا درد هنگام جویدن یا گاز گرفتن را تجربه می‌کنند. به این منظور بیمار باید در جلسات معاینه به طور منظم شرکت کند زیرا فقط دندانپزشک می تواند تشخیص دهد که آیا حفره ای در دندان وجود دارد که نیاز به پر کردن است یا خیر؟ کدام نوع پرکننده یا همان فیلر بهتر است؟ نوع مواد فیلر یا مواد پرکننده مناسب به عوامل بسیاری مانند میزان آسیب، حساسیت به مواد خاص و هزینه بستگی دارد. انواع مختلفی از مواد وجود دارد که می توان از آنها برای پر کردن استفاده کرد:...............
شربت سرفه هندی کودکان موجب مرگ 19 کودک گردید
حداقل 19 کودک ازبک در ماه دسامبر پس از مصرف داروی سرفه ساخت هند که حاوی سموم بود جان خود را از دست دادند. به گفته مقامات ازبکستان، شربت سرفه Doc-1 Max، که در داروخانه های ازبکستان فروخته می شد، حاوی 300 برابر سطح ایمن اتیلن گلیکول، یک ترکیب آلی است که معمولاً برای ساخت الیاف پلی استر و ضد یخ استفاده می شود. پس از افشای نامه یک پزشک ارشد اطفال در منطقه سمرقند به رئیس اداره بهداشت منطقه مبنی بر فوت 15 کودک، خبر شربت سمی سرفه از طریق شبکه های اجتماعی فیلتر شد. مامتکل عزیزوف، مدیر مرکز سلامت چندمنظوره کودکان منطقه ای سمرقند، در نامه مورخ 15 دسامبر، نوشت: "پس از تجویز داروی Doc-1 Max، در تعداد زیادی از موارد، ما شروع به دریافت گزارش هایی از عوارض جانبی کردیم." اکثر آنها دچار نارسایی کلیه یا آسیب به کلیه ها شده بودند.
ابزارهای دیجیتال برای ایفای نقش کلیدی در انتقال به مراقبت از دیابت مبتنی بر داده
ثبات‌های دیابت که داده‌های بیمار و ابزارهای دیجیتال جدید را که مستقیماً توسط بیماران استفاده می‌شوند جمع‌آوری می‌کنند، که توسط ذینفعان برخی از بهترین گزینه‌ها برای بهبود کیفیت مراقبت از دیابت قبل از انقلاب داده‌های بهداشتی اتحادیه اروپا در نظر گرفته می‌شوند. در سال 2019 حدود 32.3 میلیون بزرگسال مبتلا به دیابت در اتحادیه اروپا تشخیص داده شدند، و در حالی که افراد بیشماری برای مدیریت بیماری خود تلاش می کنند، برخی از آنها هرگز تشخیص داده نمی شوند. مجموعه ای از توصیه های خط مشی تهیه شده توسط انجمن اروپایی دیابت (EUDF) بر اهمیت دیجیتالی کردن، ثبت داده ها و مراقبت یکپارچه برای تغییر رویکرد مدیریت دیابت و بهبود کیفیت زندگی بیماران اصرار دارد.
ثبت اختراع دارو در کنترل قیمت آن نظارت می کند
نوآوری های زیست پزشکی در طول همه گیری کرونا-19 به دوران جدیدی رسید که توسعه داروها بیش از حد پیش رفت. اما راه‌هایی که شرکت‌های برند برای داروهای ثبت‌شده خود مجوز می‌دهند، انحصار بازار را به آن‌ها می‌دهد و از تولید ژنریک توسط سایر نهادها جلوگیری می‌کند تا آنها بتوانند منحصراً سود ببرند. این امر به طور قابل توجهی دسترسی داروهای نجات دهنده را به ویژه در کشورهای با درآمد کم و متوسط یا همان LMIC محدود می کند. من یک اقتصاددان هستم که به مطالعه نوآوری و دیجیتالی شدن در بازارهای مراقبت های بهداشتی می پردازم. بزرگ شدن در یک منطقه در حال توسعه در چین با دسترسی محدود به داروها باعث علاقه من به نوآوری های سازمانی شد که می تواند دسترسی به دارو را تسهیل کند. یکی از این نوآوری‌ها یک استخر ثبت اختراع یا «فروشگاه یک‌جا» است که در آن نهادها می‌توانند یک قیمت پایین برای مجوز ساخت و توزیع تمام درمان‌های تحت پوشش استخر بپردازند. تحقیقات اخیر من نشان داد که یک مجموعه ثبت اختراع با هدف سلامت عمومی می تواند نه تنها دسترسی به داروهای عمومی را در کشورهای با درآمد کم و متوسط، بلکه نوآوری را برای شرکت های داروسازی تحریک کند.
آلودگی هوا به مغز و سلامت روان نیز آسیب می رساند
به همین دلیل، تحقیقات بیشتری در مورد اثرات بهداشتی قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا که فراتر از پیامدهای سلامت تنفسی است و وارد حوزه روانپزشکی بیولوژیکی می شود، به شدت مورد نیاز است. به عنوان مثال، مکانیسم‌های عصبی زیست‌شناختی که از طریق آن آلودگی هوا خطر علائم سلامت روان را افزایش می‌دهد هنوز به درستی شناخته نشده است.
سویه اومیکرون کرونا ممکن است از آنفولانزا محافظت کند
این تیم همچنین دریافت که سلول‌های حاوی زیر متغیرهای اومیکرون یک پاسخ ایمنی محافظتی به نام پاسخ اینترفرون ایجاد می‌کنند که به کاهش تکثیر ویروس‌های آنفولانزا معروف است. در میان سلول‌های کنترل و آنهایی که با واریانت دلتا آلوده شده بودند، این پاسخ برای سرکوب تکثیر H1N1 بسیار کمتر و ناکافی بود.
اگر کووید-19 داشته اید، مراقب علائم سکته مغزی باشید
چندین مطالعه نشان می دهد که خطر ابتلا به مشکلات قلبی در طول و بعد از عفونت ویروس کرونا افزایش می یابد همه افرادی که به کوید .-19 مبتلا می شوند، دچار مشکلات جدی عروق خونی نمی شوند. اما مبحثی در حال شکل گیری است که احتمال باقی ماندن ، آسیب پایدار می تواند ناشی از التهاب باشد. هارلان کرومهولز، متخصص قلب در دانشکده پزشکی ییل، می گوید که نگران دو نوع کووید-19 طولانی است. نسخه واضحی وجود دارد که در آن افراد از علائم ویروسی طولانی مدت مانند خستگی رنج می برند، و نسخه مخفیانه تر که در آن افراد بهبود می یابند اما خطر لخته شدن خون و سکته مغزی را افزایش می دهند. او نمی‌خواهد مردم را وحشت زده کند - احتمالاً اکثر ما خوب خواهیم شد. اما مطالعات جدید تأیید می کند که برخی از آنها خطر لخته شدن خون، سکته مغزی یا حملات قلبی را افزایش می دهند. با توجه به اینکه اکثر مردم تاکنون به کوید -19 مبتلا شده اند، همه باید نسبت به علائم هشدار دهنده اولیه مانند درد قفسه سینه، تورم غیرمعمول، بی حسی، ضعف یا تغییرات ناگهانی در تعادل، گفتار یا بینایی هوشیارتر باشند.
تهدید سه گانه سلامتی + ویدئو
هر پاییز و زمستان، بیماری های تنفسی ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزای فصلی، بچه ها را از مدرسه و فعالیت های اجتماعی دور می کند. اما امسال، تعداد کودکانی که بیش از حد معمول در بخش‌های اورژانس و بیمارستان‌ها به سر می‌برند ، زیادتر شده است.
چند بار دستشویی رفتن در روز متعادل است
حرکات روده از ضروریات زندگی است. آنها به شما اجازه می دهند مواد زائد رژیم غذایی خود را از طریق روده تخلیه کنید. در حالی که همه افراد حرکات روده را انجام می دهند، فرکانس آن بسیار متفاوت است. برخی از محققان نشان می دهند که از سه بار در روز تا سه بار در هفته می تواند طبیعی باشد. گاهی اوقات قوام مدفوع یک فرد می تواند شاخص مهم تری از سلامت روده باشد تا دفعات آن. با این حال، اگر فردی به اندازه کافی یا خیلی مکرر مدفوع نکند، هر دو می توانند باعث مشکلات جدی سلامتی شوند. چند بار در روز باید مدفوع کرد؟ تعداد دفعاتی که یک فرد باید مدفوع کند به طور کلی پذیرفته نشده است. به عنوان یک قانون کلی، مدفوع از سه بار در روز تا سه بار در هفته طبیعی است. اکثر مردم الگوی مدفوع منظمی دارند: آنها تقریباً به همان تعداد دفعات در روز و در زمان مشابهی از روز مدفوع می کنند.
روز جهانی سلامت روان
دیده‌بان حقوق بشر روز دوشنبه، ۱۸ مهر، به مناسبت روز جهانی سلامت روانی با نشر گزارشی گفته است که پس از ۴۰ سال جنگ در افغانستان، تخمین زده می‌شود که بیش از نیم جمعیت از جمله بسیاری از بازمانده‌گان خشونت‌های ناشی از جنگ، افسرده‌گی، اضطراب و استرس پس از سانحه را تجربه می‌کنند؛ اما کمتر از ۱۰ درصد آنان به حمایت روان‌درمانی دسترسی دارند‌. «هنوز فلاش بک دارم، تمام شب نمی‌توانم بخوابم. من به راحتی عصبانی می شوم.» این گفته‌های یکی از بازمانده‌گان یک حمله انتحاری در افغانستان در سال ۲۰۱۹ است که می‌گوید کسی در مورد بیماری و نیازش نپرسیده است. شانتا راو باریگا، مدیر حقوق معلولان در دیده‌بان حقوق بشر، گفته است: «میلیون‌ها نفر در سراسر جهان اثرات مخرب جنگ را بر سلامت روان خود تجربه، اما تعداد کمی از آن‌ها حمایت لازم را دریافت می‌کنند.»
دفعات اجابت مزاج با خطر ابتلا به چندین بیماری عروقی و غیر عروقی در آینده مرتبط است.
به گفته دانشمندان چینی، تعداد دفعات استفاده از توالت می تواند خطر حمله قلبی و بیماری عروق کرونر قلب در آینده را پیش بینی کند. افرادی که روزانه بیش از یک بار اجابت مزاج داشتند، در مقایسه با افرادی که فقط یک بار در روز اجابت مزاج می کردند، در معرض خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب بودند. دفعات دفع مدفوع همچنین با خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری مزمن کلیوی، نارسایی قلبی و بیماری مزمن انسدادی ریه مرتبط بود. ....محققان می‌افزایند: «بر اساس یافته‌های مطالعات فعلی و قبلی، افراد مبتلا به BMF غیرطبیعی (تکرار دفع مدفوع) باید احتمال ابتلا به بیماری‌های تشخیص داده نشده را در نظر بگیرند و از خطرات بالقوه آینده بیماری‌های مختلف آگاه باشند.
هنگامی که گزینه های درمانی ناتوان هستند، تحریک عمیق مغز می تواند زندگی را برای مبتلایان به وسواس فکری تغییر دهد
تصور کنید که با ترس ها و تشریفات جانکاهی که برای شما یا اطرافیانتان بی معنی است، بزرگ می شوید. سپس تصور کنید که متخصصین سلامت روان به شما می گویند که علیرغم اینکه می دانید رفتارهایتان غیرمنطقی است اما به هر حال به انجام آنها ادامه می دهید، باید خودتان بخواهید تا بیمار بمانید. یکی از بیماران من، موکشا پاتل، که خود پزشک است، از دوران کودکی تا اوایل 30 سالگی این شرایط را تحمل کرد. در سپتامبر 2021، پاتل تحت عمل جراحی تحریک عمیق مغز قرار گرفت، یک روش جراحی مغز و اعصاب نادر که می‌تواند برای اختلال وسواس فکری-اجباری شدید استفاده شود، زمانی که به درمان‌های کمتر تهاجمی مقاوم بوده است.
"هومیوپاتی" چیست و چه بیماری‌هایی را درمان می کند؟
هومیوپاتی ( Homeopathy) یا "مشابه درمانی"، روش درمانی خاصی است که در آن با ایجاد تحریک دقیق سیستم ایمنی و حیاتی بیمار و یا به عبارتی دیگر سیستم عصبی و روانی و یا سیستم ایمونولوژی، فرد را به سمت بهبودی سوق می‌دهد. به عبارت دیگر بیمار از طریق تحریک قوای حیاتی و دفاعی خود، درمان می‌شود. در تعریفی دیگر هر دارویی بتواند در انسان سالم ایجاد علامت کند، می‌تواند همان علامت را در فرد بیمار درمان کند. وی افزود: هومیوپاتی به عنوان طب سنتی آلمان شناخته می‌شود. سازمان بهداشت جهانی به عنوان طب جایگزین و مکمل از آن نام می‌برد. طب جایگزین یعنی رشته‌هایی مثل طب سوزنی و هومیوپاتی که حتی می‌توانند در شرایطی جایگزین درمان‌های عادی و رایج شوند. مظاهری‌نژاد با بیان اینکه هومیوپاتی در خیلی از مواقع به کمک پزشکی رایج می‌آید و به درمان بیمار کمک می‌کند، گفت: برای درمان بیماری‌هایی مثل فشار خون، هومیوپاتی علائم بیماری را کنترل می‌کند و به کمک داروهای رایج می‌رود. البته این موضوع به معنای آن نیست که باید داروهای فرد قطع و داروهای هومیوپاتی جایگزین شود، بلکه به عنوان رشته مکمل درمانی استفاده می‌شود.
واکسن ام اس PAS002 در مدل موش کارایی را نشان می دهد
بر اساس داده های یک مطالعه پیش بالینی، واکسن آزمایشی ، PAS002 مولتیپل اسکلروزیس Pasithea Therapeutics ، به طور موثر شروع بیماری ام اس را به تاخیر انداخت و شدت بیماری را در مدل موش مبتلا به بیماری تخریب کننده عصبی کاهش داد. این واکسن که برای ارتقای تحمل ایمنی نسبت به پروتئین میلین خاص طراحی شده است، همچنین شدت عود بیماری را کاهش داد و به افزایش وزن حیوانات کمک کرد که نشان دهنده وضعیت سلامت کلی بهتر است.
خطر حمله قلبی در «تنهایی» افزایش می یابد
بیانیه علمی جدید انجمن قلب آمریکا هشدار می دهد که انزوای اجتماعی و تنهایی افراد را ۳۰ درصد بیشتر در معرض خطر حمله قلبی، سکته مغزی یا مرگ ناشی از هر یک قرار می دهد.
گردوی خارجی ، آلوده به کرم و آفت از اقلام وارداتی سال های اخیر است
پوسته گردوی خارجی تمیز و دارای ظاهری مناسب است ؛ پوسته نازک و اغلب گردوها هم شکل و هم اندازه هستند ! این گردوها اکنون جزو محصولات غیر ارگانیک قرار می گیرند که طعم آنها هرگز معادل و مشابه گردوهای ایرانی ارگانیک نیست . اما با وجود محصول گردو ایرانی در حد کفایت ، چندان از دلایل واردات آنها و چگونگی تامین منابع مالی آنها خبری نیست ! موضوع واردات بی رویه بدون لحاظ وجود محصول بالاتر از نظر کیفیت سوال برانگیز است . حال موضوع دیگری را نیز می توان به این پازل وارد ساخت! آفت در این گردو که می تواند بسادگی درختان گردوی کشور را تحت تاثیر خود قرار دهد. ویدئو به آفت و آثار آن در گردوهایی خریداری شده خارجی از بازار تبریز اشاره دارد
مشاوران سازمان غذا و داروی ایالات متحده دو واکسن کوید -19 را برای کودکان زیر 6 ماه توصیه کردند
مشاوران سازمان غذا و داروی ایالات متحده از واکسن کووید برای کودکان زیر 6 ماه حمایت می کنند مشاوران سازمان غذا و داروی ایالات متحده روز چهارشنبه به اتفاق آرا واکسن‌های کووید-19 را به آژانس توصیه کردند برای میلیون ها نفر از کم سن ترین کودکان آمریکایی توصیه کمیته گام مهمی در جهت ایمن سازی کودکان زیر 5 سال و زیر 6 ماه است که هنوز واجد شرایط واکسیناسیون نشده اند. سازمان غذا و دارو احتمالاً به زودی این واکسن ها را مجاز خواهد کرد.
خرید سیگار برای نسل جدید نیوزیلند ممنوع می‌شود؛ پیش درآمدی به سوی «جامعه عاری از دخانیات» 
نیوزیلند در نظر دارد به اولین کشور «بدون سیگاری» دنیا تبدیل شود. طبق طرح معرفی شده توسط دولت این در روز پنجشنبه ۹ دسامبر سن مجاز برای خرید سیگار افزایش خواهد یافت. در حال حاضر افراد ۱۸ سال به بالا بمانند اکثر کشورهای دنیا امکان خرید سیگار را دارند اما طبق این طرح سن مجاز به طورمرحله ای از ۱۸ سال به ۲۱ سال و سپس به ۲۵ سال تغییر پیدا خواهد کرد. این محدودیت به این شکل طراحی شده که هر سال یک سال به سن مجاز برای خرید سیگار افزوده می شود بعنوان مثال اگر فرض را بر تصویب و اجرایی شدن این قانون از ابتدای سال ۲۰۲۳ بگذاریم در سال ۲۰۸۸ تنها افراد ۸۰ سال به بالا مجاز به خرید سیگار در نیوزیلند خواهند بود.
جایگزین های تزریقی برای استاتین ها چیست؟
به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، سالانه حدود 610 هزار نفر بر اثر بیماری قلبی در ایالات متحده جان خود را از دست می دهند. بیماری قلبی همچنین علت اصلی مرگ و میر در مردان و زنان است. از آنجایی که کلسترول بالا یک مشکل گسترده است، داروهای جدیدی برای کمک به کنترل و مدیریت آن در حال استفاده است. کنترل کننده PCSK9 جدیدترین خط دارویی در جنگ علیه بیماری‌های قلبی عروقی هستند. این داروهای تزریقی کاهش دهنده کلسترول برای افزایش توانایی کبد جهت حذف کلسترول بد LDL از خون اثر می کنند و در نتیجه خطر حمله قلبی یا سکته را کاهش می دهند.
یادگیری ماشینی برای درک ویروس آینده
پستانداران به تنهایی حتی بدون احتساب ویروس های موجود در پرندگان یا خزندگان ممکن است حامل بیش از 100هزار ویروس جداگانه باشند، . کارل، نویسنده کتاب "سیاره ای از ویروس ها" می گوید: "ما در اقیانوسی از تنوع ویروس شنا می کنیم و به سختی از آن اطلاع داریم." این یکی از دلایلی است که دانشمندان باید ابزارهای قدرتمندی مانند یادگیری ماشین را داشته باشند . یک چیز قطعی به نظر می رسد: به دلیل تغییرات آب و هوایی، فرصت های انتقال از حیوان به انسان همچنان در حال افزایش است. همانطور که حیوانات به دنبال آب و هوای خنک تر هستند، گونه ها با یکدیگر برخورد می کنند. ویروس ها بین آنها جهش خواهند کرد. کارل گفت: "ویروسی که بسیار دور بود، بسیار نزدیک خواهد شد."