خبر های ویژه

ناتو در برابر چین

22 تیر 1403

بیانیه اجلاس سران خواستار گفتگو برای پایان دادن به جنگ بدون ارائه نقشه راه برای گفتگوها شده است.

30 خرداد 1403

ارمنستان سفیر خود را از بلاروس در بحبوحه افزایش تنش با روسیه فراخواند

29 خرداد 1403

یک پنجم سرزمین اوکراین

26 خرداد 1403

استفاده از انرژی خورشیدی در اروپا

1 خرداد 1403

دادگاه به جولیان آسانژ مهلت اعتراض داد اما فرصتی نیز برای ایالات متحده ایجاد کرد

7 فروردین 1403

سوئیسی‌ها در یک همه‌پرسی به افزایش میزان مستمری بازنشستگی رای دادند

1 فروردین 1403

آذربایجان: قره باغ در حال فتح یوفا

25 اسفند 1402

ارمنستان: در حال گسترش با مفهوم بندر خشک

23 اسفند 1402

رکورد صادرات ترکیه در ماه ژانویه 2024

16 بهمن 1402

رویای برف بازی

12 بهمن 1402

ایستگاه جلفا

23 دی 1402

گردشگران برای گرفتن عکس، فیلم های فوران های ایسلند رقابت می کنند

9 دی 1402

ارمنستان به آینده احتمالی خارج از بلوک نظامی تحت رهبری روسیه فکر می کند

4 دی 1402

اردک ماندارین

24 آذر 1402

ارمنستان به خطرات و سودهایی فکر می‌کند که تحریم‌ها بر الماس‌های روسیه وارد می کند

17 آذر 1402

4 دی 1402

ارمنستان به آینده احتمالی خارج از بلوک نظامی تحت رهبری روسیه فکر می کند

صحبت ها در ارمنستان در مورد گسست احتمالی از CSTO و کشوری که "وضعیت غیر بلوکی" را اعلام می کند، بلندتر می شود.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، بارها ادعاها، از جمله مقامات روسیه، مبنی بر تغییر قریب‌الوقوع در بردار سیاست خارجی ارمنستان را رد کرده است، اما این امر گمانه‌زنی‌ها در مورد چگونگی خروج این کشور از سازمان پیمان امنیت جمعی و آینده را متوقف نکرده است. خود نمایندگان مقامات در مورد این چشم انداز فکر می کنند. "البته ایده ادغام یورو در ارمنستان وجود دارد، اما ایده تبدیل شدن به کشوری با وضعیت غیر بلوکی نیز وجود دارد، بنابراین طیف گسترده ای از گزینه ها وجود دارد. ما به جامعه مدنی گوش می دهیم و سعی می کنیم بفهمیم که چه چیزی چیست؟ آرمن گریگوریان، دبیر شورای امنیت در 10 نوامبر در نشستی در بروکسل با عنوان آینده استراتژیک ارمنستان: ارمنستان-اروپا گفت: بهترین ابزار برای تضمین امنیت و توسعه ارمنستان است. 15 سازمان عمومی ارمنستان اخیراً بیانیه ای منتشر کردند و از روسیه به دلیل دخالت در امور داخلی ارمنستان انتقاد کردند. این بیانیه از دولت ارمنستان خواسته است که پایگاه نظامی 102 روسیه را اخراج کند، رسانه های پخش روسی را ممنوع کند و روند پایان دادن به عضویت این کشور در CSTO را آغاز کند.

تبریز امروز:

صحبت ها در ارمنستان در مورد گسست احتمالی از CSTO و کشوری که "وضعیت غیر بلوکی" را اعلام می کند، بلندتر می شود.
اوراسیانت - آرشالوس مگدسیان

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan (front, left) at a summit of CSTO leaders in May, 2022 (Primeminister.am)

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان (جلو، چپ) در نشست سران CSTO در ماه می 2022 (Primeminister.am)
با افزایش اختلافات بین ایروان و مسکو، خروج احتمالی ارمنستان از سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه (CSTO) بیشتر و بیشتر مورد بحث قرار می گیرد.

بسیاری در ارمنستان از خود می پرسند که ماندن در یک اتحاد نظامی که عدم تمایل خود را برای محافظت از کشور نشان داده است، چه فایده ای دارد.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، بارها ادعاها، از جمله مقامات روسیه، مبنی بر تغییر قریب‌الوقوع در بردار سیاست خارجی ارمنستان را رد کرده است، اما این امر گمانه‌زنی‌ها در مورد چگونگی خروج این کشور از سازمان پیمان امنیت جمعی و آینده را متوقف نکرده است. خود نمایندگان مقامات در مورد این چشم انداز فکر می کنند.

"البته ایده ادغام یورو در ارمنستان وجود دارد، اما ایده تبدیل شدن به کشوری با وضعیت غیر بلوکی نیز وجود دارد، بنابراین طیف گسترده ای از گزینه ها وجود دارد. ما به جامعه مدنی گوش می دهیم و سعی می کنیم بفهمیم که چه چیزی چیست؟ آرمن گریگوریان، دبیر شورای امنیت در 10 نوامبر در نشستی در بروکسل با عنوان آینده استراتژیک ارمنستان: ارمنستان-اروپا گفت: بهترین ابزار برای تضمین امنیت و توسعه ارمنستان است.

15 سازمان عمومی ارمنستان اخیراً بیانیه ای منتشر کردند و از روسیه به دلیل دخالت در امور داخلی ارمنستان انتقاد کردند. این بیانیه از دولت ارمنستان خواسته است که پایگاه نظامی 102 روسیه را اخراج کند، رسانه های پخش روسی را ممنوع کند و روند پایان دادن به عضویت این کشور در CSTO را آغاز کند.

افزایش نارضایتی از روسیه

CSTO که شامل قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و بلاروس نیز می شود، یکی از عوامل اصلی افزایش نارضایتی ارمنیان از روسیه است.

این بلوک که از نظر تئوری ناگزیر است در صورت حمله به یک کشور عضو به کمک آن بیاید، در سپتامبر سال گذشته که نیروهای آذربایجانی به مناطق مرزی حمله کردند و در ارتفاعات استراتژیک در داخل ارمنستان موضع گرفتند، عملاً هیچ اقدامی انجام ندادند.

از آن زمان، رویکرد ارمنستان به پیمان پیمان امنیت جمعی و روسیه، به طور فزاینده ای متخاصم بوده است. ایروان مشارکت خود را در این بلوک به حداقل مطلق کاهش داده است. در طول یک سال گذشته، جلسات CSTO را عملاً در هر سطحی رد کرده و نماینده خود در سازمان را به کار دیگری منصوب کرده و پست خود را خالی گذاشته است.

در عین حال، ارمنستان از همکاری فشرده تر با اتحادیه اروپا استقبال کرده است که در آغاز سال جاری یک ماموریت نظارتی غیرنظامی را با هدف حمایت از ثبات در مرز آذربایجان مستقر کرد.

این اقدام واکنش شدید منفی مقامات روسیه را برانگیخت و مدعی شدند که هدف از این مأموریت «مقابله ژئوپلیتیکی با روسیه» در منطقه قفقاز جنوبی بوده است.

چنین لفاظی هایی از سوی مسکو هیچ کمکی به توقف همکاری رو به رشد بین ایروان و بروکسل، از جمله در حوزه نظامی، نکرده است.

در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در 11 دسامبر، اعلام شد که اتحادیه اروپا امکان ارائه کمک نظامی به ارمنستان از طریق صندوق صلح اروپا را بررسی خواهد کرد.

همچنین اعلام شد که هیئت اتحادیه اروپا در ارمنستان تعداد ناظران خود را از 138 به 209 افزایش خواهد داد.

یکی دیگر از نقاط دردناک برای ارمنستان، ناکامی ادعایی روسیه در تحویل سلاح است که ایروان می گوید میلیون ها دلار برای آن پرداخت کرده است.

هراچیا سرکیسیان، معاون وزیر دفاع ارمنستان در یک نشست توجیهی در روز 4 دسامبر گفت که مقامات ارمنستان هیچ برنامه ای برای شکایت از روسیه ندارند و در عوض به دنبال حل این موضوع در "فضای مشارکت" هستند.

نخست وزیر نیکول پاشینیان اخیراً پیشنهاد حل مناقشه از طریق روسیه و لغو بخشی از بدهی کلی ایروان به مسکو را داده است. بر اساس آخرین محاسبات وزارت دارایی ارمنستان، مجموع این بدهی حدود 280 میلیون دلار است. (ارمنستان ارقام دقیقی درباره میزان بدهی روسیه به خاطر سلاح های تحویل نشده منتشر نکرده است.)

سناریوهای خروج از CSTO

اکثر تحلیلگران Eurasianet صحبت کردند که خروج ارمنستان از CSTO را نتیجه منطقی ممکن از روابط تیره کنونی بین ارمنستان و روسیه می دانند.

آرگ کوچینیان، رئیس مرکز تحقیقات سیاست امنیتی در ایروان، می‌گوید که ارمنستان می‌تواند پس از تصویب یک استراتژی امنیت ملی که «وضعیت غیر بلوکی» را برای این کشور قید می‌کند، از برجام خارج شود. یک استراتژی جدید امنیت ملی در حال حاضر در حال تدوین است و اکنون مشخص نیست که آیا این استراتژی شامل چنین ماده ای خواهد بود یا خیر.

اگر استراتژی امنیت ملی به این صورت اصلاح شود، "به این معنی است که ارمنستان تصمیم گرفته است در هیچ بلوک یا اتحاد نظامی شرکت نکند و بنابراین باید از CSTO خارج شود. اما در عین حال به این معنی است که ج

کوچینیان به Eurasianet گفت: "کشور به دنبال تبدیل شدن به یک بلوک دفاع جمعی دیگر نیست. من فکر می کنم این موضع برای روسیه و دیگر قدرت های منطقه، ایران و ترکیه قابل قبول تر است."

دیوید آروتیونوف، تحلیلگر سیاسی ساکن ایروان، تصور خروج ارمنستان از سازمان پیمان امنیت جمعی را دشوار نمی داند.

آروتیونوف به اوراسیا نت گفت: «در زمینه کل روابط نزدیک ارمنستان با روسیه، از جمله در حوزه اقتصادی و حضور پایگاه نظامی روسیه در اینجا، خروج از سازمان پیمان امنیت جمعی یک موضوع نسبتاً آسان است. انگیزه نهایی برای خروج از بلوک

وی گفت که مقامات ارمنستان ماهرانه توانسته اند با هدایت نارضایتی عمومی از مشکلات امنیتی این کشور به سمت روسیه و سازمان پیمان امنیت جمعی، به اهداف سیاسی داخلی دست یابند.

«اگر چیزی مانند بحران سپتامبر 2022 دوباره اتفاق بیفتد و باعث ایجاد آشفتگی های سیاسی داخلی در ارمنستان شود، این امکان وجود دارد که دولت ارمنستان برای انحراف از انتقادات به خروج از CSTO متوسل شود».

"وضعیت غیر بلوکی" ارمنستان چه معنایی می تواند داشته باشد؟

آرگ کوچینیان، از مرکز تحقیقات سیاست امنیتی، معتقد است که "وضعیت غیر بلوکی" می تواند فرصت هایی را برای گسترش همکاری های دفاعی و نظامی-صنعتی ارمنستان با کشورهای مختلف باز کند.

او گفت: "ما نه تنها در مورد غرب، بلکه کشورهای دیگری مانند هند که سلاح تولید می کنند صحبت می کنیم. ارمنستان می تواند روابط خود را با آنها حتی تا سطح مشارکت استراتژیک ارتقا دهد."

دیوید آروتیونوف معتقد است که هنوز خیلی زود است که در مورد چشم انداز واقعی ارمنستان خارج از هرگونه اتحاد نظامی-سیاسی صحبت کنیم.

"در حال حاضر همه این صحبت ها تئوری است. هیچ بحث واقعی برای تحقق این موضوع در عمل وجود ندارد. و با این حال، گفتگوها به طور خاص به CSTO مربوط می شود، در حالی که روابط دوجانبه با روسیه در هر صورت - در کنار تماس با غرب" باقی خواهد ماند. آروتیونوف گفت.

گئورگ ملیکیان، رئیس مؤسسه انعطاف‌پذیری و دولت‌سازی ارمنستان، تردید دارد که مقامات ارمنستان واقعاً قصد خروج از CSTO و اعلام وضعیت غیر بلوکی را دارند.

من چنین سیاست یا استراتژی روشنی نمی بینم. در حال حاضر، این موضوع به تمایل دولت ارمنستان برای تأثیرگذاری بر شرکای غربی برای استخراج نوعی ضمانت های امنیتی است. از آنجایی که [چنین تضمینی] وجود ندارد، ارمنستان ملیکیان به اوراسیا نت گفت: دولت تلاش خواهد کرد تا شرکای غربی را متقاعد کند که با ارمنستان همانطور رفتار کنند که با هر کشور ضد روسی دیگری رفتار می کنند و آن را به حفظ تماس با روسیه در حوزه امنیتی متهم نکنند.

Arshaluis Mgdesyan روزنامه نگار مقیم ایروان است.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت