10 اسفند 1401

محک محبت دانی که چه آمد، یکی بلا و قهر و دیگر ملامت و مذلت

تمهیدات. عین القضات همدانی - خوشنویسی محمدعلی فرزبود

محک محبت دانی که چه آمد، یکی بلا و قهر و دیگر ملامت و مذلت؛ گفتند اگر دعوی عشق ما می کنی نشانی باید. محک بلا و قهر و ملامت و مذلت بر وی عرض کردند قبول کرد، در ساعت این دو محک گواهی دادند که نشان عشق صدقست.. هرگز ندانی که چه می گویم در عشق جفا بباید و وفا بباید تا عاشق پختۀ لطف و قهر معشوق شود و اگر نه خام باشد و از وی چیزی نیاید.. دریغا کمال عشق را مقامی باشد از مقامات عشق که اگر دشنام معشوق شنود او را خوشتر از لطف دیگران آید و هرکه نداند او در راه عشق بیخبر باشد.. ... پای همت بر دو عالم نیز و برآدم زنیم

تبریز امروز:

عین القضات همدانی - فرزبود

محک محبت دانی که چه آمد، یکی بلا و قهر و دیگر ملامت و مذلت؛ گفتند اگر دعوی عشق ما می کنی نشانی باید. محک بلا و قهر و ملامت و مذلت بر وی عرض کردند قبول کرد، در ساعت این دو محک گواهی دادند که نشان عشق صدقست.. هرگز ندانی که چه می گویم در عشق جفا بباید و وفا بباید تا عاشق پختۀ لطف و قهر معشوق شود و اگر نه خام باشد و از وی چیزی نیاید..
دریغا کمال عشق را مقامی باشد از مقامات عشق که اگر دشنام معشوق شنود او را خوشتر از لطف دیگران آید و هرکه نداند او در راه عشق بیخبر باشد..
... پای همت بر دو عالم نیز و برآدم زنیم

ای دوست نگر که مصطفی عذر مستان دیوانه چگونه بازخواسته است آنجا که گفت إن الله لایؤاخذ العشاق بما یصدر منهم گفت آنچه از عشاق در وجود آید بر ایشان نگیرند زیرا که هر که چیزی گوید یا کند و با خود باشد، باختیار خود کند اما عشق بی اختیار باشد، آنچه عاشق کند بی مراد او دروجود آید و بی اختیار او صادر شود.
دریغا چه گویی هرگز خوانده ای که چون دوزخیان از دوزخ بدر آیند آتش ایشان را پاک کرده باشد و چون در بهشت شوند هیچ مؤاخذ نباشند و قلم تکلیف گرد ایشان نگردد این خود بهشت عموم باشد دریغا چه میشنوی اما آتش دوزخ محبان دانی که چیست.. ندانی آتش دوزخ محبان عشق خدا باشد مگر از آن بزرگ نشنیده ای که گفت العشق عذاب الله الأکبر گفت که عذاب اکبر عشق خداباشد مگر که شبلی از اینجا گفت ألعشق نار فی القلوب فأحرقت ماسوی المحبوب ..

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت