2 اردیبهشت 1402

نگارگری سلطان محمد تبریزی برای عید فطر

فیطر بایرامی

جشن عيد فطر جشن عيد فطر نگاره اي از ديوان حافظ است، كه به قلم سلطان محمد تبریزی نقش بسته است. در كنار عمارت شاهي درختان باغ جلوه اي عرفاني به مجلس داده و نحوه چينش آن ها، هر چند در فضايي كم و در پس زمينه اثر، شيوه باغ آرايي تبریز گذشته را به خوبي نمايان مي سازد. در آن جا كه رديف درختان پشت عمارت امتداد پيدا مي كند از لابه لاي افرادي كه بر بالاي پشت بام در حال رويت هلال ماه عيد هستند، مي توان انتهاي درختان را ديد . شكل عمودي درختان سرو و تبريزي و شاخه هاي پيچان درختان بيد كه بين آن ها تكرار شده، در يك خط افقي و در كنار حركت دوار و حلزوني، كه از نحوه نشستن منظم درباريان و سپيدي عمامه هايشان ايجادشده، تركيبي کامل تر را نشان می دهد.

 

تبریز امروز:

جشن عید فطر- سلطان محمد- دیوان حافظ - تبریز

جشن عید فطر ؛ دیوان حافظ - تبریز - نگارگری سلطان محمد  تاریخ 922 هجری قمری 

جشن عيد فطر جشن عيد فطر نگاره اي از ديوان حافظ است، كه به قلم سلطان محمد تبریزی نقش بسته است. در كنار عمارت شاهي درختان باغ جلوه اي عرفاني به مجلس داده و نحوه چينش آن ها، هر چند در فضايي كم و در پس زمينه اثر، شيوه باغ آرايي تبریز گذشته را به خوبي نمايان مي سازد. در آن جا كه رديف درختان پشت عمارت امتداد پيدا مي كند از لابه لاي افرادي كه بر بالاي پشت بام در حال رويت هلال ماه عيد هستند، مي توان انتهاي درختان را ديد . شكل عمودي درختان سرو و  تبريزي  و شاخه هاي پيچان درختان بيد كه بين آن ها تكرار شده، در يك خط افقي و در كنار حركت دوار و حلزوني، كه از نحوه نشستن منظم درباريان و سپيدي عمامه هايشان ايجادشده، تركيبي کامل تر را نشان می دهد. 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت