خبر های ویژه

یک پنجم سرزمین اوکراین

26 خرداد 1403

استفاده از انرژی خورشیدی در اروپا

1 خرداد 1403

دادگاه به جولیان آسانژ مهلت اعتراض داد اما فرصتی نیز برای ایالات متحده ایجاد کرد

7 فروردین 1403

سوئیسی‌ها در یک همه‌پرسی به افزایش میزان مستمری بازنشستگی رای دادند

1 فروردین 1403

آذربایجان: قره باغ در حال فتح یوفا

25 اسفند 1402

ارمنستان: در حال گسترش با مفهوم بندر خشک

23 اسفند 1402

رکورد صادرات ترکیه در ماه ژانویه 2024

16 بهمن 1402

رویای برف بازی

12 بهمن 1402

ایستگاه جلفا

23 دی 1402

گردشگران برای گرفتن عکس، فیلم های فوران های ایسلند رقابت می کنند

9 دی 1402

ارمنستان به آینده احتمالی خارج از بلوک نظامی تحت رهبری روسیه فکر می کند

4 دی 1402

اردک ماندارین

24 آذر 1402

ارمنستان به خطرات و سودهایی فکر می‌کند که تحریم‌ها بر الماس‌های روسیه وارد می کند

17 آذر 1402

نشست مرزی آذربایجان و ارمنستان در بحبوحه مذاکرات صلح با رکود برگزار شد

16 آذر 1402

سرمایش زمین مانع از حضور در اجلاس گرمایش زمین شد

11 آذر 1402

گربه های امروز مسکو

6 آذر 1402

8 مهر 1402

جمهوری خودخوانده قره باغ کوهستانی با دستگیری مقامات آن منحل شد

ساموئل شهرامانیان، رئیس جمهور تازه منتخب، در تاریخ 28 سپتامبر فرمانی را با استناد به "وضعیت سخت و پیچیده نظامی-سیاسی، بر اساس اولویت تامین امنیت فیزیکی و منافع حیاتی مردم قره باغ ( آرتساخ )" امضا کرد.

تبریز امروز:

این تصمیم در بحبوحه مهاجرت دسته جمعی ارامنه از قره باغ و پس از دستگیری یکی از برجسته ترین مقامات سابق منطقه توسط آذربایجان اتخاذ شده است.
حیدر ایسایف 28 سپتامبر 2023

دستگیری روبن واردانیان

روبن واردانیان هنگامی که قصد داشت قره باغ را به مقصد ارمنستان ترک کند توسط آذربایجان دستگیر شد 
جمهوری خودخوانده قره باغ کوهستانی (NKR) که برای ارمنیان به نام آرتساخ شناخته می شود، از اول ژانویه 2024 وجود خود را از دست خواهد داد.

ساموئل شهرامانیان، رئیس جمهور تازه منتخب، در تاریخ 28 سپتامبر فرمانی را با استناد به "وضعیت سخت و پیچیده نظامی-سیاسی، بر اساس اولویت تامین امنیت فیزیکی و منافع حیاتی مردم قره باغ ( آرتساخ )" امضا کرد.

در همین حال، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، فرار دسته جمعی غیرنظامیان قومی ارمنی را که به دلیل این تحولات رخ داده است، به عنوان یک قسمت از پاکسازی قومی توصیف کرده است.

تصمیم انحلال NKR پس از حمله آذربایجان در 19 سپتامبر گرفته شد که در آن نیروهای ارمنی قره باغ ظرف یک روز تسلیم شدند و مذاکرات برای ادغام مجدد با آذربایجان آغاز شد.

در فرمان شهرامانیان آمده است که در کنار انحلال تدریجی کلیه نهادهای دولتی و نهادهای زیرمجموعه آنها، جمعیت ارمنی قره باغ با «شرایط ادغام مجدد ارائه شده از سوی جمهوری آذربایجان پس از لازم الاجرا شدن این فرمان، آشنا شوند تا بتوانند به طور مستقل و جداگانه در مورد امکان ماندن در (بازگشت به) قره باغ کوهستانی تصمیم گیری کنند. ."

NKR از یک جنبش مدنی متولد شد که در سال 1988 با هدف ایجاد کنترل ارمنیان بر منطقه خودمختار قره باغ کوهستانی (NKAO) که در آن زمان بخشی از آذربایجان شوروی بود، اما تقریباً 85 درصد جمعیت ارمنی قومی داشت، متولد شد.

سالهای گرگ و میش اتحاد جماهیر شوروی شاهد اپیزودهایی از خشونت جمعی و آواره شدن صدها هزار ارمنی قومی از آذربایجان و بالعکس بود. با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، درگیری به یک جنگ بین دولتی تبدیل شد که آذربایجان مستقل را در مقابل جمهوری ارمنستان و ارامنه NKAO سابق قرار داد.

جمهوری قره باغ کوهستانی در طول جنگ بر اساس همه پرسی برگزار شده در سال 1991 اعلام شد. پس از آتش بس در سال 1994 که پیروزی ارمنیان را مدون کرد، NKR کنترل مؤثری بر بیشتر قلمرو NKAO سابق و هفت منطقه اطراف آذربایجان از آن زمان به دست گرفت. که حداقل 600000 آذربایجانی اخراج شده بودند.

در طول دو دهه و نیم بعدی، NKR نهادهای سیاسی خود را حفظ کرد در حالی که اقتصاد و دستگاه نظامی و امنیتی آن به شدت با جمهوری ارمنستان ادغام شده بود.

در سال 2020، آذربایجان برای بازپس گیری این سرزمین دست به حمله زد. کمک های قابل توجهی از ترکیه و تسلیحات از اسرائیل دریافت کرد. آذربایجان در طول 44 روز جنگ، اکثریت زمین هایی را که در جنگ اول از دست داده بود، پس گرفت. NKR به منطقه کوچکی کاهش یافت که توسط نیروهای حافظ صلح از روسیه که در 9 نوامبر 2020 میانجیگری آتش بس برقرار کردند، گشت زنی می کردند.

آذربایجان و ارمنستان سپس فرآیند مذاکره ای را با هدف یک توافق صلح جامع آغاز کردند که عمدتاً به دلیل اختلافات در مورد سرنوشت ارامنه قره باغ دستاورد چندانی نداشت.

تهاجم هفته گذشته باعث مهاجرت دسته جمعی ارامنه از قره باغ شد که نسبت به تضمین های باکو مبنی بر اینکه حقوقشان تحت حاکمیت آذربایجان محافظت خواهد شد، بی اعتماد بودند. محاصره اجباری آذربایجان که در 9 ماه گذشته اعمال شده است، تنها تردیدها را عمیق تر کرده است. از ساعت 14:00 طبق اعلام دولت ارمنستان، در 28 سپتامبر به وقت محلی، 70500 نفر از مرز به ارمنستان سرازیر شدند. این بیش از نیمی از تقریباً 120000 نفری است که منابع ارمنی گفته اند در این جمهوری خود توصیف شده زندگی می کردند.

روبن واردانیان هنگامی که قصد داشت قره باغ را به مقصد ارمنستان ترک کند توسط آذربایجان دستگیر شد (سرویس مرزی دولتی آذربایجان)

وزارت خارجه آذربایجان با انتشار بیانیه‌ای ادعای نخست‌وزیر ارمنستان مبنی بر پاک‌سازی قومی را رد کرد و تاکید کرد که ارامنه قره‌باغ خوش‌آمد می‌آیند و به میل خود ترک می‌کنند. در همین حال، باکو یک پورتال وب به نام Reintegration.gov.az ایجاد کرده است که اطلاعاتی را در اختیار ارمنیان علاقه مند به اخذ تابعیت آذربایجان قرار می دهد.

آذربایجان وزیر دولت سابق قره باغ را دستگیر کرد

با این حال، یکی از ارامنه در آن مهاجرت اجازه عبور نداشت. در 27 سپتامبر، سرویس مرزی آذربایجان، روبن واردانیان، وزیر دولت سابق NKR را هنگامی که می خواست از طریق پاسگاه مرزی لاچین خارج شود، دستگیر کرد.

تاجر و نیکوکار میلیاردر روسی-ارمنی در ایروان به دنیا آمد و سال ها در مسکو زندگی کرد. اواخر سال گذشته او تابعیت روسیه خود را رها کرد و به استپاانکرت، پایتخت NKR نقل مکان کرد و به عنوان وزیر دولت منصوب شد. روابط نزدیک او با نخبگان روسیه، از جمله در گذشته با رئیس جمهور ولادیمیر پوتین، به گمانه زنی های گسترده دامن زد.

او به دستور کرملین به قره باغ فرستاده شده بود تا از حفظ نفوذ روسیه در آنجا اطمینان حاصل شود. اما پس از کمی بیش از سه ماه کار، او برکنار شد.

(اکنون که او دستگیر شده است، روسیه هیچ نشانه ای از کمک به او نشان نداده است.)

واردانیان در قره باغ باقی ماند و خود را به عنوان یک مخالف سیاسی هم برای رهبری آن زمان NKR و هم دولت ارمنستان در ایروان معرفی کرد.

در 28 سپتامبر، سرویس امنیت دولتی آذربایجان تصاویر ویدئویی از واردانیان در بازداشت را منتشر کرد. این آژانس گفته است که وی به مدت چهار ماه در بازداشت موقت قرار داشته و با اتهامات مالی به تروریسم، ایجاد و مشارکت در گروه های مسلح غیرقانونی و عبور غیرقانونی از مرز آذربایجان روبرو خواهد شد.

در جای دیگر، دیوید بابایان، وزیر امور خارجه سابق جمهوری آذربایجان، که اخیراً به عنوان مشاور رئیس جمهور شهرامانیان خدمت کرده بود، در 28 سپتامبر اعلام کرد که خود را به مجریان قانون آذربایجان تحویل می دهد.

"همه می دانید که من در لیست سیاه آذربایجان قرار گرفته ام و طرف آذربایجانی خواستار ورود من به باکو برای تحقیقات مناسب شد. این تصمیم طبیعتا باعث درد، اضطراب و استرس شدید در درجه اول برای عزیزان من خواهد شد، اما مطمئن هستم آنها متوجه خواهند شد." او در فیس بوک نوشت.

حیدر ایسایف روزنامه نگار اهل باکو است.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت