خبر های ویژه

فرودگر خصوصی اولین فرود روی ماه در ایالات متحده را در بیش از 50 سال انجام داد

4 اسفند 1402

با نشستن SLIM ژاپن برای فرود بر ماه، پیش بینی ها افزایش می یابد

30 دی 1402

ژاپن با فرود فضاپیما روی ماه تاریخ می نویسد

30 دی 1402

تاتوئین، : "شهاب سنگ "جنگ ستارگان" بر منظومه شمسی اولیه روشن می کند

4 دی 1402

کاوشگران رباتیک ناسا به دانشمندان کمک می کنند تا بفهمند سیارک ها از چه چیزی ساخته شده اند - زمینه را برای معدنچیان فراهم می کند تا روزی از آنها استخراج شود.

11 آبان 1402

سنگ های فضایی و گرد و غبار سیارک ها گران هستند، اما اینها گران ترین مواد مورد استفاده در علم نیستند

3 آبان 1402

خورشید گرفتگی

23 مهر 1402

منظره سیاره فراخورشیدی پروکسیما قنطورس

8 مهر 1402

خاکی به عمر چندین میلیارد سال

2 مهر 1402

ماه و ابر در آسمان تیره

31 شهریور 1402

تیر در حین عبور از مقابل خورشید

24 شهریور 1402

ماه سحرگاهان بر آسمان شهر

17 شهریور 1402

هند ایستگاه تحقیقاتی خورشیدی Aditya-L1 را به فضا پرتاب کرد.

11 شهریور 1402

یک صد و سی و سه روز در روی خورشید !

5 شهریور 1402

ثبت تصویری نجومی که بیش از ۳ میلیارد ستاره و کهکشان در آن دیده می‌شوند

18 مرداد 1402

ستاره‌ای با دو چهره

30 تیر 1402

3 آبان 1402

سنگ های فضایی و گرد و غبار سیارک ها گران هستند، اما اینها گران ترین مواد مورد استفاده در علم نیستند

کریس ایمپی استاد نجوم دانشگاه، دانشگاه آریزونا - برگردان به فارسی کاوه وحیدی آذر

پس از یک سفر با مسافت نزدیک به 4 میلیارد مایل و به مدت هفت سال، فضاپیمای اوریسیس رکس ناسا در صبح روز 24 سپتامبر 2023 با محموله گرانبها به آرامی در صحرای یوتا فرود آمد. این فضاپیما نمونه ای از سنگ های سیارک بننو را به ارمغان آورد.

تبریز امروز:

شهاب سنگ ها و اجرام آسمانی

سنگ های فضایی و گرد و غبار سیارک ها گران هستند، اما اینها گران ترین مواد مورد استفاده در علم نیستند
کریس ایمپی
استاد نجوم دانشگاه، دانشگاه آریزونا

پس از یک سفر با مسافت نزدیک به 4 میلیارد مایل و به مدت هفت سال، فضاپیمای اوریسیس رکس  ناسا در صبح روز 24 سپتامبر 2023  با محموله گرانبها به آرامی در صحرای یوتا فرود آمد. این فضاپیما نمونه ای از سنگ های سیارک بننو را به ارمغان آورد.

تصویر یک هنرمند از یک فضاپیمای فلزی خاکستری که بر فراز سطح تاریک یک سیارک معلق است، با بازویی که به سطح می رسد.

اوریسیس رکس نمونه ای از سیارک بننو جمع آوری کرد. مرکز پرواز فضایی ناسا/گودارد از طریق AP
تقریباً نیم پوند از مواد جمع‌آوری‌شده از سیارک 85 میلیون تنی (77.6 میلیارد کیلوگرم) به دانشمندان کمک می‌کند تا در مورد شکل‌گیری منظومه شمسی، از جمله اینکه آیا سیارک‌هایی مانند بننو حاوی مواد شیمیایی برای حیات هستند، بیاموزند.

بودجه ماموریت ناسا 800 میلیون دلار بود و در نهایت حدود 1.16 میلیارد دلار برای کمی کمتر از 9 اونس نمونه (255 گرم) هزینه  انجام گردید . اما آیا این گران ترین ماده شناخته شده است؟ 

من استاد نجوم هستم من از صخره های ماه و مریخ در تدریس خود استفاده می کنم و مجموعه ای نه چندان زیاد ​​از شهاب سنگ ها را دارم. من از این واقعیت شگفت زده می شوم که می توانم تکه سنگی را در دست بگیرم که میلیاردها مایل دورتر و میلیاردها سال قدمت دارد.

هزینه بازگشت نمونه
تعداد انگشت شماری از سیارک ها 132 میلیون دلار در هر اونس یا 4.7 میلیون دلار در هر گرم است. این حدود 70000 برابر قیمت طلا است که در چند سال گذشته در محدوده 1800 تا 2000 دلار در هر اونس (60 تا 70 دلار در هر گرم) بوده است.

اولین ماده فرازمینی که به زمین بازگشت از برنامه آپولو بود. بین سال‌های 1969 و 1972، شش مأموریت آپولو 842 پوند (382 کیلوگرم) از نمونه‌های ماه را به ارمغان آورد.

کل برچسب قیمت برنامه آپولو، با تعدیل تورم، 257 میلیارد دلار بود. این سنگ‌های ماه با قیمت 19 میلیون دلار در هر اونس (674 هزار دلار در هر گرم) قیمت نسبی داشتند و البته آپولو ارزش افزوده‌ای در نمایش فناوری‌های پرواز فضایی انسان داشت.

ناسا در حال برنامه ریزی برای بازگرداندن نمونه هایی از مریخ در اوایل دهه 2030 است تا ببیند آیا در آنها آثاری از حیات باستانی وجود دارد یا خیر. ماموریت بازگشت نمونه مریخ با هدف بازگرداندن 30 لوله نمونه با وزن کل یک پوند (450 گرم) است. مریخ نورد Perseverance قبلاً 10 نمونه از این نمونه ها را ذخیره کرده است.

با این حال، هزینه ها افزایش یافته است زیرا این ماموریت پیچیده است و شامل چندین ربات و فضاپیما می شود. بازگرداندن نمونه‌ها می‌تواند 11 میلیارد دلار هزینه داشته باشد که هزینه آن‌ها را به 690 میلیون دلار در هر اونس (24 میلیون دلار در هر گرم) می‌رساند که پنج برابر هزینه واحد نمونه‌های بننو است.

برخی از سنگ های فضایی رایگان هستند
برخی از سنگ های فضایی هیچ هزینه ای ندارند. تقریباً 50 تن نمونه رایگان از منظومه شمسی هر روز بر روی زمین می بارد. بیشتر آنها در جو می سوزند، اما اگر به زمین برسند شهاب سنگ نامیده می شوند و بیشتر آنها از سیارک ها می آیند.

شهاب‌سنگ‌ها می‌توانند پرهزینه باشند، زیرا شناسایی و بازیابی آنها دشوار است. همه سنگ ها شبیه به هم هستند مگر اینکه با پژوهش های تخصصی زمین شناسی انجام گیرد.

بیشتر شهاب‌سنگ‌ها سنگی هستند که کندریت نامیده می‌شوند و می‌توان آن‌ها را با قیمت 15 دلار در هر اونس (50 سنت در هر گرم) به صورت آنلاین خریداری کرد. کندریت‌ها با سنگ‌های معمولی تفاوت دارند زیرا حاوی دانه‌های گردی به نام کندرول هستند که در زمان تولد منظومه شمسی در 4.5 میلیارد سال پیش به صورت قطرات مذاب در فضا شکل گرفتند.

شهاب سنگی که شبیه یک صخره طویل خاکستری با رگه های خاکستری تیره در سراسر آن است.

کندریتی از شهاب سنگ Viñales که از کمربند سیارکی بین مریخ و مشتری سرچشمه می گیرد. 

شهاب‌سنگ‌های آهنی با پوسته‌ای تیره که در اثر ذوب شدن سطح به هنگام عبور از جو ایجاد می‌شود، و الگوی داخلی بلورهای فلزی بلند متمایز می‌شوند. قیمت آنها 50 دلار در هر اونس (1.77 دلار در هر گرم) یا حتی بالاتر است. پالازیت ها شهاب سنگ های آهنی هستند که با ماده معدنی الیوین پوشیده شده اند. هنگامی که برش داده شده و صیقل داده می شوند، رنگ زرد مایل به شفافی دارند و می توانند بیش از 1000 دلار در هر اونس (35 دلار در هر گرم) قیمت داشته باشند.

یک شهاب سنگ قهوه ای مایل به خاکستری که تقریباً دایره ای با برجستگی های بافتی است

یک شهاب سنگ آهنی  CC BY-SA
بیش از چند شهاب سنگ از ماه و مریخ به زمین رسیده است. نزدیک به 600 عدد از ماه می‌آیند و بزرگترین آنها با وزن 4 پوند (1.8 کیلوگرم) با قیمتی حدود 4700 دلار در هر اونس (166 دلار در هر گرم) فروخته می‌شود.

حدود 175 شهاب سنگ شناسایی شده که از مریخ آمده اند. خرید یکی حدود 1 دلار هزینه دارد

1000 در هر اونس (388 دلار در هر گرم).

محققان می توانند با استفاده از مسیر فرودشان برای بازگرداندن مسیر خود به کمربند سیارکی یا مقایسه ترکیب آنها با کلاس های مختلف سیارک ها، دریابند که شهاب سنگ ها از کجا می آیند. کارشناسان می توانند از طریق زمین شناسی و کانی شناسی تعیین کنند که سنگ های ماه و مریخ از کجا آمده اند.

محدودیت این نمونه‌های «رایگان» این است که هیچ راهی برای دانستن اینکه آنها از کجا در ماه یا مریخ آمده‌اند وجود ندارد، که این امر مفید بودن علمی آنها را محدود می‌کند. همچنین، به محض فرود روی زمین شروع به آلوده شدن می‌کنند، بنابراین تشخیص اینکه آیا میکروب‌های موجود در آن‌ها فرازمینی هستند یا خیر، دشوار است.

عناصر و مواد معدنی گران قیمت
برخی از عناصر و مواد معدنی گران هستند زیرا کمیاب هستند. عناصر ساده در جدول تناوبی قیمت پایینی دارند. قیمت هر اونس کربن یک سوم سنت، آهن 1 سنت، آلومینیوم 56 سنت و حتی جیوه کمتر از یک دلار است (در هر 100 گرم، کربن 2.40 دلار، آهن کمتر از یک سنت و آلومنیوم 19 سنت قیمت دارد. ). هر اونس نقره 14 دلار (50 سنت در هر گرم) و طلا 1900 دلار در هر اونس (67 دلار در هر گرم) است.

هفت عنصر رادیواکتیو در طبیعت بسیار نادر هستند و ایجاد آنها در آزمایشگاه آنقدر دشوار است که قیمت بازگشت نمونه مریخ ناسا را تحت الشعاع قرار می دهند. پولونیوم 209، گرانترین آنها، 1.4 تریلیون دلار در هر اونس (49 میلیارد دلار در هر گرم) قیمت دارد.

سنگ های قیمتی نیز می توانند گران باشند. قیمت زمرد مرغوب 10 برابر طلا و الماس سفید 100 برابر طلا است.

یک الماس سفید دایره ای که روی یک سطح سفید نشسته است.

الماس سفید باکیفیت می تواند میلیون ها دلار قیمت داشته باشد. 
برخی از الماس ها دارای ناخالصی بور هستند که به آنها رنگ آبی روشن می دهد. آنها تنها در تعداد معدودی از معادن در سراسر جهان یافت می شوند و با قیمت 550 میلیون دلار در هر اونس (19 میلیون دلار در هر گرم) با هزینه نمونه های مریخ آینده رقابت می کنند - یک اونس 142 قیراط است، اما تعداد بسیار کمی از جواهرات به این بزرگی هستند.

گران‌ترین ماده مصنوعی، «قفس» کروی کوچکی از کربن است که اتم نیتروژن درون آن به دام افتاده است. اتم داخل قفس بسیار پایدار است، بنابراین می توان از آن برای اندازه گیری زمان استفاده کرد. فولرن های اندوهدرال از مواد کربنی ساخته شده اند که ممکن است برای ایجاد ساعت های اتمی بسیار دقیق استفاده شود. آنها می توانند 4 میلیارد دلار در هر اونس (141 میلیون دلار در هر گرم) قیمت داشته باشند.

گران ترین از همه
پادماده در طبیعت وجود دارد، اما بسیار نادر است زیرا هر زمان که یک پادذره ایجاد شود، به سرعت با یک ذره از بین می رود و تشعشع تولید می کند.


در «کارخانه ضد ماده» سرن، دانشمندان پادماده را در مقادیر بسیار کم تولید می کنند.
شتاب دهنده ذرات در سرن می تواند 10 میلیون آنتی پروتون در دقیقه تولید کند. خیلی زیاد به نظر می رسد، اما با این سرعت، میلیاردها سال طول می کشد و یک میلیارد میلیارد (1018) دلار هزینه برای تولید یک اونس (3.5 x 1016 دلار در هر گرم) خواهد داشت.

درایوهای Warp همانطور که توسط "Star Trek" پیش بینی شده است، که توسط نابودی ماده-ضد ماده نیرو می گیرند، باید منتظر گذشت زمان بمانند.

 

منبع:

The Conversation

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت