خبر های ویژه

گربه های امروز مسکو

6 آذر 1402

استفاده از کوادکوپتر فیلمبرداری برای کشتار در جنگ

24 آبان 1402

در کیف، یکی از مقامات کمیته ضد انحصار به اتهام رشوه دستگیر شد.

24 آبان 1402

جنگی که برای مردم فقط دردناک شد

8 آبان 1402

تعداد خودروهای پریمیوم در روسیه افزایش یافته است

3 آبان 1402

اولین گروه از «امامان آلمانی» فارغ‌التحصیل شدند

24 مهر 1402

8 میلیارد دلار درآمد ترکیه از صادرات خودرو در 9 ماه

23 مهر 1402

سازمان شفافیت بین‌الملل روسیه از خارج از کشور راه اندازی می‌شود

16 مهر 1402

روسیه خواستار «آتش بس فوری» در غزه شد

16 مهر 1402

سگ استافوردشایر بول تریر در اتریش جان یک زن را گرفت

11 مهر 1402

آذربایجانی ها به سرزمین خود بازمی گردند

10 مهر 1402

جمهوری خودخوانده قره باغ کوهستانی با دستگیری مقامات آن منحل شد

8 مهر 1402

رودرویی با پاشینیان

5 مهر 1402

روسیه می‌گوید ارامنه در درگیری‌های آذربایجان «سوخت به آتش» افزودند .

3 مهر 1402

یک بچه گربه با خز سبز در بلاروس پیدا شد.

2 مهر 1402

گروه املاک کارگر در‌ قبرس به اتهام کلاهبرداری دستگیر شدند

31 شهریور 1402

2 شهریور 1402

کانادا در حالی که به فکر رفع تحریم ترکیه است، تعامل با ارمنستان را عمیق تر می کند

اتاوا برای حفظ تعادل دیپلماتیک با طرافت تلاش می کند.

به نظر می رسد که علاقه کانادا به امنیت قفقاز جنوبی با کشمکش دیپلماتیک جاری با ترکیه مرتبط باشد. مقامات کانادایی تصمیم خود را برای پیوستن به ماموریت نظارتی اتحادیه اروپا تنها چند روز پس از اجلاس سالانه ناتو در لیتوانی اعلام کردند، جایی که گزارش شده است که اتاوا مذاکرات خود را با ترکیه درباره صادرات فناوری دفاعی کانادا از سر گرفته است. کانادا مجوز صادرات نظامی به ترکیه را در سال 2021 پس از دریافت "شواهد معتبر" مبنی بر انتقال فناوری ساخت کانادا به آذربایجان که ترکیه در جنگ 2020 ناگورنو-قره باغ از آن استفاده کرد، لغو کرد. مارک گارنو، وزیر امور خارجه سابق کانادا، گفت: «این استفاده با سیاست خارجی کانادا و همچنین تضمین‌های استفاده نهایی از سوی ترکیه مطابقت نداشت.»

تبریز امروز:

فین دپنسیر 24 اوت 2023
کانادا مجوزهای صادرات نظامی به ترکیه را در سال 2021 پس از دریافت "شواهد معتبر" مبنی بر انتقال فناوری ساخت کانادا به آذربایجان که پس از آن در جنگ 2020 قره باغ کوهستانی تأثیر زیادی داشت، از جمله واحدهای نوری کانادایی مورد استفاده در TB2 ساخت ترکیه را لغو کرد. هواپیماهای بدون سرنشین Bayraktar. اما اکنون ممکن است تحریم برداشته شود. (عکس: ویکی پدیا، CC BY 4.0)
کانادا مجوزهای صادرات نظامی به ترکیه را در سال 2021 پس از دریافت "شواهد معتبر" مبنی بر انتقال فناوری ساخت کانادا به آذربایجان که سپس در جنگ 2020 قره باغ کوهستانی مورد استفاده قرار گرفت، از جمله واحدهای نوری کانادایی مورد استفاده در پهپادهای TB2 Bayraktar ساخت ترکیه را لغو کرد. اما اکنون ممکن است تحریم برداشته شود. (عکس: ویکی پدیا، CC BY 4.0)
کانادا در حال افزایش وجهه دیپلماتیک خود در قفقاز است، زیرا ملاحظات سیاست داخلی و خارجی اتاوا را به سمت مناقشه قره باغ کوهستانی سوق می دهد.

ملانی جولی وزیر امور خارجه کانادا قرار است در مراسم افتتاحیه سفارت کانادا در ایروان در ماه سپتامبر شرکت کند. کانادا همچنین قرار است به اولین کشور ثالث تبدیل شود که به مأموریت اتحادیه اروپا در ارمنستان (EUMA) ملحق می شود، که تحت آن ناظران غیرمسلح شرایط را در امتداد مرز ارمنستان با آذربایجان نظارت می کنند. این ماموریت در تلاش است تا "به امنیت انسانی در مناطق متاثر از درگیری در ارمنستان کمک کند" و همچنین روابط بهتر ارمنستان و آذربایجان را تقویت کند. یک منبع آگاه به اوراسیا نت گفت که ناظران کانادا از رده های پلیس سواره سلطنتی کانادا انتخاب خواهند شد.

به نظر می رسد که علاقه کانادا به امنیت قفقاز جنوبی با کشمکش دیپلماتیک جاری با ترکیه مرتبط باشد. مقامات کانادایی تصمیم خود را برای پیوستن به ماموریت نظارتی اتحادیه اروپا تنها چند روز پس از اجلاس سالانه ناتو در لیتوانی اعلام کردند، جایی که گزارش شده است که اتاوا مذاکرات خود را با ترکیه درباره صادرات فناوری دفاعی کانادا از سر گرفته است. کانادا مجوز صادرات نظامی به ترکیه را در سال 2021 پس از دریافت "شواهد معتبر" مبنی بر انتقال فناوری ساخت کانادا به آذربایجان که ترکیه در جنگ 2020 ناگورنو-قره باغ از آن استفاده کرد، لغو کرد. مارک گارنو، وزیر امور خارجه سابق کانادا، گفت: «این استفاده با سیاست خارجی کانادا و همچنین تضمین‌های استفاده نهایی از سوی ترکیه مطابقت نداشت.»

ترکیه در ازای حمایت از پیشنهاد سوئد در ناتو، از متحدانش در ناتو، از جمله کانادا، می‌خواهد که تحریم‌های مربوط به فناوری دفاعی را لغو کنند. یک گزارش رویترز به نقل از یک مقام ترکیه ای که نامش فاش نشده است، گفته است که اعمال محدودیت های صادراتی برای متحدان ناتو برای یکدیگر غیرقابل قبول است.

در طول جنگ 2020 قره باغ کوهستانی، هواپیماهای بدون سرنشین نقش مهمی در کمک به آذربایجان برای بازپس گیری مناطق وسیعی از خاک داشتند. در بحبوحه درگیری ها، نیروهای ارمنستان یک پهپاد TB2 Bayraktar ساخت ترکیه را که مجهز به آنچه نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان گفت یک «واحد نوری فوق مدرن تولید شده در کانادا» بود، سرنگون کردند. این جزء در واقع سیستم هدف گیری MX-15D بود که توسط سازنده دفاعی کانادایی L3 Harris Wescam ساخته شده بود. کریس کیلفورد، وابسته نظامی سابق کانادا در ترکیه به Eurasianet گفت: «این مغز سیستم است.

بدون دفاع هوایی کافی، ارتش ارمنستان متحمل خسارات سنگینی از حملات ناوگان TB2 آذربایجان شد. و این جزء کانادایی بود که برای اثربخشی پهپادها بسیار مهم بود.

کیلفورد گفت: «من فکر می‌کنم آنچه اتفاق می‌افتد این است که تحریم برداشته شود، اما با کنترل‌های خاص صادرات همراه خواهد بود. به نظر می رسد کانادا امیدوار است که با پیوستن به ماموریت نظارت بر مرز اتحادیه اروپا در ارمنستان، بتواند در برابر هرگونه پیامد سیاسی احتمالی ناشی از لغو تحریم محافظت کند. دولت نخست‌وزیر جاستین ترودو نمی‌خواهد با حفظ تحریم‌ها برای ناتو پیچیدگی ایجاد کند، اما نمی‌خواهد یک حوزه داخلی کوچک اما با نفوذ، یعنی جامعه ارمنی دیاسپورای کشور را از خود دور کند.

کیلفورد، با اشاره به پتانسیل مخالفان پر سر و صدا در دیاسپورا، گفت: «دولت در اینجا ممکن است در حال ارزیابی آسیب های داخلی باشد که می تواند با لغو تحریم ها وارد شود. انتخابات فدرال بعدی کانادا تا سال 2025 برگزار نخواهد شد، اما محبوبیت حزب لیبرال ترودو در حال کاهش است و دولت در حال حاضر با مبارزه سختی برای حفظ قدرت مواجه است.

در حالی که کیلفورد معتقد است تحریم در نهایت برداشته خواهد شد، کانادا همچنان می تواند ترکیه را از واردات غلاف های هدف گیری از L3 Harris Wescam منع کند. با این حال، حتی اگر کانادا این کار را انجام دهد، به نظر می رسد صنعت دفاعی ترکیه در آستانه تولید یک جایگزین مناسب است. پس از اینکه کانادا در ابتدا مجوزهای خود را لغو کرد، ترکیه سیستم هدف گیری خود را برای TB2 به نام CATS ساخت که توسط سازنده دفاعی ترکیه Aselsan ساخته شده بود. من در طول این سال ها از بسیاری از سازندگان اسلحه ترکیه بازدید کرده ام. اگر آنها مجبور باشند به سیستم های CATS خود تکیه کنند، بهتر و بهتر می شود.

دلیل اصلی افزایش هوش و ذکاوت تعامل کانادا

Translation is too long to be saved
 
کیلفورد می‌گوید که ارمنستان بر تحولات آینده، از جمله عادی‌سازی احتمالی روابط بین ارمنستان و همسایگان ترک آن، تأثیر بیشتری خواهد گذاشت. اریک هاکوپیان، تحلیلگر گفت، در حالی که مأموریت نظارتی اتحادیه اروپا به دلیل ناتوانی خود در جلوگیری از درگیری های پراکنده در امتداد مرز با انتقادهایی مواجه شده است، اما هنوز "در حاشیه" مفید است. وی افزود که این گشت ها هزینه سیاسی احتمالی آذربایجان را برای انجام عملیات نظامی احتمالی در ارمنستان افزایش می دهد. فین دپنسیر یک روزنامه نگار و عکاس آزاد کانادایی است که در ایروان مستقر است.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت