خبر های ویژه

گربه های امروز مسکو

6 آذر 1402

استفاده از کوادکوپتر فیلمبرداری برای کشتار در جنگ

24 آبان 1402

در کیف، یکی از مقامات کمیته ضد انحصار به اتهام رشوه دستگیر شد.

24 آبان 1402

جنگی که برای مردم فقط دردناک شد

8 آبان 1402

تعداد خودروهای پریمیوم در روسیه افزایش یافته است

3 آبان 1402

اولین گروه از «امامان آلمانی» فارغ‌التحصیل شدند

24 مهر 1402

8 میلیارد دلار درآمد ترکیه از صادرات خودرو در 9 ماه

23 مهر 1402

سازمان شفافیت بین‌الملل روسیه از خارج از کشور راه اندازی می‌شود

16 مهر 1402

روسیه خواستار «آتش بس فوری» در غزه شد

16 مهر 1402

سگ استافوردشایر بول تریر در اتریش جان یک زن را گرفت

11 مهر 1402

آذربایجانی ها به سرزمین خود بازمی گردند

10 مهر 1402

جمهوری خودخوانده قره باغ کوهستانی با دستگیری مقامات آن منحل شد

8 مهر 1402

رودرویی با پاشینیان

5 مهر 1402

روسیه می‌گوید ارامنه در درگیری‌های آذربایجان «سوخت به آتش» افزودند .

3 مهر 1402

یک بچه گربه با خز سبز در بلاروس پیدا شد.

2 مهر 1402

گروه املاک کارگر در‌ قبرس به اتهام کلاهبرداری دستگیر شدند

31 شهریور 1402

25 شهریور 1402

بریتانیا نگهداری سگ‌های «قلدربولی آمریکایی XL» را ممنوع کرد

نخست‌وزیر ریشی سوناک، پس از یک رشته مرگ و میر و کمپین رسانه‌های اجتماعی که بر دولت فشار وارد کرد، روز جمعه اقداماتی را برای غیرقانونی کردن سگ‌ها اعلام کرد.

ویدئویی که از اتوبوسی در حال عبور گرفته شده و کمتر از یک دقیقه طول می کشد، دلخراش است. یک سگ جوان قدرتمند دختری 11 ساله را در مقابل یک فروشگاه مواد غذایی در بیرمنگام انگلیس گاز می گیرد. در حالی که عابران پیاده از ترس پراکنده می شوند، سگ مردی را به داخل میدان پمپ بنزین تعقیب می کند و او را بارها پایین می کشد، آرواره هایش روی بازو و شانه مرد محکم می شود، در حالی که او ناامیدانه تلاش می کند حیوان را از زیر پا درآورد. این فیلم که هفته گذشته در رسانه های اجتماعی منتشر شد، بحثی را در بریتانیا بر سر سگ قلدر آمریکایی XL، یک نژاد نسبتاً جدید سگ که بسیار محبوب شده است، شعله ور کرد، حتی اگر به خاطر یک رشته حملات خطرناک متهم شده است. فعالان ادعا می کنند که این حیوانات مسئول بیش از 40 درصد از حملات سگ ها در کشور و تعداد نامتناسبی از تلفات هستند.

تبریز امروز:

پس از حملات وحشیانه و مناظره‌های شدید، بریتانیا سگ‌های «قلدر آمریکایی XL» را ممنوع کرد

نمای نزدیک از یک قلدر آمریکایی XXL.
یک سگ قلدر آمریکایی XL در یک کلینیک دامپزشکی در اوترخت، هلند.
ویدئویی که از اتوبوسی در حال عبور گرفته شده و کمتر از یک دقیقه طول می کشد، دلخراش است. یک سگ جوان قدرتمند دختری 11 ساله را در مقابل یک فروشگاه مواد غذایی در بیرمنگام انگلیس گاز می گیرد. در حالی که عابران پیاده از ترس پراکنده می شوند، سگ مردی را به داخل میدان پمپ بنزین تعقیب می کند و او را بارها پایین می کشد، آرواره هایش روی بازو و شانه مرد محکم می شود، در حالی که او ناامیدانه تلاش می کند حیوان را از زیر پا درآورد.

این فیلم که هفته گذشته در رسانه های اجتماعی منتشر شد، بحثی را در بریتانیا بر سر سگ قلدر آمریکایی XL، یک نژاد نسبتاً جدید سگ که بسیار محبوب شده است، شعله ور کرد، حتی اگر به خاطر یک رشته حملات خطرناک متهم شده است. فعالان ادعا می کنند که این حیوانات مسئول بیش از 40 درصد از حملات سگ ها در کشور و تعداد نامتناسبی از تلفات هستند.

روز جمعه، پس از حمله دیگری که منجر به کشته شدن یک مرد شد، نخست وزیر ریشی سوناک، سگ بولی XL را "خطری برای جوامع ما" نامید و گفت که دولت او اقداماتی را برای ممنوعیت آن انجام خواهد داد "تا بتوانیم به این حملات خشونت آمیز پایان دهیم و مردم را ایمن نگه داریم."

این بازتابی است، سه دهه بعد، از جنگ بر سر پیت بول ها، که در بریتانیا و ایالات متحده بیداد کرد، هرچند نتایج متفاوتی داشت. پیت‌بول‌ها، که احتمالاً نسل قلدر XL از آن‌ها نشأت می‌گیرد، در بریتانیا غیرقانونی بودند، اما عمدتاً در ایالات متحده قانونی باقی می‌مانند، حتی اگر برخی از شهرها محدودیت‌هایی را برای آنها اعمال کنند.

 

اکنون، مانند آن زمان، جنگ فدرتمندی بین کسانی که می‌گویند برخی از سگ‌ها برای قاتل پرورش یافته‌اند و کسانی که می‌گویند هیچ سگی به این شکل به دنیا نمی‌آید، وجود دارد. اکنون، مانند آن زمان، با توجه به محبوبیت این سگ ها در محله های فقیرتر، اغلب با اعضای باند، یک عنصر اجتماعی و طبقاتی وجود دارد. در حال حاضر، مانند آن زمان، داده های علمی در مورد تمایل نژادهای خاص به حمله به انسان به طرز ناامیدکننده ای بی نتیجه است.

حتی چرخه سیاسی بریتانیا نیز به طرز عجیبی موازی است: یک دولت محافظه کار که پس از مدتی طولانی در قدرت محبوبیتی ندارد، به موضوعی احساسی دست می زند تا رای دهندگان خسته را به خود جلب کند. بریتانیا پیتبول را به همراه سه نژاد دیگر در سال 1991 ممنوع کرد، در زمانی که نخست وزیر جان میجر با مبارزات سختی علیه حزب کارگر مخالف روبرو بود (توری ها در سال بعد به پیروزی اندکی دست یافتند).

نخست وزیر در خیابان داونینگ.

نخست وزیر ریشی سوناک این هفته در حال خروج از داونینگ استریت در لندن است. 

با این حال، سیل اخیر حملات - که توسط یک گروه مدافع به نام Bully Watch که گزارش‌ها و ویدیوهای روزانه حملات را در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌کند برجسته شده است - موضوع را فراتر از حزب‌گرایی صرف سوق داده است.

رهبر حزب کارگر، کیر استارمر، این هفته گفت که "هیچکس نباید با تصاویر بیرمنگام احساس راحتی کند". روز پنجشنبه، مردی 52 ساله به نام ایان پرایس در استونال، روستایی در استافوردشایر، پس از اینکه توسط دو XL مظنون قلدر مورد ضرب و شتم قرار گرفت، جان باخت. پلیس صاحب مرد 30 ساله آنها را دستگیر کرد.

آقای استارمر گفت که یک مورد قوی برای ممنوعیت XL های قلدر وجود دارد، یک سگ عضلانی و قدرتمند که بین 21 تا 23 اینچ ایستاده و تا 130 پوند وزن دارد. او گفت: واضح است که چیزی باید تغییر کند.

با این حال، اطلاعات علمی کمی در مورد رفتار قلدر XL وجود دارد، تا حدی به این دلیل که فقط از اواخر دهه 1980 وجود داشته است. کارشناسان می گویند که احتمالاً از سایر سگ های خانواده پیت بول تریر که برخی از ایالات متحده وارد شده اند، دورگه شده است.

منتقدان استدلال می کنند که غیرقانونی کردن قلدر XL یا هر نژاد دیگری حملات جدی یا کشنده سگ را کاهش نمی دهد. آنها خاطرنشان می کنند که تصویب قانون سگ های خطرناک در سال 91 مانع از تعداد د

نیش سگ، یا حملات مرگبار، ناشی از افزایش در بریتانی

 انجمن دامپزشکی بریتانیا و گروه‌های حامی حقوق حیوانات با این ممنوعیت مخالفت می‌کنند، به این دلیل که این ممنوعیت‌ها علاوه بر بی‌اثر بودن، ناعادلانه هستند.

با این حال، طرفداران یک ممنوعیت استدلال می‌کنند که افزایش ناگهانی تلفات، که بسیاری از آنها توسط XLهای قلدر ایجاد شده‌اند، نیاز به اقدامات بیشتر را نشان می‌دهد. بر اساس گزارش اداره ملی آمار بریتانیا، بین سال های 2001 تا 2021، سالانه سه نفر در بریتانیا به طور متوسط در نتیجه حمله سگ جان خود را از دست می دهند. در سال گذشته 10 نفر جان خود را از دست دادند در حالی که در سال جاری تاکنون هفت نفر جان خود را از دست داده اند.

برای فعالانی که سازمان قلدری دیده بان را اداره می کنند، دولت از قبل برای اقدام بیش از حد منتظر بوده است. بنیانگذاران این گروه ترجیح داده‌اند ناشناس بمانند و گفته‌اند که در معرض تلافی‌جویی از سوی پرورش‌دهندگان سگ قرار خواهند گرفت. آنها پایگاه داده حملات خود را با استفاده از فیس بوک و سایر رسانه های اجتماعی ایجاد کرده اند که 351 مورد حمله توسط نژادهای قلدر بزرگ را در سال جاری ثبت می کند. آنها می گویند که از سال 2021، XL های قلدر مسئول 11 مورد مرگ تایید شده و 3 مورد مشکوک بوده اند.

با این حال، به گفته منتقدان، ظهور قلدر XL، بیهودگی ممنوعیت نژادهای خاص را نشان می دهد. آنها استدلال می کنند که صاحبان سگ به سادگی به مخلوط کردن سگ ها برای ایجاد نژادهای جدید ادامه می دهند. علاوه بر پیت بول، بریتانیا توسا ژاپنی، Dogo Argentino و Fila Brasileiro را ممنوع کرده است.

برانون دیکی، نویسنده آمریکایی که کتابش «پیت بول: نبرد بر سر یک نماد آمریکایی»، تاریخچه این نژاد و همچنین اعتراضات در دهه 1990 را مورد بررسی قرار داد، ممنوعیت‌ها را به طرح دونالد جی. ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای توقف هجوم  مهاجران در سراسر مرز جنوبی ایالات متحده تشبیه کرد..

خانم دیکی گفت: «این خیلی شبیه افرادی است که می گویند «دیوار را بساز». "چشم زدن و ممکن است راه حل معقولی به نظر برسد، اما در واقع کار نمی کند."

سگی که بیرون می دود

یک سگ پیت بول در واشنگتن دی سی، در سال 2015

او و دیگر منتقدان گفتند که جایگزین، تنظیم بهتر صنعت پرورش سگ، به ویژه به اصطلاح پرورش دهندگان حیاط خلوت است که اغلب حیوانات را در شرایط بد پرورش می دهند و با آنها رفتار ظالمانه ای می کنند تا آنها را تهاجمی تر کند.

افزودن یک نژاد جدید به لیست ممنوعه کار ساده ای نیست. قلدر آمریکایی در اندازه های مختلف، از جیبی تا XL وجود دارد، که نشان می دهد روند پرورش چقدر می تواند متفاوت باشد. مالکان اغلب در برابر مقاماتی که سعی می کنند سگ هایشان را ببرند و نژاد آن را به چالش بکشند، مقاومت می کنند.

وقتی حتی نمی توانید تشخیص دهید که کدام یک پیت بول است، چگونه علیه آن سگ ها قانون وضع می کنید؟ کری وستگارت، رئیس تعامل انسان و حیوان در دانشگاه لیورپول گفت.

آقای سوناک نسب تیره قلدر XL را پذیرفت. او گفت که دولت قبل از افزودن این نژاد به لیست سگ های غیرقانونی، برای تعریف این نژاد با کارشناسان مشورت خواهد کرد. در بریتانیا، پلیس می‌تواند یک سگ غیرقانونی را مصادره کند و بعداً دادگاه می‌تواند دستور از بین بردن آن را بدهد.

پروفسور وستگارت گفت: یکی دیگر از مشکلات جدا کردن یک نژاد این است که به این معنی است که سگ های دیگر نیز قادر به گاز گرفتن انسان نیستند. بولداگ‌های فرانسوی، شیتزوس و جک راسل تریر در فهرست سگ‌هایی با موارد گاز گرفتن در رتبه‌های بالایی قرار دارند، اما او اضافه کرد: «نژادهای گاو بیشتر از چی‌هواهوای شما آسیب می‌زنند».

یک جریان اجتماعی و اقتصادی نیز وجود دارد. زمانی که دولت تصمیم گرفت در سال 1991 پیتبول را ممنوع کند، کنت بیکر، وزیر کشور در آن زمان، داده‌های مربوط به گازگرفتگی سگ را بررسی کرد و متوجه شد که آلزاسی‌ها و سایر نژادهای مورد علاقه صاحبان سطح بالا نیز ممکن است واجد شرایط فهرست سیاه باشند.

او در کتاب خاطرات خود در سال 1993 با اشاره به افرادی که با سگ های شکاری خود در کوتسولدز یا دیگر اقامتگاه های کشور راه می روند، می نویسد: «این امر باعث خشم تیپ «چاه سبز» می شد.

آقای بیکر ادامه داد: "لابی پیت بول" به کمک من آمد و در مقابل دوربین های تلویزیون ظاهر شد و صاحبان آنها معمولاً خالکوبی و گوشواره داشتند و در عین حال از ماهیت ظاهراً مهربان سگ هایشان که نام آنها همیشه تایسون، گریپر بود، تمجید می کرد. قاتل یا سایکس.»

سگ ها در پارک

سگ ها در پارکی در لندن

این پویایی در XL های قلدر وجود دارد، اگرچه رسانه های اجتماعی عنصر جدیدی را اضافه کرده اند. این نژاد توسط صاحبانی که اینفلوئنسر در اینستاگرام و یوتیوب هستند محبوبیت یافته است. برخی با وسواس روی تبارشناسی تمرکز می کنند. دیلی میل با استناد به تحقیقات گردآوری شده توسط Bully Watch گزارش داد که نیمی از XL های قلدر در بریتانیا "از یک حیوان هم نژاد از ایالات متحده به نام کیلر کیمبو نشات می گیرند."

در مصاحبه‌ای در روز پنج‌شنبه، یکی از سه سازمان‌دهنده Bully Watch گفت که او و همکارانش متوجه شده‌اند که این خطر وجود دارد که بحث در مورد این سگ‌ها «رادیکالیزه شود». او گفت که آنها تصمیم گرفته اند از ارسال هر حادثه گزارش شده از حمله خودداری کنند و منتظر بمانند تا ببینند چگونه این حمله گزارش شده است

دولت پاسخ داد.

ساعاتی بعد حمله به آقای پرایس صورت گرفت و در صبح روز جمعه، آقای سوناک متعهد شد که سگ‌های مسئول را ممنوع کند. Bully Watch با اشاره به یک پسر 10 ساله که توسط یک قلدر XL در سال 2021 کشته شد، و همچنین تماس تلفنی با سایر قربانیان، پست کرد: "ممنوعیت گامی در جهت درست است. "

 

منبع نیویورک تایمز

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت