خبر های ویژه

بیانیه اجلاس سران خواستار گفتگو برای پایان دادن به جنگ بدون ارائه نقشه راه برای گفتگوها شده است.

30 خرداد 1403

ارمنستان سفیر خود را از بلاروس در بحبوحه افزایش تنش با روسیه فراخواند

29 خرداد 1403

یک پنجم سرزمین اوکراین

26 خرداد 1403

استفاده از انرژی خورشیدی در اروپا

1 خرداد 1403

دادگاه به جولیان آسانژ مهلت اعتراض داد اما فرصتی نیز برای ایالات متحده ایجاد کرد

7 فروردین 1403

سوئیسی‌ها در یک همه‌پرسی به افزایش میزان مستمری بازنشستگی رای دادند

1 فروردین 1403

آذربایجان: قره باغ در حال فتح یوفا

25 اسفند 1402

ارمنستان: در حال گسترش با مفهوم بندر خشک

23 اسفند 1402

رکورد صادرات ترکیه در ماه ژانویه 2024

16 بهمن 1402

رویای برف بازی

12 بهمن 1402

ایستگاه جلفا

23 دی 1402

گردشگران برای گرفتن عکس، فیلم های فوران های ایسلند رقابت می کنند

9 دی 1402

ارمنستان به آینده احتمالی خارج از بلوک نظامی تحت رهبری روسیه فکر می کند

4 دی 1402

اردک ماندارین

24 آذر 1402

ارمنستان به خطرات و سودهایی فکر می‌کند که تحریم‌ها بر الماس‌های روسیه وارد می کند

17 آذر 1402

نشست مرزی آذربایجان و ارمنستان در بحبوحه مذاکرات صلح با رکود برگزار شد

16 آذر 1402

29 شهریور 1402

آیا یکی از قدیمی ترین متحدان روسیه از مدار کرملین خارج می شود؟

سی ان ان در مورد روابط غرب با ارمنستان می گوید

ورود سربازان آمریکایی به ارمنستان برای شرکت در رزمایش حفظ صلح، دولت روسیه را که برای چندین دهه به عنوان تنها ضامن امنیت جمهوری شوروی سابق عمل می کرد، عصبانی کرده است. 85 سرباز آمریکایی و 175 سرباز ارمنی در رزمایش 10 روزه Eagle Partner که از روز دوشنبه آغاز شده است، شرکت می کنند. سی ان ان می نویسد که هدف آن آماده سازی ارامنه برای شرکت در ماموریت های بین المللی حافظ صلح است. این رزمایش‌ها، هرچند در مقیاس کوچک، آخرین مجموعه از «گام‌های غیردوستانه» است. ارمنستان اخیرا برای اولین بار کمک های بشردوستانه به اوکراین ارسال کرده است و پارلمان این کشور آماده است تا اساسنامه رم دادگاه کیفری بین المللی را تصویب کند، به این معنی که اگر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پا به کشوری بگذارد که مدت هاست روسیه آن را دیده است، موظف به دستگیری وی خواهد بود.

تبریز امروز:

news.am : ورود سربازان آمریکایی به ارمنستان برای شرکت در رزمایش حفظ صلح، دولت روسیه را که برای چندین دهه به عنوان تنها ضامن امنیت جمهوری شوروی سابق عمل می کرد، عصبانی کرده است. 85 سرباز آمریکایی و 175 سرباز ارمنی در رزمایش 10 روزه Eagle Partner که از روز دوشنبه آغاز شده است، شرکت می کنند. سی ان ان می نویسد که هدف آن آماده سازی ارامنه برای شرکت در ماموریت های بین المللی حافظ صلح است.
این رزمایش‌ها، هرچند در مقیاس کوچک، آخرین مجموعه از «گام‌های غیردوستانه» است.
ارمنستان اخیرا برای اولین بار کمک های بشردوستانه به اوکراین ارسال کرده است و پارلمان این کشور آماده است تا اساسنامه رم دادگاه کیفری بین المللی را تصویب کند، به این معنی که اگر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پا به کشوری بگذارد که مدت هاست روسیه آن را دیده است، موظف به دستگیری وی خواهد بود.
همانطور که سی‌ان‌ان اشاره می‌کند، بازی‌های ارمنستان با شرکای بین‌المللی جدید ناشی از ناامیدی آن بود که روسیه قادر نبود یا نمی‌خواست از خود در برابر تجاوزات آذربایجان همسایه دفاع کند و این پرسش‌ها را در مورد توانایی روسیه برای حفظ تسلط بر کشورها و درگیری‌های امپراتوری شوروی سابق ایجاد کرد.
رسانه ها خاطرنشان کردند که پس از به قدرت رسیدن پاشینیان در سال 2018 با “انقلاب مخملی” در ارمنستان، این کشور با تنش فزاینده ای در روابط با آذربایجان مواجه شد.
نقطه داغ قره باغ کوهستانی است، منطقه ای محصور در خشکی در رشته کوه های قفقاز که جرقه دو جنگ بین کشورهای همسایه را در سه دهه گذشته به راه انداخته است، آخرین جنگ در سال 2020…
در پاییز 2020، درگیری 44 روزه فرودستی نظامی ارمنستان را آشکار کرد. آذربایجان، مجهز به هواپیماهای بدون سرنشین و هواپیماهای جنگنده F-16 ترکیه، پیروزی قاطعانه ای را به دست آورد و حدود یک سوم قلمرو قره باغ کوهستانی را تصاحب کرد و به خود ارمنستان حمله کرد.
روسیه با موافقت با آتش بس به پایان جنگ کمک کرد. این قرارداد مستقر حدود 2000 نیروی حافظ صلح روسی در قره باغ کوهستانی برای محافظت از کریدور لاچین، تنها جاده ای که آن را به ارمنستان متصل می کند، پیش بینی کرد.
با این حال، نیروهای حافظ صلح روسیه مانع از ایجاد یک ایست بازرسی نظامی در امتداد کریدور لاچین توسط نیروهای آذربایجانی نشدند که مانع از ورود مواد غذایی به داخل محاصره می شود. در مقاله CNN تاکید شده است که آذربایجان ایجاد محاصره را رد می کند و روسیه اتهامات عدم اقدام را رد می کند.
رسانه ها گزارش می دهند که برخی تحلیلگران ناتوانی روسیه در اجرای شرایط آتش بس را با این واقعیت توضیح می دهند که با تهاجم گسترده اش به اوکراین حواسش پرت شده است.
با این حال، ماری دومولن، مدیر پروژه «اروپا گسترده تر» شورای روابط خارجی اروپا، معتقد است که این وضعیت تا حدودی به دلیل تلاش روسیه برای حفظ ارمنستان و آذربایجان در یک طرف بوده است. به گزارش رسانه ها، مشکلی که به گفته وی به دلیل تجاوزات مداوم آذربایجان غیرممکن شده است.

هنوز مشخص نیست که آیا تلاش‌های ارمنستان برای ایجاد مشارکت‌های بین‌المللی جدید صرفاً با تلاش برای تقویت امنیت خود انجام می‌شود یا اینکه این تلاش‌ها نشان دهنده چرخش گسترده‌تری به سمت غرب است.
برای ارمنستان، به عنوان یک کشور کوچک، یک چرخش، یک جهش ژئوپلیتیکی کاملاً خطرناک است. آنا اوهانیان، کارشناس سیاست خارجی روسیه و استاد کالج استون‌هیل در ماساچوست، به سی‌ان‌ان گفت:ما می‌دانیم که چه چیزی حامله است.
به گفته اوهانیان، ارمنستان به جای قطع کامل روابط با روسیه، به سادگی نفوذ خود را “تضعیف” می کند.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت