خبر های ویژه

فرودگر خصوصی اولین فرود روی ماه در ایالات متحده را در بیش از 50 سال انجام داد

4 اسفند 1402

با نشستن SLIM ژاپن برای فرود بر ماه، پیش بینی ها افزایش می یابد

30 دی 1402

ژاپن با فرود فضاپیما روی ماه تاریخ می نویسد

30 دی 1402

تاتوئین، : "شهاب سنگ "جنگ ستارگان" بر منظومه شمسی اولیه روشن می کند

4 دی 1402

کاوشگران رباتیک ناسا به دانشمندان کمک می کنند تا بفهمند سیارک ها از چه چیزی ساخته شده اند - زمینه را برای معدنچیان فراهم می کند تا روزی از آنها استخراج شود.

11 آبان 1402

سنگ های فضایی و گرد و غبار سیارک ها گران هستند، اما اینها گران ترین مواد مورد استفاده در علم نیستند

3 آبان 1402

خورشید گرفتگی

23 مهر 1402

منظره سیاره فراخورشیدی پروکسیما قنطورس

8 مهر 1402

خاکی به عمر چندین میلیارد سال

2 مهر 1402

ماه و ابر در آسمان تیره

31 شهریور 1402

تیر در حین عبور از مقابل خورشید

24 شهریور 1402

ماه سحرگاهان بر آسمان شهر

17 شهریور 1402

هند ایستگاه تحقیقاتی خورشیدی Aditya-L1 را به فضا پرتاب کرد.

11 شهریور 1402

یک صد و سی و سه روز در روی خورشید !

5 شهریور 1402

ثبت تصویری نجومی که بیش از ۳ میلیارد ستاره و کهکشان در آن دیده می‌شوند

18 مرداد 1402

ستاره‌ای با دو چهره

30 تیر 1402

5 شهریور 1401

ماموریت آرتمیس 1 ناسا به ماه، زمینه را برای اکتشافات فضایی فراتر از مدار زمین فراهم می کند

ناسا در حال بازگشت به ماه است.

ماموریت آرتمیس 1 ناسا آماده است تا پس از نیم قرن وقفه، گامی کلیدی در جهت بازگشت انسان به ماه بردارد. این ماموریت که قرار است فردا در روز دوشنبه، 29 اگوست 2022 با پرتاب آرتمیس 1 به فضا آغاز شود، یک کروز بدون خدمه برای سیستم پرتاب فضایی ناسا و کپسول خدمه اوریون است. این فضاپیما قرار است به ماه سفر کند، چند ماهواره کوچک را مستقر کند و سپس در مدار مستقر شود. ناسا قصد دارد کارکرد فضاپیما را تمرین کند، شرایطی را که خدمه در ماه و اطراف آن تجربه خواهند کرد را آزمایش کند، و به همه اطمینان دهد که فضاپیما و هر سرنشینی می‌توانند با خیال راحت به زمین بازگردند.

تبریز امروز:
جک برنز، استاد اخترفیزیک و علوم سیاره‌ای، دانشگاه کلرادو بولدر

ناسا در حال بازگشت به ماه است.
ماموریت آرتمیس 1 ناسا آماده است تا پس از نیم قرن وقفه، گامی کلیدی در جهت بازگشت انسان به ماه بردارد. این ماموریت که قرار است فردا در روز دوشنبه، 29 اگوست 2022 با پرتاب آرتمیس 1 به فضا آغاز شود، یک کروز بدون خدمه برای سیستم پرتاب فضایی ناسا و کپسول خدمه اوریون است.

این فضاپیما قرار است به ماه سفر کند، چند ماهواره کوچک را مستقر کند و سپس در مدار مستقر شود. ناسا قصد دارد کارکرد فضاپیما را تمرین کند، شرایطی را که خدمه در ماه و اطراف آن تجربه خواهند کرد را آزمایش کند، و به همه اطمینان دهد که فضاپیما و هر سرنشینی می‌توانند با خیال راحت به زمین بازگردند.

جک برنز، پروفسور و دانشمند فضایی در دانشگاه کلرادو بولدر و عضو سابق تیم انتقالی ریاست جمهوری برای ناسا این ماموریت را شرح می دهد، که برنامه آرتمیس چه نتیجه ای برای انجام اکتشافات فضایی می دهد، و در مورد چگونگی انجام این ماموریت توضیح می دهد. برنامه فضایی در نیم قرن از آخرین باری که انسان ها روی سطح ماه قدم گذاشتند تغییر کرده است.

آرتمیس 1 چه تفاوتی با دیگر موشک هایی دارد که به طور معمول پرتاب می شوند؟
آرتمیس 1 اولین پرواز سیستم پرتاب فضایی جدید خواهد بود. همانطور که ناسا به آن اشاره می کند، این یک وسیله نقلیه "بالابر سنگین" است. این قدرتمندترین موتور موشکی خواهد بود که تا به حال به فضا پرواز کرده است، حتی قدرتمندتر از سیستم زحل V آپولو که فضانوردان را در دهه 1960 و 1970 به ماه برد.

این یک نوع جدید از سیستم موشکی است، زیرا هم ترکیبی از موتورهای اصلی اکسیژن مایع و هیدروژن دارد و هم دو تقویت کننده موشک جامد تسمه ای که از شاتل فضایی به دست آمده است. این واقعاً ترکیبی بین شاتل فضایی و موشک زحل V آپولو است.

آزمایش بسیار مهم است، زیرا کپسول Orion Crew یک تمرین واقعی خواهد داشت. به مدت یک ماه در محیط فضایی ماه، محیطی با تشعشع بالا خواهد بود. و مهمتر از همه، آزمایش سپر حرارتی است که از کپسول و سرنشینان آن هنگام بازگشت به زمین با سرعت 25000 مایل در ساعت محافظت می کند. این سریعترین ورود مجدد کپسول از زمان آپولو خواهد بود، بنابراین بسیار مهم است که سپر حرارتی به خوبی عمل کند.

این ماموریت همچنین قرار است مجموعه ای از ماهواره های کوچک را که در مدار ماه قرار می گیرند، حمل کند. آن‌ها برخی از علم پیشروهای مفید را انجام می‌دهند، آنها به دهانه‌های سایه‌دار دائمی که در آن دانشمندان فکر می‌کنند آب وجود دارد تا اندازه‌گیری‌های بیشتری از محیط تشعشعات، دیدن اثراتی که برای قرار گرفتن در معرض طولانی‌مدت بر انسان خواهد داشت را بررسی می کنند.

برنامه این است که آرتمیس 1 از زمین بلند شود، به ماه سفر کند، ماهواره ها را مستقر کند، به دور ماه بچرخد، به زمین بازگردد، با خیال راحت وارد جو شود و در اقیانوس فرود آید.

برنامه این است که آرتمیس 1 از زمین بلند شود، به ماه سفر کند، ماهواره ها را مستقر کند، به دور ماه بچرخد، به زمین بازگردد، با خیال راحت وارد جو شود و در اقیانوس بیافتد . 
هدف پروژه آرتمیس ناسا چیست؟ در سری پرتاب ها چه چیزی در راه است؟
این ماموریت اولین گام به سوی آرتمیس 3 است که اولین ماموریت انسان به ماه در قرن بیست و یکم و اولین ماموریت از سال 1972 را به همراه خواهد داشت. آرتمیس 1 یک پرواز آزمایشی بدون خدمه است.

آرتمیس 2 که قرار است چند سال پس از آن به فضا پرتاب شود، فضانوردانی را در پرواز خواهد داشت. این نیز یک ماموریت مداری خواهد بود، بسیار شبیه آپولو 8 که دور ماه چرخید و به خانه بازگشت. فضانوردان زمان بیشتری را در مدار ماه می گذرانند و همه چیز را با خدمه انسانی آزمایش خواهند کرد.

و در نهایت، این منجر به سفری به سطح ماه خواهد شد که در آن آرتمیس 3 - زمانی در اواسط دهه - با فضاپیمای اسپیس ایکس و خدمه انتقال ملاقات خواهد کرد. اوریون در مدار باقی خواهد ماند و کشتی ستاره ای ماه فضانوردان را به سطح خواهد برد. آنها به قطب جنوب ماه خواهند رفت تا به منطقه ای که دانشمندان قبلاً برای بررسی یخ آب در آنجا اکتشاف نکرده اند، نگاه کنند.

آرتمیس یادآور آپولو است. چه چیزی در نیم قرن گذشته تغییر کرده است؟
دلیل پرواز  آپولو که کندی در ابتدا تصور می کرد، نماد شکست اتحاد جماهیر شوروی در استقرار در ماه بود. دولت به سفرهای فضایی یا خود ماه اهمیت خاصی نمی داد، اما نشان دهنده هدفی جسورانه بود که به وضوح آمریکا را از نظر فضا و فناوری در اولویت قرار می داد.

نقطه ضعف انجام این کار، ضرب المثل قدیمی است که "تو با شمشیر زندگی می کنی، با شمشیر می میری." وقتی ایالات متحده به ماه رسید، اساساً بازی تمام شده بود. آنها روس ها را شکست داده بودند. بنابراین چند پرچم را پایین گذاشتند . 

چند آزمایش علمی اما خیلی سریع پس از آپولو 11، طی چند ماموریت دیگر، ریچارد نیکسون برنامه را لغو کرد زیرا اهداف سیاسی برآورده شده بود.

سیستم پرتاب فضایی جدید ناسا در اینجا دیده می شود که از ساختمان مونتاژ موشک به سکوی پرتاب منتقل می شود. 

خیلی سریع در 50 سال به جلو حرکت شده است. این یک محیط بسیار متفاوت است. اما این کار را برای شکست دادن روس ها یا چینی ها یا هر کس دیگری انجام نمی شود، بلکه برای شروع یک اکتشاف پایدار فراتر از مدار زمین است.

برنامه آرتمیس توسط تعدادی از اهداف مختلف هدایت می شود. این شامل استفاده از منابع در محل است، به این معنی که از منابع موجود مانند یخ آب و خاک ماه برای تولید غذا، سوخت و مصالح ساختمانی استفاده گردد.

این برنامه همچنین به ایجاد یک اقتصاد قمری و فضایی، با شروع کارآفرینان، کمک می کند، زیرا اسپیس ایکس تا حد زیادی بخشی از این اولین ماموریت به سطح ماه است. ناسا مالک کشتی ستاره ای نیست، اما در حال خرید صندلی هایی است تا فضانوردان بتوانند به سطح زمین بروند. سپس اسپیس ایکس از استارشیپ برای مقاصد دیگر - برای انتقال محموله های دیگر، فضانوردان خصوصی و فضانوردان از کشورهای دیگر استفاده خواهد کرد .

پنجاه سال توسعه فناوری به این معنی است که رفتن به ماه اکنون بسیار کم‌هزینه‌تر و از نظر فن‌آوری امکان‌پذیرتر است، و آزمایش‌های بسیار پیچیده‌تر زمانی امکان‌پذیر است که شما فقط فناوری رایانه را تشخیص دهید. آن 50 سال پیشرفت تکنولوژی یک تغییر کامل بازی بوده است. تقریباً هر کسی که منابع مالی داشته باشد البته نه لزوماً با انسان می تواند اکنون فضاپیما را به ماه بفرستد، .

خدمات باربری ماه تجاری ناسا با شرکت های خصوصی قرارداد می بندد تا فرودگرهای بدون سرنشین برای رفتن به ماه بسازند. جک برنز می گوید من و همکارانم یک تلسکوپ رادیویی داریم که در ماه ژانویه با یکی از فرودگرها به ماه می رود. این حتی 10 سال پیش هم ممکن نبود.


آرتمیس چه تغییرات دیگری را در سر دارد؟
دولت گفته است که در اولین پرواز خدمه، در آرتمیس 3، حداقل یک زن و به احتمال زیاد یک فرد رنگین پوست حضور خواهد داشت. آنها ممکن است یکی و یکسان باشند. ممکن است چندین مورد وجود داشته باشد.

جک برنز ادامه می دهد ، من مشتاقانه منتظر دیدن این تنوع بیشتر هستم، زیرا بچه های جوان امروزی که به ناسا نگاه می کنند می توانند بگویند: «هی، فضانوردی شبیه من است. من می تونم این کار را انجام دهم. من می توانم بخشی از برنامه فضایی باشم."

 The Conversation 

برگردان به  فارسی : کاوه وحیدی آذر

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت