خبر های ویژه

ناتو در برابر چین

22 تیر 1403

بیانیه اجلاس سران خواستار گفتگو برای پایان دادن به جنگ بدون ارائه نقشه راه برای گفتگوها شده است.

30 خرداد 1403

ارمنستان سفیر خود را از بلاروس در بحبوحه افزایش تنش با روسیه فراخواند

29 خرداد 1403

یک پنجم سرزمین اوکراین

26 خرداد 1403

استفاده از انرژی خورشیدی در اروپا

1 خرداد 1403

دادگاه به جولیان آسانژ مهلت اعتراض داد اما فرصتی نیز برای ایالات متحده ایجاد کرد

7 فروردین 1403

سوئیسی‌ها در یک همه‌پرسی به افزایش میزان مستمری بازنشستگی رای دادند

1 فروردین 1403

آذربایجان: قره باغ در حال فتح یوفا

25 اسفند 1402

ارمنستان: در حال گسترش با مفهوم بندر خشک

23 اسفند 1402

رکورد صادرات ترکیه در ماه ژانویه 2024

16 بهمن 1402

رویای برف بازی

12 بهمن 1402

ایستگاه جلفا

23 دی 1402

گردشگران برای گرفتن عکس، فیلم های فوران های ایسلند رقابت می کنند

9 دی 1402

ارمنستان به آینده احتمالی خارج از بلوک نظامی تحت رهبری روسیه فکر می کند

4 دی 1402

اردک ماندارین

24 آذر 1402

ارمنستان به خطرات و سودهایی فکر می‌کند که تحریم‌ها بر الماس‌های روسیه وارد می کند

17 آذر 1402

9 دی 1402

گردشگران برای گرفتن عکس، فیلم های فوران های ایسلند رقابت می کنند

به آتشفشان ها علاقمند هستید؟

با فروکش کردن رودخانه درخشان گدازه از آتشفشانی که هفته گذشته در ایسلند فوران کرد، همه خوشحال نبودند. هازل لین، مدیر مطب دندانپزشکی 49 ساله در لندن، به محض دیدن فیلم فوران در تلویزیون، بلیط ریکیاویک را رزرو کرده بود، به این امید که شاهد جریان‌های گدازه‌ای تماشایی در زیر آسمان مذاب قرمز باشد. لین قبلاً در ماه قبل از ایسلند بازدید کرده بود، اما زمان برای مشاهده مواد مذاب خیلی زود بود. اگرچه هفته ها قبل از فوران آتشفشان - که در حدود 40 کیلومتری (25 مایلی) جنوب غربی ریکیاویک قرار دارد مقامات تا آن زمان نزدیک به 4000 نفر از ساکنان شهر مجاور گرینداویک را تخلیه کرده بودند، - در نهایت آتشفشان در 18 دسامبر فوران کرد.

تبریز امروز:

]مردم برای مشاهده فوران آتشفشان Mauna Loa در هاوایی، ایالات متحده در 1 دسامبر 2022 گرد هم می آیند. رویترز/ برو ناکامورا/فایل عکس حقوق مجوز کسب کنید

 

لندن/بوداپست، 30 دسامبر (رویترز) - با فروکش کردن رودخانه درخشان گدازه از آتشفشانی که هفته گذشته در ایسلند فوران کرد، همه خوشحال نبودند.

هازل لین، مدیر مطب دندانپزشکی 49 ساله در لندن، به محض دیدن فیلم فوران در تلویزیون، بلیط ریکیاویک را رزرو کرده بود، به این امید که شاهد جریان‌های گدازه‌ای تماشایی در زیر آسمان مذاب قرمز باشد.

لین قبلاً در ماه قبل از ایسلند بازدید کرده بود، اما زمان برای مشاهده مواد مذاب خیلی زود بود. اگرچه هفته ها قبل از فوران آتشفشان - که در حدود 40 کیلومتری (25 مایلی) جنوب غربی ریکیاویک قرار دارد مقامات تا آن زمان نزدیک به 4000 نفر از ساکنان شهر مجاور گرینداویک را تخلیه کرده بودند،  - در نهایت آتشفشان در 18 دسامبر فوران کرد.

لین گفت: «من تصور دیوانه‌واری از رفتن به ریکیاویک برای یک روز پرواز بر فراز فوران آتشفشانی داشتم. او با پسرش و دوستش در 22 دسامبر به آنجا رسید تا آنجا متوجه شود که جریان های گدازه در حال حاضر کاهش یافته است.

ما از توقف فعالیت‌های آتشفشانی ناامید هستیم، اما همچنان یک روز زیبا در ریکیاویک خواهیم داشت.

لین احتمالاً نیازی به انتظار طولانی برای فوران بعدی نخواهد داشت. ایسلند که تقریباً به اندازه ایالت کنتاکی ایالات متحده است و کمتر از 400000 ساکن دارد، دارای بیش از 30 آتشفشان فعال است.

این جزیره اروپای شمالی را به مقصدی اصلی برای گردشگری آتشفشان تبدیل می‌کند - بخش ویژه‌ای که هر ساله هزاران جوینده هیجان را به مکان‌هایی از مکزیک و گواتمالا، تا سیسیل، اندونزی و نیوزلند جذب می‌کند.

کاهش فعالیت آتشفشان در نزدیکی گرینداویک نگرانی از تکرار هرج و مرج سفر ناشی از خاکستر ناشی از فوران بزرگ آتشفشان Eyjafjallajökull جزیره در سال 2010 را از بین برد.

اما برای آژانس های تور محلی که قصد داشتند گردشگران را به این سایت ببرند، فرصتی از دست رفته بود. فوران های اخیر - مانند آتشفشان فاگرادالس فال 2021 در جنوب غربی ایسلند - هزاران بازدید کننده را به خود جلب کرده است.

Troll Expeditions - که تورهایی به غارهای یخی ایسلند، یخچال های طبیعی، استخرهای زمین گرمایی و همچنین طیف وسیعی از سفرهای آتشفشانی ارائه می دهد - گفت که رزرو توریستی به ایسلند قبل از فوران گرینداویک به دلیل زلزله های پیش از آن کاهش یافته است. اما خود فوران به سرعت علاقه را برگرداند.

این شرکت از طریق ایمیل گفت: "مردم از دیدن این آتشفشان بسیار هیجان زده هستند. متأسفانه فوران در حال حاضر متوقف شده است."

فوران‌های دیگر برای گردشگری عالی بوده‌اند، زیرا به اصطلاح «فوران‌های توریستی» بوده‌اند که می‌توانید کاملاً به دهانه آتشفشان نزدیک شوید و شاهد جریان گدازه باشید.»

رئیس جمهور سابق ایسلند، اولافور راگنار گریمسون، از قبل بازدیدکنندگان را تشویق می کرد تا برای ژانویه آماده شوند.

"پیش بینی ها این است که دو هفته دیگر فوران دوباره شروع می شود! پرواز خود را همین الان رزرو کنید تا بتوانید شاهد خلقت زمین باشید!" او در پستی در 23 دسامبر در پلتفرم رسانه اجتماعی X، که قبلا توییتر نامیده می شد، گفت.

مدیریت ریسک ها
برای «تعقیب کنندگان گدازه» اختصاصی، هیچ چیز بهتر از یک صعود سخت به بالای یک آتشفشان، قدم زدن در اطراف دهانه و بوی گوگرد در هوا نیست.

اغلب فوران ها را می توان از قبل پیش بینی کرد و زمان زیادی برای تخلیه و هشدار باقی می ماند.

هنگامی که Mauna Loa در هاوایی، بزرگترین آتشفشان فعال جهان، اواخر سال گذشته برای اولین بار از سال 1984 فوران کرد، هزاران تماشاگر شگفت‌زده برای دیدن جریان‌های گدازه درخشان آن جمع شدند. آژانس مدیریت اضطراری هاوایی قبلاً گفته بود که هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه گدازه‌ها مناطق پرجمعیت را تهدید کند وجود ندارد.

اما در برخی موارد دیگر گردشگران با جان خود هزینه کرده اند.

در آغاز این ماه، آتشفشان مارپی در اندونزی فوران کرد و 22 نفر را کشت: کوهنوردانی که در نزدیکی دهانه آتشفشان جان باختند. مارپی یکی از فعال ترین آتشفشان های جزیره سوماترا است که قبلا در ژانویه و فوریه امسال فوران کرده بود.

اندونزی که حلقه آتش نامیده می شود در حاشیه اقیانوس آرام قرار دارد، خانه بیش از 100 آتشفشان فعال است.

جزیره سفید در نیوزیلند که با نام مائوری واکاری نیز شناخته می‌شود، پس از فاجعه‌ای در سال 2019 که در اثر فوران آتشفشانی باعث کشته شدن 22 نفر، بیشتر گردشگران شد، بسته شده است. قبلاً به طور مرتب میزبان بازدیدکنندگان بود، اگرچه فوران‌ها غیرمعمول نبودند.

تام فایفر، زمین شناس و آتشفشان شناس که شرکت VolcanoDiscovery در آلمان را اداره می کند، گفت: با وجود چنین حوادثی، بازدید از آتشفشان ها همچنان محبوب است و با مدیریت صحیح خطرات، می توان احتمال حوادث را به حداقل رساند.

آن‌ها در گروه‌های کوچک تورهایی را به آتشفشان‌های سراسر جهان ترتیب می‌دهند و سالانه حدود 150 نفر را به مکان‌هایی از جمله جاوه، سولاوسی، سیسیل و همچنین ایسلند می‌برند. او گفت که علاقه به بازدید از آتشفشان ها، بسته به میزان توجه رسانه ها، کمی نوسان داشت، اما عموماً ثابت بود.

فایفر از طریق ایمیل گفت: "من مطمئن هستم که میانگین تعداد تصادفات گردشگران آتشفشان بسیار کمتر از میانگین تصادفات ورزش های کوهستانی است." این همچنین با وجود موارد بسیار نادری از بلایای بزرگ مانند فاجعه اخیر در مارپی، صادق است.»

فایفر گفت بسیاری از حوادثی که رخ داده اند به دلیل عدم آمادگی یا اطلاعات یا ریسک زیاد بوده است. تکیه بر توصیه‌های محلی مقامات، رصدخانه‌های آتشفشان و تکیه بر راهنماهای با تجربه گسترده، همگی می‌توانند تغییر هر مشکلی را کاهش دهند.

وی افزود: در صورت شک، ما هرگز ریسک نمی کنیم.

ایسلند در سال‌های اخیر شاهد فوران‌های متنوعی بوده است، از فوران‌هایی که در آن گدازه‌ها از شکاف‌ها سرازیر می‌شوند - مانند انفجار هفته گذشته - تا فوران‌های انفجاری آتشفشان‌های پوشیده از یخ که توده‌های خاکستر به بیرون می‌پاشند، جایی که آتش با یخ برخورد می‌کند. بسیاری از آنها جاذبه های توریستی مهمی بوده اند و خطرات آن توسط مقامات محلی به خوبی مشخص شده است.

اطراف Grindavik در حال حاضر بسته باقی مانده است، و اداره اندازه شناسی ایسلند در 27 دسامبر گفت که ماگما همچنان در زیر Svartsengi در شبه جزیره ریکیانس انباشته می شود، به این معنی که احتمال فوران جدیدی وجود دارد.

آرنار مار اولافسون، مدیر کل هیئت گردشگری ایسلندی، گفت که برخی از مسافران به منطقه بسته در اطراف محل فوران احترام نمی گذارند و به دلیل اینکه به سمت آتشفشان می روند باید دور شوند.

او گفت: «مردم واقعاً می‌خواهند نزدیک شوند و نزدیک‌تر بروند و ببینند، اما واقعاً نمی‌دانند که چقدر خطرناک است.

 

نوشته کریستینا تان

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت