آلودگی هوا به مغز و سلامت روان نیز آسیب می رساند
به همین دلیل، تحقیقات بیشتری در مورد اثرات بهداشتی قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا که فراتر از پیامدهای سلامت تنفسی است و وارد حوزه روانپزشکی بیولوژیکی می شود، به شدت مورد نیاز است. به عنوان مثال، مکانیسم‌های عصبی زیست‌شناختی که از طریق آن آلودگی هوا خطر علائم سلامت روان را افزایش می‌دهد هنوز به درستی شناخته نشده است.
سویه اومیکرون کرونا ممکن است از آنفولانزا محافظت کند
این تیم همچنین دریافت که سلول‌های حاوی زیر متغیرهای اومیکرون یک پاسخ ایمنی محافظتی به نام پاسخ اینترفرون ایجاد می‌کنند که به کاهش تکثیر ویروس‌های آنفولانزا معروف است. در میان سلول‌های کنترل و آنهایی که با واریانت دلتا آلوده شده بودند، این پاسخ برای سرکوب تکثیر H1N1 بسیار کمتر و ناکافی بود.
اگر کووید-19 داشته اید، مراقب علائم سکته مغزی باشید
چندین مطالعه نشان می دهد که خطر ابتلا به مشکلات قلبی در طول و بعد از عفونت ویروس کرونا افزایش می یابد همه افرادی که به کوید .-19 مبتلا می شوند، دچار مشکلات جدی عروق خونی نمی شوند. اما مبحثی در حال شکل گیری است که احتمال باقی ماندن ، آسیب پایدار می تواند ناشی از التهاب باشد. هارلان کرومهولز، متخصص قلب در دانشکده پزشکی ییل، می گوید که نگران دو نوع کووید-19 طولانی است. نسخه واضحی وجود دارد که در آن افراد از علائم ویروسی طولانی مدت مانند خستگی رنج می برند، و نسخه مخفیانه تر که در آن افراد بهبود می یابند اما خطر لخته شدن خون و سکته مغزی را افزایش می دهند. او نمی‌خواهد مردم را وحشت زده کند - احتمالاً اکثر ما خوب خواهیم شد. اما مطالعات جدید تأیید می کند که برخی از آنها خطر لخته شدن خون، سکته مغزی یا حملات قلبی را افزایش می دهند. با توجه به اینکه اکثر مردم تاکنون به کوید -19 مبتلا شده اند، همه باید نسبت به علائم هشدار دهنده اولیه مانند درد قفسه سینه، تورم غیرمعمول، بی حسی، ضعف یا تغییرات ناگهانی در تعادل، گفتار یا بینایی هوشیارتر باشند.
تهدید سه گانه سلامتی + ویدئو
هر پاییز و زمستان، بیماری های تنفسی ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزای فصلی، بچه ها را از مدرسه و فعالیت های اجتماعی دور می کند. اما امسال، تعداد کودکانی که بیش از حد معمول در بخش‌های اورژانس و بیمارستان‌ها به سر می‌برند ، زیادتر شده است.
چند بار دستشویی رفتن در روز متعادل است
حرکات روده از ضروریات زندگی است. آنها به شما اجازه می دهند مواد زائد رژیم غذایی خود را از طریق روده تخلیه کنید. در حالی که همه افراد حرکات روده را انجام می دهند، فرکانس آن بسیار متفاوت است. برخی از محققان نشان می دهند که از سه بار در روز تا سه بار در هفته می تواند طبیعی باشد. گاهی اوقات قوام مدفوع یک فرد می تواند شاخص مهم تری از سلامت روده باشد تا دفعات آن. با این حال، اگر فردی به اندازه کافی یا خیلی مکرر مدفوع نکند، هر دو می توانند باعث مشکلات جدی سلامتی شوند. چند بار در روز باید مدفوع کرد؟ تعداد دفعاتی که یک فرد باید مدفوع کند به طور کلی پذیرفته نشده است. به عنوان یک قانون کلی، مدفوع از سه بار در روز تا سه بار در هفته طبیعی است. اکثر مردم الگوی مدفوع منظمی دارند: آنها تقریباً به همان تعداد دفعات در روز و در زمان مشابهی از روز مدفوع می کنند.
روز جهانی سلامت روان
دیده‌بان حقوق بشر روز دوشنبه، ۱۸ مهر، به مناسبت روز جهانی سلامت روانی با نشر گزارشی گفته است که پس از ۴۰ سال جنگ در افغانستان، تخمین زده می‌شود که بیش از نیم جمعیت از جمله بسیاری از بازمانده‌گان خشونت‌های ناشی از جنگ، افسرده‌گی، اضطراب و استرس پس از سانحه را تجربه می‌کنند؛ اما کمتر از ۱۰ درصد آنان به حمایت روان‌درمانی دسترسی دارند‌. «هنوز فلاش بک دارم، تمام شب نمی‌توانم بخوابم. من به راحتی عصبانی می شوم.» این گفته‌های یکی از بازمانده‌گان یک حمله انتحاری در افغانستان در سال ۲۰۱۹ است که می‌گوید کسی در مورد بیماری و نیازش نپرسیده است. شانتا راو باریگا، مدیر حقوق معلولان در دیده‌بان حقوق بشر، گفته است: «میلیون‌ها نفر در سراسر جهان اثرات مخرب جنگ را بر سلامت روان خود تجربه، اما تعداد کمی از آن‌ها حمایت لازم را دریافت می‌کنند.»
دفعات اجابت مزاج با خطر ابتلا به چندین بیماری عروقی و غیر عروقی در آینده مرتبط است.
به گفته دانشمندان چینی، تعداد دفعات استفاده از توالت می تواند خطر حمله قلبی و بیماری عروق کرونر قلب در آینده را پیش بینی کند. افرادی که روزانه بیش از یک بار اجابت مزاج داشتند، در مقایسه با افرادی که فقط یک بار در روز اجابت مزاج می کردند، در معرض خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب بودند. دفعات دفع مدفوع همچنین با خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری مزمن کلیوی، نارسایی قلبی و بیماری مزمن انسدادی ریه مرتبط بود. ....محققان می‌افزایند: «بر اساس یافته‌های مطالعات فعلی و قبلی، افراد مبتلا به BMF غیرطبیعی (تکرار دفع مدفوع) باید احتمال ابتلا به بیماری‌های تشخیص داده نشده را در نظر بگیرند و از خطرات بالقوه آینده بیماری‌های مختلف آگاه باشند.
هنگامی که گزینه های درمانی ناتوان هستند، تحریک عمیق مغز می تواند زندگی را برای مبتلایان به وسواس فکری تغییر دهد
تصور کنید که با ترس ها و تشریفات جانکاهی که برای شما یا اطرافیانتان بی معنی است، بزرگ می شوید. سپس تصور کنید که متخصصین سلامت روان به شما می گویند که علیرغم اینکه می دانید رفتارهایتان غیرمنطقی است اما به هر حال به انجام آنها ادامه می دهید، باید خودتان بخواهید تا بیمار بمانید. یکی از بیماران من، موکشا پاتل، که خود پزشک است، از دوران کودکی تا اوایل 30 سالگی این شرایط را تحمل کرد. در سپتامبر 2021، پاتل تحت عمل جراحی تحریک عمیق مغز قرار گرفت، یک روش جراحی مغز و اعصاب نادر که می‌تواند برای اختلال وسواس فکری-اجباری شدید استفاده شود، زمانی که به درمان‌های کمتر تهاجمی مقاوم بوده است.
"هومیوپاتی" چیست و چه بیماری‌هایی را درمان می کند؟
هومیوپاتی ( Homeopathy) یا "مشابه درمانی"، روش درمانی خاصی است که در آن با ایجاد تحریک دقیق سیستم ایمنی و حیاتی بیمار و یا به عبارتی دیگر سیستم عصبی و روانی و یا سیستم ایمونولوژی، فرد را به سمت بهبودی سوق می‌دهد. به عبارت دیگر بیمار از طریق تحریک قوای حیاتی و دفاعی خود، درمان می‌شود. در تعریفی دیگر هر دارویی بتواند در انسان سالم ایجاد علامت کند، می‌تواند همان علامت را در فرد بیمار درمان کند. وی افزود: هومیوپاتی به عنوان طب سنتی آلمان شناخته می‌شود. سازمان بهداشت جهانی به عنوان طب جایگزین و مکمل از آن نام می‌برد. طب جایگزین یعنی رشته‌هایی مثل طب سوزنی و هومیوپاتی که حتی می‌توانند در شرایطی جایگزین درمان‌های عادی و رایج شوند. مظاهری‌نژاد با بیان اینکه هومیوپاتی در خیلی از مواقع به کمک پزشکی رایج می‌آید و به درمان بیمار کمک می‌کند، گفت: برای درمان بیماری‌هایی مثل فشار خون، هومیوپاتی علائم بیماری را کنترل می‌کند و به کمک داروهای رایج می‌رود. البته این موضوع به معنای آن نیست که باید داروهای فرد قطع و داروهای هومیوپاتی جایگزین شود، بلکه به عنوان رشته مکمل درمانی استفاده می‌شود.
واکسن ام اس PAS002 در مدل موش کارایی را نشان می دهد
بر اساس داده های یک مطالعه پیش بالینی، واکسن آزمایشی ، PAS002 مولتیپل اسکلروزیس Pasithea Therapeutics ، به طور موثر شروع بیماری ام اس را به تاخیر انداخت و شدت بیماری را در مدل موش مبتلا به بیماری تخریب کننده عصبی کاهش داد. این واکسن که برای ارتقای تحمل ایمنی نسبت به پروتئین میلین خاص طراحی شده است، همچنین شدت عود بیماری را کاهش داد و به افزایش وزن حیوانات کمک کرد که نشان دهنده وضعیت سلامت کلی بهتر است.
خطر حمله قلبی در «تنهایی» افزایش می یابد
بیانیه علمی جدید انجمن قلب آمریکا هشدار می دهد که انزوای اجتماعی و تنهایی افراد را ۳۰ درصد بیشتر در معرض خطر حمله قلبی، سکته مغزی یا مرگ ناشی از هر یک قرار می دهد.
گردوی خارجی ، آلوده به کرم و آفت از اقلام وارداتی سال های اخیر است
پوسته گردوی خارجی تمیز و دارای ظاهری مناسب است ؛ پوسته نازک و اغلب گردوها هم شکل و هم اندازه هستند ! این گردوها اکنون جزو محصولات غیر ارگانیک قرار می گیرند که طعم آنها هرگز معادل و مشابه گردوهای ایرانی ارگانیک نیست . اما با وجود محصول گردو ایرانی در حد کفایت ، چندان از دلایل واردات آنها و چگونگی تامین منابع مالی آنها خبری نیست ! موضوع واردات بی رویه بدون لحاظ وجود محصول بالاتر از نظر کیفیت سوال برانگیز است . حال موضوع دیگری را نیز می توان به این پازل وارد ساخت! آفت در این گردو که می تواند بسادگی درختان گردوی کشور را تحت تاثیر خود قرار دهد. ویدئو به آفت و آثار آن در گردوهایی خریداری شده خارجی از بازار تبریز اشاره دارد
مشاوران سازمان غذا و داروی ایالات متحده دو واکسن کوید -19 را برای کودکان زیر 6 ماه توصیه کردند
مشاوران سازمان غذا و داروی ایالات متحده از واکسن کووید برای کودکان زیر 6 ماه حمایت می کنند مشاوران سازمان غذا و داروی ایالات متحده روز چهارشنبه به اتفاق آرا واکسن‌های کووید-19 را به آژانس توصیه کردند برای میلیون ها نفر از کم سن ترین کودکان آمریکایی توصیه کمیته گام مهمی در جهت ایمن سازی کودکان زیر 5 سال و زیر 6 ماه است که هنوز واجد شرایط واکسیناسیون نشده اند. سازمان غذا و دارو احتمالاً به زودی این واکسن ها را مجاز خواهد کرد.
خرید سیگار برای نسل جدید نیوزیلند ممنوع می‌شود؛ پیش درآمدی به سوی «جامعه عاری از دخانیات» 
نیوزیلند در نظر دارد به اولین کشور «بدون سیگاری» دنیا تبدیل شود. طبق طرح معرفی شده توسط دولت این در روز پنجشنبه ۹ دسامبر سن مجاز برای خرید سیگار افزایش خواهد یافت. در حال حاضر افراد ۱۸ سال به بالا بمانند اکثر کشورهای دنیا امکان خرید سیگار را دارند اما طبق این طرح سن مجاز به طورمرحله ای از ۱۸ سال به ۲۱ سال و سپس به ۲۵ سال تغییر پیدا خواهد کرد. این محدودیت به این شکل طراحی شده که هر سال یک سال به سن مجاز برای خرید سیگار افزوده می شود بعنوان مثال اگر فرض را بر تصویب و اجرایی شدن این قانون از ابتدای سال ۲۰۲۳ بگذاریم در سال ۲۰۸۸ تنها افراد ۸۰ سال به بالا مجاز به خرید سیگار در نیوزیلند خواهند بود.
جایگزین های تزریقی برای استاتین ها چیست؟
به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، سالانه حدود 610 هزار نفر بر اثر بیماری قلبی در ایالات متحده جان خود را از دست می دهند. بیماری قلبی همچنین علت اصلی مرگ و میر در مردان و زنان است. از آنجایی که کلسترول بالا یک مشکل گسترده است، داروهای جدیدی برای کمک به کنترل و مدیریت آن در حال استفاده است. کنترل کننده PCSK9 جدیدترین خط دارویی در جنگ علیه بیماری‌های قلبی عروقی هستند. این داروهای تزریقی کاهش دهنده کلسترول برای افزایش توانایی کبد جهت حذف کلسترول بد LDL از خون اثر می کنند و در نتیجه خطر حمله قلبی یا سکته را کاهش می دهند.
یادگیری ماشینی برای درک ویروس آینده
پستانداران به تنهایی حتی بدون احتساب ویروس های موجود در پرندگان یا خزندگان ممکن است حامل بیش از 100هزار ویروس جداگانه باشند، . کارل، نویسنده کتاب "سیاره ای از ویروس ها" می گوید: "ما در اقیانوسی از تنوع ویروس شنا می کنیم و به سختی از آن اطلاع داریم." این یکی از دلایلی است که دانشمندان باید ابزارهای قدرتمندی مانند یادگیری ماشین را داشته باشند . یک چیز قطعی به نظر می رسد: به دلیل تغییرات آب و هوایی، فرصت های انتقال از حیوان به انسان همچنان در حال افزایش است. همانطور که حیوانات به دنبال آب و هوای خنک تر هستند، گونه ها با یکدیگر برخورد می کنند. ویروس ها بین آنها جهش خواهند کرد. کارل گفت: "ویروسی که بسیار دور بود، بسیار نزدیک خواهد شد."
واکسن برای کودکان زیر 5 سال
به گزارش نیویورک تایمز ؛ سازمان غذا و دارو روز جمعه یک جدول زمانی آزمایشی برای تصمیم گیری در مورد مجوز واکسن کرونا برای کودکان کوچکتر آمریکایی تنظیم کرد و اعلام کرد که 8 ژوئن اولین تاریخی است که داده ها را برای توصیه به مشاوران خارجی خود ارائه می دهد. 18 میلیون کودک زیر 5 سال این کشور تنها گروهی هستند که هنوز واجد شرایط واکسیناسیون علیه ویروس کرونا نیستند. آژانس گفت که فوریت حفاظت از آن گروه را درک کرده و به سرعت عمل خواهد کرد "اگر داده ها از یک مسیر روشن رو به جلو پس از ارزیابی ما حمایت کنند."
کنترل فشار خون با یک بار تزریق و تاثیر شش ماهه
این اولین باری است که دانشمندان رویکردی مبتنی بر تزریق را با دارویی با تاثیر طولانی را برای درمان فشار خون بالا آزمایش خواهند کرد. در صورت موفقیت آمیز بودن، رژیم درمانی جدید می تواند انقلابی در نحوه درمان فشار خون برای بزرگسالان مبتلا به این بیماری ایجاد کند. افراد مبتلا به فشار خون بالا معمولاً یک بار در روز برای کنترل این بیماری قرص مصرف می‌کنند که مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) رایج‌ترین داروی تجویزی آن است.
نوشیدن الکل برای مغز مضر است
مطالعات جدید تایید کرد میزان مطمئن و بی‌خطر برای مصرف الکل وجود ندارد و نقش آن در آسیب رساندن به ساختار و عملکرد مغز انسان قطعی است. مطالعه‌ای که روی بیش از ۲۵ هزار نفر در بریتانیا انجام شده است نشان می‌دهد حتی نوشیدن مقدار کمی الکل روی بخش‌های مختلف مغز تأثیر منفی می‌گذارد، این مطالعه نشان می‌دهد که هرچه الکل بیشتری مصرف شود، حجم مغز بیشتر کاهش می‌یابد. گاردین" در این باره نوشت بر اساس این مطالعه، "هرچه بیشتر بنوشید، وضعیت بدتری در مغز شما ایجاد می‌شود و هیچ مشروبات الکلی بدون ضرری وجود ندارد؛ به ‌نظر می‌رسد نه‌ فقط مناطق خاصی از مغز بلکه تقریباً کل مغز تحت تأثیر الکل قرار می‌گیرد."
تکنیک ضد پیری سلول های پوست را 30 سال جوان تر می کند
سلول‌های پوست در معرض مولکول‌هایی قرار گرفته‌اند که رشد آن‌ها را معکوس می‌کنند، اما همچنان عملکرد خود را حفظ می‌کنند............ محققان روشی ابداع کرده‌اند که می‌تواند ساعت بیولوژیکی سلول‌های پوست را 30 سال به عقب برگرداند و سلول‌های بنیادی را از سلول‌های بالغ ایجاد کند که می‌تواند برای درمان بیماری‌های پوستی در آینده مورد استفاده قرار گیرد. در سال 2007، شینیا یاماناکا در دانشگاه کیوتو در ژاپن تکنیکی را توسعه داد که می‌توانست سلول‌های پوست بالغ را با وارد کردن چهار مولکول تخصصی به نام «عوامل یاماناکا» به سلول‌های بنیادی تبدیل کند که رشد سلولی را معکوس می‌کنند. حدود 50 روز قرار گرفتن در معرض این مولکول‌ها طول می‌کشد تا سلول‌های طبیعی به سلول‌های بنیادی پرتوان القایی (iPSCs) دوباره برنامه‌ریزی شوند.،
سویه جدید امیکرون در حال گسترش است
به گفته سازمان بهداشت جهانی، BA.2 اکنون تقریباً 86 درصد از تمام موارد ابتلا به ویروس را نشان می دهد. حتی بیشتر از فامیل های بسیار مسری امیکرون مانند BA.1 و BA.1.1 قابل انتقال است، با این حال شواهد تا کنون نشان می دهد که احتمال برای ایجاد بیماری شدید وجود ندارد. همانند سایر انواع خانواده امیکرون ، واکسن‌ها در برابر BA.2 نسبت به انواع قبلی مانند آلفا یا سویه اصلی ویروس کرونا مؤثرتر هستند و محافظت با گذشت زمان کاهش می‌یابد. با این حال، طبق داده‌های آژانس امنیت سلامت بریتانیا، حفاظت با تزریق تقویت‌کننده، به ویژه برای جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان و مرگ، بازیابی می‌شود.
نشست کمیته مشورتی سازمان غذا و دارو درباره واکسن‌های کووید-19 برای بحث درباره تقویت‌کننده‌های آینده
سازمان غذا و دارو نشست مجازی کمیته مشورتی واکسن‌ها و محصولات بیولوژیکی مرتبط (VRBPAC) خود را در روز چهارشنبه 6 آوریل اعلام می‌کند تا در مورد ملاحظات مربوط به دوزهای تقویت‌کننده واکسن کووید-19 در آینده و فرآیند انتخاب سویه‌های خاص SARS-CoV- صحبت کند. کارشناسان مستقل کمیته مشورتی، نمایندگانی از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده و مؤسسه ملی بهداشت در موضوع 2 ویروس برای واکسن‌های کووید-19 برای رسیدگی به انواع فعلی و در حال ظهور در این نشست شرکت خواهند کرد.
سانوفی جی اس کی ، واکسن امید بخش در مقابله با کوید 19 اعلان شد
سازندگان واکسن جی اس کی - سانوفی روز چهارشنبه گفتند که دو دوز واکسن جدید کووید در برابر بیماری های شدید و بستری شدن در بیمارستان کارآیی 100 درصدی به دست آورد و می تواند یک تقویت کننده موثر باشد.
تست کرونای همه ی ساکنین هنگ کنگ
کری لام، مدیر اجرایی هنگ کنگ روز سه شنبه گفت که هنگ کنگ بیش از هفت میلیون نفر از ساکنان خود را ملزم به انجام آزمایش کرونا در ماه مارس خواهد کرد، زیرا این منطقه در تلاش برای مهار بدترین شیوع خود است. ساکنان باید در یک دوره کوتاه، از ماه مارس، در سه آزمایش شرکت کنند. لام گفت و هنگ کنگ ظرفیت آزمایش خود را از حدود 200000 آزمایش در روز تا ماه آینده به یک میلیون آزمایش در روز افزایش خواهد داد. تعطیلات تابستانی بسیاری از دانش‌آموزان نیز زود شروع می‌شود تا از ازدحام کاسته شود و از این رو مدارس آنها می‌توانند به‌عنوان امکانات آزمایش، ایزوله و واکسیناسیون استفاده شوند. این پس از فشار از سوی پکن برای استفاده از اقدامات سخت‌گیرانه‌تر برای از بین بردن ویروس صورت می‌گیرد. این حرکت یک چالش برای هنگ کنگ است که فاقد برنامه های ردیابی حرکت است که پکن برای اعمال محدودیت های خود استفاده می کند. هنگ کنگ حداقل 37000 مورد کووید فعال دارد که میانگین روزانه آن بسیار بیشتر از افزایش های قبلی است. بیمارستان ها پر شده اند و ایزوله های جدید در حال اجرا هستند. این سرزمین در مقایسه با 213 مورد در سال های 2020 و 2021 در سال جاری 145 مورد مرگ را ثبت کرده است،.