30 شهریور 1401

مریخ مملو از 7 هزار کیلوگرم زباله انسانی از 50 سال اکتشاف رباتیک است.

زباله های مریخ

بیش از 50 سال است که سطح مریخ مورد کاوش قرار می گیرد . به گفته دفتر امور فضایی سازمان ملل متحد، کشورها 18 شی ساخت بشر را طی 14 ماموریت جداگانه به مریخ فرستاده اند. بسیاری از این ماموریت‌ها هنوز ادامه دارند، اما در طول دهه‌های اکتشاف مریخ، بشر تکه‌های زیادی از زباله‌ها را بر روی سطح سیاره به جا گذاشته است. در اواسط آگوست 2022، ناسا تایید کرد که مریخ‌نورد Perseverance یک تکه زباله را مشاهده کرده است که در حین فرودش به بیرون پرتاب شده است، این بار یک توری درهم پیچیده. و این اولین بار نیست که دانشمندان زباله هایی را در مریخ پیدا می کنند. این به این دلیل است که در آنجا چیزهای زیادی وجود دارد. یک جسم فلزی گرد و له شده در سطح مریخ. تمام فضاپیماهایی که بر روی مریخ فرود می آیند، تجهیزات را - مانند این پوسته محافظ - در مسیر خود به سطح مریخ پرتاب می کنند. زباله ها از کجا می آیند؟ زباله های مریخ از سه منبع اصلی می آیند: سخت افزار دور ریخته شده، فضاپیمای غیرفعال و فضاپیمای سقوط کرده. هر ماموریتی به سطح مریخ نیاز به ماژولی دارد که از فضاپیما محافظت کند. این ماژول شامل یک سپر حرارتی برای زمانی که کشتی از جو سیاره عبور می کند و یک چتر نجات و سخت افزار فرود می باشد تا بتواند به آرامی فرود بیاید.

تبریز امروز:

بیش از 50 سال است که سطح مریخ مورد کاوش قرار  می گیرد . به گفته دفتر امور فضایی سازمان ملل متحد، کشورها 18 شی ساخت بشر را طی 14 ماموریت جداگانه به مریخ فرستاده اند. بسیاری از این ماموریت‌ها هنوز ادامه دارند، اما در طول دهه‌های اکتشاف مریخ، بشر تکه‌های زیادی از زباله‌ها را بر روی سطح سیاره به جا گذاشته است.

یک جسم فلزی گرد و له شده در سطح مریخ.

در اواسط آگوست 2022، ناسا تایید کرد که مریخ‌نورد Perseverance یک تکه زباله را مشاهده کرده است که در حین فرودش به بیرون پرتاب شده است، این بار یک توری درهم پیچیده. و این اولین بار نیست که دانشمندان زباله هایی را در مریخ پیدا می کنند. این به این دلیل است که در آنجا چیزهای زیادی وجود دارد.

یک جسم فلزی گرد و له شده در سطح مریخ.

یک جسم فلزی گرد و له شده در سطح مریخ.
تمام فضاپیماهایی که بر روی مریخ فرود می آیند، تجهیزات را - مانند این پوسته محافظ - در مسیر خود به سطح مریخ پرتاب می کنند. 
زباله ها از کجا می آیند؟
زباله های مریخ از سه منبع اصلی می آیند: سخت افزار دور ریخته شده، فضاپیمای غیرفعال و فضاپیمای سقوط کرده.

هر ماموریتی به سطح مریخ نیاز به ماژولی دارد که از فضاپیما محافظت کند. این ماژول شامل یک سپر حرارتی برای زمانی که کشتی از جو سیاره عبور می کند و یک چتر نجات و سخت افزار فرود می باشد تا بتواند به آرامی فرود بیاید.

این فضاپیما هنگام پایین آمدن قطعات ماژول را دور می اندازد و این قطعات می توانند در مکان های مختلف روی سطح سیاره فرود آیند - ممکن است در یک مکان سپر حرارتی پایین تری و در مکان دیگر چتر نجات وجود داشته باشد. هنگامی که این زباله ها به زمین برخورد می کنند، می توانند به قطعات کوچکتر تبدیل شوند، همانطور که در هنگام فرود مریخ نورد Perseverance در سال 2021 اتفاق افتاد. این قطعات کوچک می توانند به دلیل بادهای مریخی به اطراف منفجر شوند.

سه عکس که دوده و زباله های سیاه را از بالا نشان می دهد.

یک تکه توری کوچک درهم بر روی سطح مریخ.
مریخ نورد Perseverance در 12 ژوئیه 2022، بیش از یک سال پس از فرود روی مریخ، با این قطعه توری برخورد کرد. NASA/JPL-Caltech
زباله‌های کوچک و بادکش زیادی در طول سال‌ها پیدا شده است - مانند مواد توری که اخیراً پیدا شده است. در اوایل سال، در 13 ژوئن 2022، مریخ نورد Perseverance یک پتوی حرارتی بزرگ و براق را مشاهده کرد که در برخی از صخره ها در فاصله 1.25 مایلی (2 کیلومتری) از محل فرود کاوشگر فرود آمده بود. هر دو کنجکاوی در سال 2012 و فرصت در سال 2005 نیز با زباله های وسایل نقلیه فرود خود مواجه شدند.

فرودگر Schiaparelli آژانس فضایی اروپا در سال 2016 بر روی سطح مریخ سقوط کرد، همانطور که در این عکس ها از محل سقوط توسط مدارگرد شناسایی مریخ ناسا مشاهده می شود. NASA/JPL-Caltech/Univ. آریزونا
فضاپیمای مرده و سقوط کرده
9 فضاپیمای غیرفعال روی سطح مریخ نوع بعدی زباله ها را تشکیل می دهند. این فضاپیماها کاوشگر مریخ 3، کاوشگر مریخ 6، کاوشگر وایکینگ 1، کاوشگر وایکینگ 2، کاوشگر Sojourner، فرودگر سابق گمشده بیگل 2، فرودگر فونیکس، مریخ نورد اسپیریت و آخرین فضاپیمای متوفی، کاوشگر فرصت، هستند. اینها که بیشتر دست نخورده اند، بهتر است آثار تاریخی در نظر گرفته شوند تا زباله.

فرسودگی و پارگی تأثیر خود را بر همه چیز در سطح مریخ می گذارد. برخی از قسمت‌های چرخ‌های آلومینیومی کنجکاوی شکسته شده و احتمالاً در امتداد مسیر مریخ نورد پراکنده شده‌اند. برخی از زباله ها هدفمند هستند، به طوری که Perseverance در ژوئیه 2021 یک مته را روی سطح انداخت و به آن اجازه داد تا در یک قطعه جدید و بکر تعویض شود تا بتواند به جمع آوری نمونه ها ادامه دهد.

عکسی از چرخ های مریخ نورد کنجکاوی با سوراخ های قابل مشاهده.

عکسی از چرخ های مریخ نورد کنجکاوی با سوراخ های قابل مشاهده.
چرخ‌های مریخ نورد کنجکاوی در طول سال‌ها آسیب دیده و قطعات کوچک آلومینیومی را پشت سر گذاشته‌اند. NASA/JPL-Caltech
فضاپیمای سقوط کرده و قطعات آن یکی دیگر از منابع مهم زباله هستند. حداقل دو فضاپیما سقوط کرده اند و چهار فضاپیما دیگر قبل یا بلافاصله پس از فرود تماس خود را از دست داده اند. فرود ایمن به سطح سیاره سخت ترین بخش هر ماموریت فرود مریخ است - و همیشه به خوبی پایان نمی یابد.

وقتی جرم تمام فضاپیماهایی که تاکنون به مریخ فرستاده شده اند را جمع کنید، حدود 22000 پوند (9979 کیلوگرم) به دست می آورید. وزن سفینه فعلی عملیاتی روی سطح را کم کنید - 6306 پوند (2860 کیلوگرم) - و 15694 پوند (7119 کیلوگرم) ساعت باقی می ماند.

بقایای انسان در مریخ

چرا زباله مهم است؟
امروزه، نگرانی اصلی دانشمندان در مورد زباله های مریخ، خطری است که برای ماموریت های فعلی و آینده ایجاد می کند. تیم‌های Perseverance در حال ثبت تمام زباله‌هایی هستند که پیدا می‌کنند و بررسی می‌کنند که آیا هر یک از آنها می‌تواند نمونه‌هایی را که مریخ نورد جمع‌آوری می‌کند آلوده کند یا خیر. مهندسان ناسا همچنین بررسی کرده‌اند که آیا Perseverance می‌تواند در زباله‌های فرود بیاید یا خیر، اما به این نتیجه رسیده‌اند که این خطر کم است.

دلیل واقعی اهمیت زباله های مریخ به دلیل جایگاه آن در تاریخ است. فضاپیما و قطعات آن نقطه عطف اولیه برای اکتشاف سیاره انسان هستند.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت