خبر های ویژه

ناتو در برابر چین

22 تیر 1403

بیانیه اجلاس سران خواستار گفتگو برای پایان دادن به جنگ بدون ارائه نقشه راه برای گفتگوها شده است.

30 خرداد 1403

ارمنستان سفیر خود را از بلاروس در بحبوحه افزایش تنش با روسیه فراخواند

29 خرداد 1403

یک پنجم سرزمین اوکراین

26 خرداد 1403

استفاده از انرژی خورشیدی در اروپا

1 خرداد 1403

دادگاه به جولیان آسانژ مهلت اعتراض داد اما فرصتی نیز برای ایالات متحده ایجاد کرد

7 فروردین 1403

سوئیسی‌ها در یک همه‌پرسی به افزایش میزان مستمری بازنشستگی رای دادند

1 فروردین 1403

آذربایجان: قره باغ در حال فتح یوفا

25 اسفند 1402

ارمنستان: در حال گسترش با مفهوم بندر خشک

23 اسفند 1402

رکورد صادرات ترکیه در ماه ژانویه 2024

16 بهمن 1402

رویای برف بازی

12 بهمن 1402

ایستگاه جلفا

23 دی 1402

گردشگران برای گرفتن عکس، فیلم های فوران های ایسلند رقابت می کنند

9 دی 1402

ارمنستان به آینده احتمالی خارج از بلوک نظامی تحت رهبری روسیه فکر می کند

4 دی 1402

اردک ماندارین

24 آذر 1402

ارمنستان به خطرات و سودهایی فکر می‌کند که تحریم‌ها بر الماس‌های روسیه وارد می کند

17 آذر 1402

1 فروردین 1403

سوئیسی‌ها در یک همه‌پرسی به افزایش میزان مستمری بازنشستگی رای دادند

سوئیس

رای‌دهندگان سوئیسی در یک همه‌پرسی سراسری که با تمرکز بر معیارهای زندگی سالمندان برگزار شد به پیشنهاد افزایش حقوق بازنشستگی سالانه به میزان یک ماه حقوق اضافی رای موافق دادند. این تصمیم در پی نگرانی‌ها از افزایش هزینه‌های زندگی و با هدف تضمین امنیت مالی بیشتر برای جمعیت سالمند این کشور اتخاذ شد. دولت سوئیس پیش‌تر هشدار داده بود که افزایش میزان این پرداخت‌ها (مستمری‌های بازنشستگی) برای کشور بسیار پر هزینه خواهد بود. با این حال، در همه‌پرسی روز یکشنبه، تقریباً ۶۰ درصد از رای‌دهندگان به این طرح رای مثبت دادند. همچنین، ۷۵ درصد با افزایش سن بازنشستگی بمیزان یک سال از ۶۵ به ۶۶ سال مخالفت کردند.

تبریز امروز:

عکس تزئینی از سوئیس

 

رای‌دهندگان سوئیسی در یک همه‌پرسی سراسری که با تمرکز بر معیارهای زندگی سالمندان برگزار شد به پیشنهاد افزایش حقوق بازنشستگی سالانه به میزان یک ماه حقوق اضافی رای موافق دادند.

 این تصمیم در پی نگرانی‌ها از افزایش هزینه‌های زندگی و با هدف تضمین امنیت مالی بیشتر برای جمعیت سالمند این کشور اتخاذ شد.

دولت سوئیس پیش‌تر هشدار داده بود که افزایش میزان این پرداخت‌ها (مستمری‌های بازنشستگی) برای کشور بسیار پر هزینه خواهد بود.

با این حال، در همه‌پرسی روز یکشنبه، تقریباً ۶۰ درصد از رای‌دهندگان به این طرح رای مثبت دادند. همچنین، ۷۵ درصد با افزایش سن بازنشستگی از ۶۵ به ۶۶ سال مخالفت کردند.

 حداکثر حقوق ماهانه دولتی برای بازنشستگان در سوئیس ۲۵۵۰ یورو (معادل ۲۷۶۰ دلار) است که به گفته بسیاری از آنها برای زندگی در این کشور کافی نیست.

هزینه زندگی در سوئیس، به ویژه در شهرهایی مانند زوریخ و ژنو، در بین بالاترین هزینه‌های زندگی در جهان قرار دارد.

حق بیمه‌های درمانی که برای همه شهروندان اجباری است، به سرعت در حال افزایش بوده و گاهی اوقات افراد مسن برای پرداخت آن با مشکل مواجه می‌شوند.

زنان، به ویژه آندسته از آنها که برای بزرگ کردن فرزندان خود وقفه‌هایی در کار داشته‌اندو همچنین مهاجرانی که دهه‌ها پیش برای کار در کارخانه‌ها، رستوران‌ها یا بیمارستان‌های سوئیس استخدام شده‌اند گاه برای تامین مخارج زندگی خود با مشکلات جدی روبرو می‌شوند.

با افزایش هزینه‌های زندگی، بسیاری از افراد مجبورند تا دهه ۷۰ سالگی از سن خودو حتی فراتر از آن هم کار به اجبار کنند. در عین حال، استرس و فرسودگی شغلی در میان نسل جوان رو به افزایش گزارش شده است.

پیشنهاد افزایش حقوق بازنشستگی از سوی اتحادیه‌های کارگری مطرح شد؛ این پیشنهاد اما با این استدلال که برای کشور بسیار پرهزینه خواهد بود با مخالفت دولت، پارلمان و رهبران بخش تجارت سوئیس همراه شد.

با این حال، رای‌دهندگان در سوئیس بارها نشان داده‌اند که در مسائل مالی به توصیه‌های دولت توجه می‌کنند؛آنها در همین راستا چند سال پیش حتی از پیشنهادی مبنی اختصاص یک هفته تعطیلات اضافی در سال دست کشیدند.

اما این بار، رأی‌دهندگان با استفاده از قدرتی که سیستم دموکراسی مستقیم سوئیس در اختیار آنها قرار می‌دهد، به این نتیجه رسیدند که دیگر «کافی است» و با آرایی که در صندوق‌ها ریختند، یک ماه حقوق بازنشستگی اضافی در سال برای خودشان در نظر گرفتند.

 این ابتکار همچنین با کسب اکثریت دوگانه مورد نیاز در بدست آوردن آرای مردمی و همچنین اکثریت آرا در اغلب ۲۶ ایالت این کشور همراه شد.

آویوو، یک انجمن سوئیسی حامی حقوق بازنشستگان، از نتیجه حاصله در این همه‌پرسی به عنوان «پیروزی تاریخی برای بازنشستگان» یاد کرد.

چنین ابتکاری در ابتدا برای کمک به مردم پیش از جشن‌ها و تعطیلات کریسمس و نیز پرداخت مالیات سالانه طراحی شده بود.

همانطور که بازنشستگان سوئیسی اشاره کردند، از حقوق بازنشستگی نیز مالیات گرفته می شود و تفریحات کریسمس در ۶۵ سالگی متوقف نمی شود.

همانطور که بازنشستگان سوئیسی به آن اشاره کردند، مستمری‌ها نیز مشمول مالیات است و از سویی تفریحات کریسمس در ۶۵ سالگی متوقف نمی‌شود.

سوئیسی‌ها همچنین با اکثریت قاطع، افزایش سن بازنشستگی را رد کردند که نشانه‌ای دیگر از علاقه آن‌ها به تعادل بین کار و زندگی است.

دولت سوئیس پیش از به رای گذاشته شدن پیشنهاد افزایش مستمری بازنشستگان بارها اعلام کرده بود که برای اجرای این آرای مردمی باید هزینه‌ای پرداخت شود.

با این حال، رای‌دهندگان با اشاره به اقتصاد پررونق سوئیس که موفقیت آن تا حد زیادی مدیون تلاش سخت خود آن‌ها است، به طور واضح معتقدند که کشورشان توانایی پرداخت این هزینه‌ها را دارد.

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت