خبر های ویژه

فرودگر خصوصی اولین فرود روی ماه در ایالات متحده را در بیش از 50 سال انجام داد

4 اسفند 1402

با نشستن SLIM ژاپن برای فرود بر ماه، پیش بینی ها افزایش می یابد

30 دی 1402

ژاپن با فرود فضاپیما روی ماه تاریخ می نویسد

30 دی 1402

تاتوئین، : "شهاب سنگ "جنگ ستارگان" بر منظومه شمسی اولیه روشن می کند

4 دی 1402

کاوشگران رباتیک ناسا به دانشمندان کمک می کنند تا بفهمند سیارک ها از چه چیزی ساخته شده اند - زمینه را برای معدنچیان فراهم می کند تا روزی از آنها استخراج شود.

11 آبان 1402

سنگ های فضایی و گرد و غبار سیارک ها گران هستند، اما اینها گران ترین مواد مورد استفاده در علم نیستند

3 آبان 1402

خورشید گرفتگی

23 مهر 1402

منظره سیاره فراخورشیدی پروکسیما قنطورس

8 مهر 1402

خاکی به عمر چندین میلیارد سال

2 مهر 1402

ماه و ابر در آسمان تیره

31 شهریور 1402

تیر در حین عبور از مقابل خورشید

24 شهریور 1402

ماه سحرگاهان بر آسمان شهر

17 شهریور 1402

هند ایستگاه تحقیقاتی خورشیدی Aditya-L1 را به فضا پرتاب کرد.

11 شهریور 1402

یک صد و سی و سه روز در روی خورشید !

5 شهریور 1402

ثبت تصویری نجومی که بیش از ۳ میلیارد ستاره و کهکشان در آن دیده می‌شوند

18 مرداد 1402

ستاره‌ای با دو چهره

30 تیر 1402

6 تیر 1402

تلسکوپ جیمز وب برای نخستین بار یک مولکول سازنده حیات را در فضا پیدا کرد

کهکشان در مقابل چشمان جیمز وب

بنابر اعلام سازمان فضایی آمریکا، ناسا، این ترکیب که کاتیون متیل یا متیلیوم (با فرمول شیمیایی +CH3) نام دارد در یک منظومه ستاره‌ای جوان واقع در ۱۳۵۰ سال نوری از زمین در سحابی شکارچی ردیابی شده است. ترکیبات کربن برای دانشمندان جذاب به شمار می‌روند چرا که آنها به عنوان پایه و اساس تمام حیات، آن‌طور که ما می‌دانیم و درک می‌کنیم، عمل می‌کنند. کاتیون متیل غالبا به عنوان یک جزء کلیدی در شکل‌گیری حیات در نظر گرفته می‌شود که به تشکیل مولکول‌های پیچیده‌تر مبتنی بر کربن کمک می‌کند. تصاویر گرفته شده توسط تلسکوپ وب بخشی از سحابی شکارچی را نشان می‌دهد که به عنوان «نوار شکارچی» شناخته می‌شود، جایی که نور پرانرژی فرابنفش با ابرهای متراکم مولکولی در تعامل است و باعث تاثیر عمیق در مولکول‌ها و مواد شیمیایی موجود در قرص‌های پیش‌سیاره‌ای می‌شود.

تبریز امروز:

تصویر تلسکوپ جیمز وب از بخشی از سحابی شکارچی معروف به «نوار شکارچی»

 
نگارش از یورونیوز فارسی

ستاره‌شناسان می‌گویند برای اولین بار با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز وب توانسته‌اند یک مولکول مهم کربن را در فضا پیدا کنند.

 

بنابر اعلام سازمان فضایی آمریکا، ناسا، این ترکیب که کاتیون متیل یا متیلیوم (با فرمول شیمیایی +CH3) نام دارد در یک منظومه ستاره‌ای جوان واقع در ۱۳۵۰ سال نوری از زمین در سحابی شکارچی ردیابی شده است.

ترکیبات کربن برای دانشمندان جذاب به شمار می‌روند چرا که آنها به عنوان پایه و اساس تمام حیات، آن‌طور که ما می‌دانیم و درک می‌کنیم، عمل می‌کنند. کاتیون متیل غالبا به عنوان یک جزء کلیدی در شکل‌گیری حیات در نظر گرفته می‌شود که به تشکیل مولکول‌های پیچیده‌تر مبتنی بر کربن کمک می‌کند.

تصاویر گرفته شده توسط تلسکوپ وب بخشی از سحابی شکارچی را نشان می‌دهد که به عنوان «نوار شکارچی» شناخته می‌شود، جایی که نور پرانرژی فرابنفش با ابرهای متراکم مولکولی در تعامل است و باعث تاثیر عمیق در مولکول‌ها و مواد شیمیایی موجود در قرص‌های پیش‌سیاره‌ای می‌شود.

 
 

ترکیب شیمیایی کربنی کاتیون متیل در یک قرص پیش‌سیاره‌ای به نام «دی۵۰۶-۲۰۳» (d203-506) شناسایی شده است که به دور یک ستاره کوتوله سرخ جوان می‌چرخد. این قرص‌ها که از گاز و غبار ساخته شده‌اند، مواد لازم برای تشکیل سیاره‌ها به شمار می‌روند. سیارات در این هاله‌های گاز و غبار ستار‌ه‌ای بزرگ متولد می‌شوند و منظومه‌های سیاره‌ای را به وجود می‌آورند.

عکس: تلسکوپ هابل، ناسا
مولکول کاتیون متیل در سحابی شکارچی کشف شده استعکس: تلسکوپ هابل، ناسا

در بیشتر حالات انتظار می‌رود اشعه فرابنفش، که از ستارگان جوان و داغ مجاور متصاعد می‌شود، مولکول‌های آلی را از بین ببرد اما تیم محققان دریافت که تابش این اشعه همچنین می‌تواند منبع انرژی لازم برای تشکیل کاتیون متیل را فراهم کند. تشکیل کاتیون متیل به نوبه خود منجر به واکنش‌های شیمیایی اضافی می‌شود که به مولکول‌های کربن پیچیده‌تر اجازه می‌دهد حتی در دماهای پایین در فضا ساخته شوند.

 

قابلیت‌های بسیار دقیق تلسکوپ جیمز وب، که قابلیت مشاهده کیهان را از طریق نور فروسرخ به دانشمندان می‌دهد، این اطلاعات را در مورد ساختار شیمی آلی در فضا آشکار ساخته است.

کاتیون متیل با طیف وسیعی از مولکول‌ها به خوبی واکنش می‌دهد و اخترشناسان مدت‌هاست آن را به دلیل خواص شیمیایی منحصر به فردی که دارد به عنوان یک عنصر سازنده مهم در شیمی آلی میان‌‌ستاره‌ای در نظر گرفته‌اند. این ترکیب اما تاکنون در فضا کشف نشده بود.

 

ماری آلین مارتین-درومل، محقق در موسسه علوم مولکولی اورسی در دانشگاه پاریس-سکلی، در این باره می‌گوید: «این کشف نه تنها میزان حساسیت باورنکردنی تلسکوپ جیمز وب را نشان می‌دهد، بلکه اهمیت مرکزی این ترکیب را در شیمی میان‌ستاره‌ای تأیید می‌کند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس این مطالعه، محققان مولکول‌های متفاوتی را در قرص پیش‌سیاره‌ای «دی۵۰۶-۲۰۳» نسبت به مولکول‌های موجود در دیسک‌های معمولی شناسایی کردند. امری که به وضوح نشان می‌دهد تابش فرابنفش می‌تواند به طور کامل ساختار شیمیایی یک قرص پیش‌سیاره‌ای را تغییر دهد.

اولیویه برنه، اخترفیزیک‌دان در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه در تولوز، می‌گوید: «ترکیب مولکولی یافت‌شده در واقع می‌تواند نقش مهمی در مراحل اولیه شیمیایی پیدایش حیات داشته باشد».

اخترشناسان با این حال تا کنون نتوانسته‌اند مولکول‌های آب را در این قرص پیش‌سیاره‌ای پیدا کنند.

دانشمندان می‌گویند درک چگونگی شروع و تکامل حیات بر روی زمین می‌تواند به محققان کمک کند تا تعیین کنند آیا این امکان در جای دیگری از کیهان نیز وجود دارد یا خیر.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت