خبر های ویژه

6 مرداد 1402

بوی نفت و آسفالت در خاللی دره، دره ی بی همتای کوهستان سرخاب

توفیق وحیدی آذر

آسفالت ریزی ؛ تیره کردن رنگ کوهستان ،آلایندن هوا و خاک و آب پسندیده نیست ، اگر خدمتی برای شهروند لازم بود فقط همین کفایت می کرد که مانع از ریختن زباله و نخاله های ساختمانی در این گران قیمت ترین کوهستان مجاور شهر گردید. کوهستان را بحال خود واگذارید ، سال ها بوده است و سال ها خواهد ماند اگر دستکاری بشری وارد آن نشود!

تبریز امروز: 

خاللی دره یکی از زیباترین دره های کوهستان عینالی است ؛ سال ها بولاخ  بی مضایقه دره را آبیاری می کرد و تنوعی بسیار عجیب از گونه های گیاهی و پرنده و خزنده در آن پدید آمده بود، مارهای کوچک و زیبا ، مارمولک های نرم و لطیف ، ایزابلین پرنده مهربان و کبک و خرگوش و حتی روباه در آن حاضر بودند!

گروه کوه نوردی یاران با درختکاری شکل آن را تغییر داد ، هرچند گونه های گیاهی و پرندگانش آنجا را ترک نکردند ، بلکه در هم تنیدند و این نماد یک پارک ملی دست نخورده همچنان باقی در خشک ترین روز و ماه ها همچنان سبز پابرجا ماند، بر بالای دره سنگ بزرگ آسیاب همچنان آثار چکش فرهادهای کوهستان را که به عشق شیرین های منتظر در خانه سنگ را برای آرد کردن گندم تراش می دادند همچنان باقی است و سنگ هایی که تراش یافتند تا گندم را آرد کنند و در میانه ی راه رگه ای از ترک باریک سنگ را بر زمین زد و بایگانی آن را در تاریخ قرار داد دیده می شوند !

خاللی دره ، یک گردشگاه بکر و زیبا در میانه ی کوهستان با فاصله ای اندک از تبریز بود که مردان و زنان با همت خود را به آن می رساندند تا مبهوت در زیبایی های آن ساعات خود را به عصر و شب برسانند ، آواز پرندگان را بشنوند و صدای ماشین و غوغای شهر را فقط در پس یک کوه نشنوند ! سکوت دره دیگر دوام نخواهد آورد ، چون اسفالت کهنه پودر شده رنگ سرخ خاک را گرفته و بوی نفت و قیر آسفالت منطقه را پر کرده است !

***

پارک طبیعت با تفرجگاه عمومی متفاوت است ، پارک باغ گلستان ، پارک ائل گلی جایگاهی متفاوت با پارک عینالی دارد؛ زندگی گونه های وحشی موجودات جاندار از گیاه تا حیوان در پارک طبیعی جاری است و انسان ماشین زده تنها در این گونه اماکن می تواند ساعاتی به  آرامش برسد ، مگر در کدام بخش از شهر می توان آواز شبانه قورباغه ها را گوش داد یا ترانه های شبانه پرنده ی خسته را شنید ؟

***

آسفالت ریزی ؛ تیره کردن رنگ کوهستان ،آلایندن هوا و خاک و آب پسندیده نیست ، اگر خدمتی برای شهروند لازم بود فقط همین کفایت می کرد که مانع از ریختن زباله  و نخاله های ساختمانی در این گران قیمت ترین کوهستان مجاور شهر گردید. کوهستان را بحال خود واگذارید ، سال ها بوده است و سال ها خواهد ماند اگر دستکاری بشری وارد آن نشود! 

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت