خبر های ویژه

دانشمندان منطقه ای از فضای تحت تأثیر خورشید را هلیوسفر می نامند - اما بدون کاوشگر بین ستاره ای، آنها چیز زیادی در مورد شکل آن نمی دانند.

19 خرداد 1403

سقوط هواپیمای فضانوردی که از کره زمین عکس گرفت

19 خرداد 1403

ابر زمین! جیمز وب برای اولین بار جوی را در سیاره فراخورشیدی راکی پیدا کرد

23 اردیبهشت 1403

برای دیدن شفق قطبی در بخش هایی از جهان از دوربین تلفن می توان استفاده کرد

23 اردیبهشت 1403

خورشید گرفتگی در هیوستون ؛ امریکا

20 فروردین 1403

ناسا می‌خواهد یک ساعت جدید برای ماه ارائه کند، جایی که ثانیه‌ها سریع‌تر از زمین می‌گذرند

16 فروردین 1403

ماموریت ناسا به یک قمر پوشیده از یخ حاوی پیامی بین دنیاهای آبی خواهد بود

11 فروردین 1403

فرودگر خصوصی اولین فرود روی ماه در ایالات متحده را در بیش از 50 سال انجام داد

4 اسفند 1402

با نشستن SLIM ژاپن برای فرود بر ماه، پیش بینی ها افزایش می یابد

30 دی 1402

ژاپن با فرود فضاپیما روی ماه تاریخ می نویسد

30 دی 1402

تاتوئین، : "شهاب سنگ "جنگ ستارگان" بر منظومه شمسی اولیه روشن می کند

4 دی 1402

کاوشگران رباتیک ناسا به دانشمندان کمک می کنند تا بفهمند سیارک ها از چه چیزی ساخته شده اند - زمینه را برای معدنچیان فراهم می کند تا روزی از آنها استخراج شود.

11 آبان 1402

سنگ های فضایی و گرد و غبار سیارک ها گران هستند، اما اینها گران ترین مواد مورد استفاده در علم نیستند

3 آبان 1402

خورشید گرفتگی

23 مهر 1402

منظره سیاره فراخورشیدی پروکسیما قنطورس

8 مهر 1402

خاکی به عمر چندین میلیارد سال

2 مهر 1402

22 فروردین 1402

لایه ضخیم از یخ جامد بر روی یک قمر از ژوپیتر

آب در قمرهای مشتری - برگردان به فارسی :توفیق وحیدی آذر

آیو، اروپا، گانیمد و کالیستو، مانند ماه زمین، جهان‌های پیچیده و کروی شکل نسبتاً بزرگی هستند. دو ماموریت قبلی ناسا فضاپیمایی را به دور منظومه مشتری فرستاده و داده های مربوط به این قمرها را جمع آوری کرده اند. در ماموریت گالیله ، این فضاپیما از سال 1995 تا 2003 به دور مشتری چرخید و منجر به اکتشافات زمین شناسی در هر چهار قمر بزرگ شد. ماموریت جونو هنوز در حال چرخش به دور مشتری است و دید بی سابقه ای از ترکیب، ساختار و محیط فضایی مشتری در اختیار دانشمندان قرار داده است. این مأموریت‌ها و مشاهدات دیگر نشان داد که آیو، نزدیک‌ترین سیاره از چهار سیاره به سیاره میزبان خود، پر از فعالیت‌های زمین‌شناسی، از جمله دریاچه‌های گدازه، فوران‌های آتشفشانی و کوه‌هایی است که از نظر تکتونیکی تشکیل شده‌اند. اما این مکان محل نگهداری مقادیر زیادی آب نیست.

تبریز امروز:

سطح اروپا - یکی از قمرهای مشتری - یک لایه ضخیم از یخ جامد است. NASA/JPL-Caltech/موسسه SETI، CC BY-SA
قمرهای مشتری اقیانوس‌های زیرسطحی غول‌پیکر را پنهان می‌کنند - دو ماموریت آینده در حال فرستادن فضاپیما هستند تا ببینند آیا این قمرها می‌توانند حیات را پشتیبانی کنند یا خیر.
تاریخ انتشار: 10 آوریل 2023 ساعت 14:10 CEST
نویسنده
مایک سوری
استادیار علوم سیاره ای، دانشگاه پوردو


در 13 آوریل 2023، آژانس فضایی اروپا قرار است موشکی را با یک فضاپیما به مقصد مشتری پرتاب کند. کاوشگر قمرهای یخی مشتری - یا JUICE - پس از ورود در سال 2031 حداقل سه سال را در قمرهای مشتری سپری خواهد کرد. در اکتبر 2024، ناسا همچنین در حال برنامه ریزی برای پرتاب یک فضاپیمای روباتیک به نام Europa Clipper به قمرهای جووین است که نشان دهنده افزایش علاقه به این قمر این مکان های دور، اما جذاب در منظومه شمسی است.

من یک دانشمند سیاره‌شناسی هستم که ساختار و تکامل سیارات و قمرهای جامد در منظومه شمسی را مطالعه می‌کنم.

دلایل زیادی وجود دارد که من و همکارانم مشتاقانه منتظر دریافت اطلاعاتی هستیم که JUICE و Europa Clipper امیدوارند در دهه 2030 به زمین بازگردانند. اما شاید هیجان انگیزترین اطلاعات مربوط به آب باشد. سه قمر مشتری - اروپا، گانیمد و کالیستو - میزبان اقیانوس‌های بزرگ و زیرزمینی از آب مایع هستند که می‌توانند حیات را پشتیبانی کنند.

چهار قمر در کنار یک نقطه قرمز بزرگ در سطح مشتری.

چهار قمر در کنار یک نقطه قرمز بزرگ در سطح مشتری، این تصویر ترکیبی، از بالا به پایین، آیو، اروپا، گانیمد و کالیستو را در کنار مشتری نشان می دهد. 


با آیو، اروپا، گانیمد و کالیستو آشنا شوید
مشتری ده ها قمر دارد. چهار مورد از آنها به طور خاص مورد توجه دانشمندان سیاره‌شناسی است.

آیو، اروپا، گانیمد و کالیستو، مانند ماه زمین، جهان‌های پیچیده و کروی شکل نسبتاً بزرگی هستند. دو ماموریت قبلی ناسا فضاپیمایی را به دور منظومه مشتری فرستاده و داده های مربوط به این قمرها را جمع آوری کرده اند. در ماموریت گالیله ، این فضاپیما از سال 1995 تا 2003 به دور مشتری چرخید و منجر به اکتشافات زمین شناسی در هر چهار قمر بزرگ شد. ماموریت جونو هنوز در حال چرخش به دور مشتری است و دید بی سابقه ای از ترکیب، ساختار و محیط فضایی مشتری در اختیار دانشمندان قرار داده است.

این مأموریت‌ها و مشاهدات دیگر نشان داد که آیو، نزدیک‌ترین سیاره از چهار سیاره به سیاره میزبان خود، پر از فعالیت‌های زمین‌شناسی، از جمله دریاچه‌های گدازه، فوران‌های آتشفشانی و کوه‌هایی است که از نظر تکتونیکی تشکیل شده‌اند. اما این مکان محل نگهداری مقادیر زیادی آب نیست.

در مقابل، اروپا، گانیمد و کالیستو دارای مناظر یخی هستند. سطح اروپا یک سرزمین عجایب یخ زده با تاریخچه ای جوان اما پیچیده است، که احتمالاً شامل آنالوگ های یخی از تکتونیک صفحه و آتشفشان ها است. گانیمد، بزرگترین قمر در کل منظومه شمسی، بزرگتر از عطارد است و میدان مغناطیسی خود را دارد که در داخل از یک هسته فلزی مایع ایجاد می شود. کالیستو در مقایسه با سایرین تا حدودی خنثی به نظر می رسد، اما به عنوان یک کپسول زمانی ارزشمند از گذشته باستانی عمل می کند که دیگر در سطوح جوان اروپا و آیو قابل دسترسی نیست.

هیجان انگیزتر از همه: اروپا، گانیمد و کالیستو تقریباً مطمئناً اقیانوس های زیرزمینی آب مایع دارند.

نموداری که یک برش از اروپا را نشان می دهد.

نموداری که یک برش از اروپا را نشان می دهد. گرمای درون اروپا و انرژی جزر و مدی مشتری احتمالاً اقیانوس مایع عظیمی را در زیر سطح یخی ماه حفظ می‌کند. 
دنیاهای اقیانوسی
اروپا، گانیمد و کالیستو سطوح سردی دارند که صدها درجه زیر صفر است. در این دماها، یخ مانند سنگ جامد رفتار می کند. اما درست مانند زمین، هرچه در این قمرها به زیر زمین بروید، گرمتر می شود. به اندازه کافی پایین بروید و در نهایت به دمایی می رسید که یخ به آب تبدیل می شود. اینکه این انتقال دقیقا تا چه اندازه در هر یک از قمرها رخ می دهد موضوع بحثی است که دانشمندان امیدوارند با JUICE و Europa Clipper حل کنند. در حالی که اعماق دقیق هنوز نامشخص است، دانشمندان اطمینان دارند که این اقیانوس ها وجود دارند.

بهترین شواهد این اقیانوس ها از میدان مغناطیسی مشتری می آید. آب شور رسانای الکتریکی است. بنابراین همانطور که این قمرها در میدان مغناطیسی مشتری حرکت می کنند، یک میدان مغناطیسی ثانویه و کوچکتر ایجاد می کنند که به محققان وجود اقیانوس زیرزمینی را نشان می دهد. دانشمندان سیاره‌شناسی با استفاده از این تکنیک توانسته‌اند نشان دهند که این سه قمر دارای اقیانوس‌های زیرزمینی هستند. و این اقیانوس‌ها کوچک نیستند - اقیانوس اروپا به تنهایی ممکن است بیش از دو برابر مجموع آب اقیانوس‌های زمین دارای آب باشد.

سوال واضح و وسوسه‌انگیز بعدی این است که آیا این اقیانوس‌ها می‌توانند حیات فرازمینی را پشتیبانی کنند یا خیر. آب مایع بخش مهمی از چیزی است که یک دنیای قابل سکونت را ایجاد می کند، اما به دور از تنها نیاز برای زندگی ؛ حیات نیز لازم است. 

انرژی و ترکیبات شیمیایی خاصی علاوه بر آب شکوفا می شود. از آنجایی که این اقیانوس‌ها در زیر مایل‌ها یخ جامد پنهان شده‌اند، نور خورشید و فتوسنتز خارج می‌شوند. اما این امکان وجود دارد که منابع دیگر بتوانند مواد لازم را فراهم کنند.

به عنوان مثال، در اروپا، اقیانوس آب مایع یک فضای داخلی سنگی را پوشانده است. این بستر صخره ای می تواند انرژی و مواد شیمیایی را از طریق آتشفشان های زیر آب تامین کند که می تواند اقیانوس اروپا را قابل سکونت کند. اما این امکان نیز وجود دارد که اقیانوس اروپا مکانی استریل و غیرقابل مهمان‌پذیر باشد - دانشمندان برای پاسخ به این سؤالات به داده‌های بیشتری نیاز دارند.

 

برداشت هنرمند از فضاپیمای JUICE که به مشتری و قمرهای جووین نزدیک می شود. فضاپیمای Jupiter Icy Moons Explorer قبل از رسیدن به مشتری، هشت سال سفر خواهد کرد. 

ماموریت های آینده از سوی ESA و ناسا
JUICE و Europa Clipper به منظور ارائه اطلاعات تغییردهنده بازی در مورد قابلیت سکونت قمرهای مشتری به دانشمندان راه اندازی شده اند. در حالی که هر دو ماموریت داده‌های مربوط به قمرهای متعدد را جمع‌آوری می‌کنند، JUICE زمانی را صرف چرخش و تمرکز بر روی گانیمد می‌کند، و Europa Clipper ده‌ها پرواز نزدیک از اروپا را انجام خواهد داد.

هر دو فضاپیما مجموعه ای از ابزارهای علمی را حمل خواهند کرد که به طور خاص برای بررسی اقیانوس ها ساخته شده اند. رادار داخلی به JUICE و Europa Clipper اجازه می دهد تا در لایه های بیرونی یخ جامد قمرها کاوش کنند. رادار می‌تواند هر حفره کوچکی از آب مایع را در یخ نشان دهد، یا در مورد اروپا، که لایه یخی بیرونی نازک‌تری نسبت به گانیمد و کالیستو دارد، امیدواریم اقیانوس بزرگ‌تر را شناسایی کند.

مغناطیس‌سنج‌ها نیز در هر دو ماموریت خواهند بود. این ابزارها به دانشمندان این فرصت را می‌دهند که میدان‌های مغناطیسی ثانویه حاصل از برهمکنش اقیانوس‌های رسانا با میدان مشتری را با جزئیات زیاد مطالعه کنند و امیدواریم سرنخ‌هایی از شوری و حجم اقیانوس‌ها به محققان بدهد.

دانشمندان همچنین با ردیابی حرکات ظریف در مدار هر دو فضاپیما، تغییرات کوچکی را در کشش گرانشی قمرها مشاهده خواهند کرد، که می‌تواند به تعیین اینکه آیا کف دریای اروپا دارای آتشفشان‌هایی است که انرژی و مواد شیمیایی مورد نیاز اقیانوس را برای پشتیبانی از حیات فراهم می‌کند یا خیر، کمک کند.

در نهایت، هر دو کشتی دارای مجموعه‌ای از دوربین‌ها و حسگرهای نور هستند که تصاویر بی‌سابقه‌ای از زمین‌شناسی و ترکیب سطوح یخی قمرها ارائه می‌کنند.

شاید یک روز، یک فضاپیما بتواند مایل ها یخ جامد را در اروپا، گانیمد یا کالیستو حفاری کند و اقیانوس ها را مستقیماً کشف کند. تا آن زمان، مشاهدات فضاپیماهایی مانند JUICE و Europa Clipper بهترین گزینه دانشمندان برای یادگیری در مورد این دنیاهای اقیانوسی است.

هنگامی که گالیله این قمرها را در سال 1609 کشف کرد، آنها اولین اجرام شناخته شده ای بودند که مستقیماً به دور سیاره دیگری می چرخیدند. کشف آنها آخرین میخ بر تابوت این نظریه بود که زمین - و بشریت - در مرکز جهان قرار دارند. شاید این دنیاها اعجاب های فروتنانه دیگری را داشته باشند.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت