خبر های ویژه

27 تیر 1402

انبوه سگ ها در شهر عوارض و مشکلات خود را به همراه دارد ! سگ آلودی تبریز و کوهستان هایش باید رفع گردد!

توفیق وحیدی آذر

جمع آوری سگ ها و انتقال آنان به کمپ و اردوگاه و رسیدگی پزشکی و شاید عقیم سازی و تغذیه آنان که با حمایت های مالی انجمن های دوستداران سگ خواهد بود و سپس با واکسیناسیون و شستشوی آنان و دادن پلاک های هویتی به سگ ها ؛ می توان سگ ها را تحویل افراد برای نگهداری در خانه های داوطلبان ، حامیان سگ نمود. وگرنه سگ دوستی و رها سازی زاد و ولد سگ در شهر معضل های بسیار سگ آلودی وبهداشتی بیشتر از آنچه که امروز دیده می شود برای شهر و شهروندان پدید خواهد آورد

تبریز امروز:

دندانپزشک و شیر

وقتی در سال 2015 یعنی 8 سال پیش دندانپزشک امریکایی شیری بنام سسیل را در زیمبابوه با تیر وکمان زخمی کرد که منجر به کشته شدن وی در فردای آن روز گردید، ، موج شیر دوستی  در ایالات متحده بر علیه وی آغاز شد بنحوی که او مجبور به عذرخواهی گردید !

 اما در این میان مقاله یک دانشجوی افریقایی در ایالات متحده بسیار متفاوت بود ، او در نیویورک تایمز  نوشت؛ " در زیمبابوه کسی برای شیرها گریه نمی کند".وی خاطرات زندگی روستایی خود از پرکردن آب از چشمه تا حمله به مردم و خوردن یک دختربچه و ترس از تردد در داخل روستا در سایه  ی مخوف شیر را نوشت و مرگ یک شیر را  آرامش و امنیت برای مردم محلی قلمداد کرد!

***

دختر و سگ در پارک لاله رشدیه

 

پارک لاله رشدیه جولانگاه سگ بازها و تصویر خانمی که سگ هایش به کودک حمله کردند

ماه گذشته در پارک لاله داخل منطقه ی رشدیه تبریز شاهد حمله سه سگ خانگی به یک کودک 8 ساله بودم که با گاز گرفتگی ساق پای کودک به انتها رسید و خانواده برای معالجه به خارج از پارک فرار کردند !

دختری با سه سگ خانگی خود و در همراهی با دو سگ ولگرد مشغول بازی در داخل محوطه بودند و او تنها با گفتن اینکه نگران نباشید و اذیت نمی کند با این موضوع برخورد کرد !

چند روز بعد مجددا عصر به این پارک مراجعه کردم ، چندین نفر با جند سگ در پارک مشغول بازی بودند ، سگ ها با حمله مانع از ورود من به پارک شدند و باز چند نفر می گفتند؛ نترسید گاز نمی گیرند ! اما این چنین نبود و پارک عمومی محل محبت به سگ و فخرفروشی از نوع داشتن سگ شده بود.

من در این میان حقوق کودکان در استفاده از فضای بازی پارک لاله به همراه خانواده شان را را تحت تعرض دیدم !

***

سگ ها در عینالی

 

سگ ها در عینالی

سال گذشته در حال گردش در پشت کوهستان عینالی  بودم  و انتظار داشتم تا بتوانم به آواز کهلیک گوش دهم و یا بتوانم بازی و فرار خرگوش ها را ببینم ! ناگهان سه سگ درشت هیکل با حالت غیر دوستانه و عصبانی من و پسر کوچکم را محاصر کردند. به نظر می آمد که قصد حمله دارند ، پسرم پشت من پناه گرفته بود و آنها پارس کنان جلو می آمدند ، دو مرد با شنیدن صدای سگ ها و فریاد ما به کمک آمدند و سگ ها را کنار راندند، اما آنها تامدتی با فاصله همچنان در حال پرخاشگری و تهدید بودند!

***

خانم شیک پوش و سگ هایش

مدتی است که خانمی آراسته  و با شخصیت در منطقه رشدیه ی تبریز در تاریکی عصر با همراهی دو سگ غیر لوکس مشابه سگ های خیابانی ، ولی با پلاک هویتی بر روی گوش شان قدم می زند ، او با یک دور گردش سگ ها را به خانه برمی گرداند ، حتی سگی که با سایر سگ های خیابان در این گشت و گذار رفاقت می کند زودتر از وی در جلو در خانه اش به انتظار می ایستد این خانم از تولد این سگ های درشت به قول معروف ولگرد در حیاط منزلش در رشدیه خبر می دهد ! ونگهداری و تقبل مسئولیت آنها را در حیاط خانه اش پذیرفته است !

***

ماشین خانی که  سگ ها را کمک می کرد آتش زدند

بعد از انتشار گزارشی در مورد آتش زدن خودروی خانمی که به مداوا و حتی شکسته بندی پای سگ های مصدوم  و موضوعات مربوط به سگ های ولگرد خیابانی در منطقه و سطح شهر می پرداخت ؛ تلفن های روزانه ی بسیاری در موضوع عدم مدیریت سگ ها در شهر  داشته ام ، توله سگ ها ، حمله سگ ها به مردم ، زوزه های شبانه ، ناامنی عابرین پیاده در تلفن بیان می شود و حتی صحنه های دردناک شکار گربه و کوبیدن آن به زمین و کشتن حیوان کوچک را نیز  اعلان می کنند!

 

*** 

 

توله روباه ها در رشدیه

چندین بار شاهد حمله سگ ها به گوسفندان چوپان  و یا خرگوش ها در عینالی بوده ام و حتی سگ ها سوراخ لانه روباه را محاصره کرده بودند و به توله هایش حمله می کردند و روباه  مجبور به دفاع از لانه و بچه هایش بود، در موردی لاشه روباه روی زمین افتاده بود ، که آن را برای تاکسیدرمی به سازمان حفاظت محیط زیست رسانیدم که اکنون در موزه تاریخ طبیعی نشسته است !!!

روباه - تاکسیدرمی -موزه تاریخ طبیعی - تبریز - آذربایجان شرقی

 

روباه کشته شده توسط  سگ ها  که در موزه تاریخ طبیعی نگهداری می شود 

***

به نظر می رسد تغذیه مداوم سگ ها توسط مردم ، بازبودن زباله ها و امکان تغذیه از زباله های شهری و حمایت های بسیار و فقدان مدیریت موجب افزایش بسیار سگ ها در داخل شهر و حاشیه های آن شده است .  می توان گفت ناامنی برای پیاده روی و کوهنوردی به واسطه ی سگ ها به شکل ملموس دیده می شود و حتی در این بین سگ های آلوده و بیمار ناقل بسیاری از بیماری ها می توانند قلمداد شوند !

آتش زدن وانت خانم یوسفی

 سگ بیمار در پشت عمارت شهرداری تبریز

 جمع آوری سگ ها  و انتقال آنان به کمپ و اردوگاه و رسیدگی پزشکی و شاید عقیم سازی و تغذیه آنان که با حمایت های مالی انجمن های دوستداران سگ خواهد بود و  سپس با واکسیناسیون و  شستشوی آنان و دادن پلاک های هویتی به سگ ها ؛  می توان سگ ها را تحویل افراد برای نگهداری در خانه های داوطلبان ، حامیان سگ نمود.

وگرنه سگ دوستی  و رها سازی زاد و ولد سگ در شهر معضل های بسیار سگ آلودی وبهداشتی بیشتر از آنچه که امروز دیده می شود برای شهر و شهروندان پدید خواهد آورد  .

 

توفیق وحیدی آذر

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت