خبر های ویژه

کاوشگران رباتیک ناسا به دانشمندان کمک می کنند تا بفهمند سیارک ها از چه چیزی ساخته شده اند - زمینه را برای معدنچیان فراهم می کند تا روزی از آنها استخراج شود.

11 آبان 1402

سنگ های فضایی و گرد و غبار سیارک ها گران هستند، اما اینها گران ترین مواد مورد استفاده در علم نیستند

3 آبان 1402

خورشید گرفتگی

23 مهر 1402

منظره سیاره فراخورشیدی پروکسیما قنطورس

8 مهر 1402

خاکی به عمر چندین میلیارد سال

2 مهر 1402

ماه و ابر در آسمان تیره

31 شهریور 1402

تیر در حین عبور از مقابل خورشید

24 شهریور 1402

ماه سحرگاهان بر آسمان شهر

17 شهریور 1402

هند ایستگاه تحقیقاتی خورشیدی Aditya-L1 را به فضا پرتاب کرد.

11 شهریور 1402

یک صد و سی و سه روز در روی خورشید !

5 شهریور 1402

ثبت تصویری نجومی که بیش از ۳ میلیارد ستاره و کهکشان در آن دیده می‌شوند

18 مرداد 1402

ستاره‌ای با دو چهره

30 تیر 1402

موتور موشک در حین آزمایش آژانس فضایی ژاپن منفجر شد

25 تیر 1402

تلسکوپ جیمز وب برای نخستین بار یک مولکول سازنده حیات را در فضا پیدا کرد

6 تیر 1402

ماه شب چهاردهم ذی القعده 1444 مصادف با 13 خردادماه 1402

13 خرداد 1402

ماه جمعه در تبریز ساعت 8 و 50 دقیقه

15 اردیبهشت 1402

7 آبان 1401

تصاویر ناسا نشان می دهد که یک شهاب سنگ به مریخ برخورد کرده است

مریخ لرزه ی بزرگ ا و پراکنده شدن یخ های آب مریخی

فرودگر اینسایت ناسا یک مریخ لرزه قدرتمند مریخ را احساس کرد. سپس یک مدارگرد از برخورد شهاب سنگی که باعث آن شد عکس گرفت. این برخورد سنگ‌های یخ آب را پراکنده ساخت که برای ماموریت‌های آینده فضانوردان به مریخ بسیار مهم است. مریخ لرزه شهاب سنگ همچنین می تواند به دانشمندان در درک یک معمای چند صد ساله کمک کند.

تبریز امروز:

تصویر هوایی برخورد شهاب سنگ با مریخ
یک دهانه برخوردی که در 24 دسامبر 2021 بر اثر برخورد شهاب سنگ در منطقه آمازونیس پلانیتیا مریخ شکل گرفت. یخ آب در اطراف لبه دهانه قابل مشاهده است.

فرودگر اینسایت ناسا یک مریخ لرزه قدرتمند مریخ را احساس کرد. سپس یک مدارگرد از برخورد شهاب سنگی که باعث آن شد عکس گرفت. این برخورد سنگ‌های یخ آب را پراکنده ساخت که برای ماموریت‌های آینده فضانوردان به مریخ بسیار مهم است.
مریخ لرزه شهاب سنگ همچنین می تواند به دانشمندان در درک یک معمای چند صد ساله کمک کند. یک شهاب سنگ در شب کریسمس 2021 به مریخ برخورد کرد و این سیاره را چنان تکان داد که فرودگر InSight ناسا صدای غرش را ثبت کرد.

دانشمندان نمی دانستند که مریخ لرزه از کجا آمده است تا زمانی که مدارگرد شناسایی مریخ ناسا، فضاپیمایی که دور سیاره سرخ می چرخد، تصاویری از دهانه برخوردی جدید ثبت کرد. ناسا این کشف را روز پنجشنبه اعلان کرد.

اینگرید دوبار، سرپرست علم تاثیر InSight در یک نشست مطبوعاتی گفت: بلافاصله مشخص شد که این بزرگترین دهانه جدیدی است که تا به حال دیده‌ایم. این دهانه حدود 500 فوت عرض دارد. و حتی با وجود اینکه شهاب‌سنگ‌ها دائماً به سیاره برخورد می‌کنند، این دهانه بیش از 10 برابر بزرگ‌تر از دهانه‌های معمولی جدیدی است که در مریخ می‌بینیم.

مقایسه قبل و بعد از مکان Amazonis Planitia در مریخ.
مقایسه قبل و بعد از مکان Amazonis Planitia در مریخ. 
در اطراف دهانه جدید درخششی آشکار وجود داشت: بلوک‌های یخ آب به اندازه یک تخته سنگ که در انفجار از زیر سطح بیرون آمدند. این نزدیکترین آب به خط استوای مریخ است که ناسا تاکنون آب یافته است. تا به حال، دانشمندان فقط یخ آب را در نزدیکی قطب ها دیده بودند. این کشف برای برنامه ناسا برای ارسال روزی فضانوردان به مریخ امیدوارکننده است.

تصویر فضانوردان را با استفاده از تجهیزات روی مریخ نشان می دهد

در این تصویر، فضانوردان ناسا در زمین مریخ حفاری می کنند. ناسا
برای جلوگیری از آب و هوای بسیار سرد، ناسا ترجیح می دهد فضانوردان را نزدیک خط استوا فرود آورد. اما هر کجا که این کاوشگران بروند، هم برای نیازهای اولیه انسان و هم برای تجزیه آن به هیدروژن و اکسیژن برای تامین سوخت موشک برای سفر بازگشت به خانه، باید آب استخراج کنند.

زمین لرزه های مریخ با برخورد شهاب سنگ می تواند به حل یک معمای چند صد ساله کمک کند

تلسکوپ فضایی هابل این پرتره از مریخ را در 12 مه 2016 گرفت.

تلسکوپ فضایی هابل این پرتره از مریخ را در 12 مه 2016 گرفت. ناسا، ESA، تیم میراث هابل (STScI/AURA)، جی بل (ASU) و ام. وولف (موسسه علوم فضایی)
در میان بیش از 1300 زمین لرزه ای که InSight شناسایی کرده است، دانشمندان لرزه بزرگ دیگری را شناسایی کردند که از برخورد شهاب سنگ به وجود آمد. این دو شهاب‌سنگ امواج لرزه‌ای در سطح سطح تولید کردند که اولین موردی است که در سیاره دیگری کشف شده است. قبل از این برخورد شهاب‌ها، تمام زمین‌لرزه‌هایی که InSight شناسایی کرده بود، از اعماق زیرزمین می‌آمدند و چیزی را که زلزله‌شناسان «امواج بدن» می‌نامند، به جای امواج سطحی تولید می‌کردند.

دویون کیم، ژئوفیزیکدان در ETH زوریخ که داده‌های آن زمین‌لرزه‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کرد، به اینسایدر گفت: «این واقعاً هیجان‌انگیز است، و افزود: «این یکی از اهداف مأموریت، شناسایی و شناسایی امواج سطحی بود.

یافته‌های آن‌ها از برخورد شهاب‌ها که در دو مطالعه در مجله Science در روز پنجشنبه منتشر شد، ممکن است به حل یک معمای چند صد ساله در مورد جغرافیای مریخ کمک کند.

فرودگر مریخ InSight
تصویری نقاشی از فرودگر InSight در مریخ.​
تقریباً تا زمانی که اخترشناسان مریخ را مورد مطالعه قرار داده‌اند، از خود می‌پرسند که چرا نیمکره‌های شمالی و جنوبی آن اینقدر متفاوت به نظر می‌رسند. شمال دشت های هموار است، در حالی که جنوب پر از کوه است.

به گفته کیم، دو نظریه اصلی برای این کنار هم قرار دادن وجود دارد. یکی اینکه شمال و جنوب از دو نوع سنگ مختلف ساخته شده اند. مورد دیگر این است که پوسته سیاره در جنوب ضخیم تر است. پاسخ هر چه که باشد، قطعه دیگری از معمای پیچیده چگونگی شکل گیری مریخ خواهد بود، که الگویی برای چگونگی شکل گیری سیارات سنگی دیگر در اطراف ستارگان دیگر است.

امواج سطحی ناشی از برخورد شهاب‌ها به دانشمندان اجازه داد تا نگاهی به پوسته مریخ در نزدیکی آن بیاندازند. این نمونه کوچکی از پوسته است، بنابراین نمی تواند معمای شمال-جنوب را به تنهایی حل کند، اما با نظریه دوم مطابقت دارد: اینکه پوسته در جنوب ضخیم تر و در شمال نازک تر است.

کیم گفت: «این فقط یک یا یک مدرک کوچک برای شروع به کشف راز ارائه می دهد.

InSight در حال مرگ است

دو تصویر از آرایه خورشیدی دایره‌ای فرودگر بینش آن را در سمت چپ شفاف و پر جنب و جوش و در سمت راست پوشیده از گرد و غبار نشان می‌دهد.
سلفی های InSight مربوط به سال 2018، سمت چپ، و 2022، سمت راست، نشان می دهد که چه مقدار گرد و غبار روی پنل های خورشیدی آن جمع شده است.
ناسا گفت: فرودگر اینسایت به دلیل کاهش سطح قدرت، ماموریت خود را به پایان می‌رساند و احتمالاً در شش هفته آینده انرژی خود را تمام خواهد کرد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت